چرا سامسونگ هیچوقت نباید یک لپ‌تاپ با نمایشگر تاشو بسازد؟

اگرچه بسیاری از مصرف کنندگان در مورد فناوری صفحه نمایش تاشو هیجان زده هستند، سامسونگ هرگز نباید لپ تاپ تاشو عرضه کند.

در حال حاضر سامسونگ بزرگترین شرکت فعال در زمینه تولید گوشی های هوشمند است. این شرکت کره ای بیش از یک دهه است که این عنوان را در اختیار دارد و در صدر هر شرکت دیگری قرار دارد. یکی از دلایلی که سامسونگ به چنین جایگاهی دست یافت، ریسک پذیری و جاه طلبی بود. در زمانی که هیچ شرکتی به گوشی های بزرگتر از 4.5 یا 5 اینچ اعتقاد نداشت، سامسونگ سری گوشی های نوت با صفحه نمایش بزرگ را عرضه کرد و انقلابی را در طراحی گوشی های هوشمند به راه انداخت.

8 سال بعد، در سال 2019، سامسونگ بار دیگر تصمیم گرفت انقلابی بزرگ در طراحی گوشی های هوشمند ایجاد کند. این بار هدف افزایش اندازه صفحه نمایش بود اما به روشی کاملا متفاوت و در عین حال نوآورانه و جذاب. ما در مورد فناوری تاشو صحبت می کنیم. به گونه ای که حالا کاربر می تواند گوشی را به تبلت تبدیل کند و در همان ابعاد و ابعاد یک گوشی بماند. البته این طراحی فقط برای گلکسی زد فولد است نه Z Flip که در بزرگ‌ترین اندازه‌اش شبیه یک گوشی هوشمند معمولی به نظر می‌رسد و هدف طراحی آن با چیزی که برای Z Fold در نظر گرفته شده است، نیست.

اگرچه عملکرد شرکت های چینی فعال در زمینه گوشی های تاشو مانند شیائومی، هواوی، اوپو و ویوو تاکنون خوب بوده است، اما هیچ کدام را نمی توان رقیب بزرگی برای سامسونگ و گوشی های تاشو محبوبش دانست. این شرکت کره ای نیز از این فرصت برای گسترش تجارت خود در زمینه نمایشگرهای تاشو استفاده می کند.

اگرچه جاه‌طلبی‌های سامسونگ در حال حاضر به گوشی‌های هوشمند تاشو محدود می‌شود، اما قطعاً این شرکت در همین جا متوقف نمی‌شود. البته به غیر از تبلت 17 اینچی Zenbook 17 Fold ایسوس، هنوز تبلت یا لپ تاپ با نمایشگر تاشو رونمایی یا عرضه نشده است، اما شایعاتی وجود دارد که سامسونگ قصد دارد این کار را انجام دهد. مدتی پیش سامسونگ انواع صفحه نمایش های تاشو را معرفی کرد و در این نمایشگاه شاهد بودیم که ظاهرا این شرکت برنامه هایی برای تولید محصولاتی با صفحه نمایش بزرگ تاشو دارد. اما در اینجا مشکل است.

سامسونگ در زمینه نمایشگرهای تاشو اعتماد زیادی دارد. در واقع باید گفت که سامسونگ مسیری را که این فناوری باید در آن حرکت کند را مشخص می کند، چرا که آن را اختراع کرد، در این راه شکست خورد و خودش بر مشکلات و شکست ها غلبه کرد. بنابراین، هم از نظر علمی و هم از نظر تجربی، او تا حدی به بلوغ رسیده است تا بتواند ریسک های بیشتری را بپذیرد.

همانطور که گفته شد، چندی پیش سامسونگ یک سری صفحه نمایش تاشو معرفی کرد که نشان می دهد ممکن است در آینده نزدیک شاهد محصولاتی با این صفحه نمایش ها باشیم. اکنون ما دقیقا نمی دانیم که این آینده نزدیک چه زمانی خواهد بود. شاید هرگز محصولی با صفحه نمایش بزرگ تاشو وجود نداشته باشد که منطقی تر به نظر می رسد. دقیقاً هدف این مقاله این است که بگوییم سامسونگ باید حداقل یک محصول را کنار بگذارد و آن را به شکل طبیعی خود بگذارد. ما در مورد لپ تاپ صحبت می کنیم. اگرچه شایعه شده است که سامسونگ بر روی یک لپ تاپ تاشو 17 اینچی کار می کند، اما دلایلی وجود دارد که باور کنیم تولید لپ تاپ با نمایشگر تاشو چندان جالب نخواهد بود.

حتی تبلت هایی که می خواهند جایگزین لپ تاپ شوند باید کیبورد داشته باشند

لپ تاپ تاشو سامسونگ

همه لپ‌تاپ‌ها از ویژگی تا شدن استفاده می‌کنند. اما این ویژگی در نمایش آنها نیست. بدیهی است که نیازی به توضیح نحوه باز و بسته کردن لپ تاپ نداریم. نکته این است که اگر قرار است لپ تاپ تاشو باشد، صفحه کلید فیزیکی نخواهد داشت.

در تئوری، یک لپ تاپ تاشو باید دارای یک پنل تاشو باشد که وقتی کاربر آن را تا می کند، بخشی از آن به صفحه کلید و قسمت دیگر تبدیل به نمایشگر می شود. اتصال لپ تاپ به پایین صفحه کلید و کار با آن زیاد منطقی نیست. نتیجه چیز عجیبی خواهد بود. مشکل ما با لپ تاپ تاشو دقیقا به همین موضوع مربوط می شود.

لپ تاپ های دارای صفحه کلید لمسی برای تایپ خیلی خوب نیستند. دلیل اصلی اینکه این روزها تبلت هایی را می بینید که از صفحه کلید پشتیبانی می کنند این است که بسیاری از افراد به لطف قدرت سخت افزاری بالای این محصولات، از آنها برای راه اندازی کسب و کار خود یا تولید محتوا استفاده می کنند. در نتیجه، صفحه کلید می تواند بسیار مفید باشد. برعکس، هیچ صفحه کلید فیزیکی در گوشی های هوشمند وجود ندارد، زیرا گوشی ها اصلا برای تجارت طراحی نشده اند. گوشی ها ابزارهایی هستند که به راحتی می توان آنها را در دست گرفت و هدف از طراحی آنها نیز همین است. بنابراین افزودن صفحه کلید به آنها ماهیت آنها را به کلی تغییر می دهد.

با این حال، لپ تاپ ها از زمانی که معرفی شدند برای تجارت مورد استفاده قرار گرفتند. چه مشاغل سبک مانند کارهای اداری یا آکادمیک یا کارهای سنگین تر مانند ویرایش عکس و ویدیو یا بازی کردن. برای انجام همه این کارها داشتن یک صفحه کلید فیزیکی خوب یک عامل کلیدی و بسیار مهم است. سهولت استفاده، بازخورد ضربه زدن به کلید و دقت بالا هنگام تایپ سریع از جمله مواردی است که صفحه کلید لپ تاپ یک کاربر حرفه ای باید داشته باشد تا بتواند کار خود را با حداکثر کارایی انجام دهد.

شخصاً وقتی لپ‌تاپ می‌خرم، صفحه‌کلید آن را موشکافی می‌کنم یا بارها و بارها در اینترنت برای کیفیت کلیدهای آن جستجو می‌کنم تا مطمئن شوم محصولی که می‌خواهم بخرم بهترین تجربه تایپ را نسبت به قیمت ارائه می‌دهد. پرداخت کنید. تا کنون هیچ صفحه کلید لمسی نتوانسته در موارد ذکر شده (سبکی، دقت و سرعت تایپ) کیبورد فیزیکی را حذف کند.

البته چندی پیش شاهد ثبت پتنت جالب سامسونگ بودیم. این پتنت محصولی را نشان می دهد که حتی قابلیت تا زدن کیبورد را نیز دارد. اما در این بین کاربردی بودن چنین محصولی موضوع بسیار مهمی تلقی می شود. اگرچه به طور طبیعی جابجایی لپ‌تاپ‌هایی که دو بار تا می‌شوند آسان‌تر خواهد بود، از سوی دیگر، تولید چنین محصولی هزینه زیادی دارد و مشخص نیست که آیا این افزایش هزینه ارزش چنین ایده‌ای را دارد یا خیر.

لپ تاپ با صفحه نمایش تاشو احتمالاً به اندازه لپ تاپ های فعلی کاربردی نخواهد بود

لپ تاپ تاشو سامسونگ

اگر محصولاتی را که در فیلم‌های علمی تخیلی می‌بینیم حساب نکنیم، لپ‌تاپ‌هایی که با صفحه نمایش تاشو به بازار می‌آیند، حداقل با پیشرفتی که اکنون در علم می‌بینیم، فقط جنبه تزئینی دارند و چندان محصولی برای انجام دادن نیستند. سنگان مطمئن شد. به خصوص کارهایی که نیاز به یک صفحه کلید خوب دارند.

شاید در آینده این اتفاق بیفتد و لپ‌تاپ‌های تاشو جایگزین لپ‌تاپ‌های معمولی شوند، اما با آنچه اکنون می‌بینیم، بعید است که اکنون این اتفاق بیفتد. حتی گوشی‌های تاشو که سه سال از عرضه اولین مدلشان می‌گذرد و در مقایسه با آن‌ها پیشرفت‌های زیادی داشته‌اند، نتوانسته‌اند مشتریان را به خرید درست متقاعد کنند، زیرا یک ضعف کامل وجود دارد که باید برطرف شود. در این میان، بسیاری از کاربران از طراحی تکراری گوشی های معمولی گله مند بودند و به دنبال چیزی نوآورانه و جدید بودند. اکنون در دنیای لپ‌تاپ، کسی را نمی‌بینیم که بخواهد محصولات فعلی را با مدل‌هایی جایگزین کند که به جای صفحه کلید فیزیکی، بخشی از صفحه نمایش را برای تایپ کردن فراهم می‌کنند.

سامسونگ آنقدر باهوش بود که متوجه شد تبلتی مانند گلکسی تب اس 8 اولترا، با صفحه نمایش بزرگ 14 اینچی، به یک صفحه کلید فیزیکی نیاز دارد تا بتوان به عنوان یک محصول کاربردی به آن اعتماد کرد. اپل حتی اعتراف کرد که نوار لمسی که به عنوان یک ویژگی خلاقانه به مک بوک اضافه شده بود، چیزی جز ترفندی برای جلب توجه مشتریان نبود و در نهایت تصمیم گرفت از کلیدهای فیزیکی در جدیدترین مدل مک بوک استفاده کند.

یک لپ تاپ تاشو از سامسونگ یا شرکت دیگری که قرار است تایپ لمسی داشته باشد ایده خوبی برای هیجان زده شدن نیست. البته ممکن است برخی این ایده را دوست داشته باشند. اما با توجه به شرایطی که در حال حاضر وجود دارد و استفاده از لپ تاپ ها، می توان گفت که منطق حکایت از عدم وقوع چنین اتفاقی دارد. سامسونگ ممکن است بخواهد چنین کاری را انجام دهد تا تجارت تاشو خود را گسترش دهد و خود را با این کار تبلیغ کند. این مشکلی نیست، اما اگر بخواهیم به این محصولات به عنوان یک محصول کاربردی که می تواند جایگزین لپ تاپ های فعلی شود، تکیه کنیم، به نظر می رسد اشتباه می کنیم.

حتی اگر تصور کنیم که این شرکت برای این لپ تاپ کیبوردی در نظر بگیرد که به عنوان لوازم جانبی عرضه شود، باز هم ایده جالبی نیست. زیرا این کیبورد قطعا برای حمل آن باید انعطاف لازم را داشته باشد و در این صورت برای تایپ یا انجام کارهای سنگین مناسب نخواهد بود. از طرف دیگر، شرکت هایی که ما می شناسیم، پس از مدتی کیبورد را از جعبه خارج می کنند و کاربر باید هزینه آن را جداگانه پرداخت کند. پس بهتر است به این ایده به عنوان یک راه حل خوب و منطقی نگاه نکنیم.

قدرت سخت افزاری خیلی خوب نیست

لپ تاپ تاشو سامسونگ

نکته دیگری که نباید از آن غافل شویم، قدرت سخت افزاری است. اگر متوجه شده باشید، گوشی های تاشو به دلیل اینکه صفحه نمایش آن ها تا می شود و فضای داخلی گوشی را محدود می کند، محدودیت های زیادی دارند که در حال حاضر راه حل خاصی برای آن وجود ندارد. شاید یک کاربر گوشی تاشو بتواند بخش زیادی از روز را صرف بررسی همان صفحه نمایش کوچک کند و در نتیجه یک باتری کم ظرفیت برایش کافی باشد، اما لپ تاپ اصلا به اندازه یک گوشی مفید نیست و باتری خوبش.

تا شدن صفحه نمایش نه تنها باعث می شود لپ تاپ باتری خوبی نداشته باشد، بلکه فضای کافی برای نصب فن خنک کننده را نیز در اختیار شرکت قرار نمی دهد. در نتیجه شرکت مجبور است تا حدودی قدرت سخت افزاری خود را کاهش دهد تا محصول بیش از حد داغ نشود. صفحه نمایش تاشو آسیب پذیر است و در نتیجه اگر لپ تاپ بیش از حد داغ شود می تواند برای نمایشگر مضر باشد. بدیهی است که یک گوشی هوشمند هرگز به اندازه یک کامپیوتر داغ نمی شود. در نتیجه فشاری که لپ تاپ باید تحمل کند بسیار بیشتر است. بنابراین، شرکت ها باید قدرت سخت افزار را تا حد ممکن کاهش دهند تا از مشکلاتی مانند گرمای بیش از حد جلوگیری کنند. نتیجه محصولی کمی بزرگتر از تبلتی خواهد بود که قدرت سخت افزاری بسیار کمتری نسبت به لپ تاپ های فعلی دارد و قطعاً این چیزی نیست که ما به عنوان مصرف کننده به دنبال آن هستیم، زیرا قطعاً قیمت بسیار بالایی خواهد داشت.

نتیجه

دنیای گوشی های هوشمند با لپ تاپ ها متفاوت است. ممکن است سامسونگ با گوشی تاشو آینده را تغییر دهد، اما نمی توان آینده خوبی را برای لپ تاپ تاشو پیش بینی کرد. حداقل در حال حاضر، هر چیزی که وجود دارد مخالف این ایده است. بنابراین اگر آنها بگویند بدترین محصول تاشو کدام است، احتمالاً جواب یک لپ تاپ است.

حالا تو به من بگو؛ آیا با ایده سامسونگ یا شرکت دیگری برای معرفی لپ تاپ تاشو در آینده موافق هستید؟ آیا فکر می کنید لپ تاپ تاشو می تواند به اندازه تلفن تاشو در بین مردم محبوب شود و در نهایت حتی جایگزین لپ تاپ های معمولی شود؟

منبع: SamMobile

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا