چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

شاید کلمه باج افزار را شنیده باشید. اگر نمی دانید باید بگوییم که این نوع بدافزار سالانه مشکلات زیادی را برای بسیاری از کاربران و شرکت ها ایجاد می کند. باج افزار به سادگی بدافزاری است که کامپیوتر شما را آلوده می کند و فایل های شما را قفل می کند و برای اینکه سیستم شما دوباره کار کند باید باج بپردازید. این نوع بدافزار (باج افزار) نوعی طرح پول ساز برای هکرها است. مهاجم با ارسال ایمیل یا پیام، کاربر را تشویق می کند تا روی یک لینک خاص کلیک کند.. از سه باج افزار شناخته شده می توان نام برد «Revoton، CryptoLocker و ScareMeNot بیان می کنند که هر کدام صدمات جبران ناپذیری به سیستم و اطلاعات شما وارد می کنند. در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چگونه از سیستم امنیتی ویندوز خود برای محافظت از رایانه خود در برابر باج افزارها استفاده کنید، پس با ما همراه باشید.

جالب است بدانید که اولین پرونده علیه این بدافزار در سال 2005 در روسیه تشکیل شد، اما از آن زمان تاکنون کلاهبرداری های زیادی در سراسر جهان گسترش یافته و انواع جدیدی از بدافزارها به ویژه باج افزارها همچنان با موفقیت قربانیان خود را هدف قرار می دهند. بنابراین با توجه به این واقعیت که باج‌افزار می‌تواند منجر به از دست رفتن فایل‌های ارزشمند شما، مانند اسناد خانوادگی یا عکس‌ها شود، ایده خوبی است که مطمئن شوید سیستم شما از امنیت بالایی برخوردار است. لازم به ذکر است که پس از عرضه ویندوز 10، مایکروسافت قابلیت امنیتی ویژه ای به نام Windows Security را در این ویندوز نصب کرده است که می تواند به محافظت از رایانه شما در برابر باج افزارها کمک کند.

چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

ویندوز از دو لایه محافظت در برابر باج افزار استفاده می کند. لایه اول شامل یک اسکن بدافزار است که سیستم به طور پیش فرض این کار را انجام می دهد. اگرچه این کار برای جلوگیری از نصب باج‌افزار بر روی رایانه شما انجام می‌شود، اما اگر باج‌افزار بتواند به هر نحوی لایه اول امنیتی را دور بزند، سیستم نمی‌تواند از فایل‌های شما در برابر آنها محافظت کند. اینجاست که لایه دوم امنیتی وارد عمل می شود.

لایه دوم باج افزار ویندوز سیستمی است که باید به صورت دستی آن را فعال کنید. با این حال، قبل از انجام این کار، خوب است بدانید که این ویژگی به طور پیش فرض فعال نیست. این به این دلیل است که فعال کردن سیستم به آن اجازه دسترسی به فایل‌های شما را می‌دهد، که از نظر تئوری از رمزگذاری و قفل کردن فایل‌ها باج‌افزار جلوگیری می‌کند. با این حال، این سیستم ممکن است برای برخی از برنامه ها مشکلاتی ایجاد کند. بنابراین با فعال سازی این سیستم ممکن است برخی از برنامه های کامپیوتر شما به درستی کار نکنند.

برای فعال کردن لایه دوم حفاظت ویندوز برای محافظت در برابر این بدافزار کافیست مراحل زیر را دنبال کنید.

چگونه سیستم امنیتی باج افزار را فعال کنم؟

حفاظت از رستگاری در سیستم امنیتی ویندوز گنجانده شده است. برای رفتن به این بخش، ابتدا باید “Windows Security” را جستجو کنید یا با رفتن به Settings > Privacy & Security > Windows Security می توانید به این بخش دسترسی پیدا کنید.

چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

برای فعال کردن این ویژگی، به بخش «محافظت از ویروس و تهدید» بروید و روی بخش «مدیریت حفاظت باج‌افزار» کلیک کنید.

2چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

از آنجا می توانید یک ویژگی به نام Controlled Folder Access را فعال کنید. با فعال کردن این قابلیت به اپلیکیشن های غیرمجاز اجازه دسترسی به اطلاعات و فایل های شخصی شما را نخواهید داد و نمی توانند فایل های شما را تغییر دهند.

چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

چگونه بخش “دسترسی به پوشه کنترل شده” را تنظیم کنیم؟

هنگامی که ویژگی دسترسی به پوشه کنترل شده را فعال می کنید، سه کنترل پنل را مشاهده خواهید کرد: پانل Block History، پانل Protected Folders و Allow Application by Controlled Folder Access. به طور پیش‌فرض، Controlled Folder Access فقط به فهرستی از برنامه‌های تأیید شده اجازه می‌دهد تا در پوشه‌ها، تصاویر، ویدیوها و موسیقی رایانه شما تغییراتی ایجاد کنند. این تنظیمات به شما این امکان را می دهد که نحوه عملکرد سیستم را تغییر دهید.

به عنوان مثال، می‌توانید پوشه‌های دیگری را به این بخش امنیتی اضافه کنید و همچنین بررسی کنید که کدام برنامه‌ها مجاز به ایجاد تغییرات در پوشه‌های محافظت شده هستند. می‌توانید همه اینها را از طریق بخش‌های Secure Folders و Allow Application by Controlled Folder مدیریت کنید.

چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

لنل تاریخچه بلوک ها

طبق توضیحات مایکروسافت برای این بخش، برنامه هایی که مایکروسافت آنها را به عنوان برنامه های بی ضرر تعریف می کند همیشه می توانند تغییراتی در پوشه های محافظت شده شما ایجاد کنند، اما این بدان معنا نیست که هر برنامه ای که برای استفاده انتخاب می کنید به طور پیش فرض فعال باشد. برای این تغییرات خواهد بود. اگر پس از فعال کردن قابلیت دسترسی به پوشه کنترل شده، خطای عجیبی مشاهده کردید (معمولاً خطای «این فایل یافت نمی‌شود» ظاهر می‌شود)، ممکن است بخواهید پانل Block History را بررسی کنید تا ببینید آیا امنیت ویندوز هیچ تغییری در این برنامه ایجاد کرده است یا خیر؟

چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

پنل Block History به شما این امکان را می دهد که ببینید کدام برنامه مسدود شده است و از کدام فایل قصد خواندن اطلاعات را دارید. اگر این همان برنامه ای است که برای شما مشکل ایجاد می کند، می توانید آن را به لیست برنامه هایی که می توانند تفاوت ایجاد کنند اضافه کنید.

چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

پوشه های محافظت شده

اگر می‌خواهید از پوشه‌های دیگر در برابر باج‌افزار محافظت کنید، مانند پوشه دسکتاپ (که به طور پیش‌فرض محافظت نمی‌شود)، می‌توانید Protected Folders را انتخاب کنید و روی Add Protected Folder کلیک کنید.

چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

در این قسمت می توانید پوشه مورد نظر خود را پیدا کرده و به لیست پوشه های محافظت شده اضافه کنید. در نهایت بر روی گزینه Select Folder کلیک کنید.

چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

همچنین می توانید یک پوشه محافظت شده را از این لیست حذف کنید. برای انجام این کار، به بخش “پوشه های محافظت شده” بروید و پوشه ای را که می خواهید حذف کنید انتخاب کنید.

برنامه را از طریق دسترسی به پوشه کنترل شده فعال کنید

اگر در استفاده از یک برنامه مشکل دارید و می خواهید آن را به لیست برنامه های مجاز خود اضافه کنید، به صفحه حفاظت از Ransomware رفته و گزینه “Allow app by controlled folder access” را انتخاب کنید. پس از کلیک روی گزینه «افزودن برنامه مجاز»، می‌توانید از گزینه «برنامه‌های اخیراً مسدود شده» برای مشاهده فهرستی از برنامه‌هایی که اخیراً سعی کرده‌اند به پوشه‌های محافظت شده شما دسترسی پیدا کنند، استفاده کنید.

چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

سپس روی دکمه + در کنار نام آن کلیک کنید تا از لیست مسدود شده حذف شود.

چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

این فرآیند می تواند کمی خسته کننده باشد زیرا شما می توانید هر بار فقط یک برنامه را اضافه یا حذف کنید. لازم به ذکر است که هر زمان که بخواهید قادر خواهید بود این سیستم امنیتی را غیرفعال کنید. اما اگر فکر می کنید در معرض خطر باج افزار هستید و نسخه پشتیبان از اطلاعات خود ندارید، باید قبل از انجام این کار به دقت فکر کنید.

راه های دیگر برای محافظت در برابر باج افزار

اگرچه سیستم امنیتی ویندوز برای باج افزار ابزار قدرتمندی است، اما بهتر است از آن فقط برای محافظت از سیستم خود استفاده نکنید. در این قسمت روش های دیگری برای جلوگیری از ورود باج افزار به سیستم شما در وهله اول ارائه می دهیم تا مطمئن شوید اطلاعاتی که در سیستم خود ذخیره می کنید نرم افزار مخرب نیستند.

هنگام اتصال به اینترنت مراقب باشید

چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

مانند هر بدافزار دیگری، باج‌افزار می‌تواند از طریق روش‌های مختلفی مانند ایمیل‌های فیشینگ، استفاده از حفره‌های امنیتی در نرم‌افزارهای قدیمی یا به‌عنوان یک برنامه به ظاهر مفید وارد سیستم شما شود. هنگامی که آنلاین هستید، مهم است که اقدامات احتیاطی را انجام دهید. اگر سایتی می خواهد شما را مجبور به دانلود برنامه ای از منبع نامعتبر کند، مقاومت کنید و اصلا آن را دانلود نکنید.

همچنین باید توجه داشته باشیم که بررسی پسوند فایل هایی که ارسال می کنید بسیار مهم است. اگر کسی ادعا کند که فایلی که برای شما ارسال کرده یک سند است، اما آن فایل پسوند exe دارد. یا msi.، این فایل ممکن است حاوی بدافزار باشد. اگر پسوند فایل را نمی بینید، می توانید روی آن کلیک راست کرده و سپس روی “Properties” کلیک کنید. ویندوز به شما می گوید که چه نوع فایلی برای شما ارسال شده است.

در زیر یک راهنمای مایکروسافت برای محافظت از سیستم شما در برابر باج افزار آورده شده است. سعی کنید تا حد امکان از انجام کارهای زیر خودداری کنید:

  • از وب سایت های خطرناک، مشکوک یا جعلی دیدن کنید
  • پیوست‌هایی را باز کنید که محتوای آنها را نمی‌دانستید یا افرادی که نمی‌شناختید برایتان ارسال شده‌اند.
  • پیوندهای مخرب را در ایمیل، فیس بوک، توییتر و سایر رسانه های اجتماعی باز کنید

سیستم خود را به روز نگه دارید

چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

مهم است که مطمئن شوید سیستم عامل شما و هر نرم افزاری که به طور منظم استفاده می کنید به روز هستند و آخرین بسته های امنیتی را نصب کرده اند. اکثر مرورگرها به طور خودکار به روز می شوند و ویندوز معمولاً به روز رسانی ها را نصب می کند. همچنین می‌توانید به‌روزرسانی‌های جدید سیستم را از طریق «تنظیمات > Windows Update» با کلیک روی «بررسی به‌روزرسانی‌ها» به‌صورت دستی دانلود و نصب کنید.

توجه داشته باشید که می‌توانید هر برنامه‌ای را که از طریق Microsoft Windows Store نصب شده است، با رفتن به برنامه Microsoft Store، کلیک کردن روی دکمه Library در گوشه سمت چپ پایین و سپس کلیک کردن روی دکمه دریافت به‌روزرسانی‌ها، به‌روزرسانی کنید. همچنین می‌توانید روی «به‌روزرسانی» برای برنامه‌های جداگانه یا «به‌روزرسانی همه» کلیک کنید تا همه آنها در بالای صفحه به‌روزرسانی شوند.

مطمئن شوید که از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کرده اید

اگرچه استفاده از سیستم امنیتی باج افزار و داشتن عادات ایمن مرور اینترنت می تواند به شما کمک کند ایمن بمانید، اما باید در نظر داشته باشیم که هیچ سیستمی کامل نیست. مهم است که از اطلاعات ارزشمند خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت از بین رفتن توسط بدافزار، بتوانید آن را بازیابی کنید. پشتیبان گیری همچنین می تواند از شما در برابر خطر از دست دادن اطلاعات محافظت کند، حتی اگر سیستم شما آسیب ببیند یا به سرقت رفته باشد.

در صورت امکان، بهتر است از دو نوع داده پشتیبان تهیه کنید: یکی در سیستم و دیگری در فضای ابری. در هر صورت داشتن یک نوع پشتیبان بهتر از نداشتن هیچ کدام از آنهاست.

اگر سیستم شما به باج افزار آلوده شد چه باید کرد؟

چگونه بدون هزینه از کامپیوترتان در برابر باج‌افزار‌ها محافظت کنید

اگر روزی متوجه شدید که سیستم شما به باج افزار آلوده شده است، موارد زیر را انجام دهید:

  1. اینترنت یا سیستم اترنت خود را خاموش کنید. برخی از باج افزارها می توانند به رایانه های دیگر متصل به شبکه شما سرایت کنند و مهم است که آسیب را محدود کنید.
  2. اصلا بهشون پول نده چون غیرقانونی است و حتی اگر سیستم شما آنلاک باشد، طراحان باج افزار می توانند سیستم شما را قفل کرده و شما را بازخرید کنند.
  3. اگر آرشیو خود را دارید، آنها را اجرا نکنید. باج افزار به احتمال زیاد سعی می کند این فایل ها را نیز حذف کند.

در چنین مواردی، مایکروسافت توصیه می کند که با استفاده از Windows Security اسکن کامل رایانه خود را امتحان کنید. (یکی دیگر از برنامه های خوب که باید امتحان کنید Malwarebytes است که به دلیل توانایی پاکسازی بدافزارهای کامپیوتری شناخته شده است و برای استفاده شخصی رایگان است).

در نهایت، اگر فکر نمی کنید می توانید سیستم خود را نجات دهید، بهتر است آن را به حال خود رها کنید. در این مقاله به بررسی راه‌هایی برای محافظت از رایانه شما در برابر باج‌افزارها با استفاده از سیستم امنیتی خود ویندوز و همچنین راه‌های دیگر برای جلوگیری از آلوده شدن بدافزارها می‌پردازیم. در نهایت نحوه برخورد با این بدافزار در زمان آلوده شدن سیستم را توضیح دادیم. امیدواریم با رعایت نکات ایمنی و مشکلات موجود در حوزه اینترنت با چنین مشکلاتی مواجه نشوید.

منبع: روی لبه

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم
دکمه بازگشت به بالا