چرا مصرف انرژی کامپیوترهای دسکتاپ روز‌به‌روز بیشتر می‌شود؟

سرعت توسعه رایانه های رومیزی روز به روز در حال افزایش است، اما این پیشرفت های جذاب به قیمت افزایش مصرف انرژی تمام می شود. بدیهی است که انویدیا، اینتل و AMD این روند را متوقف نخواهند کرد، اما پیامدهای این روند چیست؟

مشکل اصلی

جدیدترین قطعات انویدیا، اینتل و AMD بسیار قدرتمند هستند. با این حال، افزایش قدرت سخت افزاری نیز به قیمت افزایش مصرف انرژی تمام می شود و این روندی است که در سال های اخیر شاهد بدتر شدن آن بوده ایم.

به عنوان مثال، کارت گرافیک RTX 4090 انویدیا قدرت بسیار بیشتری نسبت به نسل قبلی ارائه می دهد، اما در عین حال مصرف برق آن به 450 وات می رسد. یعنی توان مصرفی این کارت گرافیک 100 وات بیشتر از نسل قبلی و هم اندازه RTX 3090 Ti است. بنابراین اگر انویدیا بخواهد RTX 4090 Ti را روانه بازار کند، به احتمال زیاد این کارت گرافیک با توان مصرفی بین 550 تا 600 وات به بازار خواهد آمد. لازم به ذکر است که نسل جدید پردازنده گرافیکی مورد استفاده در کارت های گرافیک انویدیا می تواند تا 800 وات توان دریافت کند.

کامپیوترهای رومیزی

از نظر پردازنده ها می توان به عنوان مثال به Ryzen 9 7950X شرکت AMD اشاره کرد که دارای 16 هسته و 24 رشته است. توان طراحی حرارتی این پردازنده به 170 وات می رسد و با توجه به محدودیت 230 وات سوکت AM5 می تواند تا این میزان برق مصرف کند. برای مقایسه، توان طراحی حرارتی نسل قبلی این پردازنده یعنی Ryzen 9 5950X تنها 105 وات بود.

از سوی دیگر، اگرچه توان حرارتی Intel Core i9-13900K به 125 وات می رسد، معمولا پردازنده های اینتل در شرایط استرس می توانند انرژی بسیار بیشتری مصرف کنند. به عنوان مثال حداکثر توان مصرفی نسل قبلی این پردازنده، i.e. Core i9-12900K، به 250 وات می رسد.

چرا بهینه سازی مصرف انرژی مهم است؟

اما چرا این افزایش مصرف برق دسکتاپ اینقدر مهم است؟ قبل از هر چیز باید بگوییم که این مشکل نیاز به خرید پاورهای گرانتر و قدرتمندتر را به دنبال دارد و در نتیجه مصرف کنندگان هزینه بیشتری خواهند داشت. به عنوان مثال، اگر راهنمای خرید رایانه شخصی بازی در سال 2016 را مطالعه کرده باشید، می بینید که برای سیستم مبتنی بر Core i7-6700K و GeForce GTX 1080، خرید 650 وات توان توصیه می شود.

کامپیوترهای رومیزی

اما در سال 2022، 650 وات قدرت دیگر برای مونتاژ یک کیس بازی قدرتمند کافی نیست. برای مثال با گرافیک RTX 4090 و پردازنده AMD Ryzen 9 7950X، این دو قسمت به تنهایی حدود 620 وات برق مصرف می کنند و به همین دلیل دیگر جایی برای افزایش ناگهانی مصرف برق و منبع تغذیه سایر قطعات وجود ندارد. بنابراین برای چنین سیستمی باید حداقل 850 وات برق مصرف کنید و خرید 1000 وات برق بی دلیل نخواهد بود. همچنین، اگر به دنبال قطعات اورکلاک هستید، احتمالا به قدرت بیشتری نیاز دارید.

تا چند سال پیش خرید توان 1000 وات کاملا غیرمنطقی بود اما اکنون به یک گزینه منطقی و متعارف تبدیل شده است. این مبحث روند افزایش مصرف برق قطعات را نشان می دهد. از طرفی باید به افزایش قیمت قبض برق نیز اشاره کرد که به ویژه برای افرادی که ساعات زیادی را صرف رندر و بازی می کنند احساس می شود. در عین حال افزایش مصرف برق آسیب زیادی به محیط زیست وارد می کند.

برای تغییر این وضعیت چه می توان کرد؟

کامپیوترهای رومیزی

سازندگان تراشه نیز به خوبی از این مشکل آگاه هستند، اما در حال حاضر موارد دیگر برای این شرکت ها مهم تر است. همانطور که احتمالا می دانید، با توسعه فناوری ساخت تراشه، ترانزیستورهای بیشتری را می توان در فضای محدود نصب کرد. همین پیشرفت در تکنولوژی تولید منجر به کاهش مصرف انرژی می شود. اما به دلیل رقابت بین شرکت ها، آنها نمی خواهند سهم خود را در بازار از دست بدهند و به همین دلیل همواره در تلاش هستند تا حداکثر توان را از قطعات تامین کنند که طبیعتا منجر به افزایش مصرف انرژی می شود. در حالی که همه مصرف کنندگان می خواهند قدرت بیشتری از این قطعات سخت افزاری دریافت کنند، شرکت ها باید نوآوری هایی را برای کاهش مصرف برق در نظر بگیرند.

در هر صورت این یک واقعیت است که این روند افزایش مصرف برق قطعات سخت افزاری تا آینده قابل پیش بینی ادامه خواهد داشت، اما با توجه به سرعت بالای نوآوری، احتمالاً در آینده نزدیک پیشرفت چشمگیری در این زمینه حاصل خواهد شد.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا