کرونا دست بردار نیست! فروش گوشی در سال 2022 باز هم کاهش خواهد داشت

در حالی که بسیاری از کشورهای جهان به دلیل واکسیناسیون جهانی و محدودیت‌های صحیح موفق به یافتن راهی برای مبارزه با تاج و تخت شده‌اند، فروش گوشی‌های هوشمند همچنان تحت تأثیر این ویروس قرار دارد.

طبق گفته Trendforce، انتظار می‌رود فروش گوشی‌های هوشمند در سال 2022 کاهش یابد. از سوی دیگر، عملکرد شرکت های بزرگ فناوری در سه ماهه اول سال جاری چندان قابل تحسین نبود و انتظار نمی رفت وضعیت در سه ماهه دوم بهبود چندانی داشته باشد، اما اکنون ترندفورس معتقد است که پیش بینی ها محقق خواهد شد. طبق گزارش‌ها، ظاهراً چین همچنان از ویروس کرونا رنج می‌برد و نمی‌خواهد تا زمانی که تعداد مبتلایان به صفر نرسد، سیاست‌های حفاظتی سخت‌گیرانه را کنار بگذارد.

ویروس کرونا ابتدا به چین و سپس به کشورهای دیگر سرایت کرد. چین در حال حاضر آخرین کشوری است که هنوز با تاج درگیری دارد که میزان ابتلا به آن را به صفر رسانده است. چند هفته پیش، این کشور تنها 14 مبتلا در یکی از شهرهای بزرگ خود داشت، اما دستور قرنطینه کل شهر را صادر کرد. این امر منجر به تعطیلی کامل شرکت های مونتاژ الکترونیک و تقاضای زیاد مردم برای شرکت های بزرگی مانند اپل، سامسونگ و … شده است که خطوط تولید خود را در چین راه اندازی کرده اند.

در مجموع انتظار می رود تا پایان سال جاری 1.333 میلیارد گوشی تولید شود که نسبت به سال 2021 کمتر است. با این حال، سال گذشته، همه گیری بدتر بود. طبق گفته Trendforce، فروش گوشی حتی ممکن است در مقایسه با سال گذشته منفی باشد.

به‌هیچ‌وجه مشخص نیست که قرنطینه در چین چه زمانی به پایان می‌رسد و چرا چین علیرغم تعداد کم بیماران خود، به تلاش برای قرنطینه جهانی ادامه می‌دهد. اما در حالی که چنین است، هیچ راه حلی برای صنعت گوشی های هوشمند وجود ندارد، زیرا زمانی که گوشی های کمتری تولید می شود، فروش کمتری خواهد داشت و شاید در برخی موارد باعث افزایش قیمت نجومی محصولات شود. خود چین در نتیجه آسیب زیادی دیده است، به طوری که طبق گزارش ها فروش تلفن های همراه 13 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

به نظر می رسد در نیمه دوم سال جاری نیز وضعیت به همین منوال باشد. حتی اگر چین راهی برای فرار از ویروس کرونا پیدا کند، تورم آنقدر بالاست که قطعا تاثیر منفی بر بازار موبایل و سایر بازارها خواهد داشت. بازار هند نیز نمی تواند رشد را در بلندمدت حفظ کند. بنابراین به طور کلی به نظر می رسد در سال 2022 وضعیت چندان مساعدی برای شرکت ها نباشد.

طبق گفته Trendforce، چین همچنان بزرگترین بازار است، اما سهم آن از بازار گوشی های هوشمند از 24.2 درصد به 21.1 درصد کاهش خواهد یافت. هند و ایالات متحده به ترتیب با 13.1 درصد و 11 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. باید دید در آینده نزدیک وضعیت چگونه پیش خواهد رفت. زیرا جنگ بین روسیه و اوکراین ادامه دارد و این باعث شده تا شرکت ها دسترسی به یک سری از زنجیره های تامین را از دست بدهند. در حال حاضر نمی توان وضعیت خوبی را پیش بینی کرد مگر اینکه معجزه ای اتفاق بیفتد.

منبع: GSMArena

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا