کاهش ولتاژ پردازنده و کارت گرافیک چیست و چه زمانی باید این کار را انجام دهید؟

احتمالا بارها با اصطلاح اورکلاک برخی از قسمت های کامپیوتر مواجه شده اید به این ترتیب قدرت این قطعات از تنظیمات کارخانه فراتر می رود. البته علاوه بر افزایش قدرت سخت افزاری، رویکردی به نام کاهش ولتاژ نیز وجود دارد که به سادگی قدرت سخت افزاری پردازنده و کارت گرافیک را کاهش می دهد.

throttling پردازنده و کارت گرافیک چیست؟

مانند تمام قطعات الکترونیکی، CPU و کارت گرافیک برای کار کردن به جریان الکتریکی نیاز دارند. هنگامی که ولتاژ ورودی را به CPU یا کارت گرافیک کاهش می دهید، فشار جریان کاهش می یابد که بر عملکرد این قطعات تأثیر می گذارد.

با استفاده از روش کاهش ولتاژ، حداقل ولتاژ بهینه را بدون افت عملکرد پیدا خواهیم کرد. چنین کاری تا حدودی مانند اورکلاک است، اما بدون خطرات اورکلاک.

چرا باید ولتاژ پردازنده یا کارت گرافیک را کاهش دهیم؟

اول، CPU ها اساساً الکتریسیته را به گرما تبدیل می کنند. با حرکت الکترون ها در مدارهای مجتمع پردازنده، گرما تولید می شود. به همین دلیل است که باید از یک سیستم خنک کننده برای CPU استفاده کنید و اگر بیش از حد گرم شود از کار می افتد. واحد وات برای مصرف برق استفاده می شود و برای بدست آوردن مقدار توان باید عدد مربوط به ولتاژ را در آمپر ضرب کنید. اگر ولتاژ یا آمپر را کم کنید، برق نیز کاهش می یابد. این بدان معناست که پردازنده انرژی کمتری مصرف می کند و در نتیجه گرمای کمتری تولید می کند.

کاهش ولتاژ CPU

مهم ترین دلیل کاهش ولتاژ کاهش مصرف برق است و به همین دلیل این روش در بین کاربران لپ تاپ طرفداران زیادی دارد. زیرا طبیعتا هر چه مصرف انرژی CPU کمتر باشد عمر باتری بیشتر می شود. از طرفی با کاهش تولید گرما، پردازنده می تواند برای مدت طولانی تری وظایف را با سرعت بالاتر انجام دهد.

اگر یک CPU یا GPU طراحی و ساخته شده است تا در ولتاژهای خاصی کار کند، چرا وقتی ولتاژ کاهش می یابد به کار خود ادامه می دهند؟ اول از همه باید بگوییم که پردازنده ها از ویفرهای سیلیکونی از طریق فرآیندی به نام فوتولیتوگرافی ساخته می شوند. این یکی از ظریف‌ترین و دقیق‌ترین فرآیندهای تولید در دنیا به حساب می‌آید، اما در نهایت فرآیند ساخت هر پردازنده تفاوت‌های کوچکی بین آن‌ها دارد که در نتیجه کیفیت نهایی آن‌ها متفاوت است.

از آنجایی که برخی از CPU ها از اورکلاک پشتیبانی می کنند، برخی از CPU ها و GPU ها از ولتاژ کمتر از حد انتظار رنج نمی برند. بنابراین با کاهش ولتاژ نه تنها می توانید از عملکرد خوب بهره مند شوید، بلکه می توان گرمای تولیدی و مصرف برق را کاهش داد و صدای مربوط به فن را نیز کاهش داد.

فرآیند کاهش ولتاژ چگونه انجام می شود؟

کاهش ولتاژ CPU

برای کاهش ولتاژ می توانید از منوی BIOS یا UEFI برای این کار استفاده کنید. از طرفی امکان استفاده از برنامه هایی مانند Intel Extreme Tuning Utility یا ThrottleStop وجود دارد. اکثر کاربران معمولا از نرم افزارهای مرتبط با این ویژگی استفاده می کنند زیرا پس از هر تغییر نیازی به راه اندازی مجدد سیستم نیست. البته زمانی که ولتاژ ایده آل را پیدا کردید، بهتر است با استفاده از تنظیمات BIOS یا UEFI ولتاژ مورد نظر را ذخیره و قفل کنید. برای کاهش استرس روی کارت گرافیک، فقط باید از برنامه هایی مانند MSI Afterburner استفاده کنید.

آیا کاهش ولتاژ قطعات کامپیوتر عاقلانه است؟

خوشبختانه خطر انجام چنین کاری تقریبا صفر است. اگرچه در صورت بالا بودن ولتاژ ممکن است CPU یا GPU آسیب ببیند، اما در صورت کاهش ولتاژ به این قطعات آسیبی وارد نمی شود.

البته در صورت کاهش بیش از حد ولتاژ ممکن است کامپیوتر از حالت پایداری خارج شود و در نتیجه فرآیند ذخیره سازی اطلاعات با مشکل مواجه شود. بنابراین، قبل از شروع فرآیند کاهش ولتاژ، بهتر است یک نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم تهیه کنید. در بدترین حالت، اگر می دانید که چگونه تنظیمات مادربرد را بازنشانی کنید، می توانید سیستم را به حالت اولیه بازگردانید.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا