5 حقه‌ی سوال‌برانگیز که برندها در باتری گوشی به کار بردند

همانطور که مشخص است، شرکت های گوشی های هوشمند گاهی اوقات اطلاعات نادرستی در مورد باتری گوشی به مصرف کنندگان می دهند، که در اینجا به پنج مورد از آنها اشاره می کنیم.

باتری گوشی یکی از مهم ترین قطعاتی است که می توان گفت در هنگام خرید گوشی جدید نادیده گرفتن آن تقریبا غیرممکن است. زیرا دوام گوشی در طول روز و میزان کاری که می توانید با آن در فواصل زمانی معین انجام دهید به عمر باتری بستگی دارد. البته امروزه عمر باتری به دلیل پیشرفت چشمگیری که گوشی های هوشمند در زمینه های مختلف داشته اند جوابگوی نیاز مصرف کنندگان نیست و نمی توان روی چند روز استفاده حساب کرد. با این حال، برای جبران این موضوع، سازندگان گوشی های هوشمند دریافته اند که شارژرهای سریع یک راه حل مناسب هستند.

البته شارژرهای سریع در کنار مزیت های خوب خود که گوشی را در مدت زمان کوتاهی شارژ می کنند، نقطه ضعف بزرگی نیز دارند. حتما شنیده اید که شارژ منظم گوشی با شارژرهای سریع، عمر باتری را کاهش می دهد. اما مصرف کنندگان این را می پذیرند زیرا چاره ای ندارند.

متأسفانه، تولیدکنندگان گوشی های هوشمند گاهی اوقات با مصرف کنندگان در مورد قابلیت های مختلف تلفن های خود صادق نیستند. این شرکت ها به طور طبیعی به فروش بیشتر محصولات خود فکر می کنند، بنابراین از اعداد بزرگ استفاده می کنند. متأسفانه، این موضوع در مورد باتری نیز صادق است. به خصوص اینکه باتری گوشی ها در چند سال اخیر پیشرفت چندانی نکرده و شرکت ها نیز تلاشی در این زمینه انجام نداده اند، چرا که بیشتر تمرکز آنها بر روی ارتقای کیفیت دوربین این محصولات بوده و همچنان ادامه دارد. از این رو در زمینه باتری با ارقام عجیب و غریب سعی در جذب مصرف کنندگان مثبت دارند.

این در واقع از نظر اخلاقی صحیح نیست، به خصوص که مصرف کنندگان مایلند پول زیادی برای محصولی بپردازند که می تواند یک روز یا بیشتر دوام بیاورد. ممکن است خیلی درست نباشد که یک تولیدکننده از اعتماد مصرف کنندگان سوء استفاده کند و محصولی را به آنها عرضه کند که از نظر عمر باتری یا سرعت شارژ با آگهی های تبلیغاتی مطابقت ندارد. نمونه های زیادی در این زمینه وجود دارد که در این مقاله به پنج مورد از آنها می پردازیم.

1 سرعت شارژی که به ندرت بدست می آورید

5 حقه‌ی سوال‌برانگیز که برندها در باتری گوشی به کار بردند

یکی از بدترین دروغ هایی که سازندگان گوشی های هوشمند در مورد باتری های خود به مصرف کنندگان می گویند، در مورد سرعت شارژر تلفن است. سرعتی که شما به آن بسیار کم می رسید یا بهتر است بگوییم ممکن است هرگز تجربه نکنید. ممکن است یک شرکت ادعا کند که سرعت شارژر آن 65 وات است، اما در عمل می توانید تنها در یک یا دو دقیقه به 65 وات برسید. در طول فرآیند شارژ، سرعت شارژر به اندازه ای که تبلیغ می شود نیست.

یکی از بارزترین نمونه های آن می 10 اولترا با شارژر فوق سریع 120 واتی خود است. تست های انجام شده توسط وب سایت AndroidAuthority نشان داده است که این شارژر هرگز به سطح بالاتر از 80 وات نرسیده است. یعنی 40 وات کمتر از آنچه شرکت ادعا می کند. البته این شارژر همچنان می تواند گوشی را با سرعتی باورنکردنی شارژ کند، اما آیا بهتر نبود که این شرکت حقیقت را می گفت و اعلام می کرد که شارژر آن در نهایت به 80 وات می رسد؟ همین آزمایش روی OnePlus 9 Pro انجام شد که شارژر آن به گفته شرکت چینی 65 وات است. اما این گوشی تنها 5 دقیقه توانست این مقدار را حفظ کند و بعدها سرعت آن به شدت کاهش یافت.

2. سرعت شارژ گوشی

5 حقه‌ی سوال‌برانگیز که برندها در باتری گوشی به کار بردند

دروغ دیگری که تقریباً می توان گفت مشابه آن چیزی است که در بالا ذکر شد، ادعای شرکت ها مبنی بر شارژ سریع خود گوشی است. به عنوان مثال ادعا می شود که گوشی در نهایت از شارژر 25 واتی پشتیبانی می کند و در نتیجه شارژر باید همان مقدار برق را دریافت کرده و به گوشی منتقل کند. اما اینطور نیست، زیرا خود گوشی سریعتر شارژ می شود. در واقع در اوایل سرعت شارژر کمتر از آنچه گفته شد مشکل داشتیم و اکنون مشکل ما سرعت شارژ خود گوشی است.

با نگاهی به شیائومی 11 پرو، متوجه شدیم که شارژر 120 واتی آن در واقع 115 وات قدرت دارد. متأسفانه خود گوشی تنها می تواند 97 وات مصرف کند. باز هم، به نظر می رسد بسیاری از انرژی تلف شده یا وجود ندارد. فقط می دانیم که وقتی می گویند گوشی 120 وات شارژر را پشتیبانی می کند، در واقع این مقدار 100 وات هم نیست. حتی ZTE Axon 30 Ultra که از شارژر 65 واتی پشتیبانی می کند، با سرعتی بسیار کمتر از آنچه اعلام شده شارژ می شود.

گوگل دقیقاً همین دروغ را به کاربرانش گفته است. این شرکت آمریکایی که در زمینه شارژرهای سریع مانند چینی ها درخشان نیست، ادعا می کند که سری پیکسل 6 از شارژر 30 واتی پشتیبانی می کند و برای شارژ گوشی با این سرعت به شارژر اصلی و مورد تایید گوگل خود نیاز دارید. اما مطالعات انجام شده در وب سایت AndoridAuthority نشان می دهد که پیکسل های 6 و 6 Pro به ترتیب 21 و 23 وات شارژ می کنند. حتی با همان شارژر رسمی و اصلی گوگل.

3. برای کاهش مصرف برق، برق گوشی را کاهش دهید

5 حقه‌ی سوال‌برانگیز که برندها در باتری گوشی به کار بردند

این یکی از بدیهی ترین اتفاقاتی است که در دنیای گوشی های هوشمند رخ می دهد و اصلاً برای ما بیگانه نیست. بارها و بارها نمونه هایی از شرکتی را شنیده ایم که با به روز رسانی های فراوان برای کاهش مصرف برق، عملکرد سخت افزاری گوشی را کاهش می دهد. این احتمال بیشتر زمانی اتفاق می افتد که یک محصول چندین سال است که در دسترس است و باتری آن به پایان عمر خود نزدیک می شود.

یکی از شرکت هایی که به خاطر این موضوع مورد انتقاد کاربرانش قرار گرفت، اپل بود. این شرکت معروف آمریکایی به دلیل انتشار آپدیتی که باعث کاهش سرعت آیفون های قدیمی برای عمر بیشتر باتری می شود، تحت فشار رسانه ها قرار گرفت.

البته کاری که اپل انجام می داد منطقی بود. این شرکت می‌خواست گوشی‌هایی که به مصرف‌کنندگان تحویل می‌دهد هنگام انجام کارهای سنگین ناگهان خاموش نشوند. این اتفاق بعد از چند سال رخ می دهد و اگر باتری آیفون تمام شود، چون قدرت سخت افزاری آن ها به قدری بالاست که در صورت تمام شدن باتری، نمی توان انتظار داشت که گوشی در حین انجام کارهای سنگین بسیار سبک بماند.

اما مشکل این بود که اپل سعی می کرد همه چیز را از کاربران خود پنهان کند و این طبیعتا باعث ناراحتی مصرف کنندگان می شد. چرا که شرکت آمریکایی خیلی راحت می تواند چنین موضوعی را با هرکسی در میان بگذارد و حتی گزینه ای را برای آیفون در نظر بگیرد که کاربر در صورت لزوم با فعال سازی آن، قدرت سخت افزاری گوشی را برای افزایش عمر باتری کاهش دهد. البته بعدها این شرکت این امکان را فراهم کرد و همچنین سعی کرد با کاهش هزینه تعویض باتری آیفون به کاربران قدیمی گوشی کمک کند.

4. 100% همیشه به معنای 100% نیست

باتری برای گوشی های هوشمند

یکی از آخرین دروغ هایی که سازندگان گوشی های هوشمند در مورد باتری های خود به مصرف کنندگان می گویند این است که وقتی گوشی کاملاً شارژ می شود، قرار نیست شارژ کامل شود. بررسی ها نشان می دهد حتی پس از رسیدن به 100 درصد گوشی، برای چند دقیقه به شارژ ادامه می دهد تا ظرفیت آن به طور کامل شارژ شود.

از یک طرف، این می تواند به افزایش عمر باتری کمک کند، زیرا همیشه گفته می شود که وقتی گوشی کاملاً شارژ می شود، باتری به مرور زمان خراب می شود زیرا تحت ولتاژ بالا است. از طرفی گفته می شود زمانی که گوشی به 25 یا 30 درصد شارژ رسید، آن را دوباره شارژ کنید، زیرا در این سطح پایین همچنان گوشی تحت فشار خواهد بود. اما از سوی دیگر این موضوع باعث می شود شرکت ها در مورد سرعت شارژ 0 تا 100 گوشی به کاربران خود دروغ بگویند.

به عنوان مثال، OnePlus ادعا می کند که سرعت بوت از 0 تا 100 OnePlus 9 Pro تنها 29 دقیقه است. البته بررسی ها نشان می دهد که این گوشی 20 دقیقه پس از رسیدن به عدد 100 روی گوشی به روند شارژ ادامه می دهد تا کاملا شارژ شود. می 11 اولترا را می توان یکی دیگر از مواردی دانست که سرعت شارژ از 0 تا 100 به مدت 36 دقیقه اعلام می شود در حالی که پس از رسیدن به 100 درصد تا 12 دقیقه دیگر به شارژ ادامه می دهد. همین امر در مورد سایر شرکت ها مانند اپل و سامسونگ نیز صدق می کند، اما چیزی که این شرکت ها را از اعمال فشار بیش از حد بر این هزینه سنگین باز می دارد این است که اغلب نمی بینیم که نرخ های خود را از 0 تا 100 تبلیغ کنند. 0 تا 50 درصد آن مبلغ اعلام شده است.

5. چرخه شارژ کم

باتری برای گوشی های هوشمند

یکی از مهمترین اقدامات برای اندازه گیری عمر باتری گوشی هوشمند، چرخه شارژ آن است. برای مثال برای اینکه بفهمید چه مدت زمان نیاز به تعویض گوشی خود دارید کافی است بدانید چند بار آن را شارژ کرده اید. چرخه شارژ در واقع تعداد دفعاتی است که شما گوشی را از 0 تا 100 درصد شارژ کرده اید. به گفته سازندگان، یک گوشی هوشمند می تواند 800 بار این چرخه را تحمل کند که می توان گفت حدود 2 سال است.

یکی از گوشی هایی که چرخه شارژ آن دقیقاً همان چیزی بود که سازنده اعلام کرده بود، گلکسی نوت 8 بود. این محصول در سال 2017 وارد بازار شد و به گفته سامسونگ باید پس از 2 سال 95 درصد از سلامت باتری خود را حفظ کند. در واقع بعد از دو سال باتری 3300 میلی آمپری این گوشی توانسته به اندازه باتری 3135 میلی آمپر ساعتی شارژ کند که بسیار خوب است.

از طرفی شیائومی و اوپو با شارژرهای 200 و 125 واتی خود پس از 800 بار شارژ، عمر مفید باتری را تا 80 درصد کاهش می دهند. این بدان معناست که یک گوشی با باتری 4000 میلی آمپر ساعتی پس از 2 سال تنها ظرفیت 3200 میلی آمپر ساعتی خود را حفظ می کند. به نظر زیاد می رسد، اما از دست دادن 800 وات در واقع شما را نیم روز کمتر از قبل شارژ می کند.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که مصرف کنندگان گوشی خود را برای مدت بسیار بیشتر از 2 سال نگهداری می کنند، به خصوص اگر یک گوشی پرچمدار باشد. این بدان معناست که قبل از اینکه به فکر خرید یک گوشی جدید باشید، مطمئناً باتری کم شما را اذیت می کند.

اپل یکی از ناامید کننده ترین شرکت ها در این زمینه است. طبق اطلاعات منتشر شده در صفحه حفظ سلامت باتری گوشی های این شرکت، باتری معمولی 20 درصد سلامت خود را از دست می دهد و تنها پس از 500 دوره شارژ به 80 درصد می رسد. این بدان معناست که حتی یک سال و نیم پیش با استفاده از آیفون، قطعاً احساس می کنید که باتری ضعیف است که بسیار کمتر از چیزی است که شیائومی و اوپو اعلام کردند.

به نظر شما چیز دیگری از نظر باتری یا سرعت شارژ می توانیم به موارد فوق اضافه کنیم؟ چقدر با آنچه در مورد باتری گوشی های هوشمند گفته شد موافق هستید و آیا آن را با استفاده روزانه از گوشی خود تجربه کرده اید؟

منبع: AndoridAuthority

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا