چرا باید برنامه‌ی Notepad ویندوز را کنار بگذارید؟

اول از همه، Notepad ویندوز اصلا برای یادداشت برداری گاهی بد نیست. اما اگر از آن برای کار دیگری استفاده می کنید، وقت آن رسیده است که به دنبال جایگزین های بهتر باشید. در اینجا دلایل این امر و بهترین جایگزین برای Notepad آورده شده است.

مشکلات دفترچه یادداشت

برنامه نویسی Notepad بسیار ساده و سریع است، اما همان ویژگی هایی که استفاده از آن را آسان می کند، انجام آن را در زمینه های دیگر مانند مدیریت یادداشت ها دشوار می کند. در اینجا برخی از مهم ترین محدودیت های Notepad آورده شده است.

عدم توانایی در مدیریت یادداشت ها

برنامه نوت بوک

آیا شما از آن دسته کاربرانی هستید که چندین یادداشت را به طور همزمان ویرایش می کنید؟ بنابراین در این مورد، برنامه هایی مانند Notepad ++ یا OneNote احتمالا برای شما مفید خواهند بود. اما با خود Notepad باید تعداد زیادی فایل را جداگانه باز کنید و سپس محتوای آنها را ویرایش کنید. به عنوان مثال، در OneNote، می توانید مجموعه ای از یادداشت ها را بر اساس موضوع گروه بندی کنید.

عدم وجود ابزارهای قالب بندی متن

اگرچه کمبود این ویژگی ها بخشی از جذابیت نوت پد است، اما از سوی دیگر نمی توان کاستی های این مشکل را کتمان کرد. به عنوان مثال در ویندوز می توانید از WordPad برای یادداشت برداری استفاده کنید که امکانات نسبتا خوبی را ارائه می دهد و از طرفی امروزه بسیاری از کاربران از Google Docs استفاده می کنند که به صورت آنلاین قابل استفاده است. اگر به بسیاری از ویژگی های یادداشت برداری نیاز دارید، می توانید علاوه بر Microsoft Word از Google Docs استفاده کنید.

فضای ذخیره سازی در فضای ابری وجود ندارد

Notepad یک برنامه بسیار ساده است، بنابراین نمی توانید از آن با قابلیت های ذخیره سازی ابری استفاده کنید. از سوی دیگر، Google Docs یا OneNote این ویژگی را دارند. به همین دلیل است که می توانید با استفاده از ویجت ها و سیستم های مختلف به راحتی به یادداشت های خود دسترسی داشته باشید.

عدم جستجوی پیشرفته

دفترچه یادداشت

اگرچه می توانید از میانبر Ctrl + F در فایل های Notepad برای جستجوی عبارت مورد نظر خود استفاده کنید، اما اگر به دنبال تعداد زیادی از این فایل ها هستید، باید از موتور جستجوی ویندوز استفاده کنید که مشکلات و ضعف های زیادی دارد. از طرفی با استفاده از برنامه هایی مانند OneNote یا Notepad ++ می توانید به راحتی بین فایل های مختلف جستجو کنید.

بدون رمزگذاری پیش فرض

به طور پیش فرض، یادداشت های ذخیره شده در Notepad به هیچ وجه رمزگذاری یا محافظت نمی شوند. این بدان معناست که برای انجام این کار با ابزارهایی مانند BitLocker، باید فایل ها را در پارتیشن های رمزگذاری شده ویندوز قرار دهید. از طرف دیگر، OneNote به شما امکان می دهد یادداشت های خود را با استفاده از الگوریتم 128 بیتی AES رمزگذاری کنید.

بجای ++ نوت بوک استفاده کنید

++ نوت بوک

همانطور که بارها در این متن اشاره کردیم، Notepad ++ یک جایگزین عالی و رایگان برای Notepad در ویندوز است. این برنامه ویژگی های زیادی دارد و حتی زمانی طرفداران برنامه نویسی زیادی داشت. برای دانلود کافیست به وبسایت این برنامه مراجعه کنید.

در آخر باید بگویم که حتی اگر با محدودیت های نوت پد مشکلی ندارید، حداقل الان بیشتر از قبل با محدودیت های این برنامه آشنا شده اید و هر زمان که به امکانات بیشتری نیاز داشتید، جایگزین های مناسب را می شناسید.

منبع: چگونه دستکاری کنیم

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا