چینش عمودی ترانزیستورها قدرت پردازنده‌های نسل بعدی را افزایش می‌دهد

فناوری تراشه ها به طور چشمگیری در حال پیشرفت است، به طوری که شرکت ها قصد دارند از ترانزیستورها به صورت عمودی به جای افقی برای افزایش قدرت پردازش و به حداقل رساندن مصرف برق استفاده کنند.

هر ساله شاهد پیشرفت های زیادی در طراحی تراشه هستیم. می توان گفت که این تنها بخشی از یک سیستم است که هر سال از نظر مصرف انرژی و قدرت پردازش به طور قابل توجهی بهبود می یابد. اکنون به نظر می رسد که شرکت های تولید کننده تراشه، فناوری جدیدی را توسعه داده اند که می تواند قدرت پردازش سیستم را با وجود مصرف کم انرژی، به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

یکی از شرکت های فعال در این زمینه هواوی است. اگرچه این شرکت چینی از سال 2019 به دلیل تحریم های اعمال شده توسط دولت ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا وضعیت خوبی ندارد و دیگر به زنجیره تامین آمریکا دسترسی ندارد، اما دقیقا یک سال بعد علاوه بر قطع کامل دسترسی به خدمات گوگل، هوآوی همچنین دسترسی به تراشه های با استفاده از فناوری پیشرفته را از دست داد.

هواوی مجبور شد تا حد امکان برای تراشه جرثقیل 9000 5G صرفه جویی کند و برای بعد از آن استفاده کند. این آخرین تراشه 5G هواوی بود که در برخی از گوشی های جدید این شرکت استفاده می شود. این روزها هواوی همچنان از تراشه های قدرتمندی مانند اسنپدراگون 888 در گوشی های خود استفاده می کند، اما این تراشه دیگر از اینترنت 5G پشتیبانی نمی کند. حال سوال اینجاست که وقتی صنعت به سمت تولید تراشه های 3 نانومتری می رود، چگونه می توان با این تحریم ها یک شرکت چینی را نجات داد؟

هواوی می خواهد با فناوری جدید طراحی تراشه در بازار باقی بماند

چینش عمودی ترانزیستورها قدرت پردازنده‌های نسل بعدی را افزایش می‌دهد

بر اساس انتشار اخیر در Weibo، مدیر عامل موقت این شرکت، گو پینگ اخیراً در کنفرانس گزارش سالانه 2021 گفت که هوآوی از فناوری جدید طراحی تراشه استفاده خواهد کرد که به فرآیند بسیار پیچیده ای نیاز ندارد، اما همچنین می تواند قدرت پردازش چشمگیر را افزایش دهد. کاهش مصرف انرژی البته اگر هواوی بخواهد به این طرح ادامه دهد، باید از موانع متعددی عبور کند.

انباشته شدن تراشه ها فضای بیشتری را در گوشی اشغال می کند که می تواند باعث افزایش شدید دما شود. علاوه بر این، این فناوری فضای کمتری را برای قرار دادن باتری بزرگتر در اختیار شرکت ها قرار می دهد. همانطور که می بینید، فناوری جدید به شرکت ها اجازه می دهد تا ترانزیستورها را به صورت عمودی مرتب کنند تا بتوانند قدرت CPU را افزایش دهند و از فضای موجود بهتر استفاده کنند.

مدیرعامل هواوی گفت که در سال 2019، این شرکت موفق به فروش 120 میلیون گوشی هوشمند شده است که به این معنی است که 120 میلیون گوشی هنوز به تراشه نیاز دارند. به نظر می رسد اگر هواوی بتواند از این فناوری استفاده کند، می تواند رقابتی باقی بماند.

سایت خبری Nikkei Asia اخیرا گزارش داد که سه شرکت بزرگ TSMC، سامسونگ و اینتل در حال همکاری برای توسعه پردازنده هایی با طراحی تراشه های پیشرفته هستند. در حال حاضر، هر چه تعداد ترانزیستورها در یک تراشه بیشتر باشد، توان و مصرف انرژی CPU بیشتر است. اما با گذشت زمان، اندازه ترانزیستورها متوقف می شود و قانون مور دیگر قابل دستیابی نیست. (قانونی که می گوید تعداد ترانزیستورهای یک تراشه با ناحیه ثابت تقریباً هر دو سال دو برابر می شود).

فناوری جدید می تواند قانون مور را زنده نگه دارد

با توجه به این، از آنجایی که دیگر نمی توان ترانزیستورها را از مکانی به مکان دیگر کاهش داد، شرکت ها باید از فناوری ساخت تراشه برای حفظ قانون مور استفاده کنند، که به نظر می رسد راه حلی برای طبقه بندی تراشه ها باشد. این مشارکت بین شرکت‌های بزرگ تولید تراشه، که با نام یونیورسال تراشه‌های اتصال سریع (UCIe) نیز شناخته می‌شود، اکوسیستمی را ایجاد کرده است که امکان همکاری بیشتر در طبقه‌بندی تراشه‌ها را فراهم می‌کند.

شرکت هایی مانند TSMC، سامسونگ و IBM در حال حاضر بر روی یک فناوری ساخت جدید به نام ترانزیستورهای اثر میدان انتقال عمودی (VTFET) کار می کنند که آرایش عمودی ترانزیستورها بر روی سطح تراشه است. با استفاده از این فناوری، اتلاف انرژی به حداقل می رسد زیرا الکتریسیته بیشتری تولید می شود. طبق گفته‌های سامسونگ و آی‌بی‌ام، فناوری جدید دو برابر سریع‌تر از نسل قبلی FinFET خواهد بود و 85 درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند. گوگل و AMD بخشی از اکوسیستم مشترک سامسونگ، اینتل و TSMC هستند، اما اپل هنوز به آن ملحق نشده است.

منبع: PhoneArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا