یک سال با گلکسی زد فولد 3؛ مقاوم‌تر از حد تصور اما با یک ضعف بزرگ!

یک سال پس از عرضه، گلکسی زد فولد 3 هنوز یک گوشی عالی با دوام بیشتر از حد انتظار است، اما قبل از خرید آن یا هر گوشی تاشو دیگری باید به یک نکته مهم توجه کنید.

گوشی های تاشو هنوز به بلوغی که باید نرسیده اند و در نتیجه همچنان گوشی های جدید، اثبات نشده، ضعیف و پایین رده نامیده می شوند. اما در مقایسه با نسل های قبلی، سامسونگ واقعاً پیشرفت چشمگیری در ارتقای کیفیت گوشی های تاشو داشته است که به وضوح قابل مشاهده و احساس است.

شاید سه سال پیش، زمانی که سامسونگ برای اولین بار گلکسی فولد را با داستان های عجیب خود معرفی کرد، این ادعا که گوشی های تاشو آینده درخشانی خواهند داشت چندان منطقی به نظر نمی رسید و مصرف کنندگان نیز آن را نپذیرفتند. اما اکنون به جرات می توان گفت که آینده خوبی برای شرکت کره ای و به طور کلی فناوری تاشو در راه است.

سامسونگ در سال گذشته موفق به فروش 10 میلیون گوشی تاشو شد و این رقم به هیچ وجه با حجم فروش این شرکت در سال قبل قابل مقایسه نیست. به نظر می رسد سامسونگ فرمولی برای موفقیت پیدا کرده است و آن را دنبال می کند، چرا که هر سال که می گذرد، با وجود اینکه دوام گوشی های تاشو افزایش قابل توجهی پیدا نمی کند، همچنان شاهد کاربران زیادی هستیم که علاقه مند به خرید آن ها هستند.

کیفیت ساخت تنها بخشی از گوشی تاشو است که هنوز نیاز به بهبود دارد. در واقع باید بگوییم که هر چقدر هم که شرکت‌های این بخش تلاش کنند، باز هم کافی نیست زیرا نمایشگر انعطاف‌پذیر، ضعیف و بسیار حساس به ضربه است. در نتیجه، باید با دقت بسیار برخورد کرد. قطعا کاربر نمی تواند در حین استفاده گوشی را همیشه مانند فنجان نگه دارد و مراقب باشد که آن را نیفتد و نشکند. بنابراین، شرکت های تولیدی باید برای این وضعیت فکر کنند.

یک سال با گلکسی زد فولد 3؛ مقاوم‌تر از حد تصور اما با یک ضعف بزرگ!

به جز یک خراش کوچک در قسمت پایینی گلکسی زد فولد 3 در این یک سال، نمایشگر خارجی کیفیت بسیار بالایی را نشان می داد.

به گفته منبع سایت که در واقع از تجربه کار با گوشی های تاشو سامسونگ صحبت کرده است، پس از خرید گلکسی زد فولد 2 به عنوان اولین گوشی تاشو خود، به مدت 10 ماه روی آن تحقیق کرده و نقاط قوت و ضعف آن را تجزیه و تحلیل کرده است. مقاله ای نوشت و منتشر کرد. او با خرید گلکسی زد فولد 3 به عنوان جایگزینی برای این گوشی، حالا تصمیم گرفت تا در مورد نقاط قوت و ضعف آن بنویسد تا کاربرانی که مقاله قبلی را مطالعه کرده‌اند متوجه شوند که این محصول نسبت به قبل چقدر پیشرفت کرده است و تا چه حد نقاط ضعف دارد. پوشش داده نشده.

او گلکسی زد فولد 2 را به دلیل حباب موجود در نمایشگر جایگزین کرد و به جای آن گلکسی زد فولد 3 را خرید تا محصول جدیدتر و جذاب تری را تجربه کند و تفاوت های این دو نسل را ببیند و درک کند. او می گوید که در مقایسه با گوشی های معمولی، گلکسی زد فولد 2 ضد آب نیست. این ویژگی برای یک گوشی پرچمدار با قیمت بالای 1000 دلار واقعا ضروری است زیرا کاربران ممکن است بارها گوشی را در معرض آب قرار دهند.

همچنین مقاومت کم گوشی باعث شده بود که پس از تولد فرزندش گوشی را به طور کامل در اتاق دیگری نگه دارد زیرا نگران اتفاقی برای آن بود. خرید یک گوشی هوشمند قطعا نباید برای مصرف کنندگان استرس زا باشد. البته گوشی و کودک دو کلمه ای هستند که با شنیدن آن خیلی از والدین به وحشت می افتند، زیرا احتمالاً تجربه تلخی را داشته اند، اما باز هم گوشی تاشو مقاومت بسیار کمتری دارد و در واقع می توان گفت که هنگام خرید آن، فرزند شما او نباید بداند که چنین محصولی در خانه وجود دارد.

چنین مواردی او را به سراغ گلکسی زد فولد 3 برد که حداقل استاندارد ضدآب IPX8 داشت و می‌توانست از ورود آن به آب حتی در عمق 1 متری جلوگیری کند. وی در این خصوص گفت: اگر گوشی یک متر آب را 30 دقیقه تحمل کند و از افت یک متری جان سالم به در ببرد، کودکی که یک سال هم ندارد نمی تواند به آن آسیب برساند.

یک سال با گلکسی زد فولد 3؛ مقاوم‌تر از حد تصور اما با یک ضعف بزرگ!

پنل پشتی گوشی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می داد و با وجود اینکه روی لولا و قاب آن خط و خش وجود دارد اما این مسائل جزئی و طبیعی هستند.

همانطور که معلوم شد، استراتژی او جواب داد. اگرچه او با وجود معامله در Z Fold 2 مجبور شد 800 دلار اضافی برای Galaxy Z Fold 3 بپردازد، اما این ارتقا به وضوح ارزش آن را داشت. ظاهرا این گوشی افتاده، گاز گرفته و حتی شیر روی آن ریخته است. یک خراش کوچک نیز نشان می دهد که Z Fold 3 اصلاً در پر قو ذخیره نشده است. با این حال زنده ماند و صاحبش از آن بسیار راضی است. در حالی که افزودن استاندارد مقاومت در برابر آب IPX8 که سال‌ها در گوشی‌های معمولی وجود داشته است، در مقایسه با تلفن‌های تاشو پیشرفت بزرگی نیست، این ویژگی معجزه می‌کند و می‌تواند Z Fold 3 را شاید به بادوام‌ترین گوشی تاشو موجود تبدیل کند.

شرایط زمانی جالبتر می شود که بدانید این گوشی در این مدت در قاب محافظ قرار نگرفته و کاملا بدون قاب استفاده شده است. نویسنده به اشتراک می گذارد که گوشی چندین بار روی زمین افتاده و افتاده است، بارها روی یک جسم سخت افتاده است و خراش های روی لولا و قاب کناری کاملاً نشان دهنده این مشکل است. اما در نهایت مقاومت بالایی که این گوشی نشان داد عالی بود. حتی گرد و غبار و کثیفی نیز به لطف طراحی خوب سامسونگ، فرصت ورود به داخل را نداشتند.

گلکسی زد فولد 3

از آنجایی که گوشی در طول این یک سال هرگز در قاب محافظ قرار نگرفته است، وجود خط و خش در قسمت های مختلف بدنه آن قابل توجیه است.

به نکته منفی داستان رسیدیم…

بزرگترین نقطه ضعف گلکسی زد فولد 3 از نظر دوام، محافظ صفحه نمایش آن است.» این همان چیزی است که نویسنده مقاله پس از شش ماه استفاده از این گوشی به آن رسیده و یک سال بعد در گزارش خود آن را بیان کرده است. اگرچه سامسونگ ادعا می کند که از محافظ صفحه نمایش بهتری در این محصول (از TPU گرفته تا PET) و حتی از چسب های قوی تری برای چسباندن محافظ به صفحه نمایش برای جلوگیری از ایجاد حباب استفاده کرده است، حداقل در تجربه این شخص، این روش ها جواب می دهند.

در شش ماه اول ظاهرا هیچ مشکلی وجود نداشت و گلکسی زد فولد 3 به بهترین شکل ممکن برای صاحبش کار کرد. اما یک روز سرد زمستانی گوشی را از جیبش در می آورد و صدای ترقه می شنود. اگر این اتفاق برای هر یک از ما افتاده بود، شاید دعا می‌کردیم که صدای ترکش از چیز دیگری باشد، اما این صدا در واقع از خود گوشی می‌آمد و صاحبش را به وحشت انداخت. او ابتدا فکر کرد که شاید محافظ بیرونی گوشی در اثر سرمای شدید شکسته شده باشد، اما پس از بررسی دقیق متوجه شد که مشکل از جای دیگری است. او متوجه شد که یک شکاف بزرگ بین محافظ صفحه و خود صفحه در نزدیکی چین وسط وجود دارد، گویی کسی محافظ صفحه را کشیده است.

گلکسی زد فولد 3

چند روز پس از مشاهده اولین حباب بین صفحه نمایش و محافظ، گوشی به این شکل افتاد

دلیل خاصی برای این موضوع وجود نداشت و صاحب گوشی هرگز نتوانست به طور قطع دلیل این اتفاق را دریابد. اما فرض او دقیقاً همان چیزی است که من فکر می کنم. ظاهرا گوشی در جیبش داغ می شود و وقتی آن را بیرون می آورد سرما محافظ صفحه نمایش را بسیار شکننده می کند. همچنین هیچ توضیح منطقی برای این مشکل وجود ندارد زیرا قبل از این گوشی به خوبی کار می کرد.

این تنها مشکلی بود که پس از شش ماه برای Z Fold 3 ظاهر شد، اما این مشکل باعث شد تا حباب های زیادی به گوشی نفوذ کرده و آن را از شکل جذاب اولیه خود خارج کند. البته این موضوع فقط برای این شخص پیش نیامده است، بسیاری از کاربران Z Fold 3 نیز آن را تجربه کرده اند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اولین صدای پاپ را بشنوید و تنها چند روز طول می کشد تا کل چین وسط نمایشگر با حباب ها پر شود.

با گذشت زمان این حباب‌ها بزرگ‌تر و بزرگ‌تر شدند و حالا حباب بسیار بزرگی از بالا به پایین از طریق چین خورده شده است، بنابراین مهم نیست که چقدر آن را فشار می‌دهید، فایده‌ای ندارد زیرا این شکاف ناشی از چسب جداکننده محافظ صفحه و نمایشگر است. ایجاد شده و قطعاً تعمیر نخواهد شد. از طرفی این شکاف منجر به نفوذ گرد و غبار بین صفحه نمایش و محافظ شد که اصلا خوب نیست. سامسونگ همچنین از کاربران خواست که محافظ صفحه نمایش را فقط در مراکز مجاز و قانونی این شرکت تعویض کنند، بنابراین کاربرانی که به این مراکز دسترسی ندارند باید بسیار مراقب دستگاه خود باشند.

گلکسی زد فولد 3

این عکس نشان می دهد که وقتی بین محافظ صفحه و نمایشگر فاصله وجود دارد، گرد و غبار چقدر می تواند لذت کاربر را کاهش دهد. با ایجاد اولین حباب، اگر هیچ اقدامی از سوی کاربر برای رفع این مشکل صورت نگیرد، حباب به قدری بزرگ می شود که در مدت زمان بسیار کوتاهی چنین مشکلاتی را برای گوشی به وجود می آورد.

نویسنده می گوید وقتی به مرکز تعمیرات گوشی مراجعه کرده است متوجه شده است که نه تنها او تنها با این مشکل مواجه نیست، بلکه تعداد کاربرانی که با گوشی خود این مشکل را داشته اند بسیار بیشتر از آن چیزی است که او ارائه کرده است. او با دو کاربر که مشکل مشابهی داشتند صحبت کرد و متوجه شد که بعد از شش یا هشت ماه با همان حباب‌ها برخورد کرده‌اند و نمی‌دانند چه کنند. مشکلی که باعث شده است تعویض محافظ صفحه در گلکسی زد فولد 3 یکی از تکراری ترین کارهایی باشد که در مراکز خدمات سامسونگ اتفاق می افتد.

نتیجه؛ دوام هم نقطه ضعف و هم نقطه قوت گلکسی زد فولد است!

پس از تجربه گلکسی زد فولد 2 و 3، نویسنده مقاله به این نتیجه رسید که به احتمال زیاد تا چند ماه دیگر کاربران گلکسی زد فولد 3 با حباب هایی بین صفحه نمایش و محافظ صفحه مواجه خواهند شد. اگر سامسونگ به این وضعیت فکر نکند، قطعا گلکسی فولد 4 نیز دچار همین مشکل خواهد شد. این مشکل به خصوص برای کاربرانی که در مجاورت مراکز مجاز سامسونگ زندگی نمی کنند یا در کشورشان خبری از این نمایندگی ها نیست بسیار آزاردهنده خواهد بود. مخصوصاً اگر نمایندگی مجاز پیدا شود، برای رفع مشکل باید چندین ساعت در صف بمانید و یک روز کامل از کاربر وقت می گیرد.

گلکسی زد فولد 3

این عکس از Galaxy Z Fold 3 یک سال پس از استفاده است. اگرچه حباب ها در داخل خانه چندان قابل مشاهده نیستند و قابل تحمل هستند، اما به وضوح قابل مشاهده هستند و بر تجربه کاربر تأثیر منفی می گذارند. علاوه بر این، در ابتدا تعداد آنها کم بود و روز به روز بیشتر و بیشتر می شدند

با تمام این تفاسیر می توان بادکنک ها را تحمل کرد. این به این معنی است که این مشکل واقعاً بد است و نباید وجود داشته باشد، به خصوص که گرد و غبار به داخل گوشی می رود. اما اگر کاربر حساسی نباشید (در واقع باید بگوییم که اصلا اهمیتی نمی دهید) بعد از چند روز به آن عادت خواهید کرد و فراموش می کنید که چنین مشکلی در داخل گوشی وجود دارد، اگرچه ما این کار را نمی کنیم. به این معنی است که حباب ها را نخواهید دید. البته اگر این مشکل برای شما پیش آمد هر چه سریعتر گوشی را تعمیر کنید تا مشکل بدتر نشود.

اگر سامسونگ می‌خواهد گوشی‌های تاشو خود را در بین مصرف‌کنندگان محبوب‌تر کند، انتظار نداریم گوشی محکم یا منحصربه‌فردی تولید کند، حداقل از بروز این مشکلات کوچک و پیش پا افتاده جلوگیری کنید. حباب کردن مرکز تلفن 1800 دلاری ما و تراوش گرد و غبار پس از شش ماه مشکل کوچکی نیست و ما نمی توانیم نمایندگی های سامسونگ را به دیگران توصیه کنیم.

امیدواریم سامسونگ کیفیت گلکسی فولد 4 را ارتقا داده و از چسب های قوی تری استفاده کرده باشد تا پس از چندین بار باز و بسته شدن گوشی و یا قرار گرفتن آن در هوای گرم، چنین مشکلی پیش نیاید. این تغییر مثبت از سامسونگ انتظار می رود زیرا این شرکت قیمت گوشی های خود را نسبت به قبل افزایش خواهد داد. بنابراین چنین درخواستی اصلا بزرگ تلقی نمی شود، اما واقعاً مهم است. گلکسی فولد 4 پس فردا به همراه فلیپ 4 رونمایی خواهد شد.قطعا در مراسم پیش رو سامسونگ توضیحاتی در مورد ماندگاری نمایشگر این گوشی ها خواهد داد پس باید منتظر ماند و دید که آیا راه حلی برای این موضوع وجود دارد یا خیر. مشکل ذکر خواهد شد یا خیر

آیا شما هم از Galaxy Z Full 3 یا 2 استفاده می کنید؟ آیا تجربه مشاهده مشکل مشابه را دارید؟

منبع: Engadget

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا