چرا چیپست اختصاصی گوگل پیکسل ۶ انقدر عجیب به نظر می‌رسد؟

چند هفته دیگر ، گوگل پیکسل 6 را عرضه می کند که با چیپست تنسور اختصاصی شروع می شود. در همین حال ، اگر پیش بینی های او در مورد این چیپست درست باشد ، عملکرد تراشه این تراشه با وجود استانداردهای گوگل بسیار عجیب است.
گوگل به طور رسمی درباره قابلیت های تراشه AI اظهار نظر کرده است ، اما هیچ اطلاعاتی در مورد مشخصات پردازنده یا GPU منتشر نکرده است. مدیرعامل Google Gadgets چند سال پیش در مصاحبه ای گفت: “برنامه های سنتی که مردم تماشا می کنند بسیار رقابتی است و ویژگی های AI که آن را از رقبای خود متمایز می کند.”
چندین جزئیات در مورد تراشه طی ماه گذشته گزارش شده است ، از جمله یکی ادعای استفاده از GPU Arm’s Mali-A78 ، که سامسونگ از آن برای Exynos 2100 استفاده کرده است. رویترز همچنین گزارش داد که مودم 5G این تراشه توسط سامسونگ ساخته شده است.

جزئیات این موضوع در شک و تردید است ، که شب گذشته در گزارشی در وب سایت XDA فاش شد. بر اساس این گزارش ، صاحب چیپست گوگل پیکسل 6 دارای دو هسته Cortex-X1 با سرعت کلاک 2.80 گیگاهرتز ، دو هسته A76 با سرعت 2.53 گیگاهرتز و چهار هسته A55 برای دستگاه است. چراغ ها کار می کنند.
اگر اخبار مربوط به چیپست های تلفن همراه را دنبال کرده اید ، می دانید که چنین ترکیبی واقعاً عجیب است. زیرا از یک طرف ، هسته قدرتمند جدید نزدیک به بدنه هسته ای قدیمی است. ما در آینده به طور مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت.
وقتی به مدرن ترین و پیشرفته ترین چیپست های موبایل نگاه می کنیم ، زیرساخت آنها اغلب کم و کم است. به عنوان مثال ، در بازی ها ، هسته قدرتمند کار می کند ، اما برای کارهای ساده مانند تأیید ایمیل ، از هسته پایین پایان استفاده می شود.
چیپست های معمولی مبتنی بر معماری Arm معمولاً دارای چهار هسته قدرتمند (مانند A78) و چند هسته پایین تر (مانند A55) هستند. اما سال گذشته ، Arm یک زیرساخت پردازشی قدرتمند به نام Cortex-X1 نصب کرد. بنابراین این شرکت ظاهر پردازنده های خود را به چیپست های سریعتر تغییر داده است.

کوالکام معمولاً طراحی بازو را برای هسته های CPU تغییر می دهد ، اما Snapdragon 888 دارای هسته های X1 ، 3 هسته A78 و 455 هسته است. سامسونگ از همین ترکیب برای Exynos 2100 استفاده کرد. اما چیپست Google Tensor با دو هسته ای X1 ، دو هسته ای A76 و چهار هسته ای A55 ساخته شد.
از نظر تئوری ، گوگل می توانست با استفاده از دو هسته ای X1 بهتر از بهترین تراشه های کوالکام و سامسونگ عمل کند ، اما از سوی دیگر ، A76 کاملاً قابل اعتماد نیست زیرا قدرت کمتری نسبت به A78 ارائه می دهد. اولین معماری در سال 2018 معرفی شد و دو نسل کامل در پشت A78 قرار دارند. با توجه به اینکه A78 از قدرت کمتر و قدرت کمتری نسبت به A76 استفاده می کند ، مشخص نیست که چرا گوگل به آن روی آورده است.
ممکن است گوگل جزئیات این تراشه را در فهرست Geekbench دستکاری کرده باشد ، اما این گزارش می گوید که بعید به نظر می رسد. در هر صورت ، راز تراشه Google Pixel 6 به یک راز تبدیل شده است و پس از معرفی این گوشی ها می توان در مورد موفقیت یا شکست روش صحبت کرد. ما گوگل هستیم.

منبع: The Verge

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا