چگونه عملکرد دکمه‌های کیبورد را شخصی‌سازی کنیم؟

سازندگان لوازم جانبی کامپیوتر، مانند صفحه کلید، تنظیمات پیش فرض را برای آنها اعمال می کنند و همه دکمه های آنها عملکرد خاصی را نشان می دهند. اما این بدان معنا نیست که نمی توانید عملکرد دکمه های صفحه کلید را شخصی سازی کنید. اگرچه ممکن است کمی دور از ذهن به نظر برسد، اما راه هایی وجود دارد که می توانید عملکرد دکمه های صفحه کلید سیستم خود را تغییر دهید. در این مقاله راهکارهایی برای سفارشی سازی و افزایش کارایی دکمه های صفحه کلید ارائه می دهیم. در این مطلب با هیلی بیلی مگ همراه باشید.

چرا باید عملکرد دکمه های صفحه کلید را سفارشی کنیم؟

چگونه عملکرد دکمه‌های کیبورد را شخصی‌سازی کنیم؟

نقشه برداری مجدد صفحه کلید به شما این امکان را می دهد که یک دکمه را با دکمه دیگری جایگزین کنید و به شما امکان می دهد صفحه کلید خود را همانطور که دوست دارید سفارشی کنید. کاربران ممکن است بخواهند دکمه های صفحه کلید خود را به دلایل مختلف شخصی سازی کنند:

  1. در برخی موارد و به مرور زمان برخی از دکمه‌های صفحه‌کلید دچار مشکل می‌شوند و از کار می‌افتند، در چنین مواقعی شما نیازی به تهیه یک صفحه کلید جدید ندارید و فقط آن را با یکی از دکمه‌های کیبورد که کمتر استفاده می‌شود جایگزین کنید.
  2. ممکن است بخواهید عمر یک کلید خاص را افزایش دهید یا یک عملکرد جدید برای یک کلید کم استفاده تعریف کنید.
  3. ممکن است برای تایپ و استفاده از ویژگی های سیستم به میانبر ساده تری نیاز داشته باشید.
  4. ممکن است بخواهید با فشار دادن یک دکمه خاص برنامه مورد نظر خود را سریعتر اجرا کنید
  5. صفحه کلید ممکن است طرح بندی متفاوتی داشته باشد و شما بخواهید طرح بندی دکمه های آن را تغییر داده و سفارشی کنید.
  6. ممکن است بخواهید عملکرد یک دکمه خاص را به دکمه دیگری منتقل کنید.
  7. در حوزه بازی، ممکن است بخواهید یکی از کلیدهایی را که اغلب در بازی استفاده می‌کنید تغییر دهید و کلیدی را جایگزین کنید که به راحتی در دسترس باشد.

برنامه ها و نرم افزارهای مختلفی برای شخصی سازی عملکرد دکمه های کیبورد وجود دارد که در زیر به معرفی بهترین آنها می پردازیم. یکی از معروف ترین و کاربردی ترین نرم افزارها در این زمینه برنامه است شارپ کیز F. سایر برنامه های سفارشی سازی صفحه کلید عبارتند از: KeyTweak و ایجاد کننده چیدمان صفحه کلید مایکروسافت نقل شده.

نرم افزار شارپ کیز

چگونه عملکرد دکمه‌های کیبورد را شخصی‌سازی کنیم؟با استفاده از برنامه SharpKeys که یک نرم افزار ساده است می توانید عملکرد تمامی دکمه های کیبورد خود را تغییر دهید. این برنامه به شما این امکان را می دهد تا با تایپ نام کلید، عملکرد آن را تغییر دهید. بنابراین اگر می‌خواهید Caps Lock را به Shift تغییر دهید، برای یافتن آن نیازی به جستجو در فهرست طولانی ندارید. فقط کلید Caps Lock را فشار دهید و سپس کلید Shift را فشار دهید. این به سادگی تغییر عملکرد دکمه های مورد نظر شما است.

پس از انتخاب کلیدهای مورد نظر، روی گزینه «ورودی رجیستری» کلیک کنید. سپس برنامه از شما می خواهد که کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شوند. سایر وظایف مهم خود را ذخیره کنید و روی “بله” کلیک کنید تا سیستم خود راه اندازی مجدد شود. پس از راه اندازی مجدد سیستم، می توانید از عملکرد جدید دکمه های صفحه کلید خود استفاده کنید.

همچنین، اگر بعداً تصمیم گرفتید عملکرد دکمه جدید را به حالت قبلی خود برگردانید، کافی است کلیدهایی را که تغییر داده‌اید انتخاب کنید و روی Delete کلیک کنید تا عملکرد دکمه به حالت پیش فرض برگردد. برای ذخیره تغییرات مجددا روی Save to Registry کلیک کنید.

نرم افزار KeyTweak

چگونه عملکرد دکمه‌های کیبورد را شخصی‌سازی کنیم؟

KeyTweak اپلیکیشن دیگری در زمینه مدیریت و سفارشی سازی دکمه های صفحه کلید است. با استفاده از این نرم افزار می توانید با چند کلیک ساده تغییرات لازم را بر روی کلیدهای مورد نظر خود در صفحه کلید اعمال کنید. نحوه کار با این برنامه کمی راحت تر از نرم افزار SharpKeys است و احتمالا رابط کاربری آن بیشتر مورد پسند کاربران قرار گرفته است. در این برنامه تمامی کلیدهای کیبورد شما روی تصویر نشان داده شده است و نیازی به یافتن نام آنها نیست. ابتدا روی کلیدی که می خواهید تغییر دهید کلیک کنید. سپس کلیدی را که می خواهید تغییر دهید از منوی کشویی کنار Choose New Remapping پیدا کنید.

حتی دو راهنما در پایین برای راحتی شما وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. برای اعمال تغییرات روی Apply کلیک کنید. هنگامی که می خواهید تغییرات اعمال شده را به حالت اولیه برگردانید، گزینه “Restore all settings to default” را انتخاب کنید.

چگونه عملکرد دکمه‌های کیبورد را شخصی‌سازی کنیم؟این برنامه همانطور که از نامش پیداست محصول شرکت مایکروسافت است و به همین دلیل گزینه ای مطمئن برای این امر به حساب می آید. اما علیرغم این نکته، محدودیت هایی در اعمال تغییرات در این برنامه وجود دارد. به عنوان مثال، کلیدهای خاصی مانند Shift و Caps Lock را نمی توان با این برنامه سفارشی کرد و عملکرد جدیدی به آن ها داد.

برای کار با این نرم افزار، File > Load Existing Keyboard را انتخاب کنید. سپس نحوه نمایش دکمه های صفحه کلید را به دلخواه انتخاب کنید و قبل از اعمال سفارشی سازی، گزینه File > Save Source File As را انتخاب کنید تا از عملکرد دکمه های صفحه کلید نسخه پشتیبان تهیه کنید. پارامترهای مورد نظر را از Project > Properties تنظیم کنید. پس از انتخاب کلید مورد نظر، دستورالعمل ها را برای تغییر عملکرد آن دنبال کنید.

صفحه کلید را برای اهداف بازی سفارشی کنید

چگونه عملکرد دکمه‌های کیبورد را شخصی‌سازی کنیم؟

تسلط گیمرها بر کلیدهای کنترل بازی یکی از مهمترین فاکتورهای مورد نیاز برای یک تجربه بازی بسیار خوب است. در واقع با کنترل بازی از طریق صدا و شخصی سازی عملکرد دکمه های صفحه کلید، حتی گیمرهای ناتوان نیز می توانند تجربه بازی بسیار خوبی داشته باشند.

اگر گزینه‌های کنترلر بازی به شما اجازه نمی‌دهد دکمه‌های صفحه‌کلید خود را سفارشی کنید یا کلیدهای خاصی را به‌عنوان گزینه ارائه نمی‌دهند، عملکرد آن‌ها را با نرم‌افزار ارائه شده تغییر دهید. برای گیمرهای چپ دست، تعویض دکمه ها از راست به چپ می تواند بسیار مفید باشد. اگر صفحه کلید شما دارای صفحه اعداد در سمت راست است، کافی است تمام اعداد را به سمت چپ حرکت دهید تا هنگام بازی با آن مشکلی نداشته باشید.

عملکرد مرورگر را افزایش دهید

چگونه عملکرد دکمه‌های کیبورد را شخصی‌سازی کنیم؟

یکی دیگر از دلایلی که کاربران را به شخصی سازی دکمه های صفحه کلید ترغیب می کند، افزایش بهره وری هنگام کار با مرورگر و اینترنت است. جابجایی بین برگه ها هنگام استفاده از مرورگر یک کار بسیار رایج است، اما استفاده از میانبرهای پیش فرض صفحه کلید برای این کار چندان راحت نیست. در گوگل کروم ویندوز، برای رفتن به تب بعدی باید Ctrl + Tab یا Ctrl + PgDown را فشار دهید، در حالی که برای رفتن به تب قبلی باید Ctrl + Shift + Tab یا Ctrl + PgUp را فشار دهید.

استفاده از این میانبرها برای بسیاری از کاربران حس خوبی ندارد زیرا دکمه های Page Up و Page Down معمولا از Ctrl دور هستند و عملکرد Ctrl + Shift + Tab نیز نیاز به استفاده از دو دست دارد. بنابراین توصیه می شود از دکمه های صفحه کلید که کمتر استفاده می شوند با استفاده از نرم افزار ارائه شده استفاده کنید تا میانبر بهتری برای تعویض برگه ها داشته باشید. بسیاری از کیبوردها دارای یک دکمه راست کلیک بین کلیدهای Ctrl و Alt هستند.

با تغییر عملکرد کلید PgUp به کلید Alt می توان کلید Ctrl را در همان سطح آن کلید نگه داشت و سپس با همان دست کلید Alt را فشار داد تا به قسمت قبل برویم. سپس با تغییر عملکرد دکمه راست کلیک روی صفحه کلید به PgDown، تنها با فشردن دو دکمه به سرعت در تب های باز در هر دو جهت حرکت خواهید کرد.

طیف وسیعی از میانبرهای صفحه کلید برای کروم و فایرفاکس وجود دارد. آنها را بررسی کنید. اگر میانبرهایی می بینید که ممکن است بسیار مفید باشند، اما نمی توانید به راحتی آنها را پیاده سازی کنید، فقط آنها را سفارشی کنید و به جای برخی از کلیدهای کمتر استفاده شده در صفحه کلید خود از آنها استفاده کنید. معمولاً می توانید از کلیدهای فرعی بالای صفحه کلید یا کلیدهای ScrLk، Insert، Home و End برای این کار استفاده کنید.

برنامه ها را به سرعت اجرا و تغییر دهید

چگونه عملکرد دکمه‌های کیبورد را شخصی‌سازی کنیم؟

راه اندازی برنامه های مورد علاقه خود با میانبرها بسیار آسان است و حتی نیازی به نرم افزار نقشه برداری مجدد صفحه کلید ندارد. به سادگی یک میانبر برای برنامه مورد نظر خود در دسکتاپ ایجاد کنید، سپس روی آن میانبر کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. به تب Shortcut بروید، روی کادر با عنوان Shortcut Key کلیک کنید و کلید مورد نظر را فشار دهید تا برنامه مورد نظر شما اجرا شود.

از آنجایی که دکمه هایی که انتخاب می کنید ممکن است یک سری وظایف پیش فرض داشته باشند، بهتر است عملکرد دکمه هایی را که اغلب استفاده نمی کنید تغییر دهید. برای مثال کلیدهای فرعی گزینه مناسبی برای استفاده در این موارد هستند. حتی می توانید چندین برنامه را همزمان با استفاده از یک میانبر اجرا کنید. برای جابه‌جایی بین برنامه‌ها، ویندوز از قبل میانبرهای مختلفی دارد که می‌توانید به دلخواه از آنها استفاده کنید.

با تغییر عملکرد دکمه راست کلیک روی صفحه کلید خود به کلید Tab، دسترسی به میانبر لازم برای جابجایی بین برنامه ها (هم در لپ تاپ و هم روی دسکتاپ) Alt + Tab بسیار آسان تر خواهد بود. فقط از دست راست خود برای نگه داشتن Alt استفاده کنید و روی دکمه راست کلیک روی صفحه کلید خود ضربه بزنید تا به سرعت بین همه برنامه های باز جابجا شوید.

به راحتی از صفحه کلید با طرح بندی های مختلف استفاده کنید

دکمه

اگر به چیدمان استاندارد صفحه کلید QWERTY عادت دارید و مجبور هستید از صفحه کلیدی با طرح بندی متفاوت استفاده کنید، احتمالاً با مشکل مواجه خواهید شد. در این حالت به جای تغییر صفحه کلید می توانید از سفارشی سازی دکمه استفاده کنید. با استفاده از نرم افزار ارائه شده در قسمت فوق، به سادگی چند کلید را که مطابق با استاندارد QWERTY در موقعیت های قرار ندارند، تغییر دهید. بنابراین هنگام کار با این کیبوردها هیچ مشکلی نخواهید داشت.

از صفحه کلیدهایی با طرح بندی بهتر استفاده کنید

صفحه کلید را سفارشی کنید

در واقع باید توجه داشت که چیدمان استاندارد QWERTY بهترین چیدمان صفحه کلید نیست. این استانداردی است که اکثر کاربران به آن عادت دارند، اما طرح‌بندی‌های بسیار بهتر و کاربردی‌تری مانند Colemak یا Dvorak وجود دارد که می‌تواند سرعت تایپ شما را افزایش داده و فشار روی انگشتان شما را کاهش دهد.

با تغییر نقشه دکمه های صفحه کلید، می توانید عملکرد چندین کلید را به طور همزمان تغییر دهید تا با سبک جدید چیدمان صفحه کلید آشنا شوید. حتی برای تغییر عملکرد تمامی کلیدهای کیبورد با توجه به استاندارد دلخواه شما ارائه شده است. استفاده از کیبورد در ابتدا ممکن است کمی دشوار باشد، اما می‌توانید برچسب‌های کوچکی بخرید و روی دکمه‌های کیبورد قرار دهید تا به شما در استفاده از کیبورد کمک کند.

استفاده بهتر از کلیدهای صفحه کلید کم استفاده

صفحه کلید

همانطور که مشخص است، کلید Caps Lock یکی از کم استفاده ترین کلیدهای صفحه کلید است. در واقع، بسیاری از افراد از کلیدهای Function، Ctrl و Alt در سمت راست صفحه کلید استفاده نمی کنند. این احتمالاً برای شما هم صدق می کند و اصلاً از آنها استفاده نمی کنید. اما با سفارشی کردن عملکرد آنها، می توانید آنها را به کلیدهایی تبدیل کنید که همیشه از آنها برای انجام سریعتر کار خود استفاده می کنید.

برای مثال، کلید Caps Lock شما می‌تواند به چیزهای زیادی تبدیل شود: کلید shift، دکمه جستجوی سیستم‌عامل Chrome یا بک اسپیس. همچنین می توانید از کلیدهای عملکردی برای قرار دادن سیستم در حالت خواب یا حتی خاموش کردن آن به عنوان یک روش بسیار کاربردی و راحت استفاده کنید.

تعمیر کلیدهای صفحه کلید آسیب دیده

صفحه کلید را سفارشی کنید

اگر برخی از کلیدهای صفحه کلید شما آسیب دیده و دیگر کار نمی کنند، همچنان می توانید روی استفاده از نرم افزار نقشه برداری مجدد صفحه کلید برای انتقال عملکرد آنها به دکمه های سالم مورد نظر خود حساب کنید. کار کردن با این کلیدها به دلخواه ممکن است کمی دشوار باشد، اما تا زمانی که یک صفحه کلید جدید با کلیدهای کار به دست آورید، راه حل موقت خوبی است.

به عنوان مثال، اگر کلید Backspace شما خراب باشد، قطعا در حین کار با مشکل مواجه خواهید شد. بنابراین، می توانید از کلیدهای کم استفاده مانند کلیدهای فرعی بهره ببرید تا بتوانید عملکرد آنها را به دلخواه شخصی سازی کنید.

آخرین کلمه

صفحه کلید را سفارشی کنید

اگرچه چیدمان پیش‌فرض صفحه‌کلید ویندوز در طول سال‌ها به دلایل مختلف ثابت مانده است، ممکن است مواقعی پیش بیاید که بخواهید یا نیاز داشته باشید که چیدمان دکمه‌ها را به دلخواه تغییر دهید تا عملکرد بهتر صفحه‌کلید داشته باشید. در این مقاله به معرفی نرم افزارهای مفید برای شخصی سازی عملکرد دکمه های صفحه کلید پرداختیم و به دلایل مختلف به نیاز آن اشاره کردیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

منبع: بهره بردن از

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا