چرا گوشی‌های اندرویدی در مقایسه با آیفون به رم بیشتری نیاز دارند؟

اگر متوجه شده اید، گوشی های اندرویدی تمایل به استفاده از رم بیشتری نسبت به آیفون دارند. برای مثال می توان به گلکسی اس 22 اولترا اشاره کرد که حداکثر از 12 گیگابایت رم استفاده می کند و چند روز پیش ASUS ROG Phone 6 Pro با 18 گیگابایت رم ارائه شد. این در حالی است که مدل های آیفون 13 پرو تنها 6 گیگابایت رم دارند و مدل های استاندارد این خانواده 4 گیگابایت رم دارند. اما چرا آیفون ها با وجود اینکه بر اساس ظرفیت کمتر از رم استفاده می کنند، در مقایسه با گوشی های اندرویدی می توانند حرف های زیادی برای گفتن در مورد عملکرد داشته باشند؟

رم چیست؟

رم برای آیفون

RAM مخفف حافظه دسترسی تصادفی است. به زبان ساده، رم برای ذخیره سازی موقت داده ها طراحی و ساخته شده است. هرچه ظرفیت رم بیشتر باشد، گوشی می‌تواند بازی‌ها و برنامه‌های بیشتری را باز نگه دارد. هنگامی که تمام ظرفیت رم اشغال می شود، سیستم عامل شروع به بستن برخی از این برنامه ها و بازی ها با توجه به اولویت های برنامه ریزی شده می کند.

چرا اندروید در مقابل iOS رم بیشتری نیاز دارید؟

در این زمینه باید به چند دلیل مختلف اشاره کرد. اول از همه باید بگوییم که روش توسعه اپلیکیشن های اندروید و iOS یکسان نیست. با توجه به اینکه سالانه تنها تعداد محدودی آیفون و آیپد منتشر می شود، توسعه دهندگان می توانند اپلیکیشن های خود را به طور خاص برای تعداد محدودی چیپ ست و سخت افزار تنظیم کنند. در همین حال، کدهای نوشته شده برای برنامه‌های iOS مستقیماً به دستورالعمل‌های CPU تبدیل می‌شوند و در عین حال هیچ ترجمه جداگانه‌ای برای کدها وجود ندارد.

رم برای آیفون

از سوی دیگر، گوشی های اندرویدی از چیپست های ساخت شرکت هایی مانند کوالکام، مدیاتک، سامسونگ و دیگران استفاده می کنند. بنابراین کدهای اپلیکیشن اندروید باید برای چیپست مورد نظر ترجمه شوند. همین فرآیند فشار بیشتری به سخت افزار وارد می کند و در نتیجه همان برنامه در اندروید رم بیشتری نسبت به آیفون مصرف می کند.

از نظر مدیریت رم، سیستم عامل های مختلف رویکردهای متفاوتی دارند. اندروید سختگیری کمتری در زمینه اشغال رم توسط اپلیکیشن ها اعمال می کند و این رویکرد باعث کاهش کارایی استفاده از رم شده است.

آیا استفاده از رم بیشتر یک نکته منفی است؟

چرا گوشی‌های اندرویدی در مقایسه با آیفون به رم بیشتری نیاز دارند؟

در نهایت، اندروید و iOS رویکرد متفاوتی به رم دارند و بنابراین نیازهای آنها در این زمینه یکسان نیست. انعطاف بیشتر اندروید باعث شده تا نیاز به استفاده از رم بیشتر در این گوشی ها وجود داشته باشد. از آنجایی که آیفون 13 پرو مکس با قیمت 1100 دلار و گلکسی A53 با قیمت 450 دلار هر دو دارای 6 گیگابایت رم هستند، کاملاً واضح است که این ویژگی تأثیر چندانی در روند نهایی ندارد. بنابراین اگرچه گوشی های اندرویدی باید از رم بالاتری استفاده کنند، اما با توجه به اینکه این مشخصه منجر به افزایش قابل توجه قیمت آنها نمی شود، لزوماً این تفاوت رویکرد یک نکته منفی محسوب نمی شود.

منبع: Android Police

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا