کیبورد QWERTY بزرگ‌ترین معمای حل‌نشده‌ی دنیای فناوری است

کیبوردهای مورد استفاده برای کامپیوتر، تلفن و سایر ابزارها QWERTY هستند و شش کلید در سمت چپ بالای صفحه کلید قرار دارند. اما هیچ کس دقیقاً نمی داند که این طرح صفحه کلید چگونه به وجود آمده است و مورخان بیش از یک قرن است که روی این پازل تحقیق می کنند. آیا در نهایت به حقیقت این موضوع پی خواهیم برد؟ در ادامه به معما خواهیم پرداخت که چرا چیدمان صفحه کلید QWERTY را انتخاب کردیم.

اسرار مردگان

صفحه کلید QWERTY

حدود 150 سال پیش، ماشین تحریر، مانند کامپیوترها در اواخر قرن بیستم، محیط کار را متحول کرد. میلیون ها نفر در سراسر جهان برای چندین دهه از صفحه کلید QWERTY برای تایپ استفاده می کنند. عجیب ترین چیز در مورد تکامل صفحه کلید QWERTY این است که هیچ کس به طور قطع نمی داند که چرا چنین ترتیبی انتخاب شده است. با این حال، در طول سال ها، منابع مختلف دلایل بسیاری را برای این امر بیان کرده اند، اما هیچ منبع موثقی برای هیچ یک از آنها وجود ندارد. مقاله مفصلی در مورد این موضوع در سال 1983 منتشر شد که در بخشی از آن آمده بود: “به نظر نمی رسد دلیل روشنی برای استفاده از این طرح صفحه کلید وجود داشته باشد و شک و تردید در مورد منشأ آن وجود دارد.”

صفحه کلید QWERTY

اگرچه نام مخترعان کیبورد QWERTY در تاریخ نوشته شده است، اما دلیل استفاده از این چیدمان تا حد زیادی در تاریخ گم شده است. هیچ یک از مخترعان قبل از مرگ یادداشتی برای توضیح انتخاب این چیدمان باقی نگذاشتند. به همین دلیل، در طول قرن گذشته حدس و گمان های زیادی در این مورد وجود داشته است و در ادامه به تمامی اطلاعات موجود در این زمینه خواهیم پرداخت.

تاریخ QWERTY طبق اطلاعات موجود

در سال 1867، کریستوفر شولتز، ناشر و مخترع روزنامه، با کمک کارلوس گلیدن، ماتیاس شوالباخ ​​و ساموئل سوله، کار بر روی ماشین تحریر را آغاز کرد. اگرچه اسکولز اولین مخترع ماشین تحریر نبود، اما نوآوری های او منجر به تولید اولین ماشین تحریر تجاری موفق در سال 1874 شد. در سال 1868، آقای شولتز نمونه اولیه ماشین تحریر خود را ساخت که کلیدهای آن شبیه به کلیدهای پیانو بود و از حروف الفبا استفاده می کرد. سفارش. اما در سال های 1871-1870 به کمک ماتیاس شوالباخ ​​از چهار ردیف دکمه به جای طرح پیانو استفاده شد، اما حروف هنوز به ترتیب حروف الفبا هستند.

صفحه کلید QWERTY

آنچه بعدا اتفاق افتاد نامشخص است زیرا هیچ مدرک قابل اعتمادی از آنچه اتفاق افتاده وجود ندارد. در گزارشی در سال 1923 در این زمینه آمده است: «شکی نیست که شولتز چیدمان نهایی صفحه کلید را طراحی کرده است، اما هنوز مشخص نیست که چرا چنین چیدمانی انتخاب شده است». در سال 1872، اسکولز و ماشین تحریر جیمز دانسمور با همکاری یکدیگر طرح QWE.TY را پایه گذاری کردند که بسیار شبیه به صفحه کلیدهای امروزی است اما از یک نقطه به جای حرف R استفاده می کند. در سال 1874، طرح QWERTY امروزی تا حد زیادی کامل شد، اما کلید M و نقطه و کاما جای دیگری است.

صفحه کلید QWERTY

رمینگتون مجوز را از Schloss and Dansmore و Remington Standard No. 2 به یک مسیر بازار تبدیل شده است که مورد استقبال گسترده قرار گرفته است. مدتی بعد کلیدهای M و کاما تغییر کردند و طرح نهایی که امروز استفاده می کنیم ظاهر شد.

صفحه کلید QWERTY

اما چرا QWERTY?

از آنجایی که اسکولز یا دانزمور هیچ مدرکی مبنی بر اینکه چرا ترتیب QWERTY را انتخاب کردند، باقی نگذاشتند، گمانه زنی های زیادی مطرح شد. برخی از مورخان می گویند که ماشین تحریر با مشکلات زیادی روبرو بوده است، اما انتخاب طرح QWERTY سرعت تایپیست ها را کند می کند و احتمال آسیب دیدن ماشین تحریر را کاهش می دهد. از سوی دیگر، مورخان بر این باورند که با توزیع تعدادی از پرکاربردترین کلیدها، احتمال گیر افتادن آنها کمتر است.

صفحه کلید QWERTY

در مورد تئوری های تاخیر تایپ، باید بگویم که شرکت ماشین تحریر مطمئناً می خواست تعداد بیشتری از آنها را بفروشد، بنابراین اگر ترتیب QWERTY واقعا سرعت تایپیست ها را بسیار کند کند، فروش ماشین های تایپ مورد نظر نیز کاهش می یابد. تئوری های مختلفی در مورد استفاده از این آرایش برای جلوگیری از قفل کلید وجود دارد که سند معتبری برای آن وجود ندارد. اما این نظریه همچنان پابرجاست زیرا توضیح فنی قابل قبولی برای میانبر صفحه کلید به ظاهر دلخواه است.

در سال 2011، محققان دانشگاه کیوتو در ژاپن مقاله ای را منتشر کردند که در آن بیان شد که این توافقنامه برای دریافت بازخورد از اپراتورهای تلگراف استفاده شده است. آنها شواهد قابل اعتمادی در این زمینه ارائه نکرده اند، اما به این نتیجه رسیده اند که چنین توافقی تبدیل کد مورس را به جملات ساده برای این اپراتورها آسان می کند. اما این نظریه، مانند بسیاری دیگر، بیشتر حدس و گمان است.

صفحه کلید QWERTY

چیزی که محتمل به نظر می رسد این است که اسکولز و دانزمور، بنا به دلایلی، با چیدمان الفبایی شروع کردند و آن را به طرحی تغییر دادند که محدودیت های مکانیکی و سلیقه شخصی آنها را برآورده کند. اما واقعیت این است که با مرگ اسکولز و دنزمور، دلیل اصلی انتخاب این چیدمان با آنها به خاک سپرده شد. با توجه به نظریات مختلفی که در این زمینه ارائه شده است، باید گفت که برخی از صاحب نظران و مورخان نمی توانند این واقعیت را بپذیرند که منشأ چیزی را نمی دانند و از این رو فرض های متفاوتی را مطرح می کنند.

از ماشین تحریر گرفته تا کامپیوتر

در اواخر دهه 1800، محبوبیت ماشین‌های تحریر به شدت افزایش یافت، و همانطور که بسیاری از مردم برای اولین بار با طرح QWERTY مواجه شدند، این طرح دائمی شد. چیدمان های دیگری نیز در سال های بعد طراحی شد که هیچ کدام مورد استقبال قرار نگرفت. به دنبال محبوبیت ماشین تحریر رمینگتون، شرکت‌های دیگر به ماشین‌های تایپ QWERTY روی آوردند.

صفحه کلید QWERTY

در دهه 1920 Teletype به ماشین‌های تحریر الکترومکانیکی به نام teleprinter روی آورد و طرح QWERTY برای این دستگاه انتخاب شد. در دهه 1970، IBM از صفحه کلید 101 کلیدی استفاده کرد که اساس صفحه کلیدهای موجود برای رایانه های مختلف را تشکیل می داد. طبیعتا این کیبوردها از چیدمان QWERTY نیز استفاده می کنند.

اگر چه صفحه کلید QWERTY محبوب ترین چیدمان است، اما باید توجه داشت که در برخی کشورها از چیدمان های متفاوتی استفاده می شود. به عنوان مثال، فرانسه، بلژیک و تعدادی از کشورهای آفریقایی از صفحه کلید AZERTY استفاده می کنند، در حالی که آلمان و اتریش از صفحه کلید QWERTZ استفاده می کنند. اما همه آنها بر اساس طرح QWERTY هستند که در سال 1874 ظاهر شد. Scholes و Densmore اسرار چرایی انتخاب این ترتیب را پنهان کرده اند، اما اختراع آنها هنوز با گذشت بیش از یک قرن استفاده می شود.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا