چگونه در اندروید اپلیکیشن‌ها را به کارت حافظه انتقال دهیم؟

آیا هنگام تلاش برای نصب یک برنامه جدید در دستگاه Android خود، هشدار کمبود فضا وجود دارد؟

می‌توانید به راحتی برنامه‌ها را در هر نسخه از اندروید به کارت حافظه خود منتقل کنید تا مقداری فضای ذخیره‌سازی دستگاهتان آزاد شود. اگر گوشی شما دارای کارت حافظه است، ما یک راه حل آسان برای این مشکل داریم. کارت حافظه راهی ارزان برای افزایش فضای ذخیره سازی گوشی شماست. به جای حذف برنامه های موجود در دستگاه اندرویدی خود، می توانید برنامه ها را به کارت حافظه انتقال دهید تا فضای تلفن همراه خود را آزاد کنید.

چگونه در اندروید اپلیکیشن‌ها را به کارت حافظه انتقال دهیم؟

نحوه انجام این کار به نسخه اندروید دستگاهی که استفاده می کنید بستگی دارد. همانطور که می بینید موضوع این مقاله هیلی بیلی مگ بررسی راه های انتقال اپلیکیشن ها به کارت حافظه اندروید شما است. پس اگر می خواهید از حافظه داخلی دستگاه خود نهایت استفاده را ببرید، در پایان این مقاله کاربردی و مفید با ما همراه باشید.

اصول استفاده از کارت حافظه اندروید

قبل از شروع، به چند نکته فکر کنید. کارت های حافظه کندتر از حافظه داخلی تلفن همراه هستند. بنابراین ممکن است عملکرد آن در کاربردهای سنگین و پرمصرف اندکی کاهش یابد. هنگام انتخاب کارت حافظه، سریع ترین کارت حافظه را با بالاترین ظرفیتی که تلفن همراه شما می تواند پشتیبانی کند، انتخاب کنید. برای این کار مشخصات گوشی خود را بررسی کنید تا متوجه شوید با چه چیزی سازگار است. همچنین در خرید کارت حافظه بسیار دقت کنید تا از خرید مواد تقلبی مانند مواد اصلی خودداری کنید!

با توجه به اینکه کارت حافظه خود را خریداری کرده اید، باید به سراغ مسائل مهم تری مانند نحوه انتقال اپلیکیشن ها به کارت حافظه اندروید برویم.

از کارت حافظه به عنوان حافظه داخلی استفاده کنید

اندروید تغییراتی در نحوه عملکرد کارت های حافظه در گوشی های اندرویدی ایجاد کرده است و این تغییرات در نسخه های جدیدتر اندروید بهبود یافته است. اکنون می توانید از کارت حافظه microSD به عنوان حافظه داخلی تلفن همراه خود استفاده کنید. اندروید به جای اینکه فضای ذخیره سازی داخلی و خارجی را به عنوان فضاهای مجزا داشته باشد، کارت حافظه را به عنوان حافظه داخلی تلفن همراه می بیند.

بنابراین دیگر لازم نیست نگران مکان ذخیره برنامه های خود باشید. حال باید به سراغ مراحل راه اندازی کارت حافظه به عنوان حافظه داخلی گوشی موبایل برویم. این مراحل عبارتند از:

1) قبل از هر کاری، تمام اطلاعات کارت حافظه خود را به طور کامل پاک کنید و حتما از اطلاعات موجود در آن نسخه پشتیبان تهیه کنید.

2) کارت حافظه را در گوشی خود قرار دهید.

3) وقتی اعلان کارت SD جدید ظاهر شد، روی Setup ضربه بزنید.

2) در مرحله بعد باید نحوه استفاده تلفن همراه از کارت حافظه را انتخاب کنید.

  • در اندروید 9 باید Phone Storage را انتخاب کنید. در نسخه های قدیمی تر، استفاده به عنوان حافظه داخلی را انتخاب کنید.
  • همچنین می توانید به Settings> Storage بروید. نقشه را انتخاب کنید و روی دکمه منو ضربه بزنید. سپس Storage Settings را انتخاب کنید و در نهایت روی Format as Internal کلیک کنید.

3) در صفحه بعدی، روی Format SD Card یا Delete and Format ضربه بزنید. با این کار تمام اطلاعات کارت حافظه شما پاک می شود.

4) در اندروید 9 به بعد می توانید محتوای خود از جمله برنامه ها را به کارت حافظه منتقل کنید. همچنین می توانید میزان فضای ذخیره سازی که ایجاد کرده اید را مشاهده کنید. برای تکمیل همه موارد، روی انتقال محتوا ضربه بزنید.

چگونه در اندروید اپلیکیشن‌ها را به کارت حافظه انتقال دهیم؟

این قابلیت Adoptable Storage نام دارد و شما را ملزم می کند که کارت حافظه خود را برای همیشه در گوشی خود نگه دارید. همچنین بد نیست بدانید که کارت حافظه رمزگذاری شده است، بنابراین نمی توانید آن را روی دستگاه دیگری برای کپی کردن داده ها قرار دهید. نقطه ضعف بزرگ این است که گوشی های اندرویدی متفاوت هستند. بنابراین، در برخی موارد باید برنامه های خود را به صورت دستی به کارت حافظه انتقال دهید. در ادامه این مقاله تمامی موارد موجود را بررسی خواهیم کرد.

نحوه انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 9 پای به بعد

اگر تلفن همراه شما از Adoptable Storage پشتیبانی نمی‌کند، همچنان می‌توانید به صورت دستی برنامه‌ها را به کارت حافظه در اندروید 9 و بالاتر منتقل کنید. فقط به خاطر داشته باشید که نمی توانید این کار را برای همه برنامه ها انجام دهید و برای برنامه های از پیش نصب شده کار نمی کند. با این حال، برای انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 9 پای به بعد، باید چند مرحله را پشت سر هم طی کنید. این مراحل عبارتند از:

1) به Settings > Applications and Notifications > Application Information بروید.

2) برنامه مورد نظر برای انتقال را در لیست پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.

3) حالا Storage را انتخاب کنید. اگر برنامه از انتقال به کارت حافظه پشتیبانی می کند، در این مرحله دکمه تغییر را مشاهده خواهید کرد. سپس روی آن ضربه بزنید.

4) کارت SD را در قسمت Change storage انتخاب کنید. اکنون یک صفحه تایید ظاهر می شود. در نهایت برای شروع روی Move ضربه بزنید.

چگونه در اندروید اپلیکیشن‌ها را به کارت حافظه انتقال دهیم؟

برای بازگردانی برنامه ها به حافظه داخلی مراحل بالا را تکرار کنید اما در مرحله آخر Internal Shared Storage را انتخاب کنید. هنگامی که می خواهید کارت حافظه خود را جایگزین یا حذف کنید، باید این کار را انجام دهید تا اطلاعات شما از بین نرود.

نحوه انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 8 اوریو

فرآیند انتقال برنامه به کارت حافظه در اندروید 8 اساساً مانند اندروید 9 است. مراحل انجام این کار عبارتند از:

1) به Settings > Applications and Notifications > Application Information بروید.

2) برای یافتن برنامه ای که می خواهید به کارت حافظه منتقل کنید، به پایین صفحه بروید. حالا روی آن ضربه بزنید.

3) در این مرحله Storage را انتخاب کنید. اگر برنامه از انتقال به کارت حافظه پشتیبانی می کند، بخشی به نام Storage Used را مشاهده خواهید کرد. حالا روی دکمه Change کلیک کنید.

4) کارتی را که می خواهید برنامه ها را به آن انتقال دهید انتخاب کنید. سپس روی Move کلیک کنید.

چگونه در اندروید اپلیکیشن‌ها را به کارت حافظه انتقال دهیم؟

نحوه انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 7 نوقا

از طریق تنظیمات گوشی موبایل خود می توانید اپلیکیشن ها را به کارت حافظه اندروید 7 نوقا منتقل کنید. با این حال، نمی توانید همه برنامه ها را با هم انتقال دهید. اگر برنامه ها از کارت حافظه پشتیبانی نمی کنند، دکمه تغییر را در مرحله 3 نمی بینید. مراحل انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 7 نوقا عبارتند از:

1) به تنظیمات> برنامه ها بروید.

2) برنامه ای را که می خواهید به کارت حافظه انتقال دهید پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.

3) به Storage> Change رفته و از قسمت باز شده کارت حافظه را انتخاب کنید.

4) برای تکمیل فرآیند روی Move ضربه بزنید.

چگونه در اندروید اپلیکیشن‌ها را به کارت حافظه انتقال دهیم؟

بسته به اندازه برنامه، این فرآیند ممکن است مدتی طول بکشد. بنابراین گوشی خود را تا زمانی که تمام نشده دست نزنید. برای بازگرداندن برنامه ها به حالت قبل، مراحل بالا را تکرار کرده و در مرحله 3، Internal Shared Storage را انتخاب کنید.

نحوه انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 6 مارشمالو

انتقال برنامه ها به کارت حافظه در Marshmallow درست مانند Nougat است. مراحل انجام این کار عبارتند از:

1) به تنظیمات> برنامه ها بروید. سپس روی اپلیکیشن مورد نظر خود ضربه بزنید.

2) روی Save> Change کلیک کنید. حالا نقشه را انتخاب کنید.

3) برای تکمیل فرآیند روی Move ضربه بزنید.

نحوه انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 5 لالی پاپ

Lollipop نسبت به نسخه های جدید اندروید از کارت حافظه قدرتمندتری پشتیبانی می کند، اما همچنان می توانید برنامه ها را از طریق تنظیمات جابجا کنید. خوب است بدانید که همه برنامه ها به کارت حافظه منتقل نمی شوند و فقط برخی از آنها منتقل می شوند. می‌توانید روی صفحه برنامه به سمت راست بکشید تا ببینید کدام برنامه‌ها را روی کارت حافظه خود دارید. برای انتقال برنامه ها به کارت حافظه مراحل زیر را دنبال کنید:

1) به Settings > Applications رفته و روی برنامه ای که می خواهید به کارت حافظه انتقال دهید ضربه بزنید.

2) سپس در قسمت Storage روی Move to SD card کلیک کنید. تا زمانی که این موضوع تمام نشده است اقدامی انجام ندهید.

3) اگر گزینه ای برای انتقال کارت حافظه وجود نداشته باشد، برنامه قابل انتقال نیست.

چگونه در اندروید اپلیکیشن‌ها را به کارت حافظه انتقال دهیم؟

پس از انجام مراحل بالا، بخش Storage به روز می شود تا نشان دهد چه مقدار از برنامه در حال حاضر روی کارت حافظه ذخیره شده است و چه مقدار هنوز در حافظه داخلی است. دکمه انتقال اکنون به صورت انتقال به تلفن یا انتقال به فضای ذخیره سازی در دسترس است. برای حذف برنامه ها از کارت حافظه، آن را لمس کنید.

نحوه انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید 4.x و بالاتر

پشتیبانی از کارت حافظه در تمام نسخه های اندروید 4.x (از جمله کیت کت، ژله بین و بستنی ساندویچ) بسیار محدود بود. اندروید استوک به هیچ وجه از انتقال برنامه ها به کارت خارجی پشتیبانی نمی کرد، زیرا به نظر می رسید گوگل قصد دارد کارت های حافظه را به طور کامل حذف کند.

با این حال، برخی از توسعه دهندگان ترجیح داده اند این ویژگی را در نسخه های مختلف سیستم عامل قرار دهند. اگر دستگاه قدیمی شما از آن پشتیبانی می کند، فرآیند بسیار ساده است. فقط باید مراحل زیر را طی کنید:

1) به تنظیمات> برنامه ها بروید.

2) برنامه ای را که می خواهید به کارت حافظه انتقال دهید پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.

3) Move SD card را انتخاب کنید. اگر این دکمه در دسترس نباشد، نمی‌توانید برنامه‌ها را جابه‌جا کنید و گوشی شما در واقع این را پشتیبانی نمی‌کند.

چگونه در اندروید اپلیکیشن‌ها را به کارت حافظه انتقال دهیم؟

اگر هنوز از دستگاه Android 2.x استفاده می کنید، همچنان باید مراحل بالا را دنبال کنید. ویجت های Home در این نسخه های قدیمی پشتیبانی نمی شوند و اگر می خواهید از ویجت استفاده کنید، باید برنامه را در حافظه داخلی ذخیره کنید. اگر این گزینه را در تلفن همراه خود ندارید، باید به اپلیکیشن جداگانه ای مراجعه کنید.

نتیجه

روش های انتقال برنامه ها به کارت حافظه به نسخه اندرویدی که استفاده می کنید بستگی دارد. این بهترین انتخاب برای گوشی هایی است که از کارت حافظه پشتیبانی می کنند. اگر گوشی شما هیچ یک از موارد بالا را پشتیبانی نمی کند یا اگر شرایط خاصی دارید، باید برنامه هایی را انتخاب کنید که در این مورد به شما کمک کنند. اما این مقاله یکی از کامل ترین مقالات در زمینه انتقال اپلیکیشن به کارت حافظه در اندروید است.

چه راه های دیگری در مورد انتقال برنامه ها به کارت حافظه در اندروید می دانید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران هیلی بیلی مگ در میان بگذارید.

منبع: MakeUseOf

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا