پزشکی

ایا درد سیاتیک با استراحت خوب میشود

حتما شما هم از گوشه کنار و از زبان افراد مختلف در مورد درمان خانگی سیاتیک و دیسک کمر شنیده­اید. اگر نمی­دانید منظور از درمان خانگی سیاتیک چیست و نمی­توانید تصمیم خود را برای امتحان یکی از این روش­ها بگیرید به شما حق می­دهیم؛ چراکه برخی از این روش­ها علمی نیستند و می­توانند باعث وخیم شدن شرایط بیمار شوند. در این مقاله قصد داریم میزان تاثیر درمان­های خانگی برای درمان این بیماری را بررسی کرده و در مورد چند روش درمان خانگی سیاتیک پا راست که مورد تایید پزشکان است صحبت کنیم:

میزان تاثیر درمان خانگی برای سیاتیک

برخی از افراد که تجربه یا دانش نسبی در رابطه با دردهای سیاتیک و دیسک کمر را دارند، برای کاهش درد سیاتیک درمان خانگی سیاتیک را توصیه می­کنند. برخی دیگر نیز فکر می­کنند با گرفتگی این رگ درمان خانگی سیاتیک بیشتر از مراجعه به متخصص مغز و اعصاب تاثیر دارد. به همین دلیل نیز می­بینیم که بیمار به­جای مراجعه به پزشک متخصص، درمان خانگی سیاتیک را جستجو کرده و طبق نظراتی که در آنجا گفته شده است مسیر درمان خود را طی می­کند.

هیچ متخصص تغذیه و متخصص مغز و اعصابی درمان خانگی سیاتیک زانو و پا را رد نمی­کند، اما همه متخصصان اعتقاد دارند انجام هر کاری در خانه برای درمان باید زیر نظر پزشکان متخصص باشد؛ چراکه در برخی از مواقع روش­های درمان خانگی رگ سیاتیک پای راست باعث بدتر شدن شرایط بیمار می­شود.

بنابراین اگر قصد دارید در خانه و در کنار مصرف دارو و فیزیوتراپی، روش­های درمانی دیگر را امتحان کنید می،توانید با یک دکتر مغز و اعصاب آنلاین مشورت کنید. برای این منظور می­توانید به سایت پذیرش۲۴ مراجعه کرده و علاوه بر انتخاب متخصص مورد علاقه­تان، روش مشورت با پزشک که شامل مراجعه حضوری، تماس تلفنی و پذیرش آنلاین هست را نیز انتخاب کنید.

۴ روش درمان خانگی عصب سیاتیک

اگر کمی در مورد روش­های درمان خانگی سیاتیک شدید جستجو کرده یا از افراد مختلفی سوال کنید، متوجه می­شوید که تعداد این روش­ها کم نیستند. در واقع هر کس به نسبت تجربیاتی که دارد و چیزهایی که از منابع و سایت­های مختلف خوانده است پیشنهاد متفاوتی به شما می­دهد. در ادامه سعی کرده­ایم روش­هایی که مورد تایید پزشکان است را معرفی کنیم. دقت کنید که با شروع هر کدام از این روش­ها نباید توصیه­ها و درمان­هایی که متخصص به شما توصیه کرده است را کنار بگذارید.

۱- درمان خانگی رگ سیاتیک با ورزش

ورزش­هایی مانند شنا، یوگا، پیاده روی و تای چی می­توانند برای درمان سیاتیک بسیار موثر باشد. همچنین برای درمان سیاتیک با ورزش خانگی برخی از حرکات کششی را نیز می­توان انجام داد. اما به یاد داشته باشید تمامی این حرکات باید طبق نظارت یک فرد متخصص حرکت درمانی یا پزشک فیزیوتراپ انجام شود. همچنین لازم است زمانی که دردتان به خوبی درمان نشده است از انجام ورزش­های سنگین مانند برداشتن وزنه، اسکوات، کشش شدید همسترینگ و شکم خودداری کنید.

۲- استفاده از کمپرس آب گرم و یخ درمانی

برخی از روش­های درمان خانگی سیاتیک کمر و پا، کارهایی هستند که می­توان آن­ها را در خانه برای کاهش درد انجام داد. در این میان هم یک کیسه آب گرم و هم کمپرس آب سرد یا یخ درمانی می­تواند باعث کاهش درد شود. به این صورت که یخ به کاهش التهاب کمک می­کند و گرما با افزایش جریان خون در ناحیه دردناک، باعث تسریع بهبودی می­شود. در کل هر دوی این­ها می­توانند باعث کاهش اسپاسم عضلانی شوند.

برای این منظور می­توانید هر یک ساعت یکبار کیسه یخ و هر ۲ یا ۳ ساعت یکبار کیسه آب گرم را به مدت ۱۵ دقیقه روی محل درد قرار دهید.

۳- تغییر حالت مداوم بدن

یکی دیگر از روش­های درمان خانگی سیاتیک کمر و پا اینست که خود را از وضعیت­های یکنواخت خارج کنید. به­طور کلی نباید مدت طولانی در یک وضعیت یکسان باشید. برای این منظور لازم است هر ۲۰ دقیقه یکبار حالت خود را تغییر دهید. به­طور مثال اگر خوابیده­اید باید هر ۲۰ دقیقه یکبار شکل خوابیدن خود را عوض کنید یا اگر نشسته­اید باید کمی تغییر در شکل نشستن خود ایجاد کنید. اینکار به کاهش درد شما و کاهش فشار روی عصب کمک می­کند.

نوشته های مشابه

  • ۴ روش درمان خانگی سیاتیک موثر و کاربردی

  • سیاتیک چیست و چه علائمی دارد؟ ۶روش معجزه‌آسا درمان سیاتیک

۴- استراحت کافی

یکی دیگر از روش­های درمان خانگی گرفتگی رگ سیاتیک کمر استراحت کافی­ست. این به معنی این نیست که میزان و ساعات خوابتان را زیاد کنید؛ به این معنی است که مدت طولانی روی صندلی ننشینید، کارهای سنگین نکرده و وسایل سنگین جابجا نکنید. این کارها باعث تشدید بیماری شما شده و روند بهبودی شما را کندتر می­کنند. همچنین عدم تحرک بیش از حد نیز می­تواند باعث عدم بهبودی کامل شما شود.

چه زمانی باید درمان خانگی سیاتیک پای راست را متوقف کنید؟

فرقی نمی­کند که از کدامیک از روش­های درمان سیاتیک یا درمان دیسک کمر در منزل استفاده می­کنید، در هر صورت باید به علائم و نشانه­های بیماری خود دقت کنید. اگر با انجام آن­ها روند بهبودی شما سرعت گرفت جای خوشحالی­ست. اما با مشاهده هر کدام از نشانه­هایی که در زیر به آن­ها اشاره شده است، باید درمان خانگی و انجام هرگونه ورزش برای درمان سیاتیک را قطع کرده و به سرعت به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

  • زمانی­که با انجام درمان­های خانگی و پس از دو هفته درد سیاتیک به قوت خود باقی مانده است.
  • زمانی­که با شروع هر کدام از این روش­های درمان خانگی دیسک کمر و سیاتیک درد سیاتیک شما تشدید شد.
  • اگر در ناحیه پا احساس بی حسی، گزگز و ضعف کردید.
  • کنترل روده و مثانه خود را از دست دادید.

پاسخ به سوالات متداول درمان خانگی سیاتیک

در ادامه به چند سوال مرتبط با درد سیاتیک و درمان آن پاسخ می­دهیم. پاسخ به این سوالات می­تواند کمک خوبی برای شناخت بهتر این بیماری و درمان آن باشد.

آیا درمان سیاتیک با طب سنتی امکان­پذیر است؟

درمان گیاهی سیاتیک پای چپ و راست نیز یکی از پیشنهاداتی است که بیماران با آن برخورد می­کنند. درمان گیاهی اعصاب سیاتیک بیشتر شامل استفاده از ضمادهایی مانند پوست سبز رنگ گردو، برگ کلم، جوانه­های درخت شالک برای کاهش درد و ماساژ با روغن­های گرم است. در هر صورت برای شروع هر کدام از روش­های درمان خانگی سیاتیک طب سنتی باید با پزشکان متخصص در این زمینه مشورت کنید.

آیا درمان درد سیاتیک پای راست با طب سوزنی امکان­پذیر است؟

در کنار پیشنهاد درمان گیاهی کمردرد سیاتیک برخی دیگر از افراد طب سوزنی ( Acupuncture ) را بهترین روش درمان سیاتیک برای همیشه می­دانند. در پاسخ باید بگوییم حتی یک دکتر سیاتیک نیز ممکن است طب سوزنی را برای شما تجویز کند؛ چراکه طب سوزنی با ایجاد اثرات ضد التهابی عمومی، دارا بودن آثار ضد درد و ضد اسپاسم، افزایش خون­رسانی و تحریک عصب می­تواند به کاهش درد سیاتیک و درمان این بیماری کمک کند. ناگفته نماند که طب سوزنی حتما باید توسط پزشک متخصص در این زمینه انجام شود.

چه کارهایی باعث پیشگیری از بروز درد سیاتیک می­شود؟

درد سیاتیک ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد؛ به­همین دلیل باید بدانیم با انجام چه کارهایی می­توانیم خود در برابر بروز آن ایمن کنیم. بخشی از مهمترین فعالیت­ها در این زمینه عبارتند از:

  • وزن خود را کنترل کنید؛ چراکه اضافه وزن می­تواند باعث بروز این بیماری شود.
  • ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید. حتی یک پیاده روی ساده در طول روز می­تواند از بروز سیاتیک جلوگیری کند.
  • در انجام هر کدام از کارهای روزانه خود مانند نشستن پشت میز، بلند کردن اجسام، جابجا کردن وسایل و خم شدن دقت کنید.
  • مصرف ویتامین­هایی مانند ویتامین B12 را در رژیم غذایی خود قرار دهید.


۳.۵/۵


(۳۱ نظر)

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا