کوالکام اواخر 2023 رقیب چیپست اپل M1 را عرضه خواهد کرد

مدیرعامل کوالکام اخیرا اعلام کرد که این شرکت در اواخر سال 2023 یک رقیب مستقیم برای چیپست Apple M1 برای رایانه های شخصی ویندوزی راه اندازی خواهد کرد. نوامبر گذشته، کوالکام اعلام کرد قصد دارد نسل جدیدی از تراشه ها را بر اساس معماری Arm بسازد تا با تراشه های سری M اپل رقابت کند. .

در همان زمان اعلام شد که این تراشه ها قدرت زیادی را برای کامپیوترهای ویندوزی به همراه خواهند داشت و توسط تیم Nuvia در حال توسعه هستند. لازم به ذکر است که Nuvia در معماری Arm تخصص دارد و حدود دو سال پیش کوالکام این شرکت را به مبلغ 1.4 میلیارد دلار خریداری کرد. کارشناسان Nuvia اکنون در حال آماده سازی نسل جدیدی از تراشه های مبتنی بر معماری Arm هستند. Nuvia توسط تعدادی از مهندسان سابق اپل که روی طراحی تراشه های این شرکت کار می کردند، تاسیس شد. کوالکام امیدوار است که تراشه های جدید این شرکت بتوانند به طور مستقیم با تراشه های قدرتمندی مانند M1 Pro و M1 Max رقابت کنند که مطمئناً کار آسانی نخواهد بود.

مدیرعامل کوالکام در جریان انتشار آخرین گزارش مالی این شرکت گفت که تیم Nuvia سخت روی این تراشه ها کار می کند. در ابتدا شایعه شده بود که نمونه های اولیه این تراشه ها در نیمه اول سال 2022 به دست سازندگان رایانه های ویندوزی می رسد. اما اکنون گفته می شود این نمونه های اولیه در نیمه دوم سال 2022 آماده خواهند شد و به صراحت اعلام شده است که مصرف کنندگان در پایان سال 2023 از سیستم های مبتنی بر این تراشه ها بهره مند خواهد شد.

همانطور که احتمالا می دانید اپل قصد دارد تا چند ماه دیگر تراشه های سری M2 را معرفی کند و احتمالا تا پایان سال 2023 شاهد معرفی تراشه های سری M3 خواهیم بود.این بدان معناست که کوالکام برای رقابت با این تراشه ها بسیار سخت کار خواهد کرد. تراشه های خود اپل در حال حاضر به دلیل مصرف انرژی کم و قدرت بالا توجه زیادی را به خود جلب کرده اند و باید دید نسل های آینده این تراشه ها چگونه می توانند فاصله خود را با رقبا افزایش دهند.

منبع: MacRumors

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا