اخبار مشتریان

۱۰ دارویی که ناگهانی شما را چاق می کنند | دکتر رضا غیاثوند

در زیر لیستی از داروهای رایج است که می تواند منجر به افزایش وزن شود.

1 داروی ضد افسردگی سه حلقه ای

داروهایی مانند آمی تریپتیلین ، دوکسپین و نوروتریپتیلین می توانند با افزایش اشتها باعث افزایش وزن شوند. مصرف داروهای ضد افسردگی را به یک باره قطع نکنید ، اما ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. اگر متوجه اضافه وزن شدید ، از پزشک خود بخواهید که داروهای دیگری را برای شما تجویز کند. به عنوان مثال ، داروهایی مانند بوپروپیون و دولکستین به شما در کاهش وزن کمک می کنند.

۲. کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدهای خوراکی ، مانند پردنیزون ، در شرایط مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند ، مانند درمان آسم یا آرتروز ، یکی از عوارض آن افزایش وزن است. بنابراین ، این داروها باید همراه غذا یا مقداری ماست استفاده شوند. از آنجا که مدت زمان استفاده از این داروها کوتاه است ، عوارض آن بسیار محسوس نیست ، اما اگر دوره درمان طولانی باشد ، باید ورزش و رژیم غذایی کافی انجام شود.

3 – آنتی هیستامین ها

از آنتی هیستامین ها برای کاهش آلرژی یا خارش استفاده می شود. مطالعات نشان می دهد افرادی که به طور مرتب از این داروها استفاده می کنند ، از وزن بیشتری برخوردار هستند و کمر آنها بیشتر از سایرین است. به جای آن می توان از اسپری های استروئیدی مانند فلوتیکازون استفاده کرد.

4- داروهایی برای صرع

داروهایی مانند گاباپنتین یا پرگابالین که برای درمان تشنج استفاده می شوند ، اشتها را افزایش می دهند. اگر نمی خواهید چاق شوید ، می توانید از پزشک خود بخواهید که داروی دیگری مانند توپیرامات یا لاموتریژین را جایگزین آن کند.

5 مسدود کننده بتا

این داروها برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند. برخی از آنها مانند آتنولول و متوپرولول باعث افزایش وزن می شوند. این قرص ها باعث کاهش ضربان قلب و کاهش تحمل ورزش می شوند و احساس خستگی ایجاد می کنند. احساس خستگی زودرس باعث کم تحرکی و افزایش وزن می شود.

۶.SSRI‌ ها

SSRI ها مانند استالوپرام و پاروكستین ضد افسردگی هایی هستند كه سروتونین را در مغز افزایش می دهند و با تأثیر بر اشتها و عادات غذایی باعث افزایش وزن می شوند. اگر می خواهید لاغر شوید با پزشک خود مشورت کنید.

7. MAOI

MAOI ها یا مهارکننده های اکسیداز مونوامین ، ضد افسردگی هایی هستند که با مسدود کردن تعادل حالات توسط آنزیم های مغزی ، از سایر اختلالات جلوگیری می کنند. همچنین برای درمان میگرن استفاده می شود. اما ، با تحریک اشتها ، باعث افزایش وزن می شوند.

8 انسولین

استفاده از انسولین برای درمان دیابت باعث افزایش وزن می شود. زیرا این هورمون به بدن در جذب گلوکز کمک می کند. پس از جذب و ورود قند به سلول ، در صورت عدم استفاده توسط بدن ، به چربی تبدیل می شود. افزایش وزن با افزایش وزن همراه خواهد بود. با تغییر سبک زندگی می توان این تداخل را از بین برد.

9 سولفونیل اوره

این داروها برای درمان دیابت و کاهش سطح قند خون تا 20٪ استفاده می شوند ، اما همچنین می توانند باعث افزایش وزن شوند. این داروها با ترشح انسولین باعث تجمع قند در سلول ها و در نتیجه چاقی می شوند. داروهایی مانند متفورمین قابل جایگزینی هستند.

10 آرامبخش

این داروها برای درمان اختلال دو قطبی یا اسکیزوفرنی استفاده می شوند. قضاتی مانند اولانزاپین کلسترول و تری گلیسیرید را افزایش می دهند و در نتیجه باعث افزایش وزن می شوند.

2323

منبع :
https://drghiasvand.com/%DB%B1%DB%B0-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D9%86%D8%A7%DA%AF%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%DA%86%D8%A7%D9%82-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF/
تاریخ انتشار :
2020-10-24 04:16:04

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا