پزشکی

احساس برق گرفتگی در کف پا

آیا تا به حال دچار گزگز یا خواب رفتگی در پاهایتان شده‌اید؟ هر انسان سالمی ممکن است به صورت طبیعی هر از گاهی در پاهای خود احساس گزگز یا خواب رفتگی کند. هراز چندگاهی گزگز شدن پا و دست در بدن انسان طبیعی است. اما برخی از افراد در این نواحی از بدن به صورت مکرر دچار گزگز می‌شوند که چه زودتر باید برای پیدا کردن علت و درمان آن اقدام کنند.

آیا تا به حال دچار گزگز یا خواب رفتگی در پاهایتان شده‌اید؟ گزگزپا یا خواب رفتگی یکی از واکنش‌های طبیعی بدن است. هر انسان سالمی ممکن است به صورت طبیعی هر از گاهی در پاها و در موارد نادری در دست‌های خود احساس گزگز یا خواب رفتگی کند. اما برخی از افراد در برخی از اندام‌های خود خصوصاً در پاها به صورت مکرر احساس خواب رفتگی و گزگز می‌کنند.

در چنین مواردی این عارضه ممکن است نشانه‌ای از یک آسیب عصبی باشد که در اثر عواملی از جمله آسیب‌های تروماتیک، استرس، عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی، مواجهه با سم و مواد شیمیایی و یا بیماری‌های سیستماتیک مثل دیابت رخ می‌دهد. این آسیب‌های عصبی به عنوان نوروپاتی محیطی شناخته می‌شوند. در این گزارش برخی از دلایل و روش‌های درمان گزگزپا را بررسی خواهیم کرد.

علت گزگز شدن پا چیست؟

گزگز شدن مکرر دست و پا دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که هر کدام از این دلایل درمان خاص خود را دارند. آسیب‌های عصبی و نخاعی مانند ام اس، سکته مغزی، لغزندگی و شکستگی دیسک کمر، پارگی نخاع، تنگی کانال نخاع، تومورهای نخاعی،کمبود ویتامین و… می‌تواند برخی از عوامل ایجاد خواب رفتگی‌های مکرر و گزگز پا شوند.

اما گزگز شدن دست و پا به این عوامل محدود نشده و ممکن است ناشی از یک سری از بیماری‌های دیگر یا واکنش‌های طبیعی یا غیرطبیعی در بدن باشد. برخی از این عوامل عبارتنداز:

دیابت: یکی از دلایل عمده گزگز و سوزش کف پا، نورپاتی دیابتی ناشی از بیماری دیابت است. نوروپاتی دیابتی معمولا از بخشی از پاها شروع می‌شود که می‌تواند اولین نشانه‌های ابتلای فرد به بیماری دیابت باشد. با عدم تنظیم قند خون، جریان خون به اعصاب و بافت‌های بدن کاهش می‌یابد و ممکن است منجر به گزگز پا و عوارض جانبی دیگر شود.

اضطراب: افراد مضطرب با سرعت زیادی تنفس می‌کنند. تنفس خیلی سریع ازعلائم معمول اضطراب است که باعث عدم تعادل در سطوح دی اکسید کربن و اکسیژن شده و در نتیجه موجب گزگز پاها می‌شود. همچنین ارتباط اضطراب و گزگز پا ممکن است به خاطر دلایل روانشناسی نیز باشد. به این صورت که وقتی فرد مضطرب است، نسبت به حس های بدن خود آگاه‌تر و حساس‌تر است.

بارداری: سوزش کف پا و درد پا در بارداری یکی از مشکلات رایج در بانوان باردار است که زنان باردار نیز اغلب آن را تجربه می‌کنند. با رشد جنین، رحم به اعصاب پا فشار آورده و همین موضوع باعث گزگز و سوزن‌سوزن شدن پا می‌شود.

کم کاری تیروئید: کم کاری شدید غده تیروئید و عدم تولید هورمون کافی می‌تواند باعث آسیب به اعصاب، بی‌حسی، خواب رفتن وگزگز دست و پا، ریزش مو و خشکی پوست شود.

آیا کم‌خونی موجب گزگز پا می‌شود؟

در پاسخ به این سوال که آیا کم خونی موجب گزگز دست و پا و یا سوزن سوزن شدن بدن می شود باید گفت که اختلالات خونی می‌تواند موجب کاهش گلبول‌های قرمز شود و باعث می‌شود دست و پا به خواب برود. برای رفع گزگز و سوزن سوزن شدن پا در اثر کم‌خونی باید مقادیر بسیار زیادی از غذاهای حاوی آهن مانند اسفناج، سبزی های برگ سبز، پسته، جگر و غذاهای خون ساز مصرف شود تا مشکل فقر آهن در بدن از بین برود. همچنین در کنار این مواد خوراکی باید جذب ویتامین سی و کلسیم را در بدن بالا برد تا به مشکلات استخوانی دچار نشود.

چه ویتامین‌هایی برای رفع گزگز پا لازم است؟

برای رفع گزگز دست و پا لازم است از مکمل های ویتامین C آهن و ویتامین B استفاده شود، همچنین افرادی که دچار گزگز بیش‌ از اندازه در ناحیه دست و پا هستند بهتر است از خوردن غذاهای نشاسته‌ای مانند پیتزا، پاستا و نان سفید یا سیب زمینی خودداری کنید.

گزگز دست و پا را چگونه کنترل و درمان کنیم؟

در برخی از موارد عارضه گزگز دست و پا با رعایت رژیم غذایی و انجام برخی از اقدامات قابل کنترل و درمان است. اما اگر با رعایت رژیم غذایی و اینجام یک سری از امور به صورت مکرر دچار گزگز و خواب رفتگی در ناحیه دست و پا می‌شوید حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید. برخی از روش‌های کنترل و درمان گزگزدست و پا که حتما تحت نظر پزشک باید انجام شوند عبارتنداز:

۱- تغییر رژیم غذایی و مصرف مکمل برای جبران کمبود ویتامین، برای درمان بیماری های خود ایمنی و دیابت

۲- استفاده داروهای ضد اضطراب، داروهای ضد التهاب، داروهای کنترل قند خون همانند انسولین، داروهای قلبی عروقی، داروهای ترومبولیک «با دستور پزشک»

۳- فیزیوتراپی جهت درمان بیماری‌هایی که منشا اسکلتی و عصبی دارند

۴ – کنترل بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس، روماتیسم مفصلی، سندرم گیلن باره که سیستم ایمنی به خود بدن حمله می‌کند.

۵ – ورزش های داینامیک و حرکات کششی و تمرینات گلایندیگ عصب

۶ – انجام فعالیت‌هایی همانند یوگا و مراقبه برای کنترل استرس و اضطراب

روش‌های درمان خانگی گزگز پا

البته با برخی از روش‌های خانگی می‌توان معضل سوزن سوزن شدن پاها را کنترل کرد. برخی از این روش‌ها شامل:

۱ – استراحت جهت کاهش درد ناحیه آسیب دیده

۲ – بالا قرار دادن پا هنگام احساس گزگز شدن

۳ – ماساژ با تحریک بیرونی «در سیستم گردش خون، جریان خون را افزایش و فشار را از روی عصب برمی‌دارد. ماساژ پا بیشترین کارایی خود را در زمان شروع حس سوزن سوزن شدن دارد.»

البته گفتنی است که هر نوع سوزن سوزن شدن و گزگز دست و پا به صورت مکرر در مدت طولانی نیاز به پیگیری دارد اما گاهی احساس گزگز دست و پا یا هر دو می‌تواند شدید، مزمن یا اپیزودیک بوده و یا با علائم دیگری مثل درد، خارش، بی‌حسی و تحلیل رفتن عضلات همراه باشد.

بیشتر بخوانید:

بوی سیر با چی میره ؟ ؛ سریعترین راه رفع بوی سیر دهان

اثرات مثبت این ویتامین برای پوست

بیماری که اولین علت مرگ ایرانیان است

۴۷۲۳۶


عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران گفت: احساس سوزن سوزن شدن پا از سطح ملایم تا شدید در افراد مختلف مشاهده می‌شود و علت آن متعدد و مختلف است.

دکتر غلامرضا زمانی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: پارستزی، اصطلاح درمانی برای احساس گرما و درد و نیز احساس سوزن سوزن شدن پا یا مورمور شدن است.

وی ادامه داد: این احساس می‌تواند از سطح ملایم تا شدید در افراد مختلف مشاهده شود و نیز امکان ایجاد آن به صورت حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (بلند مدت) به‌طور طبیعی وجود دارد و علت سوزش کف پا متعدد و مختلف است و می‌تواند از خستگی ساده تا شرایط جدی‌تر همچون وارد شدن آسیب به اعصاب، ناهنجاری ستون فقرات یا مشکلات چرخش خون باشد.

عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران افزود: بنابراین هنگام مشاهده این شرایط باید دلیل اصلی مشکل در اسرع وقت تشخیص داده شود تا از وارد شدن آسیب بلند مدت و گسترش احتمالی بیماری جلوگیری کرد.

زمانی گفت: در این رابطه مشکلات سیستمیک بدن همچون ابتلا به بیماری دیابت و آسیب‌های وارد شده به اعصاب در ناحیه کمر می‌تواند باعث نوروپاتی یا از دست دادن احساس در پاها شود و این شرایط اغلب باعث سوزش سر انگشتان دست و پا می‌شود و افرادی که از سندروم سوزن سوزن شدن رنج می‌برند، ممکن است به‌طور هم زمان با مشکلاتی در سایر نقاط بدن خود مواجه باشند.

وی ادامه داد: علاوه بر احساس سوزش، علائم اصلی ابتلا به پارستزی شامل قرمز شدن، ورم و التهاب، افزایش تعریق، درد کف پا ناشی از گرفتگی و احساس افزایش دما در پاها است.

عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران تصریح کرد: این شرایط، نشانه‌ای از ایجاد مشکلات جدی‌تر برای فرد است و باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

زمانی گفت: فتق دیسک کمر، تنگ شدن کانال نخاعی و سُرخوردگی مهره‌های کمر در ناحیه کمر می‌تواند باعث تحریک عصب سیاتیک شود و در نهایت این تحریک با ایجاد درد در ناحیه پا همراه می‌شود.

وی اظهار کرد: دلایل عادی ابتلا به پارستزی شامل کار کردن زیاد، چاقی و اضافه وزن، مشکلات خونی، اعتیاد به مصرف الکل، مشکلات چرخش خون، گیر افتادن عصب، فقر ویتامین B، بیماری نقرس، ضربه خوردن، بیماری پای ورزشکاران، نوروما یا تومور عصبی، نوروپاتی محیطی، بیماری دیابت، قرار گرفتن در معرض مواد سمی یا شیمیایی و درماتیت تماسی است.

عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران گفت: یک نکته مهم درباره تشخیص سوزش و داغ شدن پا این است که دلیل خاص سوزش و داغ شدن کف پا به‌طور دقیق با انجام معاینات لازم توسط یک پزشک با تجربه تشخیص داده شود.

وی با اشاره به اینکه پزشک می‌تواند از برنامه درمانی مناسب با توجه به علت مشکل استفاده کند، تصریح کرد: درمان انتخاب شده در این حالت می‌تواند به سادگی عوض کردن کفش یا درمان‌های سیستمیک برای اصلاح دلیل اصلی بیماری باشد.

عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران ادامه داد: پوشیدن کفش مناسب، پوشیدن جوراب نخی به منظور کاهش سطح عرق کردن پا، شستشوی پا با آب خنک، افزایش مواد مغذی مورد استفاده به صورت روزانه به خصوص ویتامینB، استراحت دادن به پا تا حد ممکن، بالا نگه داشتن پا در زمان استراحت، کاهش مصرف مواد مسکن و یا الکل از جمله فعالیت‌هایی است که می‌توان از آن‌ها در خانه برای کاهش مشکل و ناراحتی تا زمان بهره‌گیری از خدمات درمانی حرفه‌ای استفاده کرد.

زمانی افزود: تجویز دارو (داروهای ضد قارچ و نیز داروهای مسکن، عصبی و دیابتی)، تجویز انواع مختلف پمادها و کرم‌های موضعی، استفاده از کفش یا کفی‌های طبی مخصوص، برنامه‌ریزی درمانی برای ترمیم اعصاب آسیب دیده یا مشکلات خاص ایجاد شده برای اعصاب، مفاصل یا عضلات (شامل مشکلات موجود در ناحیه کمر)، مصرف مکمل‌های ویتامینی از دیگر روش‌های درمان این بیماری است.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا