چرا 5 سال آپدیت نرم‌افزاری بدون باتری قابل تعویض ارزشی ندارد؟

اگرچه تولیدکنندگان گوشی های هوشمند این روزها تلاش زیادی برای جلب نظر مثبت کاربران با افزایش مدت زمان به روز رسانی نرم افزاری محصولات خود دارند، اما این ویژگی بدون باتری قابل جابجایی ارزش خاصی ندارد.

اپل در حال حاضر تنها شرکتی است که بیش از هر شرکت دیگری گوشی های خود را از نظر نرم افزاری و امنیتی به روز می کند. بعد سامسونگ که گوشی های جدیدش را از نظر نرم افزاری و امنیتی هر 4 و 5 سال یکبار آپدیت می کند. شرکت های دیگری مانند گوگل، شیائومی و غیره. گوشی های مختلف خود را حداکثر تا 3 سال و حداقل 1 سال از نظر نرم افزاری پشتیبانی می کنند که در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته ایم.

در زمینه به روز رسانی، تولیدکنندگان گوشی های هوشمند نسبت به سال های گذشته پیشرفت زیادی داشته اند. قبلاً دریافت حتی یک به روز رسانی نرم افزار لذت بخش بود، اما با افزایش تمایل کاربران به نگه داشتن گوشی های هوشمند، شرکت ها نیز ترجیح دادند مدت زمان به روز رسانی نرم افزار را افزایش دهند تا رضایت بیشتر کاربران را جلب کنند. اما آپدیت نرم افزاری خیلی طول کشید، وقتی گوشی ها سخت افزار باکیفیت نیستند، این در واقع حرکتی است که جنبه تبلیغاتی دارد و چندان مهم نخواهد بود.

وقتی می گوییم قدرت سخت افزاری، منظور پردازنده نیست که البته خیلی هم مهم است، اما از آنجایی که بسیاری از گوشی های امروزی از نظر پردازنده و رم واقعا قدرتمند شده اند، نباید مشکل خاصی در این بخش وجود داشته باشد. . منظور ما از سخت افزار باتری است که می تواند در بهترین حالت تا دو سال به عملکرد خوب خود ادامه دهد و پس از آن افت عملکرد محسوسی را تجربه کند.

عمر باتری قبل از پایان پشتیبانی نرم افزاری توسط شرکت ها به پایان می رسد

چرا 5 سال آپدیت نرم‌افزاری بدون باتری قابل تعویض ارزشی ندارد؟

یکی از مهم ترین قطعاتی که این روزها بسیاری از تولیدکنندگان گوشی های هوشمند نتوانسته اند آن را بهبود بخشند، باتری است. شاید قبلاً ظرفیت ها چندین برابر شده باشد، اما همچنان شاهد یک روز یا در نهایت یک روز و نیم شارژ از بسیاری از گوشی ها هستیم که تفاوت قابل توجهی با گذشته ندارد و در برخی موارد حتی بدتر از آن است.

البته در آن زمان باتری قابل جابجایی به کاربران این امکان را می داد که در صورت نیاز یک باتری جدید بخرند و به راحتی آن را با باتری قدیمی تعویض کنند. یا حتی برخی دو باتری داشتند و پس از اتمام شارژ یکی از باتری دوم استفاده کردند. اما اپل مثل همیشه تصمیم گرفت فرهنگ نه چندان خوبی را در این شرکت قرار دهد و گوشی خود را با باتری غیر قابل تعویض عرضه کند. این امر باعث شد تا کاربران برای تعویض باتری گوشی خود به مراکز خدمات مراجعه کنند. که در آن گوشی به طور کامل باز شد و پس از یک فرآیند نسبتا ظریف و طولانی، باتری آن تعویض شد. ممکن است تلفن ها در طول این فرآیند آسیب دیده باشند زیرا در این صورت باید پرس تلفن برای دسترسی به باتری باز شود.

اکنون که در سال 2022 هستیم، تقریباً می توان گفت که کمتر از 100٪ تلفن های هوشمند از باتری های غیرقابل تعویض استفاده می کنند. به جز سری بسیار محدودی از گوشی ها مانند FairPhone 4، سری Galaxy XCover و Nokia C21، باتری به راحتی در گوشی های دیگر در دسترس نیست.

با توجه به اینکه عمر مفید باتری خیلی سریع کاهش می یابد، قابلیت تعویض آسان باتری بسیار مهم است. زمانی که باتری گوشی کیفیت لازم را نداشته باشد، هر چقدر هم که گوشی به روز رسانی نرم افزاری دریافت کند، باز هم نمی تواند آنطور که باید تجربه کاربری خوبی ارائه دهد. اگر کاربران تصمیم به تعویض باتری بگیرند، باید هزینه خود باتری و هزینه تعویض آن را بپردازند که گاهی اوقات اصلاً ارزان نیست.

کاهش عمر باتری مشکل اصلی گوشی های امروزی است.

این روزها شارژرهای سریع عمر مفید باتری را پس از 800 دوره شارژ به 80 درصد کاهش داده اند که در عمل به معنای حدود 2 سال است. به عبارت دیگر یک باتری 4000 میلی آمپر ساعتی پس از این مدت ظرفیت خود را به 3200 میلی آمپر ساعت کاهش می دهد. البته تعدادی از شرکت ها مانند OnePlus و Oppo هستند که معتقدند عمر مفید باتری گوشی هایشان پس از 1600 چرخه شارژ به 80 درصد می رسد که معادل حدود 4 سال است. البته این دو شرکت واقعاً استثنا هستند، زیرا شرکت های دیگر اغلب در همان 80/800 می مانند و باتری پرچمداران آنها پس از دو سال استفاده قسمت زیادی از عمر خود را از دست می دهد.

با توجه به اینکه امروزه مصرف کنندگان گوشی های خود را بیش از 2 سال نگه می دارند، این آمار نگران کننده است. از اواخر سال 2010 تاکنون، روند مصرف کنندگان این است که گوشی های خود را خیلی زود عوض نکنند. مطالعه ای که در سال 2021 انجام شد همچنین نشان داد که میانگین زمانی که یک فرد گوشی خود را نگه می دارد 3.32 سال است و این بدان معناست که اگر گوشی شما حداکثر 4 سال به روز رسانی نرم افزاری دریافت کند، از سال دوم به بعد، احتمالاً شاهد دریافت گوشی خود خواهید بود. ضعیف به دلیل باتری کم

مطمئناً ممکن است فکر کنید که رفتن به مراکز خدماتی و تعویض باتری گوشی کار چندان سختی نیست، اما گاهی اوقات این روند به خوبی پیش نمی رود. مخصوصاً برای افرادی که در مجاورت مراکز ذکر شده ساکن نیستند. برخی از شرکت ها نیز از کاربران می خواهند که گوشی خود را در مراکز مجاز تعمیر کنند، در غیر این صورت گارانتی باطل می شود که واقعا برای بسیاری از افراد امکان پذیر نیست.

شرکت های بزرگ گوشی های هوشمند شعارهای خوبی درباره حفاظت از محیط زیست می دهند و فکر می کنند با بیرون آوردن شارژر از جعبه، تمام مشکلات زیست محیطی را حل می کنند، در حالی که فراموش می کنند خود گوشی ها در واقع زباله های الکترونیکی هستند که به دلیل ضعیف بودن باتری دور ریخته می شوند. . لازم به ذکر است که این شرکت ها با اتخاذ این سیاست به جای حفاظت از محیط زیست، جیب خود را غنی کرده اند.

باتری های قابل تعویض بدون مشکل نیستند

باتری قابل تعویض

البته دلایلی وجود دارد که شرکت ها ترجیح می دهند از باتری های غیر قابل جابجایی استفاده کنند. اول از همه اینکه اگر باتری غیر قابل تعویض باشد به این معنی است که شرکت ها می توانند پنل جلو و پشت گوشی را به خوبی بچسبانند و این یعنی گوشی ها در برابر نفوذ آب و گرد و غبار بهتر مقاومت می کنند. البته گوشی هایی هستند که باتری قابل جابجایی دارند اما در مقابل آب نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهند، مانند Galaxy XCover 6 Pro. بنابراین، شرکت ها نمی توانند مقاومت در برابر آب و گرد و غبار را بهانه ای برای غیر قابل تعویض بودن گوشی قرار دهند.

یکی از مزایای گوشی‌های با باتری غیرقابل جابجایی این است که سازندگان می‌توانند تا حد امکان ظرفیت باتری را بسته‌بندی کنند و در عین حال فضای خالی کافی برای طراحی سایر قسمت‌های داخلی گوشی داشته باشند. بنابراین شرکت ها از غیرقابل جابجایی باتری ها سود می برند اما می توانند با استفاده از فناوری های خاص گوشی ها را به گونه ای طراحی کنند که باتری آن ها قابل تعویض باشد و از طرفی به دلیل مقاومت مشکل خاصی نداشته باشد.

به روز رسانی نرم افزاری طولانی مدت به سخت افزار با کیفیت بالا نیاز دارد

اگر قرار است از یک آپدیت نرم افزاری طولانی مدت در گوشی ها لذت ببریم، باید سخت افزاری با دوام بالا وجود داشته باشد. شرکت ها با استفاده از پردازنده های قدرتمند تا حدودی این مشکل را حل کرده اند اما باید این را هم بدانند که باتری خوب حتی اگر از قدرت پردازشی بالای گوشی لذت می برید تاثیر زیادی دارد و باید به آن توجه ویژه ای شود.

اگر گوشی فقط در دو ساعت شارژ شود، چه فایده ای دارد که آن را برای 4 یا 5 سال نگه دارید؟ بنابراین، شرکت‌ها یا باید از فناوری‌های جدید و انقلابی باتری‌ها مانند آن‌هایی که Oppo و OnePlus استفاده می‌کنند استفاده کنند تا عمر مفید باتری در بلندمدت کاهش قابل توجهی نداشته باشد. یا حداقل گوشی را ماژولار کنید تا کاربر بتواند به راحتی باتری را تعویض کند. با این حال، بعید به نظر می رسد که غیر قابل تعویض بودن باتری ها در آینده تغییر کند.

شما در مورد آن چه فکر میکنید؟ به نظر شما گوشی با باتری قابل جابجایی بهتر است یا غیر قابل تعویض؟

منبع: Android Authority

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا