کلید منو در کیبورد چیست و چگونه عملکرد آن را تغییر دهیم؟

بسیاری از کاربران از کلید منوی صفحه کلید کامپیوتر خود بی اطلاع هستند. در صفحه‌کلیدهای با اندازه کامل، می‌توانید کلید منو را در کنار کلید کنترل در سمت راست ببینید. این کلید در واقع مانند یک کلیک راست عمل می کند، اما می توانید عملکرد آن را نیز تغییر دهید. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

کلید منو در کدام قسمت کیبورد قرار دارد؟

کلید منوی صفحه کلید

در صفحه‌کلیدهای با اندازه کامل، می‌توانید کلید Menu را در سمت راست صفحه‌کلید در کنار کلیدهای Windows و Control ببینید. برخی از صفحه کلیدهای کوچکتر، مانند آنهایی که در برخی از لپ تاپ ها استفاده می شوند، برای صرفه جویی در فضا، این کلید را حذف می کنند. لازم به ذکر است که کلمه Menu روی این کلید نوشته نشده است و فقط می توانید آیکون مربوط به منو را مشاهده کنید. این یک نماد استاندارد نیست و به همین دلیل شرکت های مختلف از نمادهای مختلفی برای این کلید استفاده می کنند.

کلید منو برای چه مواردی استفاده می شود؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، این کلید مانند کلیک راست ماوس عمل می کند. به عنوان مثال، اگر همین الان در حین خواندن این مقاله، این دکمه را فشار دهید، همان منویی که با فشار دادن دکمه سمت راست ماوس می توانید مشاهده کنید، نمایش داده می شود. در File Explorer پس از انتخاب فایل یا پوشه، می توانید با فشار دادن این کلید گزینه های مربوط به فایل یا پوشه مورد نظر را مشاهده کنید.

کلید منوی صفحه کلید

با توجه به اینکه اکثر کاربران از این کلید استفاده نمی کنند، مایکروسافت ایده تبدیل این کلید به کلید آفیس را مطرح کرد تا کلیدی برای برنامه های آفیس به همراه کلید ویندوز وجود داشته باشد.

Shift+F10 مانند دکمه منو کار می کند

کلید منوی صفحه کلید

اگر صفحه کلید لپ تاپ یا کامپیوتر شما کلید منو ندارد، می توانید با فشار دادن کلیدهای Shift+F10 عملکرد همان کلید را تجربه کنید. البته برخی از برنامه ها از این کلیدها پشتیبانی نمی کنند اما در اکثر برنامه ها با مشکلی مواجه نخواهید شد.

نحوه تغییر عملکرد کلید منو

با توجه به اینکه این کلید زیاد استفاده نمی شود، برخی از کاربران به این نتیجه می رسند که بهتر است عملکرد آن را تغییر دهند. SharpKeys یکی از بهترین برنامه ها برای این کار است. پس از نصب و اجرای این برنامه روی دکمه Add کلیک کنید.

کلید منو در کیبورد چیست و چگونه عملکرد آن را تغییر دهیم؟

در قسمت سمت چپ، Special: Application (E0_5D) را انتخاب کنید. می توانید عملکرد جدید این دکمه را در پنل سمت راست مشخص کنید. برای مثال با انتخاب گزینه Web: Back می توانید از این دکمه برای بازگشت به سایت ها استفاده کنید. در نهایت روی دکمه OK کلیک کنید.

کلید منو در کیبورد چیست و چگونه عملکرد آن را تغییر دهیم؟

سپس باید دکمه Write to Registry را بزنید تا این تغییرات در رجیستری ویندوز نوشته شود و در نهایت با راه اندازی مجدد ویندوز، از عملکرد جدید کلید منو بهره ببرید. اگر به هر دلیلی از این تغییر پشیمان شدید در همان صفحه اصلی روی گزینه مربوط به تغییر اعمال شده کلیک کنید و در نهایت بر روی دکمه Delete کلیک کنید تا این تغییر حذف شود. پس از آن با کلیک بر روی Write to Registry و راه اندازی مجدد سیستم، وضعیت به حالت اول باز می گردد.

کلید منوی صفحه کلید

عملکرد را با دکمه تغییر دهید کلید خودکار

برای سفارشی سازی پیشرفته تر، توصیه می کنیم از برنامه AutoHotkey استفاده کنید. در این برنامه می توانید اسکریپت های مختلفی برای کلیدها بنویسید. به عنوان مثال، استفاده از خط فرمان زیر کلید منو را به طور کامل غیرفعال می کند:

AppsKey::Return

از طرفی با وارد کردن اسکریپت زیر با زدن این کلید مایکروسافت ورد باز می شود.

::AppsKey
Run WINWORD
return

کلید منو در کیبورد چیست و چگونه عملکرد آن را تغییر دهیم؟

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا