9 ترفند مفید برای Task Manager ویندوز

اکثر کاربران ویندوز تنها زمانی به Task Manager مراجعه می کنند که یک برنامه داک داشته باشند و بخواهند آن را به طور کامل ببندند. اما در هر نسخه جدید ویندوز امکانات جدیدی به این ابزار اضافه شده است و اکنون 9 ترفند مفید برای Task Manager ویندوز را ارائه می کنیم که می تواند برای کارهای مختلف مفید باشد.

نحوه باز کردن سریع مدیر وظیفه

برای دسترسی به این ابزار ابتدا Ctrl + Alt + Del و سپس Task Manager را بزنید. اما راه سریع تری برای باز کردن آن وجود دارد. برای انجام این کار کافیست از کلیدهای Ctrl + Shift + Esc استفاده کنید و بدون نیاز به کلیک اضافی در این محیط باقی خواهید ماند. همچنین می توانید با کلیک راست بر روی نوار وظیفه یا نوار وظیفه، گزینه Task Manager را مشاهده کنید.

در ضمن نباید منویی به نام Power Menu را از دست بدهیم برای دیدن این منو کافیست روی دکمه start کلیک راست کرده یا Win + X را فشار دهید پس از تماس با مدیر وظیفه حتما بر روی گزینه More details کلیک کنید تا نمایش داده شود. کل رابط کاربری

دریابید که چرا برنامه ها خراب می شوند

ترفند Windows Task Manager

همانطور که قبلا ذکر شد، مهمترین کاربرد ابزار Task Manager بستن کامل برنامه های حالت است. اما با این ترفند Windows Task Manager که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، ابتدا می توانید این مشکل را تحلیل کنید. زیرا گاهی ممکن است برنامه ای هنگ نشود، اما امکان پردازش آن برای انجام یک کار وجود دارد.

بستن کامل برنامه در زمان نامناسب می تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات شود و برای بررسی این موضوع می توانید از قابلیتی به نام Waiting Chain Analysis استفاده کنید. با استفاده از این قابلیت می توانید ببینید کدام قسمت از برنامه از کار افتاده است. برای اینکه ببینید مقصر اصلی این مشکل کدام قسمت از برنامه است، به قسمت Details رفته و قسمت مورد نظر را پیدا کنید. سپس روی آن کلیک راست کرده و گزینه Waiting Chain Analysis را انتخاب کنید. اگر برنامه منتظر سایر فرآیندهای پردازشی است، می توانید آنها را در پنجره باز شده مشاهده کنید.

Windows Explorer را مجددا راه اندازی کنید

ترفند Windows Task Manager

Windows Explorer در درجه اول مسئول بسیاری از عناصر رابط کاربری ویندوز، مانند نوار وظیفه، File Explorer، منوی Start و موارد مشابه است. اگر در این موارد با مشکل مواجه شدید، احتمالاً در وهله اول به فکر راه اندازی مجدد سیستم هستید. اگرچه این مشکل را حل می کند، اما راه اندازی مجدد ویندوز اکسپلورر مشکل را بسیار سریعتر حل می کند.

برای استفاده از این ترفند در Task Manager ویندوز، گزینه Windows Explorer را در تب Processes پیدا کنید. پس از کلیک راست روی این گزینه، روی Restart کلیک کنید تا قسمت مجددا راه اندازی شود. با این کار خواهید دید که قطعاتی مانند نوار وظیفه در چند لحظه ناپدید می شوند اما در نهایت با بازگشت دوباره می توانید بدون مشکل از آنها استفاده کنید.

عملکرد سیستم و منابع را بررسی کنید

ترفند Windows Task Manager

اگرچه Task Manager یک نمای کلی از وضعیت فرآیندها و برنامه های در حال اجرا ارائه می دهد، اما قابلیت های گسترده ای برای بررسی منابع سیستم نیز دارد. برای این کار باید به قسمت بهره وری رفته و سپس نکات زیر را دنبال کنید.

نمودارها را ببینید

در سمت چپ این بخش، نمودارهای مربوط به مواردی مانند CPU، RAM، ذخیره سازی و سایر منابع سیستم را مشاهده می کنید که می توانید برای اطلاعات بیشتر روی آنها کلیک کنید. اگر فقط می خواهید این ستون را بدون اطلاعات زیاد ببینید، کافیست روی پنل سمت چپ کلیک راست کرده و سپس گزینه Summary را انتخاب کنید. همچنین اگر فقط می خواهید نمودار اصلی (واقع در سمت راست) را ببینید، کافیست روی هر قسمت در سمت راست این پنل کلیک راست کرده و در نهایت گزینه Graph Summary را انتخاب کنید.

اطلاعات مفید را کپی کنید

ترفند Windows Task Manager

با انتخاب یکی از موارد موجود در قسمت سمت چپ، کافیست ابتدا کلیک راست کرده و سپس گزینه Copy را انتخاب کنید تا اطلاعاتی مانند CPU یا RAM کپی شود. این ویژگی به ویژه زمانی مفید است که بخواهید این اطلاعات را با یک متخصص به اشتراک بگذارید تا بتواند مشکل سیستم شما را تشخیص دهد.

دسترسی به جزئیات مفید

در هر بخش از این پنل اطلاعات مفیدی در مورد آنها وجود دارد. برای مثال در پنل پردازنده می توانید قسمت Up time را ببینید که زمان سپری شده از زمان راه اندازی مجدد سیستم را نشان می دهد. در قسمت Memory تعداد پورت های رم استفاده شده در قسمت Used slots قابل مشاهده است. در قسمت ذخیره سازی در قسمت سرعت خواندن و نوشتن سرعت می توانید سرعت عملکرد حافظه داخلی سیستم را مشاهده کنید.

بخش مانیتور منابع

اگر می خواهید به اطلاعات بیشتری در ابزار Task Manager دسترسی پیدا کنید که در این محیط نمی توانید پیدا کنید، کافی است گزینه Open Resource Monitor را در پایین کلیک کنید. این شما را به پنجره جدیدی هدایت می کند که اطلاعات بسیار بیشتری در مورد وضعیت سیستم نشان می دهد.

جستجوی آنلاین برای موارد مشکوک

ترفند Windows Task Manager

گاهی اوقات در Task Manager با ایمیل‌های مشکوکی مواجه می‌شوید، اما در بیشتر موارد با کمی تحقیق متوجه می‌شوید که این فرآیندها مربوط به بدافزار نیستند، اما در هر صورت برای ایمیل‌هایی که کاملا جدید به نظر می‌رسند، بهتر است کمی تحقیق کنید. برای انجام این کار، کافی است روی نام مشکوک در قسمت فرآیند که این ایمیل‌ها ظاهر می‌شوند کلیک راست کرده و سپس Search Online را انتخاب کنید. این نام را در موتور جستجوی Bing بررسی می کند تا مطمئن شود که این فرآیند ایمن است.

برای اطلاعات بیشتر ستون اضافه کنید

ترفند Windows Task Manager

به طور پیش فرض، Task Manager در بخش Processes تنها چند ستون محدود را نشان می دهد. اگرچه این ستون ها اطلاعات حیاتی را در اختیار شما قرار می دهند، اما به راحتی می توانید با کلیک راست بر روی ستون ها، تعداد ستون ها را افزایش دهید. برخی از این ستون های مخفی عبارتند از:

  • ستون Type برای نوع فرآیند در حال اجرا است که به سه بخش Application، Background Process یا Windows Process تقسیم می شود.
  • ستون Publisher نیز توسعه دهنده برنامه را نشان می دهد.
  • ستون نام فرآیند همچنین برای کاربرانی که اخیراً از ویندوز 7 یا قبل از آن به ویندوز 10 مهاجرت کرده اند، آشنا به نظر می رسد.

اگرچه هر کدام در مواردی می توانند مفید باشند، اما می توان گفت که در بین ستون های مخفی، Process Name بیشترین استفاده را دارد. از آنجایی که دیدن نام فرآیند در حال اجرا، تشخیص بدافزار بودن یا نبودن آن را آسان‌تر می‌کند، بررسی را برای کاربر آسان‌تر می‌کند.

واحد منبع مورد استفاده را تغییر دهید

پنجره ها

به طور پیش فرض در قسمت Processes میزان مصرف منابع سیستم به صورت درصد نمایش داده می شود اما می توانید آنها را به صورت اعداد مطلق مشاهده کنید. درصدها برای این کار مناسب است، همانطور که در یک نگاه می بینید که چند درصد از کل ظرفیت استفاده شده است. اما گاهی اوقات می خواهید بدانید که مرورگر وب شما چند مگابایت رم را اشغال می کند.

برای این کار در قسمت “Processes” روی هر یک از فرآیندهای نمایش داده شده کلیک راست کرده و سپس نشانگر ماوس را روی مقادیر منبع نگه دارید تا بخش های مربوطه نمایش داده شود و می توانید مثلاً اطلاعات درصدی را نمایش دهید. ، به عدد مطلق، i.e. برای رم مقادیر را تغییر دهید.

به اپ استور بروید

پنجره ها

آیا تا به حال چیزی کمی متفاوت برای برنامه خود می خواهید؟ راه های مختلفی برای این کار وجود دارد، اما به لطف این ترفند Task Manager ویندوز، اگر برنامه باز باشد، به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. فقط روی نام برنامه کلیک راست کرده و Open File Location را انتخاب کنید. این کار رفتن به پوشه مورد نظر را برای شما آسان تر می کند.

تغییر تنظیمات مدیر وظیفه

پنجره ها

در نهایت، ما باید به چند تنظیمات مدیر وظیفه نگاه کنیم که می توانید برای بهبود تجربه کاربری خود تغییر دهید. در قسمت Options می توانید گزینه Always on top را فعال کنید تا این ابزار همیشه در پنجره های دیگر نمایش داده شود. همچنین می توانید هنگام باز کردن این ابزار، تب پیش فرض را در تب Set Default تنظیم کنید. در بخش Browse، در بخش Update rate، می‌توانید سرعت به‌روزرسانی اطلاعات را تغییر دهید یا حتی در صورت نیاز به بررسی بیشتر، این به‌روزرسانی را متوقف کنید.

بیشتر بخوانید: 8 راه برای آزاد کردن رم در ویندوز

منبع: Make Use Of

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا