گزارشی جدید از دلایل بحران جهانی تراشه منتشر شد؛ خبری از بهبود نیست

احتمالاً در مورد بحران جهانی تراشه در ماه های اخیر شنیده اید. شاید موارد زیادی را به عنوان دلیل این موضوع شنیده باشید، اما به تازگی خبر جدیدی منتشر شده است که به طور خاص به بحران جهانی تراشه می پردازد.

اگر در چند سال گذشته اخبار مربوط به گوشی های هوشمند را دنبال کرده باشید، احتمالا هر از چند گاهی نام «بحران تراشه های جهانی» را شنیده اید. مشکلی که واقعا مشکلات زیادی را برای تمامی شرکت های فعال در این زمینه ایجاد کرد.

فقدان چیپس باعث شد شرکت ها نتوانند محصولات خود را در مقادیری که می خواستند تولید و بازاریابی کنند. کاربران همچنین برای دسترسی به برخی از تلفن‌ها با مشکل مواجه بودند، زیرا تلفن‌ها به شماره‌ای که باید در دسترس نبودند یا به سرعت تمام می‌شدند. برخی از شرکت ها مانند سامسونگ پس از چند ماه مجبور به عرضه یک سری گوشی (مانند گلکسی اس 21 فن ادیشن) شدند.

اما از آنجایی که به نظر نمی رسد این موضوع به زودی حل شود، وزارت بازرگانی ایالات متحده تصمیم گرفته است که به دنبال علت اصلی بحران جهانی تراشه باشد تا دریابد چرا چنین مشکلی به وجود آمده و چرا تمام نشده است. درخواست اطلاعات در مورد این موضوع در شهریور ماه ارسال شد و متوجه شدیم که یکسری مشکلات وجود دارد که باعث ایجاد مشکلاتی در زنجیره تامین شده است.

از جمله این مشکلات می‌توان به تقاضای روزافزون برای محصولات الکترونیکی، محصولات مجهز به اینترنت 5G که بهترین گوشی‌های اندرویدی سال 2019 تاکنون را شامل می‌شود، و همچنین شیوع ویروس کرونا اشاره کرد. بیماری که باعث شد شرکت ها ابتدا فکر کنند تقاضا کاهش می یابد، بنابراین تولید را کاهش دادند و ناگهان در طول بیماری شاهد افزایش چشمگیر تقاضا بودیم، بنابراین شرکت ها با شرایطی مواجه شدند که اصلاً برای آن آمادگی نداشتند.

شرکت‌های تولیدکننده تراشه و شرکت‌هایی که با مشکل جهانی تراشه‌ها مشکل داشته‌اند، به درخواست اطلاعاتی از وزارت بازرگانی ایالات متحده پاسخ داده‌اند که برخی از آنها را در زیر مشاهده می‌کنید.

میانگین تقاضا برای تراشه در سال 2021 نسبت به سال 2019 حدود 17 درصد افزایش یافته است و هیچ تناسبی بین آنها وجود ندارد. در نتیجه، عدم تعادل زیادی بین تقاضا و تولید وجود داشت.

میانگین تعداد تراشه های تولید شده از 40 روز در سال 2019 به 5 روز در سال 2021 کاهش یافته است که در تعدادی از بازارهای کلیدی حتی کمتر است.

این عدم تعادل بین تقاضا و تولید به وضوح به دلیل ظرفیت ناکافی برای تولید وافل است که نیاز به یک راه حل طولانی مدت دارد.

با توجه به پاسخ شرکت ها به درخواست اطلاعات وزارت بازرگانی ایالات متحده، می بینیم که تقاضای ناگهانی و زیاد باعث شده است که شرکت های تراشه کاملاً غافلگیر شوند و نتوانند آنطور که باید به نیازهای مصرف کنندگان پاسخ دهند.

از ابتدای سال 2021 تا زمانی که مشکل تراشه واقعا بزرگ و نگران کننده شد، راه حل های زیادی برای کاهش کمی این مشکل ارائه شده است. شرکت های تراشه به دنبال گسترش تجارت خود با ظرفیت بیشتر، افزایش سرمایه گذاری و یافتن شرکای تجاری جدید هستند، به عنوان مثال، کوالکام روابط خود را در سال 2021 گسترش داده است تا تقاضای بالای مودم های 5G را برآورده کند.

به عنوان مثال، سامسونگ اعلام کرده است که قصد دارد یک شرکت تولید تراشه در تگزاس، ایالات متحده آمریکا بسازد و 17 میلیارد دلار سرمایه گذاری کند. البته این شرکت تنها در سال 2024 شروع به کار خواهد کرد، اما به نظر می رسد تا امسال مشکل خاصی از نظر تراشه ها وجود نداشته باشد. در این گزارش همچنین آمده است که این مشکل حداقل تا شش ماه دیگر ادامه خواهد داشت و انتظار نمی رود به زودی پایان یابد.

دولت ایالات متحده حدود 52 میلیارد دلار در این زمینه به عنوان بخشی از تلاش های خود برای نوآوری و رقابت پذیری سرمایه گذاری کرده است. باید دید همه این اقدامات چه تاثیری در تسریع روند حل مشکل در آینده نزدیک خواهد داشت.

منبع: Android Central

.

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم
دکمه بازگشت به بالا