فناوری اطلاعات

چگونه گردوخاک درون لپ‌تاپ را تمیز کنیم؟

اگر لپ تاپ شما حداقل یک سال از عمر آن می گذرد، احتمالا گرد و غبار زیادی در داخل بدنه آن وجود دارد. گرد و غبار برای فن ها، هواکش ها و هیت سینک ها مشکلاتی ایجاد می کند و خنک شدن قطعات را با مشکل مواجه می کند. خوشبختانه حتی اگر لپ تاپ شما باز نشود، باز هم می توانید مقدار زیادی از این گرد و غبار را از بین ببرید.

اگر می توانید قاب لپ تاپ را باز کنید

جاروبرقی لپ تاپ

قاب بسیاری از مدل های جدید لپ تاپ معمولا به راحتی باز نمی شود. در ضمن می توانید به راحتی قاب کامپیوتر را باز کرده و با استفاده از اسپری هوای فشرده آن را تمیز کنید و سپس کیس را ببندید. اگر بتوانید بدنه لپ تاپ را باز کنید، می توانید همین روند را برای آن تکرار کنید.

برای باز کردن قاب لپ‌تاپ ابتدا آن را خاموش کرده و پس از خارج کردن باتری، با استفاده از پیچ گوشتی مراحل باز کردن پیچ‌ها را آغاز کنید. لازم به ذکر است که بدنه برخی از لپ تاپ ها به گونه ای ساخته شده است که به راحتی نمی توانید باتری را خارج کنید و در این شرایط چاره ای جز باز کردن کل قاب ندارید. همچنین به خاطر داشته باشید که اگر لپ تاپ شما همچنان تحت گارانتی است، باز کردن جعبه به احتمال زیاد گارانتی را باطل می کند.

جاروبرقی لپ تاپ

پس از باز کردن کیس، لپ تاپ را به مکانی ببرید تا برای تمیز کردن آن مشکلی نداشته باشید. سپس از اسپری هوای فشرده برای دمیدن قسمت های داخلی استفاده کنید. مراقب باشید هنگام دمیدن هوا به فن ها فشار زیادی وارد نکنید. زیرا اگر این فن ها سریعتر از حد انتظار بچرخند ممکن است آسیب ببینند. بنابراین توصیه می شود از اسپری هوای فشرده استفاده کنید زیرا کنترل آن راحت تر است. برخی از کاربران از دمنده های هوا استفاده می کنند که در صورت عدم دقت به برخی از قسمت های لپ تاپ به دلیل قدرت زیادشان آسیب می بینند.

اگر نمی توانید لپ تاپ را باز کنید

اگر به دلایلی نمی خواهید یا نمی توانید قاب لپ تاپ را باز کنید، باز هم می توانید داخل قاب را از گرد و غبار تمیز کنید. ابتدا باید لپ تاپ را به جایی ببرید که در صورت خارج شدن گرد و غبار از بدنه با مشکل مواجه نشوید. به عنوان مثال، احتمالاً نمی خواهید گرد و غبار میز خود را پاک کنید.

ابتدا یک قوطی هوای فشرده در دست بگیرید و آن را به سمت دریچه های لپ تاپ بگیرید و سر این قوطی را چند بار به طور خلاصه فشار دهید. البته این کار تمام قسمت های داخلی را تمیز نمی کند، اما حداقل فن ها و دریچه ها را تمیز می کند. این روش ایده آلی برای تمیز کردن لپ تاپ نیست، اما در این شرایط چاره ای جز انجام آن ندارید.

جاروبرقی لپ تاپ

در این زمینه توصیه می کنیم سر اسپری را مستقیماً به فن نگیرید و همچنین سر اسپری را فقط به صورت کوتاه و متناوب فشار دهید تا هوای فشرده فشار زیادی به فن وارد نکند. اگر مشاهده کردید که لپ تاپ از نظر قطعات خنک کننده مشکل جدی دارد و تمیز کردن وضعیت را بهبود نمی بخشد، باید لپ تاپ را به تعمیرگاه ببرید زیرا ممکن است فن مشکل داشته باشد و فن نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا