فناوری اطلاعات

iFixit: برنامه تعمیر در خانه اپل دردسرهای زیادی را به همراه خواهد داشت

روز دوشنبه، اپل رسما اعلام کرد که برنامه تعمیرات خانگی خود را برای لپ تاپ های مک بوک ایر و مک بوک پرو گسترش خواهد داد. در همین راستا کارشناسان وب سایت iFixit که سابقه طولانی در زمینه تشریح محصولات دیجیتالی مختلف دارند، نگاهی به برنامه جدید تعمیرات اپل انداخته و به تحلیل آن پرداختند.

اپل می گوید برنامه تعمیر مک بوک ایر و مک بوک پرو بیش از ده ها تعمیر مختلف را برای هر مدل ارائه می دهد، از جمله صفحه نمایش، کیس بالایی با باتری، ترک پد و موارد دیگر. مشتریانی که به دنبال تعمیر مک بوک پرو یا مک بوک ایر معیوب خود هستند می توانند کیت های اجاره ای را از این شرکت به قیمت 49 دلار خریداری کنند. به نظر می رسد برنامه تعمیرات خانگی اپل تعمیر مک بوک پرو را دشوارتر از قبل کرده است.

به عنوان مثال، دفترچه راهنمای تعمیر تعویض باتری 14 اینچی مک بوک پرو 162 صفحه کامل است. (البته یکی از اولین مراحل این است که ابتدا کل دفترچه راهنما را بخوانید). بدیهی است که دلیل طولانی بودن راهنما این است که تعویض این باتری ها فقط به حذف و اضافه کردن باتری جدید نیست. در واقع، کاربر باید برای تعویض باتری، کل قاب و کیبورد را تعویض کند، زیرا اپل در حال حاضر باتری های جایگزین جداگانه برای لپ تاپ 14 اینچی خود نمی فروشد.

برنامه تعمیر خانه اپل

به طور طبیعی، جدا کردن بیشتر اجزای یک لپ تاپ برای تعویض باتری آن غیرعادی است. موضوع بعدی که کارشناسان سایت iFixit به آن اشاره کردند هزینه آن است. کیف باتری بالایی که باید برای مدل‌های 2020 و 2021 مک بوک پرو بخرید ارزان نیست. ظاهرا طبق گزارش این وبسایت، کاربران برای خرید این محصول باید بیش از 400 دلار بپردازند.

یکی از مهندسان iFixit در این رابطه گفت: «همانطور که شواهد نشان می‌دهد، برنامه تعمیر لپ‌تاپ خانگی اپل حداقل مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. کاربران ابتدا باید یک کتابچه راهنمای 162 صفحه ای را مطالعه کنند و سپس تصمیم بگیرند که آیا آنها را تعمیر کنند یا خیر. در مرحله بعد باید هزینه زیادی برای خرید قطعات یدکی بپردازند. سپس آنها باید ظرف 14 روز تعمیر را انجام دهند. سوالی که در ذهن مصرف کنندگان ایجاد می شود این است که آیا واقعا اپل تعمیر این لپ تاپ ها را آسان تر از قبل کرده است؟

یکی دیگر از کارشناسان این وب سایت از برنامه تعمیرات خانگی اپل برای تعویض باتری آیفون مینی خود استفاده کرد. او پس از به دست آوردن ابزار برای انجام این کار و پرداخت 1200 دلار برای تجهیزات گفت: “من شروع به فکر می کنم که اپل نمی خواهد ما این محصولات را تعمیر کنیم.” البته آیفون ها گوشی های هوشمند پیچیده ای هستند و بی دلیل نیست که تعمیر آن ها نیازمند فرآیند نسبتاً سخت و تخصصی باشد. اما از طرف دیگر، تعویض باتری های مک بوک به طور کلی کار سختی نیست.

برنامه تعمیر خانه اپل

گوشی های هوشمند مدرن معمولا به راحتی قابل تعمیر نیستند. اما این موضوع در مورد لپ تاپ های جدید و مدرن صادق نیست. آخرین نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که کیت های تعمیر آیفون، اگرچه کمی پیچیده هستند، اما گامی در مسیر درست برای گوشی های هوشمند اپل هستند. باید دید در ماه های آینده چه محصولات دیگری از غول فناوری آمریکایی به لیست این برنامه اضافه می شود.

منبع: روی لبه

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا