چگونه اپ‌هایی را که مخفیانه از دوربین استفاده می‌کنند در اندروید شناسایی کنیم؟

یکی از قابلیت های جدید iOS 14 برای حفظ حریم خصوصی کاربران، نمایش یک نقطه سبز کوچک در بالای صفحه نمایش هنگام استفاده از دوربین آیفون است.

اگر قبلا از گوشی های اندرویدی استفاده می کنید و می خواهید از این قابلیت جدید iOS 14 در تلفن همراه خود برای محافظت از حریم خصوصی خود استفاده کنید، خبر خوبی برای شما داریم.

اپلیکیشن اندروید به نام Access Dots که توسط توسعه دهنده Jagan2 توسعه یافته است، این ویژگی جدید حریم خصوصی را به iOS 14 آورده و نقاط رنگی را در گوشی های اندرویدی نشان می دهد.

مانند iOS 14، پس از نصب این برنامه بر روی تلفن همراه اندرویدی، برنامه زمانی که اپلیکیشن ها از میکروفون یا دوربین گوشی موبایل استفاده می کنند، به کاربر اطلاع می دهد و نقطه نارنجی یا سبز کوچکی را در بالای صفحه نمایش می دهد.

در اندروید 9 زمانی که اپلیکیشن به صورت مخفیانه از دوربین یا میکروفون در پس زمینه سیستم عامل استفاده می کند، این سیستم عامل اعلان این مشکل را به شما نشان می دهد. اما بسیاری از کاربران این اعلان ها را نادیده می گیرند و برخی حتی نمایش این اعلان ها را به کلی از سیستم عامل حذف می کنند.

به طور حتم نشان دادن نقطه سبز رنگ جلوی چشم هنگام استفاده از تلفن همراه، بهتر می تواند توجه شما را به این نکته جلب کند که اپلیکیشن به صورت مخفیانه از دوربین موبایل شما استفاده می کند.

اپ نقاط دسترسی

با وجود این مزایا، عیب اصلی این اپلیکیشن این است که برخلاف iOS 14، این اپلیکیشن توسط توسعه دهندگان دیگر برای سیستم عامل اندروید ساخته شده است. بنابراین اگر می خواهید از امکانات این اپلیکیشن استفاده کنید، باید به آن اجازه دسترسی به قسمت هایی از تلفن همراه خود را بدهید.

البته توسعه این اپلیکیشن توسط دیگر توسعه دهندگان این امکان را به شما داده است که برخی از ویژگی های این اپلیکیشن را با توجه به علایق خود تغییر دهید.

در نسخه رایگان این اپلیکیشن می توانید رنگ نقطه هایی که هنگام استفاده از دوربین یا میکروفون ظاهر می شوند را تغییر دهید. اگر از توسعه‌دهنده برنامه با استفاده از پرداخت‌های درون‌برنامه حمایت مالی کرده‌اید، می‌توانید کنترل بیشتری بر تنظیمات برنامه داشته باشید.

به عنوان مثال، می توانید اندازه نقطه نمایش داده شده و حتی مکان آن را روی نمایشگر تغییر دهید. در آخرین نسخه اپلیکیشن، توسعه دهنده قابلیتی به Access Dots اضافه کرده است که گزارشی از نحوه استفاده اپلیکیشن ها از میکروفون یا دوربین خود و زمان دسترسی به آن ها را به شما نشان می دهد. با مشاهده این گزارش می توانید به نام این اپلیکیشن ها پی ببرید.

یکی از کارهایی که برای استفاده از این اپلیکیشن می توانید انجام دهید این است که آن را به صورت موقت و چند روزه بر روی تلفن همراه خود نصب کنید تا بتوانید به صورت مخفیانه و بدون اطلاع از دوربین از این اپلیکیشن استفاده کنید و یا از میکروفون موبایل مطلع شوید.

پس از دانستن نام برنامه هایی که حریم خصوصی شما را نقض می کنند، می توانید تصمیم بگیرید که برنامه را حذف کنید یا آن را در تلفن همراه خود ذخیره کنید.

قطعا استفاده از این اپلیکیشن یکی از راه هایی است که می توانید از آن استفاده کنید، مطمئن باشید با دسترسی به دوربین موبایلتان حریم خصوصی شما به خطر نمی افتد.

اکنون می توانید برای دانلود این برنامه به صفحه فروشگاه گوگل پلی آن بروید.

منبع: PetaPixel

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا