چرا رم کامپیوتر نصف سرعت خود را نشان می‌دهد؟

شما به تازگی یک سیستم جدید را جمع آوری کرده اید و برای آزمایش آن هیجان زده هستید. اما در حین بررسی سیستم متوجه خواهید شد که رم کامپیوتر شما نیمی از سرعت واقعی خود را نشان می دهد. این به این معنی است که سیستم شما مشکل دارد؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

چرا برخی ابزارها نیمی از سرعت واقعی رم کامپیوتر را نشان می دهند؟

اگر انجمن‌ها و گروه‌های مونتاژ رایانه را دنبال می‌کنید، احتمالاً اغلب با افرادی روبرو می‌شوید که استفاده از برنامه‌هایی مانند CPU-Z و Speccy را برای بررسی مشخصات سیستم جدید توصیه می‌کنند. این برنامه ها بسیار مفید هستند و می توانند اطلاعات زیادی در مورد وضعیت سیستم ارائه دهند. اما اگر دقیقاً نمی دانید به دنبال چه اطلاعاتی هستید، حجم زیاد این داده ها می تواند شما را گیج کند.

نوشته های مشابه

رم روی کامپیوتر

در این میان، معمولاً بسیاری از کاربران هنگام مشاهده فرکانس ارائه شده برای رم کمی نگران هستند. با این حال، باید زمان زیادی را صرف مونتاژ کامپیوتر کنید تا بهترین اجزای ممکن را برای سیستم خود انتخاب کنید. در نتیجه، وقتی نصف سرعتی را که برای رم کامپیوتر می‌خواهید مشاهده می‌کنید، احتمالاً فکر می‌کنید که سیستم کار نمی‌کند.

در زیر می توانید اسکرین شات هایی از دو برنامه معروفی که نام بردیم را مشاهده کنید. این اسکرین شات مشخصات یک سیستم مبتنی بر رم 8 گیگابایتی Crucial Ballistix 3600 مگاهرتز DDR4 DRAM را نشان می دهد. بنابراین وقتی مشخصات آن را در سیستم خود بررسی می کنید، مطمئناً انتظار دارید با سرعت های 3600 مگاهرتز مواجه شوید.

رم روی کامپیوتر

اما واقعیت این است که هر دو برنامه CPU-Z و Speccy 1799.6 گیگاهرتز را به عنوان سرعت رم مورد نظر نشان می دهند. اگر عدد اعشاری را نادیده بگیریم، این به طور کلی نصف سرعت واقعی رم است. با این حال، این کاملا طبیعی است و مشکلی برای رم وجود ندارد. اما این اعداد به شکلی که شما عادت کرده اید و با آن آشنا هستید ارائه نشده است.

رم های جدید مورد استفاده برای دسکتاپ ها DDR SDRAM هستند. لازم به ذکر است که بعد از DDR عددی وجود دارد که تولید رم مورد نظر را نشان می دهد. استاندارد DDR SDRAM در سال 1998 برای دو برابر شدن پهنای باند RAM معرفی شد. اگرچه برخی از محیط ها مانند Windows Task Manager سرعت RAM مورد انتظار را دو برابر می کند، برنامه هایی مانند CPU-Z این مشخصات را به صورت خام نمایش می دهند. بنابراین در این شرایط لازم نیست نگران باشید و ساعت ها از وقت خود را صرف یافتن منبع مشکل کنید.

اگر رم سیستم واقعا ضعیف تر از حد انتظار باشد چه باید کرد؟

رم کامپیوتر

اما اگر رم در سیستم واقعا ضعیف تر از حد انتظار باشد، چه کاری می توانید انجام دهید؟ اگرچه همیشه مشکل خود مادربرد یا بخشی از رم وجود دارد، اما در بیشتر موارد این مشکل سخت افزاری نیست. یکی از دلایل اصلی کاهش سرعت RAM از حد انتظار، غیرفعال بودن XMP است.

بسیاری از کاربران با فناوری XMP آشنا نیستند. اگر نمایه XMP را به درستی در تنظیمات BIOS تنظیم نکنید، ممکن است RAM عملکرد مورد نظر شما را ارائه ندهد. همچنین می توانید با استفاده از تنظیمات XMP رم را اورکلاک کنید. اما اگر با فعال سازی XMP مشکل شما حل نشد و یا مشکل از سرعت رم پایین خارج است، باید کارهای جدی تری انجام دهید که در مقاله ای جداگانه به آن خواهیم پرداخت.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا