کوالکام تاریخ رونمایی از اسنپدراگون 8 نسل 2 را لو داد

کوالکام ظاهراً به طور تصادفی تاریخ عرضه پردازنده مورد انتظار اسنپدراگون 8 نسل 2 خود را اعلام کرده است.

امسال کوالکام ظاهراً می خواهد هر سال کمی جلوتر از برنامه باشد و در این راستا قصد دارد رویداد Summit خود را یک ماه زودتر از همیشه برگزار کند و از تراشه جدید خود یعنی اسنپدراگون 8 نسل 2 رونمایی کند.

اگر به خاطر داشته باشید، پیش از این گزارش شده بود که شیائومی برخلاف هر سال زودتر از موعد مقرر (حدود نوامبر) سری 13 پرچمداران خود را معرفی خواهد کرد، بنابراین این محصولات اولین گوشی های مجهز به تراشه مورد انتظار کوالکام خواهند بود. در این خبر همچنین گفتیم که اگر قرار است این گوشی ها در حوالی ماه نوامبر رونمایی شوند، کوالکام نیز باید در همین ماه از تراشه جدید خود رونمایی کند.

حال به نظر می رسد که این اتفاق در حال رخ دادن است و شرکت آمریکایی می خواهد تراشه نسل 2 اسنپدراگون 8 را با برگزاری رویدادی در 14 نوامبر سال جاری (23 آبان) معرفی کند. البته این رویداد چهار روز به طول خواهد انجامید. یعنی تا 26 نوامبر ادامه خواهد داشت اما مهمترین اتفاقی که در آن رخ می دهد رونمایی از تراشه پرچمدار است.

سال گذشته اسنپدراگون 8 نسل 1 در روز اول این نشست معرفی شد و یک روز بعد کوالکام تراشه نسل 3 اسنپدراگون 8cx را معرفی کرد و انتظار می رود برنامه امسال نیز به همین شکل باشد. با این تفاوت که امسال رویداد کوالکام دو روز بیشتر از سال گذشته خواهد بود.

کوالکام تاریخ رونمایی از اسنپدراگون 8 نسل 2 را لو داد

متاسفانه اطلاعات زیادی در مورد اسنپدراگون 8 نسل 2 نداریم تا به طور قطعی در مورد آن صحبت کنیم، اما گفته می شود این بار TSMC وظیفه تولید آن را برای تولید این تراشه با فناوری ساخت 4 نانومتری بر عهده خواهد گرفت. این خبر خوبی برای مصرف کنندگان است زیرا سامسونگ در تولید تراشه عملکرد خوبی ندارد. یا بهتر است بگوییم در مقایسه با TSMC عملکرد خوبی ندارد.

همچنین گفته می شود که این شرکت می خواهد از چیدمان متفاوتی نسبت به نسل های قبلی استفاده کند. بدین ترتیب هسته های اسنپدراگون 8 نسل 2 به چهار دسته تقسیم می شوند. هسته اول Cortex-X3، دو هسته دوم Cortex-A720 جدید، دو هسته سوم Cortex-A710 فعلی و سه هسته آخر Cortex-A510 خواهد بود. برای چندین سال تراشه‌ها با ترکیب 4+4 تولید می‌شدند، از سال 2019 این چیدمان به 4+3+1 تغییر کرد و احتمالاً از امسال به 3+2+2+1 تغییر خواهد کرد.

موضوعی که در این زمینه وجود دارد کاهش هسته کم مصرف از 4 به 3 است که این مشکل با افزایش هسته قدرتمند نیز همراه است که باعث می شود قدرت پردازشی اسنپدراگون 8 نسل 2 بسیار بالاتر از نسل قبل باشد. از آنجایی که فناوری ساخت آن مشابه نسل قبلی است، نمی توان انتظار داشت که از نظر مصرف برق به میزان قابل توجهی بهتر باشد، هرچند شایعات فعلی از کاهش مصرف برق نسل جدید خبر می دهند.

مصرف انرژی تنها مشکل پرچمداران فعلی کوالکام است زیرا هنگام انجام کارهای سنگین بسیار داغ می شوند. حال باید دید در اسنپدراگون 8 نسل 2 و با توجه به طراحی خاصی که گفته می شود این تراشه دارد، کوالکام چگونه می تواند با مشکل ذکر شده مقابله کند.

منبع: نوت بوک چک

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا