فناوری اطلاعات

GMS چیست؟ هر آنچه باید درباره‌ی سرویس‌های موبایل گوگل بدانید

سیستم عامل اندروید که بسیاری از کاربران از آن استفاده می کنند اغلب نرم افزار منبع باز نامیده می شود. این بدان معناست که کد اصلی در دسترس عموم است و هر کسی می تواند آن را تغییر دهد. در حالی که این واقعیت دارد ، حقیقت این است که اکثر تلفن های Android از نسخه خام منبع باز Android استفاده نمی کنند. خدمات تلفن همراه Google (GMS) نقش بسیار مهمی برای این تلفن ها دارد ، که در زیر به آنها خواهیم پرداخت.

قسمت منبع باز اندروید AOSP نام دارد. اگرچه خدمات تلفن همراه گوگل مبتنی بر AOSP است ، اما از سوی دیگر ، بسیاری از ویژگی های مورد انتظار از تلفن های اندرویدی را دارد. تفاوت اصلی بین این دو این است که GMS منبع باز نیست و گوگل آن را برای شرکت های مختلف مجوز می دهد.

اکثر گوشی های اندرویدی موجود در بازار از خدمات تلفن همراه گوگل استفاده می کنند. اگرچه استثنائاتی وجود دارد ، اما تعداد آنها بسیار کم است. بنابراین س questionال بزرگ این است که خدمات تلفن همراه گوگل چه می کند و چرا اینقدر مهم است؟

GMS چیست؟

خدمات تلفن همراه Google

GMS مخفف Google Mobile Services است و اساساً مجموعه ای از برنامه ها و API ها است که در سطح سیستم نصب شده است. این بدان معناست که این سرویس ها با سیستم عامل بسیار یکپارچه هستند.

API همچنین یک میانبر ساده برای توسعه دهندگان است تا از آن برای دسترسی به ویژگی های مختلف تلفن مانند قابلیت نمایش محتوای گوشی در تلویزیون یا موقعیت کاربر استفاده کنند. بخش عمده سیستم عامل اندروید دارای چندین API متفاوت است ، اما خدمات تلفن همراه Google به طور قابل توجهی ویژگی های ارائه شده به توسعه دهندگان را افزایش می دهد.

علاوه بر این ، GMS شامل تعدادی از برنامه های بسیار مفید است که اکثر کاربران به طور منظم از آنها استفاده می کنند. به عنوان مثال می توان به Play Store ، Google Assistant ، Google Maps ، Gmail ، YouTube و موارد دیگر اشاره کرد.

حتی اگر از هیچ یک از این برنامه ها استفاده نمی کنید ، احتمالاً از GMS در شرایط مختلف استفاده خواهید کرد. به عنوان مثال ، هنگام خرید تلفن Android ، با وارد کردن اطلاعات حساب Google خود ، تمام اطلاعات حیاتی موجود در تلفن قبلی ، مانند لیست مخاطبین ، تنظیمات ، گذرواژه های WiFi و موارد مشابه ، بدون هیچ مشکلی به تلفن جدید منتقل می شود به این فرایند به طور کامل توسط خدمات تلفن همراه Google انجام می شود.

خدمات تلفن همراه Google چگونه برای مصرف کنندگان مفید است؟

خدمات تلفن همراه Google

این خدمات علاوه بر مزایای ذکر شده ، نقش مهمی در به روزرسانی های جزئی و امنیتی نیز ایفا می کنند. علاوه بر این ، برخی از مزایای این خدمات برای کاربران قابل مشاهده نیست ، اما ایجاد و توسعه برنامه های کاربردی را برای توسعه دهندگان آسان می کند.

به عنوان مثال ، می توان به کیت ML اشاره کرد که بخشی از خدمات تلفن همراه Google است. کیت ML چندین API یادگیری ماشین ارائه می دهد که بدون نیاز به فضای ابری و از طریق چیپست گوشی پردازش مورد نظر را انجام می دهند. توسعه دهنده ای که از این API ها استفاده می کند ، زمان توسعه برنامه را کاهش داده و جذابیت آن را افزایش می دهد.

خدمات تلفن همراه Google

یکی دیگر از ویژگی های جالب Fast Pair نام دارد که به تلفن اجازه می دهد ابزارهای بلوتوث اطراف خود را بطور خودکار تشخیص دهد. در این زمینه می توان به ویژگی های مفیدی مانند Find My Device ، Smart Lock و Digital Wellbeing اشاره کرد که بر خدمات تلفن همراه Google تکیه می کنند. برخی از برنامه ها همچنین از سرویس های Google برای ارائه اعلان ها استفاده می کنند.

در سال 2019 ، Google پروژه Mainline را برای تعدیل سیستم عامل Android راه اندازی کرد تا به روزرسانی های مهم امنیتی را از طریق فروشگاه Play ارائه دهد. همچنین چند سال پیش ، سرویس Google Play Protect معرفی شد که برنامه های نصب شده روی تلفن را در پس زمینه اسکن می کند تا در صورت وجود موارد مشکوک به کاربران هشدار دهد.

همه گوشی های اندرویدی دارند GMS هستند؟

اکثر گوشی های اندرویدی از خدمات تلفن همراه گوگل استفاده می کنند زیرا کاربران انتظار دارند ویژگی هایی بر اساس آن خدمات ارائه شود. البته استثنائاتی نیز در این زمینه وجود دارد که در قسمت بعدی به آنها می پردازیم.

خدمات تلفن همراه Google

تلفن هایی که می خواهند از این خدمات استفاده کنند باید حداقل معیارهای تعیین شده توسط Google را داشته باشند. به همین دلیل است که گوگل چندین آزمایش را برای بررسی صلاحیت این گوشی ها انجام می دهد. مستندات این آزمایش ها بر اساس نسخه های جدیدتر اندروید به روز می شود. این اسناد حداقل الزامات هدست ها برای دریافت خدمات تلفن همراه Google را از وضوح روی صفحه تا ویژگی های حریم خصوصی فهرست می کند.

اما چرا این برای گوگل بسیار مهم است؟ زیرا می خواهد تجربه کاربری اندروید در گوشی های مختلف تا حد زیادی یکسان باشد. مصرف کنندگان که گوشی های اندرویدی می خرند انتظارات خاصی دارند و با این محدودیت ها ، گوگل مراقبت می کند تا ویژگی هایی را که مصرف کنندگان انتظار دارند ارائه دهد. با وجود این محدودیت ها ، تقریباً همه تولیدکنندگان چاره ای جز استفاده از خدمات تلفن همراه گوگل ندارند ، زیرا این سرویس ها در حال حاضر در بین گوشی های اندرویدی استاندارد شده اند.

آیا می توانیم از Android بدون خدمات Google استفاده کنیم؟

خدمات تلفن همراه Google

اندروید یک سیستم عامل کاملاً کاربردی بدون استفاده از خدمات تلفن همراه گوگل است و می تواند بیشتر مواردی را که کاربران انتظار دارند انجام دهد. لازم به ذکر است که تقریباً همه گوشی های اندرویدی در بازار چین به دلیل ممنوعیت فعالیت های گوگل و فیلتر شدن خدمات آن ، خدمات Google ندارند.

از سوی دیگر ، می توان به رابط کاربری FireOS مورد استفاده در تبلت های آمازون اشاره کرد. این رابط کاربری مبتنی بر Android است ، اما از خدمات Google استفاده نمی کند و در عوض آمازون App Store اختصاصی خود را در این رابط کاربری قرار داده است. هوآوی به دلیل تحریم های آمریکا بر گوشی های خود دیگر نمی تواند از خدمات تلفن همراه گوگل استفاده کند و به همین دلیل و دلایل دیگر ، فروش آنها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

اما تجربه استفاده از Android بدون خدمات Google چیست؟ اگر به اکوسیستم Google عادت کرده اید ، بدون این خدمات با چالش های زیادی روبرو خواهید شد. شما فقط می توانید از App Store این شرکت در ابزارک های آمازون استفاده کنید. اگرچه امکان نصب برنامه های مختلف به صورت دستی بدون خدمات Google وجود دارد ، اما اجرای آنها می تواند مشکل ساز باشد و حتی برخی از آنها در این شرایط به هیچ وجه باز نمی شوند. مشکلات مشابهی برای گوشی های هواوی وجود دارد.

HMS هواوی

به عنوان مثال ، برنامه های تاکسی آنلاین که از نقشه های Google برای نقشه های خود استفاده می کنند ، بدون خدمات Google با مشکل مواجه می شوند. با وجود همه این مشکلات ، تعداد محدودی از کاربران از تلفن هایی استفاده می کنند که به دلیل رعایت حریم خصوصی از خدمات تلفن همراه Google برخوردار نیستند. وقتی این خدمات در تلفن شما وجود نداشته باشد ، Google نمی تواند از داده های آنها استفاده کند.

برخی از ROM های سفارشی ، مانند CalyxOS ، Android را بدون خدمات Google ارائه می دهند. حتی LineageOS ، که محبوب ترین ROM سفارشی است ، امکان نصب برنامه های Google را می دهد و استفاده از آنها اختیاری است.

وضعیت سایر ابزارک های Android

ساعت هوشمند

سیستم عامل اندروید در محصولات مختلف از ساعت های هوشمند و تلویزیون گرفته تا اتومبیل استفاده می شود. بنابراین ، آیا خدمات تلفن همراه Google برای این محصولات در دسترس است؟ در پاسخ به این س ،ال ، باید بگوییم که ابزارهای مبتنی بر Android TV ، Android Auto ، Android Go ، Chrome OS و WearOS می توانند از این خدمات استفاده کنند.

در دسترس بودن خدمات Google در انواع ابزارها ، توسعه دهندگان را آسان تر می کند. برخلاف اندروید ، جایی که شرکت ها می توانند از خدمات Google استفاده کنند ، چنین گزینه ای برای WearOS و Android TV وجود ندارد و همه ابزارهای مبتنی بر آنها باید دارای خدمات Google باشند.

آیا می توانیم خدمات تلفن همراه Google را به صورت دستی نصب کنیم؟

خدمات تلفن همراه Google

معمولاً تلفن های Android از ابتدا با خدمات Google به کاربران می آیند. اما همانطور که گفتیم ، برخی از این تلفن ها خدمات تلفن همراه Google ندارند و هیچ راه حل مشترکی برای نصب این خدمات در همه گوشی ها و رایانه های لوحی بدون GMS وجود ندارد.

به عنوان مثال ، به راحتی می توانید این کار را در رایانه های لوحی از سری Amazon Kindle Fire انجام دهید. از سوی دیگر ، تلفن های شیائومی که به بازار چین می آیند معمولاً دارای چارچوب سرویس Google Play هستند ، در این صورت شما تنها با نصب یک یا دو برنامه می توانید از تمام ویژگی های گوگل استفاده کنید.

اما به طور کلی هیچ تصمیم نهایی در این زمینه وجود ندارد. به عنوان مثال ، در سال 2021 ، شیائومی گوشی های خود را برای چند ماه بدون چارچوب سرویس Google Play در بازار چین عرضه کرد ، بنابراین کاربران مجبور شدند از راه حل های پیچیده تری برای نصب GMS استفاده کنند. همچنین همانطور که گفتیم گوشی های هواوی به دلیل تحریم ها خدمات تلفن همراه گوگل ندارند.

HMS هواوی

به همین دلیل است که هواوی خدمات جایگزینی به نام Huawei Mobile Services (HMS) ایجاد کرده است. این شرکت سعی کرده است برنامه های گوگل را جایگزین کند ، همچنین ما ویژگی هایی مانند دستیار صوتی و فضای ابری را مشاهده می کنیم. از سوی دیگر ، API های مشابه GMS توسعه یافته اند تا برنامه ها با مشکل روبرو نشوند.

به طور کلی ، نصب خدمات تلفن همراه Google در برخی از تلفن ها تنها چند دقیقه طول می کشد ، در حالی که برخی دیگر ساعت ها طول می کشد. همچنین ، حتی اگر این کار را انجام دهید ، ممکن است این خدمات آنطور که انتظار دارید کار نکند. به همین دلیل بهتر است از همان ابتدا یک تلفن همراه از گوگل خریداری کنید.

به طور خلاصه ، خدمات تلفن همراه گوگل بخش مهمی از تلفن ها و رایانه های لوحی اندرویدی است. اگرچه بسیاری از کاربران از وجود چنین سرویس هایی بی اطلاع هستند ، اما پشت صحنه نقش مهمی در جذابیت نرم افزاری گجت های اندروید ایفا می کند.

منبع: Android Authority

به

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا