7 روش برتر برای خالی کردن فضای ذخیره‌سازی در مک

آیا شما همچنین نیاز به ایجاد فضای خالی در مک خود دارید، اما نمی دانید چگونه فضای ذخیره سازی در مک خود ایجاد کنید؟

SSD ها کامپیوترها را بسیار سریع می کنند. به دلیل هزینه بالای ذخیره سازی (هارد دیسک)، آی مک و مک بوک پایه همچنان با SSD کوچک 256 گیگابایتی در دسترس هستند. جالب است بدانید که ارتقای سیستم به یک SSD بزرگتر صدها دلار هزینه دارد. در نتیجه بهترین راه استفاده بهینه از فضای ذخیره سازی مک است. در این مقاله به چند روش برای ایجاد فضای آزاد در macOS خواهیم پرداخت.

7 روش برتر برای خالی کردن فضای ذخیره‌سازی در مک

اگر کمبود فضای ذخیره سازی دارید، باید هفت روش زیر را در نظر بگیرید و مراحل آزادسازی فضای ذخیره سازی را در نظر بگیرید. به این ترتیب، دفعه بعد که یک فایل حجیم را دانلود می کنید، مک شما بنر ترسناک «درایو شما تقریباً پر است» را نمایش نمی دهد. پس حتما هفت روش زیر را با دقت مطالعه کنید.

1) سطل زباله را خالی کنید

7 روش برتر برای خالی کردن فضای ذخیره‌سازی در مک

آیا می دانستید که macOS به طور خودکار موارد را از سطل بازیافت حذف نمی کند؟

ممکن است فقط چند گیگابایت داده در سطل زباله سیستم داشته باشید. برای خالی کردن آن، روی نماد سطل زباله کلیک راست کرده و Empty Trash را انتخاب کنید. بد نیست بدانید که پس از حذف اطلاعات دیگر به آن دسترسی نخواهید داشت. برای تخلیه خودکار سطل بازیافت طبق برنامه مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ابتدا وارد Finder شوید.
  • سپس روی Preferences کلیک کرده و Advanced را انتخاب کنید.
  • حالا گزینه Remove items from the Recycle Bin after 30 را فعال کنید. simple!

2) برنامه های اضافی را حذف کنید

راه دوم برای ایجاد فضای ذخیره سازی در مک، حذف برنامه های اضافی است. اگر همیشه از طرفداران وب سایت های فنی و جدیدترین برنامه ها بوده اید، ممکن است بخواهید برنامه های جدید مک را امتحان کنید. گاهی اوقات بعد از اینکه برنامه ای را دانلود می کنیم و از آن راضی نیستیم، حذف آن را به زمان دیگری موکول می کنیم و در واقع آن را کاملا فراموش می کنیم. فضا را نیز پر می کند.

در چنین مواقعی پیشنهاد می کنیم اپلیکیشنی رایگان به نام AppCleaner را دانلود کنید. AppCleaner بهترین راه برای حذف برنامه های Mac است زیرا به طور خودکار همه فایل های ناخواسته مربوط به برنامه را حذف می کند. برای این کار AppCleaner را باز کنید. لیست همه برنامه های موجود را بررسی کنید و برای همه برنامه هایی که دیگر نیازی ندارید، روی دکمه Remove کلیک کنید.

7 روش برتر برای خالی کردن فضای ذخیره‌سازی در مک

اگر از macOS Sierra به بعد استفاده می کنید، احتمالاً خوشحال خواهید شد که بدانید macOS یک ویژگی مدیریت حافظه داخلی دارد. در این نسخه از مک به بعد، مراحل زیر را دنبال کنید. این مراحل عبارتند از:

الف) روی نماد Apple در نوار منو کلیک کنید. حالا گزینه About This Mac را انتخاب کنید و به تب Storage بروید. از این قسمت روی Manage کلیک کنید.

7 روش برتر برای خالی کردن فضای ذخیره‌سازی در مک

ب) روی دکمه Applications کلیک کنید. لیستی از تمام برنامه هایی را خواهید دید که بر اساس حافظه ای که اشغال می کنند مرتب شده اند. حالا هر برنامه ای را که می خواهید حذف کنید انتخاب کنید و روی Delete کلیک کنید.

7 روش برتر برای خالی کردن فضای ذخیره‌سازی در مک

ج) داده های برنامه و طرح کلی به سطل زباله ارسال می شود. در نهایت، سطل بازیافت را خالی کنید تا فضای ذخیره سازی برای مک شما ایجاد شود.

3) فایل های حجیم را حذف کنید

7 روش برتر برای خالی کردن فضای ذخیره‌سازی در مک

از پنجره مدیریت ذخیره سازی که در بالا ذکر شد، روی گزینه Documents کلیک کنید. در این بخش لیستی از تمامی فایل های موجود در سیستم خود را مشاهده می کنید که از بزرگ به کوچک مرتب شده اند. بهترین راه برای آزاد کردن فضای ذخیره سازی، حذف برخی از فایل های بزرگ و در واقع سنگین است. انتخاب صدها فایل کوچک زمان بر است و در نهایت ممکن است فضای ذخیره سازی خوبی ایجاد نکنند!

برای حذف یک فایل بزرگ، روی آن کلیک کنید و روی دکمه Delete کلیک کنید. اگر در حساب Dropbox یا Google Drive خود فضای ذخیره‌سازی دارید، می‌توانید فایل را به فضای ذخیره‌سازی ابری خود منتقل کنید تا فضای ذخیره‌سازی را در Mac خود آزاد کنید. هنگامی که فایل های بزرگ از بین می روند، فضای ذخیره سازی زیادی در سیستم شما ایجاد می شود.

macOS این کار را برای شما آسان تر می کند. در بالای قسمت Documents دو گزینه Downloads و File Browser برای مرتب سازی فایل ها را مشاهده خواهید کرد. بخش دانلودها فایل ها و پوشه های قدیمی تر از سه ماه، شش ماه و یک سال را در اختیار شما قرار می دهد. بنابراین می‌توانید فایل‌هایی را که مدت‌هاست به آن‌ها دسترسی ندارید، مرور کنید و تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید از شر آنها خلاص شوید یا نه!

7 روش برتر برای خالی کردن فضای ذخیره‌سازی در مک

قسمت File Browser در واقع یک ابزار مدیریت ذخیره سازی است. می توانید کل سیستم ذخیره سازی دستگاه خود را مرور کنید و فایل ها یا پوشه هایی را که می خواهید حذف کنید پیدا کنید.

7 روش برتر برای خالی کردن فضای ذخیره‌سازی در مک

روش شماره سه یک روش رایج است که توسط بسیاری از افراد استفاده می شود.

4) فایل های قدیمی iTunes و نسخه های پشتیبان iOS را حذف کنید

اگر در حال پشتیبان گیری از آیفون یا آیپد خود در مک خود هستید، باید توجه داشته باشید که پشتیبان گیری می تواند چندین گیگابایت فضای ذخیره سازی را در سیستم شما اشغال کند. در بخش Storage Management، روی بخش iOS Files کلیک کنید. اگر می خواهید آرشیو دستگاه iOS خود را حذف کنید، روی آن کلیک کرده و دکمه Delete را فشار دهید.

به طور مشابه، اگر از مک قدیمی استفاده می کنید، می توانید داده های iTunes را از بخش iTunes حذف کنید. این بخش فیلم ها، برنامه های تلویزیونی و کتاب های صوتی را نشان می دهد. در مک جدید، بخش‌های جداگانه‌ای برای مواردی مانند موسیقی و پادکست نیز خواهید یافت.

5) برنامه های ذخیره سازی ابری را کاوش کنید

7 روش برتر برای خالی کردن فضای ذخیره‌سازی در مک

اگر از Dropbox یا Google Drive برای همگام‌سازی فایل‌های مک خود با فضای ابری استفاده می‌کنید، حتماً همه فایل‌ها را بررسی کنید. سرویس‌های همگام‌سازی ابری معمولاً همه داده‌ها را به‌طور پیش‌فرض در مک شما دانلود می‌کنند.

اگر از Dropbox استفاده می کنید، به ویژگی همگام سازی انتخابی بروید. این به شما امکان می دهد انتخاب کنید کدام پوشه ها و فایل ها را در دستگاه Mac خود دانلود کنید. اکنون به Preferences> Sync بروید و روی دکمه Select Sync Folders کلیک کنید. هر پوشه ای را که نیاز ندارید از این لیست حذف کنید. به یاد داشته باشید که همیشه می توانید به داده های Dropbox خود از وب سایت یا برنامه تلفن همراه خود دسترسی داشته باشید.

6) فضای ذخیره سازی را در برنامه Photos مدیریت کنید

7 روش برتر برای خالی کردن فضای ذخیره‌سازی در مک

اگر برای یک درایو iCloud 50 یا 200 گیگابایتی می‌پردازید، از ویژگی Optimize Storage برای عکس‌ها استفاده کنید. بهینه سازی ذخیره سازی عکس ها درست مانند آیفون کار می کند. به جای اینکه همه عکس های iCloud را در دستگاه شما نگه دارد، فقط آخرین عکس ها و تصاویر با وضوح پایین را در دستگاه شما ذخیره می کند.

7 روش برتر برای خالی کردن فضای ذخیره‌سازی در مک

البته بد نیست بدانید در صورت لزوم کامپیوتر شما عکس ها را از آیکلود دانلود می کند. این ویژگی کوچک می تواند به شما کمک کند حجم عکس های خود را از صدها گیگابایت به تنها چند گیگابایت کاهش دهید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید. این مراحل عبارتند از:

  • ابتدا اپلیکیشن Photos را باز کنید.
  • حالا به قسمت Preferences بروید.
  • روی iCloud کلیک کنید و به iCloud Photos بروید.
  • در نهایت گزینه Storage Optimizer را روشن کنید.

7) فایل ها را در iCloud ذخیره کنید

7 روش برتر برای خالی کردن فضای ذخیره‌سازی در مک

ویژگی Store in iCloud به طور خودکار از تمام اطلاعات موجود در پوشه های دسکتاپ شما نسخه پشتیبان تهیه می کند و فقط آخرین فایل ها را در سیستم شما ذخیره می کند. در صورت لزوم می توانید فایل های قدیمی را با لمس یک دکمه دانلود کنید.

اگرچه این یک ویژگی معمولی و سریع است، اما امن ترین گزینه نیست! اگر فایل های کاری مهم شما در پوشه Documents ذخیره می شوند، توصیه می کنیم از این ویژگی استفاده نکنید. اما برای اکثر کاربران، فعال کردن این ویژگی می تواند فضای ذخیره سازی خوبی برای مک ایجاد کند. برای فعال کردن آن، به صفحه مدیریت فضای ذخیره سازی بروید و روی دکمه Store in iCloud در قسمت Recommendations کلیک کنید.

نتیجه

ایجاد فضای ذخیره سازی در مک به هیچ وجه سخت نیست. اکنون که مقداری فضای ذخیره سازی رایگان دارید، می توانید از مک خود برای کارهای مختلف استفاده کنید. این مراحل را هر از چند گاهی دنبال کنید و نگران فضای کوچک ذخیره سازی دستگاه خود نباشید. برخی از روش های بالا ممکن است کمی طول بکشد، اما قطعا در ایجاد فضای ذخیره سازی برای مک شما کمک زیادی به شما می کند. در نتیجه به هیچ وجه از انجام این هفت روش غافل نشوید.

چه راه های دیگری در مورد ایجاد فضای ذخیره سازی در مک خود می دانید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران هیلی بیلی مگ در میان بگذارید.

منبع: MakeUseOf

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا