5 ویژگی ویندوز فون که جلوتر از زمان خود بودند

در میان سیستم عامل های موبایل، ویندوز فون یکی از محبوب ترین پیشرفت ها است که تنها 7 سال (از سال 2010 تا 2017) دوام آورده است. سیستم عامل و گوشی های مبتنی بر آن هرگز محبوبیت زیادی پیدا نکردند، اما مایکروسافت ایده های جالبی برای این سیستم عامل ارائه کرد که برخی از آنها جلوتر از زمان خود بودند.

سپس ویندوز 7 تبدیل به ویندوز فون 8 و در نهایت ویندوز 10 موبایل شد، اما در همه این نسخه ها مهم ترین مشکل – کمبود برنامه – باقی ماند. با وجود همه این مشکلات، نمی توان تاثیر آن را بر صنعت موبایل نادیده گرفت.

طراحی مینیمال

یکی از مهم ترین ویژگی های ویندوزفون طراحی مینیمالیستی آن بود. اولین نسخه این سیستم عامل در سال 2010 منتشر شد و همانطور که در تصویر اصلی این مقاله مشاهده می کنید، طراحی بسیار ساده و مسطحی داشت. در زیر می توانید طراحی iOS 4 و اندروید 2.3 را مشاهده کنید.

5 ویژگی ویندوز فون که جلوتر از زمان خود بودند
5 ویژگی ویندوز فون که جلوتر از زمان خود بودند

از نظر اصول طراحی رابط کاربری، طراحی استفاده شده برای اندروید و iOS بسیار قدیمی است، اما رابط کاربری ویندوزفون به گونه ای است که امروزه نیز می توان از آن استفاده کرد. سرانجام اپل و گوگل در سال های بعد به طراحی مینیمال برای سیستم عامل های خود روی آوردند.

برنامه به عنوان یک ویجت

ویندوز فون

یکی از قابلیت های جذاب ویندوزفون Live Tiles نام داشت که البته در نسخه های دسکتاپ از آن استفاده می شد. اگرچه اندروید از ابتدا تقریباً از گجت ها پشتیبانی می کرد، اما اپل چند سال بعد ویژگی iOS را معرفی کرد. کاشی های نشیمن نیز بین این دو رویکرد قرار می گیرند.

در Windows Phone Live Tiles هر دو را انجام داد، به جای اینکه به آیکون های برنامه و ویجت ها به طور جداگانه نگاه کند. شما همچنین حق انتخاب اندازه این موارد را داشتید. اپل رویکرد مشابهی را برای گجت های خود در پیش گرفته است. اگرچه این ویجت ها به طور جداگانه در کنار آیکون ها قرار می گیرند، اما از نظر بصری مانند آیکون های بزرگ شده هستند. بنابراین به نظر می رسد اپل از ویژگی Windows Phone Live Tiles برای ویجت های iOS تقلید می کند.

حالت تاریک و روشن

ویندوز فون

اندروید و آی او اس در سال 2019 حالت تاریک را دریافت کردند اما ویندوزفون از اوایل سال 2010 این ویژگی را داشت.در این سیستم عامل با فعال سازی حالت تاریک، اپلیکیشن هایی که از این قابلیت پشتیبانی می کردند نیز تاریک شدند. اندروید و iOS قبلاً از همین رویکرد استفاده کرده اند.

تم های رنگی متغیر

ویندوز فون

یکی از قابلیت های جدید معرفی شده در اندروید 12 این است که با استفاده از رنگ غالب تصویر پس زمینه، رنگ مورد نظر وارد قسمت های مختلف سیستم عامل می شود. علاوه بر تغییر رنگ بخش هایی مانند منوی تنظیمات سریع و قسمت تنظیمات سیستم عامل، حتی اپلیکیشن ها نیز می توانند از این قابلیت استفاده کنند.

این یکی دیگر از ویژگی هایی است که ویندوز فون از همان روز اول از آن بهره می برد. به ویژه رنگی که برای قسمت Living Tiles انتخاب کرده اید در بسیاری از بخش های دیگر استفاده شده است.

آهنگ در حال پخش را تشخیص دهید

اگرچه این ویژگی چندان مهم نیست، اما قبل از آیفون و اندروید، مایکروسافت این قابلیت را برای تشخیص پخش پیش فرض موسیقی در سیستم عامل موبایل خود معرفی کرد. این روزها کاربران اندروید می توانند این کار را با دستیار گوگل انجام دهند و اپلیکیشن shazam در آیفون می تواند نام آهنگ ها را تشخیص دهد. سیری نیز موفق به انجام این کار می شود.


علاوه بر ویندوز فون می توان به سیستم عامل هایی مانند WebOS و BlackBerry OS اشاره کرد که دارای ویژگی های بسیار جذابی بودند. اما در نهایت اندروید و iOS از رقابت جان سالم به در بردند و همانطور که می بینید برخی از ایده های مایکروسافت وارد هر دو سیستم عامل شد.

منبع: How To Geek

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا