کارمند سابق اپل به سرقت اسرار تجاری این شرکت اعتراف کرد

در سال 2018، شیائولنگ ژانگ، کارمند سابق اپل، در فرودگاه بین المللی سن خوزه پس از عبور از یک ایست بازرسی امنیتی هنگام تلاش برای پرواز به چین دستگیر شد. ژانگ متهم است که یک سند 25 صفحه‌ای حاوی شماتیک‌های مهندسی خودروهای خودران این شرکت به همراه دستورالعمل‌های فنی نمونه‌های اولیه آن محصولات را به لپ‌تاپ همسرش منتقل کرده است. از دیگر اتهامات وی می توان به سرقت برد مدار و سرورهای لینوکس از آزمایشگاه های این شرکت اشاره کرد. طبق گزارش CNBC، ژانگ قبلاً در دادگاه فدرال سن خوزه به سرقت اسرار تجاری اعتراف کرده است.

این خبرگزاری سند دادگاهی را به اشتراک گذاشت که خلاصه ای از روند رسیدگی به این متهم را نشان می دهد. ژانگ در ابتدا نسبت به اتهامات وارده بی گناه اعتراف کرد. اما طبق اسناد دادگاه که دیروز منتشر شد، او با دادستان معامله کرد و به جرم خود اعتراف کرد. اعترافات وی امضا شده و حکم در 23 آبان ماه اعلام خواهد شد. این جنایت می تواند او را تا ده سال زندان و جریمه 250 هزار دلاری به همراه داشته باشد.

ژانگ قبل از دستگیری به عنوان مهندس سخت افزار در بخش خودروهای خودران اپل کار می کرد و بخشی از تیمی بود که بردهای حسگر را طراحی و آزمایش می کرد. همانطور که گزارش CNBC همچنین اشاره می کند، بردهای مدار به طور کلی یکی از ارزشمندترین اسرار تجاری در الکترونیک محسوب می شوند. ظاهراً اپل برای اولین بار زمانی که ژانگ پس از گرفتن مرخصی برای دیدار والدینش و سفر به چین استعفای خود را اعلام کرد، به سرقت از این شرکت مشکوک شد. ژانگ به اپل گفت که دلیل استعفای خود مراقبت از مادرش در چین بوده است.

یک سیب

ژانگ همچنین به این شرکت گفت که قصد دارد با XPeng Motors، یک استارت آپ چینی که خودروهای الکتریکی خودران تولید می کند، همکاری کند. دسترسی او به منابع اپل پس از تایید استعفا قطع شد و بلافاصله پس از آن تحقیقات در مورد گناهکاری او انجام شد. از طریق این تحقیقات، اپل متوجه شد که ژانگ اطلاعات محرمانه مربوط به سخت افزار این شرکت را دزدیده است و دوربین های نظارتی نشان می دهد که او سخت افزار را در حالی که در آزمایشگاه های شرکت بوده حذف کرده است.

سال گذشته، مارک گورمن از بلومبرگ گزارش داد که اپل قصد دارد بر توسعه قابلیت های خودروهای خودران خود تمرکز کند و این محصولات را در سال 2025 در دسترس مصرف کنندگان قرار دهد. طی سال گذشته، غول فناوری آمریکایی به طور همزمان در دو جهت مختلف خودرو تولید کرده است. این شرکت در گام اول بر ساخت خودرویی متمرکز شده است که فرمانی مشابه خودروهای فعلی داشته باشد و هوش مصنوعی در مناطق خاصی کنترل آن را به دست بگیرد. همچنین ساخت خودروهای خودران بدون فرمان نیز از دیگر اهداف این شرکت بزرگ فناوری است.

منبع: Engadget

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا