گوگل اطلاعات اپلیکیشن‌های رقیب را به‌صورت مخفیانه جمع‌آوری می‌کند

بر اساس گزارشی که در The Information منتشر شده است، گوگل در حال جمع آوری و تحقیق داده های مربوط به برنامه های کاربردی رقیب برای بهبود برنامه های خود است.

گوگل ظاهرا این داده ها را در سرویس Android Lockbox ذخیره می کند. گوگل می گوید این سرویس در درجه اول برای مدیریت برنامه های در حال اجرا در پس زمینه است. گوگل اشاره می کند که این اطلاعات به صورت رایگان برای توسعه دهندگان برنامه در دسترس است، اما دید آنها محدود به محصولات خودشان است.

اما چرا این مهم است؟ اول، به گوگل اجازه می دهد تا تصمیمات مهمی را بر اساس داده هایی اتخاذ کند که فقط برای توسعه دهندگان برنامه قابل مشاهده است. به عنوان مثال، در این گزارش، گوگل از اطلاعات برنامه TikTok برای اطلاع از نحوه و زمان راه اندازی یک برنامه رقابتی در بازار هند استفاده می کند. این شرکت همچنین داده های سرویس های ایمیل رقیب جیمیل و همچنین اینستاگرام و فیسبوک را بررسی کرده است.

گوگل پیکسل

Google می‌تواند کیفیت Gboard را با استفاده از داده‌های سایر صفحه‌کلیدها بهبود بخشد یا Google Keep می‌تواند از داده‌های برنامه‌های رقیب استفاده کند. به طور کلی، Google ممکن است از این اطلاعات برای بهبود محصولات خود یا شناسایی فرصت های تجاری بالقوه استفاده کند.

از یک طرف، گوگل می تواند بگوید که به عنوان یک توسعه دهنده اندروید حق نظارت بر عملکرد برنامه های کاربردی در سیستم عامل خود را دارد. اما استفاده از این داده ها را می توان رفتاری ضد رقابتی دانست. موضوع عملکرد ضدرقابتی گوگل بارها در مناطقی مانند اتحادیه اروپا، هند و روسیه مطرح شده است و ممکن است اکنون در ایالات متحده نیز با همین مشکل مواجه شود. گوگل تاکنون میلیاردها دلار به دلیل رفتار ضدرقابتی جریمه شده است، اما مشخص نیست که آیا این افشای جدید منجر به مشکلات حقوقی بیشتری خواهد شد یا خیر.

منبع: Android Authority

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا