فناوری اطلاعات

AMD شاید اینتل را مجبور کند قیمت پردازنده‌های جدیدش را کاهش دهد

همانطور که به نظر می‌رسد، پردازنده‌های نسل سیزدهم اینتل که با نام Raptor Lake شناخته می‌شوند، ممکن است به دلیل قیمت‌های رقابتی تراشه‌های Zen 4 AMD، با قیمتی که اینتل در ابتدا برای آن‌ها در نظر گرفته بود، وارد بازار نشوند.

کانال یوتیوب Moore’s Law is Dead که یکی از معروف ترین کانال های افشای اخبار مربوط به سخت افزار و کامپیوتر به حساب می آید، اخیرا اطلاعات جدیدی از پردازنده های نسل سیزدهم اینتل (Raptor Lake) منتشر کرده است. پس از آزمایش عملکرد پردازشی تراشه Intel Core i9-13900K و مقایسه آن با Ryzen 9 7950X، به این نتیجه رسیدند که عملکرد این دو تا حد زیادی یکسان است. پیش از این، همین کانال یوتیوب مدعی شده بود که عملکرد این دو پردازنده بسیار نزدیکتر از آنچه کاربران فکر می کنند، خواهد بود.

این مشکل قیمت گذاری محصولات خود را برای اینتل دشوار کرده است. از آنجایی که عملکرد دو تراشه قدرتمند AMD و Intel تقریبا یکسان است، کاربران انتظار دارند قیمت آنها تا حدودی یکسان باشد. در غیر این صورت طبیعتا AMD می تواند انتخاب جذاب تری را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد.

اما همانطور که مشخص است، هدف اصلی اینتل چیز دیگری بوده است. یکی از منابع خبری در این کانال یوتیوب که ظاهراً در اینتل کار می کند، گفت که این شرکت در ابتدا قصد داشت تراشه های سری Raptor Lake را 5 تا 30 درصد بالاتر از قیمت سری Alder Lake قیمت گذاری کند.

AMD تمام معادلات را به هم ریخت و اینتل را شگفت زده کرد. این شرکت با پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen 4 خود نشان داده است که می‌توان پردازنده‌های فوق‌العاده قدرتمندی را با مصرف انرژی کم با قیمتی مناسب و رقابتی وارد بازار کرد. از آنجایی که این تراشه ها کمی بهتر از رقبای اینتل خود هستند، قیمت پایین آنها باعث می شود مصرف کنندگان تمایل بیشتری به خرید آنها داشته باشند. به همین دلیل است که اینتل اکنون در شرایط سختی از نظر قیمت گذاری محصولات جدید خود قرار دارد.

اینتل اکنون در شرایطی قرار دارد که نمی تواند قیمت محصولات خود را افزایش دهد زیرا AMD با سری درخشان Zen 4 و سری Zen 4 با حافظه نهان 3 بعدی عرضه شده است که نسبت به مدل استاندارد در سه ماهه اول سال پیشرفت چشمگیری خواهد داشت. 2023 عرضه خواهد شد با توجه به اطلاعاتی که ما داریم، این تراشه ها بهتر از نمایندگان اینتل خواهند بود و در نتیجه اگر اینتل بخواهد قیمت نسل جدید تراشه ها را افزایش دهد، رقابت با AMD بسیار دشوار خواهد بود.

اطلاعات این خبر توسط معتبرترین مخبر فعال در این زمینه منتشر شده است و نمی توان آن را شایعه دانست. اما متاسفانه هیچ اشاره ای به راه حل اینتل نشده است. این شرکت قصد دارد تراشه های جدید خود را در تاریخ 27 سپتامبر (5 مهر) رونمایی کند و در 20 اکتبر (28 مهر) در بازار عرضه کند. بنابراین زمان زیادی برای اطلاع از قیمت پردازنده های جدید این شرکت باقی نمانده است. همچنین قیمت احتمالی تراشه های نسل سیزدهم اینتل (رپتور لیک) منتشر شده توسط همین مخبر را در جدول زیر مشاهده می کنید.

قیمت اینتل AMD

منبع: نوت بوک چک

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا