10 دلیل برای برتری کامپیوتر دسکتاپ نسبت به لپ‌تاپ

برخی از کاربرانی که می خواهند رایانه بخرند بین رایانه رومیزی و لپ تاپ تردید دارند. از یک طرف، کامپیوترهای رومیزی قدرت سخت افزاری بسیار بیشتری را با پول کمتر ارائه می دهند، اما از طرف دیگر، حمل و نقل لپ تاپ ها بسیار آسان تر است و می توانید آنها را به هر کجا که بخواهید ببرید.

بنابراین، اگر قابل حمل بودن یک کامپیوتر برای شما مهم ترین چیز است، لپ تاپ تنها انتخاب منطقی است. اما اگر مثلاً از آن دسته افرادی هستید که در خانه کار می کنید و به دنبال کار در محیط های مختلف نیستید، طبیعتا خرید کامپیوتر رومیزی برای شما منطقی تر است. در هر صورت، در زیر به 10 دلیل بهتر بودن کامپیوتر رومیزی از لپ تاپ خواهیم پرداخت.

قدرت بیشتر روی دسکتاپ

یک کامپیوتر رومیزی

یکی از مهم ترین ویژگی های کاربران، قدرت سخت افزاری کامپیوتر است که در آن رایانه های رومیزی حرف های بیشتری برای گفتن دارند. اگرچه لپ‌تاپ‌ها روز به روز قدرتمندتر می‌شوند، اما به دلیل محدودیت‌هایی که از نظر بدنه، از نظر کارایی دارند، معمولاً نمی‌توانند در حد کامپیوترهای رومیزی عمل کنند. از طرفی اگر می خواهید لپ تاپی با عملکردی مشابه سیستم دسکتاپ بخرید، باید قیمت بسیار بالاتری بپردازید.

لازم به ذکر است که اهمیت قدرت کامپیوتر با نحوه استفاده شما از آن ارتباط مستقیم دارد. بنابراین، اگر به عنوان مثال، فقط می خواهید وب گردی کنید، کارهای ساده ای انجام دهید و فیلم تماشا کنید، دسکتاپ هیچ مزیت خاصی نسبت به لپ تاپ به شما نمی دهد.

قیمت رومیزی پایین تر

به طور کلی، سیستم های دسکتاپ بسیار ارزان تر از لپ تاپ ها هستند. این تفاوت به ویژه در میان رایانه های پیشرفته قابل توجه است. بنابراین حتی اگر بودجه کمی دارید، به جای خرید یک لپ تاپ قدرتمند، می توانید همان قیمت را برای یک سیستم دسکتاپ بسیار بهتر خرج کنید.

به روز رسانی قطعات دسکتاپ آسان تر است

یک کامپیوتر رومیزی

اگرچه حمل و نقل لپ تاپ ها بسیار آسان است، اما محدودیت های زیادی برای ارتقاء قطعات وجود دارد. در ضمن برای ارتقای قطعات دسکتاپ کافیست جعبه را باز کرده و قطعات مورد نظر را تعویض کنید. اما در لپ تاپ به دلیل فضای محدود معمولا فقط می توان رم و حافظه را تعویض کرد و این مشکل یکی از نقاط ضعف لپ تاپ ها محسوب می شود.

تعمیر راحت تر

تعمیر قطعات لپ تاپ کار ساده ای نیست و مشکلات زیادی دارد. اما تعمیر برخی از قطعات کامپیوترهای رومیزی مانند فن کارت گرافیک و موارد دیگر از این قبیل بسیار ساده تر است.

امکان اقامت طولانی مدت

یک کامپیوتر رومیزی

یکی از مهمترین مزایای رایانه های رومیزی که بسیاری از کاربران از آن غافل هستند این است که چنین سیستم هایی می توانند همیشه روشن بمانند. این ویژگی برای برخی از کاربران بسیار مهم است. اگرچه می توانید لپ تاپ را 24 ساعت شبانه روز روشن نگه دارید، اما آنها به طور خاص برای چنین کاری طراحی نشده اند و از این رو در معرض خطر آسیب دیدن لپ تاپ هستید.

دزدیدن رایانه های رومیزی سخت تر است

اگرچه حمل و نقل لپ تاپ ها بسیار آسان است، اما این موضوع آنها را به هدف خوبی برای سارقان تبدیل می کند. اما از آنجایی که رایانه های رومیزی در یک مکان ثابت هستند، طبیعتاً سرقت آنها بسیار سخت تر است. بنابراین اگر می خواهید لپ تاپ بخرید و همیشه آن را جابجا می کنید باید به این مشکل نیز توجه کنید.

سر و صدای کمتری ایجاد کنید

10 دلیل برای برتری کامپیوتر دسکتاپ نسبت به لپ‌تاپ

کامپیوترهای رومیزی از نظر ایجاد صدا ویژگی های متفاوتی دارند اما در هر صورت می توان یک کامپیوتر رومیزی کاملا بی صدا خریداری کرد. با توجه به اینکه کیس کامپیوتر فضای زیادی را برای کولرهای مختلف فراهم می کند، می توانید با هزینه اندکی سیستمی را مونتاژ کنید که حتی در فشار بالا بی صدا کار کند. در این میان صدای فن ها در لپ تاپ در حین کار سنگین به خوبی شنیده می شود و برای برخی از کاربران این امر بسیار رهایی بخش است.

تامین پورت های بیشتر

کامپیوترهای رومیزی در مورد پورت ها حرف های زیادی برای گفتن دارند، در حالی که بسیاری از لپ تاپ های جدید فقط تعداد محدودی پورت را ارائه می دهند. اگرچه این مشکل به راحتی قابل حل است، اما یکی از مزیت های کامپیوترهای رومیزی است.

مانیتورهای رومیزی بزرگتر

10 دلیل برای برتری کامپیوتر دسکتاپ نسبت به لپ‌تاپ

در سال های اخیر اندازه صفحه نمایش لپ تاپ ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و در حال حاضر لپ تاپ های 17 اینچی محبوب هستند. اما به طور کلی لپ تاپ ها در مورد اندازه مانیتورهای مورد استفاده برای سیستم های دسکتاپ حرفی برای گفتن ندارند. اندازه اکثر مانیتورها از 20 اینچ شروع می شود و مانیتورهای 27 اینچی طرفداران زیادی دارند. اگرچه امکان اتصال مانیتور به لپ تاپ وجود دارد اما در این حالت از حالت پرتابل خارج می شود و این زمانی است که اکثر کاربران به دنبال جابجایی لپ تاپ خود هستند.

قابلیت مونتاژ کیس برای کامپیوتر رومیزی

در بازار لپ تاپ از نظر مشخصات سخت افزاری تنوع زیادی وجود دارد، اما در نهایت شما طیف وسیعی از گزینه ها را برای انتخاب دارید. در حین استفاده از رایانه رومیزی، می توانید تمام جزئیات را خودتان انتخاب کنید. بنابراین با توجه به نیاز خود می توانید با توجه به بودجه خود از بهترین قطعات استفاده کنید. البته، این یک واقعیت است که بسیاری از کاربران نیازی به سفارشی سازی قطعات زیادی ندارند، اما برای آن دسته از کاربرانی که به آن اهمیت می دهند، دسکتاپ بهترین گزینه است.

آخرین کلمه

قابل حمل بودن لپ تاپ برای برخی از کاربران بسیار مهم است. اما اگر از آن دسته افرادی هستید که لپ تاپ خود را جابه جا نمی کنند، دسکتاپ به دلیل قیمت پایین آن گزینه بهتری است. اما در نهایت این شما هستید که باید با توجه به نیازها و اولویت های خود انتخاب کنید.

منبع: Make Use Of

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا