فناوری اطلاعات

چگونه دمای لپ‌تاپ را پایین بیاوریم؟

گاهی اوقات بدن برخی از لپ تاپ ها بسیار داغ می شود و وقتی لپ تاپ را روی پای خود می گذارید، این گرما را به خوبی احساس می کنید. اما در این زمینه راهکارهایی برای کاهش دمای لپ تاپ موثر است که در ادامه به برخی از این نکات می پردازیم.

کاهش فشار

دمای لپ تاپ

زمانی که لپ تاپ تحت فشار زیادی قرار می گیرد، بدنه آن گرم می شود. بنابراین، اگر می خواهید دمای لپ تاپ را کاهش دهید، ساده ترین راه حل کاهش فشار روی آن است. برای مثال می توان به کاهش تعداد تب های باز در مرورگر، کاهش نرخ فریم بازی ها، بستن برنامه های در حال اجرا در پس زمینه و شروع بازی ها با تنظیمات کمتر اشاره کرد.

البته زمانی که برای انجام کارهای مختلف به تمام قدرت سخت افزاری لپ تاپ نیاز دارید، این توصیه دیگر کاربردی نخواهد بود. با این حال، این راه حل ها بسیار کاربردی و مفید هستند، به خصوص برای لپ تاپ هایی که قدرت خاصی ندارند.

منافذ تهویه را مسدود نکنید

تقریباً همه لپ تاپ ها از فن برای خنک کردن کیس استفاده می کنند، برای این منظور به عبارت ساده هوای سرد بیرون به قسمت داخلی می رود و هوای گرم به بیرون فرستاده می شود. شرکت ها دریچه های بدنه لپ تاپ را با دقت طراحی می کنند تا طرفداران بتوانند کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. بنابراین اگر هر یک از این دریچه ها را مسدود کنید، فن ها دیگر نمی توانند کار خود را به درستی انجام دهند.

بهتر است لپ تاپ خود را روی یک سطح صاف قرار دهید تا هوا به خوبی در بدنه جریان پیدا کند. به همین دلیل لپ تاپ را روی وسایلی مانند پتو و حوله قرار ندهید.

دریچه ها و فن ها را تمیز کنید

به مرور زمان گرد و غبار وارد قاب لپ تاپ می شود و در صورت جمع شدن گرد و غبار فن ها دچار مشکل می شوند. بنابراین بهتر است هر از چند گاهی سر جاروبرقی را روی شیرها قرار دهید. برخی از کاربران علاقه زیادی به استفاده از اسپری های هوای فشرده دارند، اما اگر به درستی از آنها استفاده نکنید، این اسپری ها می توانند به قطعات لپ تاپ آسیب برسانند.

همچنین می توانید از یک برس نرم برای تمیز کردن دریچه ها استفاده کنید، اما جاروبرقی در واقع به جای حرکت دادن گرد و غبار آن را از بین می برد.

با استفاده از کول پد

دمای لپ تاپ

در مورد اثربخشی پدهای خنک کننده اتفاق نظر وجود ندارد و برخی از کارشناسان معتقدند که پدهای خنک کننده نمی توانند به طور موثر دمای لپ تاپ را کاهش دهند. با این حال، واقعیت این است که پدهای خنک کننده می توانند دمای بدن را حداقل چند درجه کاهش دهند. خوشبختانه کول پدها گران نیستند و می توانید مدل های مختلفی را انتخاب کنید.

استفاده از حالت ذخیره انرژی

اگر می خواهید دمای لپ تاپ خود را به طور موقت کاهش دهید، بهتر است از حالت ذخیره انرژی که در همه لپ تاپ ها وجود دارد استفاده کنید. به این ترتیب فشار کمتری به باتری وارد می شود و در نتیجه عمر باتری افزایش می یابد. البته با فعال شدن این حالت تنها بخشی از توان سخت افزاری لپ تاپ استفاده می شود اما برای کارهای ساده ای مانند وب گردی و تایپ با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد.

سرعت فن را افزایش دهید

چگونه دمای لپ‌تاپ را پایین بیاوریم؟

برای کاهش دمای لپ تاپ علاوه بر استفاده از کول پد، می توانید سرعت فن های داخل کیس را نیز افزایش دهید. البته ابتدا باید ببینید لپ تاپ شما چنین قابلیتی دارد یا خیر. بسیاری از لپ‌تاپ‌های گیمینگ جدید به کاربران اجازه می‌دهند بین دمای بدن و صدای فن یکی را انتخاب کنند. همچنین برخی از این لپ تاپ ها از میانبر صفحه کلید برای افزایش و کاهش سرعت فن پشتیبانی می کنند.

نرم افزارهای مختلفی نیز در این زمینه ارائه شده است اما همانطور که گفتیم لپ تاپ شما باید از این قابلیت استفاده کند تا بتوانید سرعت فن را کم و زیاد کنید.

اورکلاک کردن لپ تاپ

هر چه لپ تاپ انرژی بیشتری مصرف کند، گرمای بیشتری تولید می کند. بنابراین در صورت کاهش مصرف برق قطعات، گرمای تولید شده توسط آنها نیز کاهش می یابد. احتمالاً با مفهوم اورکلاک آشنایی دارید. به این ترتیب مصرف برق قطعات افزایش می یابد اما در مقابل قدرت سخت افزاری بالاتری را ارائه می دهند.

از طرفی باید مفهوم اورکلاک را معرفی کنیم که با کاهش مصرف برق، توان قطعات را کاهش می دهد. برای بسیاری از لپ‌تاپ‌ها امکان کاهش فرکانس پردازنده وجود دارد و در برخی مدل‌ها می‌توانید این کار را برای کارت گرافیک نیز انجام دهید. این کار نه تنها دمای لپ تاپ را کاهش می دهد، بلکه عمر باتری را نیز افزایش می دهد. بنابراین اگر به تمام قدرت سخت افزاری CPU و کارت گرافیک نیاز ندارید، می توانید با این کار فقط از توان لازم استفاده کنید.

استفاده از لپ تاپ در محیطی خنک

چگونه دمای لپ‌تاپ را پایین بیاوریم؟

یکی از عواملی که معمولاً در مورد دمای لپ تاپ نادیده گرفته می شود، دمای محیط است. اگر لپ تاپ را در محیط گرم کار کنید طبیعتا دمای بدن تا حدودی بالا می رود. از طرفی باید به گرمای نور خورشید نیز اشاره کرد که بدنه لپ تاپ را به سرعت گرم می کند. پس بهتر است همیشه از لپ تاپ خود در محیط خنک استفاده کنید.

آخرین کلمه

واقعیت این است که تکنولوژی با سرعت بسیار زیادی در حال پیشرفت است، بنابراین اگر سال‌ها از یک لپ‌تاپ استفاده می‌کنید و مشکلات زیادی داشته‌اید، احتمالاً زمان خرید یک لپ‌تاپ جدید فرا رسیده است. لپ تاپ ها نسل به نسل بهتر می شوند و سیستم های خنک کننده این کار را بهتر از همیشه انجام می دهند.

در این میان باید به لپ تاپ هایی مانند مک بوک ایر M1 و M2 اشاره کرد که به دلیل استفاده از تراشه های کم مصرف اما قدرتمند فاقد فن هستند و در عین حال بدنه آن ها حتی در بالاترین جریان نیز زیاد گرم نمی شود. فشار.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا