اخبار مشتریان

۲۳ درصد جمعیت کشور دچار اختلالات روانی هستند | دکتر رضا غیاثوند

فصل های جدید

احمد حاجبی روز یکشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی آنلاین توسط وزارت بهداشت افزود: “مطالعات در سراسر جهان نشان می دهد که در کشورهای با درآمد متوسط ​​، 75٪ از افراد مبتلا به اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب از خدمات پزشکی استفاده نمی کنند.”

این یک عدد جهانی است و در ایران بین 66 تا 75 درصد افراد مبتلا به اختلالات روانی به دنبال روانپزشکان ، روانشناسان و متخصصان بهداشت روان برای درمان نیستند.

وی گفت: در ایران به ازای هر 45 هزار نفر روانپزشک داریم. واضح است که این مقدار به درستی در کشور توزیع نمی شود و توزیع روانپزشکان در برخی از مناطق کشور کمتر از این مقدار است و در بعضی جاها بیشتر است. هیچ استاندارد جهانی برای این امر وجود ندارد و مردم در کشورهای مختلف دسترسی متفاوتی به روانپزشکان و روانشناسان دارند.

حاجبی به نقش تغذیه سالم در سلامت روان اشاره کرد و گفت: “تغذیه سالم بخشی از سبک زندگی سالم است و به سلامت روان نیز مربوط می شود.” غذای سالم همیشه گران نیست ، اما شامل انواع غذاها و غذاهای اساسی برای سلامتی انسان است.

وی ادامه داد: یکی از علائم جدی افسردگی از دست دادن اشتها است و به جز در موارد استثنایی افسردگی که باعث پرخوری می شود ، افسردگی اغلب منجر به بی اشتهایی می شود و در هر صورت سلامت روان و تغذیه با هم تعامل دارند.

مدیرکل بهداشت روان وزارت بهداشت اظهار داشت: در ایران حدود 23٪ از مردم از نوعی اختلال روانی رنج می برند و البته در این حالت الگوی خاصی در دنیا تعیین نشده است.

حاجبی گفت: از زمان اجرای طرح تحول سلامت ، حدود دو هزار متخصص بهداشت روان از شبکه بهداشت و درمان کشور خدمات بهداشت روان را به مردم ارائه می دهند. این افراد متخصصانی آموزش دیده هستند که در زمینه پیشگیری و مداخله در هنگام بیماری روانی کار می کنند.

وی افزود: مهمترین مسئله در زمینه بهداشت روان افزایش سواد افراد در سلامت روان است و باید مردم را از علائم و روش های کنترل خشم و اختلالات روانی آگاه کنیم و به موقع و با مراجعه به متخصص به آنها مراجعه کنیم آموزش عمومی از طریق رسانه ها “.

حاجی ادامه داد: روانشناسانی که در دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی و دکتری تحصیل می کنند مجوز فعالیت را از سازمان نظام روانشناسی دریافت می کنند و مسئولیت نظارت بر عملکرد این افراد سازمان نظام روانشناسی است. خبرنامه ای به تصویب مجلس رسیده است.

مدیرکل بهداشت روان وزارت بهداشت اظهار داشت: 10 اکتبر (19 ماه بصورت آنلاین) روز جهانی بهداشت روان است و شعار امسال توسط سازمان بهداشت جهانی انتخاب شد ، بهداشت روان برای همه: سرمایه گذاری بیشتر – دسترسی بیشتر .

منبع :
https://drghiasvand.com/%DB%B2%DB%B3-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AF%DA%86%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C/
تاریخ انتشار :
2020-10-11 20:03:04

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا