فناوری اطلاعات

گاموت (محدوده) رنگی چیست و چرا برای نمایشگرها اهمیت زیادی دارد؟

زمانی که می خواهید مانیتور، لپ تاپ یا گوشی بخرید، احتمالاً در بین مشخصات محصول با عبارت range یا همان محدوده رنگی مواجه خواهید شد. اما وسعت رنگ چیست و این ویژگی چه تاثیری بر کیفیت نمایشگر یا چاپگر دارد؟

محدوده رنگ را تعیین کنید

برای درک وسعت رنگ، باید بدانید که دستگاه هایی که رنگ ها را ضبط، نمایش یا چاپ می کنند، فقط می توانند برخی از رنگ ها را ارائه دهند که با چشم غیر مسلح قابل تشخیص هستند. و حتی بین قسمت هایی که نشان می دهد، بین دستگاه های مختلف تفاوت وجود دارد. بنابراین، با ایجاد تعاریف خاص برای طیف رنگ، کاربران می دانند که هنگام خرید گوشی به کدام رنگ ها دسترسی خواهند داشت. این فرآیند به تعیین کمیت احتمالات برای رندر رنگ کمک می کند.

هنگامی که یک فضای رنگی یا نمایشگر نتواند رنگ مورد نظر شما را نشان دهد، گفته می شود که رنگی ندارد. به عنوان مثال، قرمز خالص را می توان در فضای رنگی RGB نشان داد و بنابراین بخشی از طیف رنگی RGB است. اما قرمز خالص در فضای رنگی CMYK نمایش داده نمی شود و بنابراین خارج از فضای رنگی مورد نظر در نظر گرفته می شود.

محدوده رنگ

رایج ترین راه برای نمایش طیف رنگی استفاده از نموداری به نام xy است که تمام رنگ های قابل مشاهده برای چشم انسان را نشان می دهد. در این نمودار می‌توانیم مثلثی را ببینیم که طیف رنگی پشتیبانی شده توسط نمایشگر مورد نظر را نشان می‌دهد.

طیف رنگی گسترده چیست؟

گستره رنگ گسترده اصطلاحی است که برای دستگاه های رنگی و فضاهایی استفاده می شود که قادر به نمایش رنگ های بیشتری نسبت به فضای رنگی sRGB هستند. بسیاری از گجت ها و مانیتورهای این روزها می توانند چیزهای زیادی در این مورد بگویند و طیف وسیعی از رنگ ها را به نمایش بگذارند.

به عنوان یک خریدار و مصرف کننده، یکی از نکات مهمی که باید هنگام حفظ طیف گسترده ای از رنگ ها در نظر داشته باشید این است که می توانند طیف وسیع تری از رنگ ها را به نمایش بگذارند تا رنگ ها واقعی تر به نظر برسند.

محدوده رنگ در رابطه با فضا و مشخصات رنگ

محدوده رنگ

طیف رنگ و فضای رنگ دو بخش مهم تئوری رنگ هستند. اما این دو اصطلاح می توانند گیج کننده باشند زیرا گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می شوند. اگرچه این دو مفهوم به هم مرتبط هستند، اما دقیقاً یکسان نیستند.

در حالی که فضای رنگی، رنگ‌ها را در زیرمجموعه خاصی از مدل رنگی تعریف می‌کند، وسعت رنگ طیف رنگ‌هایی است که توسط یک دستگاه پشتیبانی می‌شود. به عنوان مثال، تلویزیون شما ممکن است از فضای رنگی DCI-P3 پشتیبانی کند، اما از نظر وسعت رنگ، تنها 90 درصد از رنگ های DCI-P3 را پوشش می دهد. بنابراین تلویزیون مورد نظر قادر به نمایش حدود 10 درصد رنگ ها در فضای رنگی DCI-P3 نیست.

پروفایل رنگی اصطلاح دیگری است که به عنوان استاندارد برای نمایش رنگ دستگاه های مختلف استفاده می شود. برای مثال، فرض کنید مانیتور نمی تواند برخی از رنگ های مرتبط با یک تصویر اسکن شده را نمایش دهد. در این حالت او از نمایه رنگی مرتبط با این عکس استفاده می کند تا بتواند رنگ های مشابه عکس اصلی را به دقت نمایش دهد.

از آنجایی که پروفایل های رنگی اطلاعاتی در مورد فضاهای رنگی خاص ارائه می دهند، از نام های فضای رنگی یکسان استفاده می کنند. بنابراین، علاوه بر فضای رنگی sRGB و DCI-P3، پروفایل های رنگی با همین نام وجود دارد.

چرا وسعت رنگ اینقدر مهم است؟

محدوده رنگ

به عبارت ساده، وسعت رنگ یکی از مهم ترین ویژگی های هر مانیتور است زیرا به شما می گوید که مانیتور در مورد نمایش رنگ های مختلف چه می گوید. هرچه دامنه یا وسعت رنگ مانیتور بیشتر باشد، می تواند رنگ های مانیتور را طبیعی تر نشان دهد که جذابیت صفحه نمایش را افزایش می دهد. بنابراین اگر می خواهید از رنگ های جذاب و روشن برای مانیتور خود استفاده کنید، بهتر است در هنگام خرید به طیف رنگی پشتیبانی شده توجه کنید.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا