TSMC می‌خواهد 44 میلیارد دلار برای افزایش تولید تراشه سرمایه‌گذاری کند

TSMC، بزرگ‌ترین سازنده تراشه‌های موبایل در جهان، گفت که پیش‌بینی کرده است تا 47 درصد بیشتر از سال گذشته ظرفیت تولید تراشه اختصاصی خود را افزایش دهد. به طور خاص، این شرکت قصد دارد در سال 2022 بین 40 تا 44 میلیارد دلار سرمایه گذاری کند که این رقم در سال گذشته 30 میلیارد دلار بود.

پس از اپیدمی کرون، تقاضا برای تراشه به میزان قابل توجهی افزایش یافت که منجر به بحران کمبود تراشه شد. در نتیجه، بسیاری از سازندگان تراشه بودجه های زیادی را برای افزایش ظرفیت تولید خود در نظر گرفته اند. TSMC تخمین می زند که سامسونگ و اینتل در مجموع سه پنجم از سرمایه گذاری 146 میلیارد دلاری در سال 2021 را انجام داده اند.

مدیر اجرایی TSMC گفت: تقاضا از سوی سازندگان وسایل مدرن و خودروسازان آنقدر زیاد است که کارخانه های این شرکت باید از تمام ظرفیت خود استفاده کنند. از سوی دیگر، تقاضا برای تراشه ها همچنان به رشد خود ادامه می دهد و بحران ناشی از کمبود چیپست های پیشرفته را تشدید می کند. مدیران TSMC اعلام کرده اند که درآمد این شرکت در سال 2021 حدود 25 درصد بیشتر از سال 2020 خواهد بود.

TSMC

از سوی دیگر، این شرکت قصد دارد خطوط تولید جدیدی ایجاد کند تا تراشه‌های کمتر پیشرفته‌تری ایجاد کند که معمولاً برای محصولاتی مانند اتومبیل استفاده می‌شوند. اگرچه این تراشه ها از فناوری قدیمی تری نسبت به مدل های جدیدتر استفاده می کنند، اما کارشناسان می گویند TSMC در این زمینه حرفی برای گفتن دارد، بنابراین رقابت با آن کار آسانی نیست.

اگرچه تولید تراشه های خودرو در کارخانه های TSMC حدود 60 درصد افزایش یافته است، اما در مجموع این تراشه ها تنها 4 درصد از کل درآمد این شرکت را تشکیل می دهند. این در حالی است که 44 درصد از درآمد این شرکت از تلفن همراه است. TSMC یک شرکت تایوانی است، اما اخیراً اعلام کرده است که یک کارخانه 12 میلیارد دلاری در ایالات متحده و یک کارخانه 7 میلیارد دلاری در ژاپن راه اندازی خواهد کرد. این شرکت همچنین می خواهد یک کارخانه در چین بسازد.

رقبای این شرکت نیز بیکار نیستند، به عنوان مثال، سامسونگ در حال ساخت یک کارخانه 17 میلیارد دلاری در تگزاس، ایالات متحده آمریکا است و اینتل قصد دارد مجموعه جدیدی از کارخانه ها را در اروپا به ارزش 95 میلیارد دلار ایجاد کند.

TSMC در سال 1987 تاسیس شد و در طول 35 سال گذشته به یک شرکت چند میلیارد دلاری تبدیل شده است که اکنون یکی از ستون های اقتصاد تایوان است. بر اساس گزارش های منتشر شده، TSMC برای بیش از 460 شرکت تراشه تولید می کند و نقشی حیاتی در این صنعت ایفا می کند. این شرکت قصد دارد با سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری فاصله خود را با رقبا افزایش دهد.

TSMC

سامسونگ که در زمینه های مختلف فعالیت می کند، در چیپ های حافظه نیز پیشتاز است. علاوه بر این، علیرغم سرمایه گذاری گسترده در تراشه های مدرن، نسبتاً از TSMC عقب مانده است. سامسونگ علاوه بر تولید تراشه های اگزینوس به کار رفته در گوشی های خود، با شرکت هایی مانند کوالکام نیز همکاری می کند. اما بیشتر درآمد نیمه هادی سامسونگ از فروش تراشه های حافظه به دست می آید. با این حال سامسونگ بودجه هنگفتی را برای افزایش ظرفیت تولید خود کنار گذاشته است و باید دید رقابت این دو غول در صنعت تراشه در سال های آینده تا کجا پیش خواهد رفت.

طبق گزارش های منتشر شده، اپل مهم ترین مشتری TSMC است و گفته می شود حدود 26 درصد از درآمد این شرکت از تراشه های اپل است. در رتبه دوم مدیاتک قرار دارد که حدود 6 درصد از درآمد TSMC را به خود اختصاص داده است و AMD با سهم 4.4 درصدی در رتبه سوم قرار دارد.

به دلیل اهمیت اپل، مدیران TSMC همواره خواسته های مدیران ارشد اپل را در اولویت قرار داده اند و این رویکرد توسط شرکت هایی مانند AMD و MediaTek به چالش کشیده شده است. اما از آنجایی که تراشه های TSMC بسیار با کیفیت هستند، بسیاری از شرکت ها چاره ای جز همکاری با این شرکت تایوانی ندارند.

منبع: GSM Arena

.

نمایش بیشتر

مشاور سئو و طراحی سایت

سلام امید دندان نما هستم مشاور بازاریابی و متخصص طراحی سایت و سئو که در سال 81 وارد دنیای برنامه نویسی شدم و از سال 1386 وارد دنیای بازاریابی و مدرک لیسانس ارتباطات از روی علاقه رفتم گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا