چرا گوشی‌ها مانند کامپیوترها فن ندارند؟

فن یکی از ویژگی های کلیدی کامپیوترها است، اما در این بین این سوال پیش می آید که چرا گوشی ها و تبلت ها این ویژگی کلیدی را ندارند؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

مزایای تکنولوژی

بخشی از الکتریسیته زمانی تولید می شود که برق از قطعات الکترونیکی عبور می کند. کامپیوترها از صدها قسمت مختلف تشکیل شده اند که بسیاری از آنها گرم می شوند. اما بین آنها، CPU و کارت گرافیک بیشترین گرما را تولید می کنند.

پنکه

پردازنده های مورد استفاده در رایانه های رومیزی و لپ تاپ ها مقدار قابل توجهی انرژی مصرف می کنند که بیشتر آن به گرما تبدیل می شود. برای اینکه پردازنده به خوبی کار خود را انجام دهد باید این حرارت خروجی به نوعی کنترل شود. یکی از ساده ترین راه ها برای رهایی از گرما استفاده از رادیاتور و هوا است. هیت سینک ها نوعی مبدل حرارتی هستند که با جذب گرما می توانند دمای پردازنده را کنترل کنند. اکثر رادیاتورها همچنین از یک فن برای کنترل گرما استفاده می کنند تا گرمای تولید شده را به جای دیگر منتقل کنند. فن ثانویه هوای گرم را از سیستم و هوای خنک را به داخل سیستم می فرستد.

لازم به ذکر است که حتی اگر از خنک کننده مایع برای کامپیوتر خود استفاده می کنید، باز هم باید از فن استفاده کنید تا مایع پس از جذب گرمای تولید شده بتواند گرما را به بیرون منتقل کند.

چرا گوشی ها از فن استفاده نمی کنند؟

تلفن همراه

گوشی ها و تبلت ها از نوع خاصی از پردازنده استفاده می کنند که گرمای زیادی تولید نمی کند. پردازنده مبتنی بر ARM معمولاً در حداکثر فشار خود حدود 2 وات برق مصرف می کند که در مقایسه با پردازنده های مبتنی بر x86 معمولی بسیار کم است. بنابراین حرارتی که تولید می کنند به حدی کم است که بدون نیاز به استفاده از فن و استفاده از روش های جایگزین از بدن خارج می شود.

به دلیل مصرف کم این پردازنده ها، در مقایسه با پردازنده های مورد استفاده در کامپیوترها، حرف کمتری برای پردازش دارند. اما در این بین باید به استفاده اپل از چیپست های خود مبتنی بر معماری ARM اشاره کرد که اگرچه از معماری مشابه پردازنده های موبایل بهره می برد، اما قدرت پردازشی زیادی نیز ارائه می دهد. با این حال، پردازنده های فوق می توانند فرآیندهای مختلفی را بدون ایجاد گرمای قابل توجه ارائه دهند.

لپ تاپ فن دار

همچنین باید به عدم وجود فن در مک بوک ایر M1 اشاره کرد که در مورد سخت افزار حرفی برای گفتن دارد. از سوی دیگر، MacBook Pro M1 از همان چیپست استفاده می کند، اما به لطف فن می تواند فشار بیشتری را به چیپست وارد کند. اگرچه اخیراً برخی از گوشی های گیمینگ از فن استفاده می کنند، اما تعداد این گوشی ها بسیار کم است و معماری کلی ARM به گونه ای طراحی شده است که پردازنده های مبتنی بر آن انرژی بسیار کمی مصرف می کنند و در نتیجه خروجی حرارت بسیار پایین است.

از سوی دیگر، اگرچه اینتل و AMD در سال های اخیر رویکردهای جدیدی را برای کاهش مصرف انرژی و گرمای پردازنده های خود در نظر گرفته اند، اما این پردازنده ها همچنان انرژی بسیار بیشتری نسبت به پردازنده های ARM مصرف می کنند. اما اکنون که چیپست های خود اپل سر و صدای زیادی ایجاد می کنند، ما شاهد تمرکز بیشتر بر روی بهبود کیفیت پردازنده های ARM برای لپ تاپ های ویندوز و کروم بوک هستیم و باید ببینیم که آیا عملکرد این پردازنده ها طی چند سال آینده به میزان قابل توجهی بهبود می یابد یا خیر. .

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا