چه زمانی باید کابل شارژ گوشی را تعویض کنیم؟

بسیاری از کاربران سال هاست که از کابل برای شارژ گوشی خود استفاده می کنند. اما به مرور زمان این کابل ها فرسوده می شوند و مشکلاتی مانند کندی شارژ را ایجاد می کنند. اما دقیقا چه زمانی باید کابل شارژ گوشی را از برق بکشید؟ در اینجا نشانه های کابل شارژ فرسوده و ناکارآمد وجود دارد.

کابل شارژ فرسوده

کابل های شارژ، مانند سایر لوازم جانبی گوشی، عمر ثابتی دارند. به عنوان مثال، ممکن است تنها چند ماه پس از خرید گوشی با کابل شارژ مشکل داشته باشید. اگر می بینید که سیم های داخل کابل در معرض دید هستند، پس کابل آخرین نفس های خود را می کشد. در چنین مواقعی بهتر است هر چه زودتر این کابل را جدا کنید زیرا در هنگام شارژ می تواند به گوشی آسیب برساند و حتی احتمال برق گرفتگی و آتش سوزی نیز وجود دارد. اگر کابل از نظر فیزیکی معیوب نیست اما نمی تواند گوشی شما را شارژ کند، بهتر است شارژر دیگری را امتحان کنید.

کابل شارژ گوشی

به طور کلی کابل های شارژ معمولا خیلی گران نیستند، بنابراین اگر با آنها مشکل دارید، بهترین راه حل خرید کابل جدید است. کابل های شارژ بر اساس متریال های مختلف در بازار موجود است که برای خرید کابل جدید توصیه می کنیم به مواد استفاده شده برای آن توجه کنید تا بتوانید مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید. برای مثال می توان به کابل های روکش دار اشاره کرد که به لطف این ویژگی دوام بیشتری دارند.

به طور کلی، اگرچه کابل های شارژ عمر مشخصی دارند، اما با بهره گیری از نکاتی می توانید عمر مفید آنها را افزایش دهید. به عنوان مثال، باید مراقب باشید که کابل ها را نخورید، زیرا این امر احتمال آسیب را افزایش می دهد. علاوه بر این، اگرچه کابل های شارژ گوشی ها خیلی گران نیستند، از سوی دیگر، کابل های شارژ محصولاتی مانند لپ تاپ معمولاً چندان ارزان نیستند. بنابراین، اگر این کابل ها آسیب دیده اند، ابتدا آنها را به یک کارگاه بررسی کنید تا ببینید آیا قابل تعمیر هستند یا خیر. البته گاهی اوقات هزینه تعمیرات بیشتر از هزینه کابل جدید است.

سرعت شارژ را کاهش دهید

کابل شارژ گوشی

برخی از کابل های فرسوده سرعت شارژ گوشی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند. به عنوان مثال، اگر گوشی با سرعت شارژ 60 وات خریداری کرده اید، مطمئناً می خواهید از این قدرت نهایت استفاده را ببرید، اما کابل فرسوده ممکن است چنین قابلیتی را ارائه ندهد. علاوه بر این، اگر زمان شارژ به میزان قابل توجهی افزایش یابد، این فرآیند می تواند منجر به داغ شدن بیش از حد باتری و گوشی شود و گرما دشمن شماره یک باتری است.

اگر می‌دانید که گوشی شما دارای کابل شارژ است، اما به دلایلی نمی‌خواهید آن را ترک کنید، با رعایت نکاتی می‌توانید آسیب‌های ناشی از سرعت پایین شارژ را کاهش دهید. به عنوان مثال، زمانی که باتری گوشی به طور کامل شارژ شد، دیگر سیم متصل به گوشی را نگه ندارید و آن را از برق جدا کنید. همچنین زمانی که سیم یا گوشی بسیار داغ شد، به سرعت سیم را از گوشی جدا کنید تا خنک شود و سپس برای ادامه شارژ آن را دوباره به گوشی وصل کنید. هنگامی که کابل شارژ به تلفن متصل است، آن را لمس کنید. اگر کابل پس از مدتی داغ شود، نشان دهنده این است که کابل به خوبی شارژ نمی شود.

لازم به ذکر است که اگر گوشی شما از شارژ با سرعت بالا پشتیبانی می کند، هنگام خرید کابل جدید باید به این مشکل توجه کنید. برای مثال، حتی اگر کابل از شارژ سریع پشتیبانی کند، ممکن است نتواند مثلاً 60 وات را تامین کند.

مشکل پورت

کابل شارژ گوشی

گاهی اوقات با وجود اینکه فکر می کنید مشکل از کابل شارژ است، در واقع پورت شارژ گوشی باعث تمام مشکلات شده است. برای اینکه مطمئن شوید در پورت گوشی مشکل دارید، باید با کابل و شارژر دیگری چک کنید. از طرف دیگر، اگر مشکل از گیت است، توصیه می کنیم ابتدا آن را کاملا تمیز کنید. در این صورت می توانید از خلال دندان استفاده کنید. فقط مراقب باشید این کار را به آرامی انجام دهید تا پورت مورد نظر آسیب زیادی نبیند. در نهایت، اگر همه روش های جایگزین جواب نداد، باید گوشی خود را به مرکز خدمات ببرید تا پورت شارژ را به طور کامل تغییر دهید.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا