چرا قاب ژله‌ای گوشی زرد می‌شود؟

کاربرانی که نمی خواهند پشت گوشی خود را مخفی کنند معمولا از قاب های شفافی به نام قاب ژله ای استفاده می کنند. همچنین بسیاری از شرکت های چینی مانند شیائومی چنین قابی را در جعبه گوشی خود قرار می دهند تا دیگر کاربران مجبور به خرید قاب جداگانه نباشند. اما چرا بسیاری از این قاب ها به مرور زمان زرد می شوند؟

به قاب ژله ای زرد تبدیل نمی شود اما با گذشت زمان رنگ زرد در بدنه بیشتر نمایان می شود. لازم به ذکر است که رنگ زرد در تمامی مواد شفاف استفاده می شود. اما سازندگان قاب های ژله ای معمولاً کمی آبی به بدنه اضافه می کنند تا زردی را خنثی کند و در کل شفاف تر به نظر برسد. از طرفی باید به اهمیت متریال به کار رفته برای این نوع قاب اشاره کرد. همه فریم های شفاف با گذشت زمان زرد نمی شوند و مثلا فریم های خیلی سفت و سخت این مشکل را ندارند. عوامل زیادی در زرد شدن قاب های ژله ای ارزان و بی کیفیت دخیل هستند که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

خورشید و پوست

قاب ژله ای

در زمینه روند تخریب مواد پلاستیکی در قاب ژله ای دو متهم خط اول وجود دارد. متهم اول اشعه ماوراء بنفش است که منبع اصلی آن نور خورشید است. نور فرابنفش با گذشت زمان پیوندهای شیمیایی مختلفی را که زنجیره های بلند مولکول های پلیمری را در جعبه تشکیل می دهند، از بین می برد. همین فرآیند منجر به زنجیره های کوتاه تری از مولکول ها می شود و در نتیجه رنگ زرد را بیشتر به چشم می آورد.

گرما همچنین زرد شدن قاب را تسریع می کند. گرمای خورشید و به احتمال زیاد گرمای دست ها منبع اصلی گرمای انتقال یافته به قاب است. علاوه بر این باید به روغن های طبیعی و عرق دست ها نیز اشاره کرد که منجر به تخلیه مواد در قاب مورد نظر می شود. حتی فریم هایی که شفاف نیستند نیز به مرور زمان به دلیل این عوامل تغییر رنگ می دهند.

چگونه قاب ژله زرد را تمیز کنیم؟

بسته به سن قاب، ترفندهایی وجود دارد که می توانید برای بازگرداندن آن به حالت “شفاف” خود استفاده کنید. اگرچه می توان اثرات روغن و عرق را روی قاب تمیز کرد، اما نمی توانید آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش را ترمیم کنید.

قاب ژله ای

برای تمیز کردن قاب ژله می توانید از مایع ظرفشویی، جوش شیرین و الکل استفاده کنید. اکثر مصرف کنندگان تمایل دارند از مایع ظرفشویی برای تمیز کردن قاب ژله ای خود استفاده کنند. با این روش ابتدا باید قاب را با مایع ظرفشویی خیس کنید و سپس با مسواک قسمت های مختلف را تمیز کنید.

برای استفاده از جوش شیرین ابتدا باید مقداری از آن را روی سطح قاب گوشی اسپری کنید و سپس با مسواک مرطوب آن را کاملا روی سطح قاب پخش کنید. برای الکل نیز توصیه می شود که مستقیماً روی قاب نریزید. برای این کار بهتر است ابتدا الکل را روی حوله یا دستمال مشابهی بریزید و قاب را با آن تمیز کنید. زیاده روی نکنید، زیرا الکل می تواند به مواد سیلیکونی موجود در قاب آسیب برساند.


در نهایت باید بگوییم که اگرچه این کار تا حدی قاب های ژله ای را تمیز می کند، اما نمی توانید روند تخلیه مواد به کار رفته در آن را متوقف کنید. خوشبختانه تنوع زیادی در زمینه قاب موبایل وجود دارد و اگر قاب گوشی فعلی شما دیگر جذاب به نظر نمی رسد، بسته به بودجه خود می توانید از بین قاب های متنوع موجود در بازار انتخاب کنید.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا