پزشکی

بهترین مسکن برای درد پاشنه پا

مشکلات و بیماری‌های بسیاری می‌توانند باعث درد پاشنه شوند. درد پاشنه پا بسیار شایع است و در قسمت‌های مختلف مثل پشت پاشنه، کف پاشنه و در استخوان پاشنه پا احساس می‌شود. درمان درد پاشنه پا با توجه به علت آن مشخص می‌شود و معمولا شامل درمان‌های خانگی، روش‌های غیرتهاجمی و جراحی است. اگر این درد پا را نادیده بگیرید و آن را درمان نکنید، ممکن است دچار مشکلات مزمنی شوید که نیاز به بهبودی طولانی‌تری دارند. در این مقاله از کلینیک نیاوران راجع به این صبحت می‌کنیم که درد پاشنه چیست.

درد پاشنه پا نشانه چیست؟

درد پاشنه پا یک مشکل شایع است و افراد در هر سن و جنسیت را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. ورزش حرفه‌ای، پیاده‌روی‌های طولانی، ایستادن طولانی‌مدت، پوشیدن کفش‌های نامناسب و هر چیزی که فشار زیادی به پای شما وارد کند، می‌تواند باعث درد پاشنه شود. الگوی راه‌رفتن، اضافه وزن، شکل و ساختار پا نیز از عوامل ایجاد درد پاشنه هستند. درد پاشنه پا همچنین می‌تواند نشانه فاشیای پلانتار، تاندونیت آشیل یا فلکسور، ایجاد خارهای استخوانی، بیماری سیور، بورسیت، شکستگی، آرتریت مچ پا، کف پای صاف و قوس کف پا باشد. انجام یک ارزیابی پزشکی برای تعیین علت دقیق درد پاشنه پا بسیار مهم است تا روش درمانی مناسب مشخص شود.

درد پاشنه پا چگونه احساس می‌شود؟

درد پاشنه پا معمولاً هنگام استفاده از پاشنه آسیب دیده به صورت شدید احساس می‌شود و ممکن است در هر جایی از پاشنه پا مثل پشت، کناره‌ها، کف یا استخوان پاشنه احساس شود. این احساس درد به تدریج ایجاد‌شده و با گذشت زمان بدتر می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که وزن را روی پاشنه خود قرار دهید. احساس درد، معمولا با گرفتگی عضلات و علائم دیگری همراه است، علائم این درد بسته به علت آن متفاوت است. ممکن است علائمی مثل رشد استخوان روی پاشنه، تغییر رنگ (کبودی یا قرمزی)، سفتی، تورم، حساسیت به لمس، درد پس از ایستادن را تجربه کنید. در بیشتر موارد، تنها یک پاشنه پا تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد، اگرچه تخمین‌ها نشان می‌دهد که حدود یک سوم افراد در هر دو پاشنه پا درد دارند.

علت درد پاشنه پا

مشکلات متعددی می‌توانند باعث ایجاد درد در پاشنه پا شوند که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است

 • تاندونیت آشیل: تاندون آشیل یک بافت فیبری است که ماهیچه ساق پا را به استخوان پاشنه متصل می‌کند. این تاندون طولانی‌ترین و قوی‌ترین تاندون بدن است اما ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد ملتهب شود، به التهاب تاندون‌ها، اصطلاحا تاندونیت می‌گویند. تاندونیت باعث درد، تورم و سفتی در پشت پاشنه می‌شود.
 • بورسیت: بورسیت زمانی رخ می‌دهد که کیسه‌های پر از مایع به نام بورسا متورم شوند. این کیسه ها مانند یک بالشتک در مفاصلی مثل زانو و مچ پا قرار می‌گیرند و به حرکت روان مایع مفصلی کمک می‌کنند. بورسیت معمولاً به دلیل ایستادن‌های طولانی‌مدت و استفاده بیش‌از‌حد از پاها رخ می‌دهد و پس از ابتلا به بورسیت ممکن است یک احساس درد و کبودی در پشت پاشنه پا داشته‌باشید.
 • تغییر شکل هاگلند: التهاب و تحریک مزمن می‌تواند باعث ایجاد یک برآمدگی استخوانی بزرگ به نام برآمدگی پمپ در پشت پاشنه پا شود که با درد نیز همراه است. پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند، باعث تشدید برآمدگی و درد می‌شوند.
 • بیماری سِیور یا اپوفیزیت پاشنه‌ای: بیماری سیور آسیبی در پاشنه پا است که در کودکان بین 8 تا 14 سال رخ می‌دهد. به نظر می‌رسد کشیده‌شدن تاندون آشیل در استخوان پاشنۀ در حال رشد این آسیب را ایجاد می‌کند و ناشی از فشار شدیدی است که در اثر فعالیت‌هایی مانند دویدن رخ می‌دهد. این بیماری که باعث حساسیت به لمس، التهاب، تورم و درد در پشت پاشنه می‌شود.
 • کوفتگی یا کبودی استخوان: قدم‌زدن یا ایستادن روی یک جسم سخت می‌تواند باعث کبودی لایه چربی زیر پاشنه پا شود. ممکن است تغییر رنگ قابل مشاهده نباشد اما هنگام راه‌رفتن پاشنه پا حساس و دردناک می‌شود. همچنین شکستگی یا کوفتگی استخوان نیز باعث درد در پشت، پایین و کنار پاشنه می‌شود.
 • فاشیای پلانتار: فاشیا، بافت همبندی است که در امتداد سطح کف پا قرار دارد. اگر این بافت همبند پاره شود یا کشیده شود، ملتهب شده و باعث درد می‌شود. فاشیای پلانتار علت اصلی درد پاشنه پا است و افرادی که فعالیت بیشتری دارند، زیاد می‌دوند و می‌پرند بیشتر احتمال دارد به این وضعیت دردناک مبتلا شوند. کارکردن یا ورزش روی سطوح سخت باعث افزایش احتمال ابتلا به این بیماری می‌شوند.
 • خار پاشنه: فاشیای پلانتار مزمن می‌تواند باعث ایجاد رشد استخوانی به نام خار پاشنه روی استخوان پاشنه شود. خار پاشنه معمولاً دردناک نیست، اگرچه برخی افراد درد دارند.

تشخیص علت درد پاشنه پا

برای درمان قطعی درد پاشنه پا، تشخیص علت آن بسیار ضروری است. زمانی که به پزشک مراجعه کنید، ابتدا دکتر ارتوپد از شما می‌پرسد، دقیقا در چه قسمتی از پاشنه پا احساس درد دارید. سپس درباره سایر علائمی که تجربه می‌کنید و شدت و مدت بروز آن‌ها می‌پرسد.

در مرحله بعد، پزشک یک ارزیابی فیزیکی انجام می‌دهد و ممکن است برای بررسی آرتریت، شکستگی استخوان، همترازی استخوان و آسیب مفاصل رادیولوژی، ام‌آرآی یا سونوگرافی تجویز کند. در روش رادیولوژی با استفاده از اشعه ایکس از بافت‌های سخت مانند استخوان تصویربرداری می‌شود اما ام‌آرآی می‌تواند از بافت‌های نرم نیز عکس‌برداری کند.

عوارض درد پاشنه پا

درد پاشنه پا می‌تواند در توانایی شما برای انجام کارهای روزانه، کار، ورزش و … اختلال ایجاد کند. این موارد همه باعث می‌شود شما سبک زندگی کم‌تحرکی داشته‌باشید و کم‌تحرکی منجر به افزایش وزن می‌شود. همچنین این عوارض ممکن است باعث بروز افسردگی نیز بشوند، زیرا کم‌تحرکی و افزایش وزن همه از دلایل ابتلا به افسردگی هستند. همچنین اگر علت درد پاشنه پا چپ تاندونیت آشیل باشد و درمان نشود، می‌تواند باعث از بین‌رفتن و پاره‌شدن تاندون شود. برای درمان پاره‌شدن تاندون‌ها نیاز به انجام جراحی است.

درمان درد پاشنه پا

اکثر مشکلاتی که باعث درد پاشنه پا می‌شوند به مرور زمان با درمان‌های غیرجراحی بهبود می‌یابند. درمان‌ها بر کاهش درد و التهاب، بهبود انعطاف‌پذیری پا و به حداقل رساندن فشار روی پاشنه تمرکز دارند. این روش‌های درمان به سه دسته درمان‌های خانگی، درمان‌های غیرتهاجمی و جراحی تقسیم می‌شود. در ادامه این مقاله با این روش‌ها بیشتر آشنا می‌شویم:

درمان‌های خانگی

 • استراحت: در صورت امکان، از فعالیت‌هایی که به پاشنه پا فشار وارد می‌کند مانند دویدن، ایستادن طولانی‌مدت یا راه‌رفتن روی سطوح سخت خودداری کنید. همچنین از انجام ورزش‌های حرفه‌ای نیز برای مدتی اجتناب کرده و به جای آن ورزش‌های سبکی مانند شنا یا یوگا را جایگزین کنید.
 • کمپرس سرد: یک کیسه یخ را روی پاشنه پا قرار دهید. این کار را سه بار در روز، هر بار به مدت 15 الی 20 دقیقه انجام دهید.
 • خرید کفش مناسب: مطمئن شوید که پاهایتان به درستی درون کفش‌هایتان جا می‌گیرند. همچنین بهتر است کفشی تهیه کنید که از پاشنه پا و اطراف آن کاملا پشتیبانی کند. در حالت ایده‌آل، باید کفش‌هایی با پاشنه کم تا متوسط بپوشید که قوس‌ها و پاشنه‌های شما را پشتیبانی می‌کند. از پوشیدن کفش های بدون پاشنه نیز خودداری کنید. اگر ورزشکار هستید، کفش مناسب ورزش خود را انتخاب و خریداری کنید.
 • دستگاه‌های ارتز: ارتز‌ها به صورت سفارشی برای هر فرد ساخته می‌شوند و می‌توانند فشاری که به پاشنه پا اعمال می‌شود را کاهش دهند.
 • کاهش وزن: اضافه وزن به پاها به ویژه پاشنه پا، فشار زیادی وارد می‌کند. کاهش وزن با استفاده از ورزش منظم و یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌تواند برای پاهای شما مفید باشد.

درمان‌های غیرتهاجمی

 • داروهای مسکن بدون نسخه: در صورت احساس درد شدید ابتدا می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه مانند آسپرین یا ایبوپروفن استفاده کنید. این دارو‌ها می‌توانند التهاب و درد را کاهش دهند اما اگر تاثیرگذار نبودند از پزشک خود بخواهید مسکن‌هایی با دوز بالاتر برایتان تجویز کند.
 • تیپینگ: می‌توانید از نوعی چسب یا نوار پزشکی برای حمایت از قوس پا یا پاشنه استفاده کنید، این چسب‌ها به تثبیت بافت‌ها کمک می‌کنند.
 • تزریق: تزریق داخل مفصلی استروئید می‌تواند درد و تورم را کاهش دهد. از روش تزریق داخل مفصلی برای درمان تاندونیت، فاشیای پلانتار یا بورسیت استفاده می‌کنند. این روش تا حدود سه ماه پس از تزریق باعث کاهش التهاب و درد می‌شود اما بعد از این مدت اثر آن از بین می‌رود‌ و مجددا باید تزریق انجام شود. البته پزشکان توصیه می‌کنند از تزریق مکرر و بیش‌از‌حد استروئید به دلیل عوارض جانبی پرهیز کنید.
 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپی یکی از روش‌های رایج برای تسکین درد پاشنه پا است. در این روش درمانی، فیزیوتراپیست با توجه به شرایط جسمی شما و شدت بیماری تمرین‌هایی طراحی می‌کند و در انجام آن به شما کمک می‌کند. زمانی که بتوانید تمرین‌ها را به تنهایی انجام دهید و به اهداف درمانی مثل کاهش درد و التهاب برسید، جلسات فیزیوتراپی شما به پایان می‌رسند‌. فیزیوتراپیست‌ها به غیر این روش معمولا از روش‌های دیگری مثل ماساژ درمانی و الکتروتراپی نیز برای تسکین درد و التهاب استفاده می‌کنند.
 • حرکات کششی: پزشک متخصص ارتوپد یا فیزیوتراپیست ماهر تعدادی حرکت کششی مخصوص پاشنه پا، کف پا و مفصل مچ به شما آموزش می‌دهند. این تمرینات را باید به صورت مرتب در خانه انجام دهید، زیرا به کاهش درد کمک کرده و از بازگشت علائم نیز جلوگیری می‌کند‌. بعضی تمرینات برای شل‌کردن بافت‌هایی که استخوان پاشنه پا را احاطه کرده‌اند، بسیار مفید است.
 • طب‌سوزنی: طب‌سوزنی روشی مربوط به چین باستان است و برای درمان دردهای پاشنه پا بسیار مفید است. این درمان از سوزن‌های بسیار نازک و ظریف استفاده می‌کند و آن‌ها در نقاط خاصی از بدن فرو می‌کنند.

جراحی

برای اکثر بیماران جراحی زمانی انجام می‌شود که از سایر رو‌ش‌های درمان نتیجه‌ای نگرفته باشند و معمولا به ندرت نیاز به جراحی برای درمان درد پاشنه پا وجود دارد.

روش‌های جلوگیری از درد پاشنه پا

برای جلوگیری از درد پاشنه و جلوگیری از بازگشت درد، باید انعطاف‌پذیری عضلات کف پا و تاندون‌های پاشنه خود را حفظ کنید. شما باید به طور منظم حرکات کششی مخصوص کف و پاشنه پا را انجام دهید و کفش‌های مناسب بپوشید. اگر دونده هستید یا در مسافت‌های طولانی پیاده‌روی می‌کنید، سعی کنید از کفش مناسب دویدن استفاده کنید و در سطوح نرم‌تر تمرین کنید.

سئوالات متداول درباره درد پاشنه پا

معمولا بیماران مبتلا به درد پاشنه پا دغدغه‌های مشترکی دارند و سوالات یکسانی را می‌پرسند، برخی از این سوالات عبارتند از:

آیا درد پاشنه پا خطرناک است؟

درد پاشنه پا خطرناک نیست و معمولاً با درمان‌های خانگی و غیرجراحی از بین می‌رود. هرچند بهبودی به زمان نیاز دارد و شما باید به بدن خود فرصت دهید. اگر خیلی سریع به فعالیت‌های معمول خود بازگردید، می‌تواند باعث تشدید درد و سایر علائم شود.

برای درد پاشنه پا چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که در پاشنه پای خود احساس درد داشتید و علائم زیر را تجربه کردید حتما در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید:

 • دردی که طی چند هفته با استراحت یا مسکن‌ها بهبود نمی‌یابد
 • دردی که راه‌رفتن یا حرکت را دشوار می‌کند
 • تورم شدید، درد، التهاب یا سفتی در پا، پاشنه پا و در نزدیکی پاشنه پا
 • ناتوانی در خم‌کردن پا به سمت پایین، بلند‌شدن روی انگشتان پا یا راه‌رفتن عادی
 • درد همراه با تب، بی‌حسی یا گزگز در پاشنه پا
  درد شدید پاشنه بلافاصله پس از آسیب‌دیدگی
 • درد ممتد پاشنه پا به صورتی که هنگام استراحت نیز ادامه می‌یابد
 • درد پاشنه پا که بیش از چند هفته طول بکشد، حتی پس از اینکه استراحت، یخ و سایر درمان‌های خانگی را امتحان کردی.

برای درد پاشنه پا به چه دکتری مراجعه کنیم؟

برای درمان درد پاشنه پا شما باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید. در کلینیک پا نیاوران بهترین متخصصان ارتوپد حضور دارند و شما می‌توانید با مراجعه به این کلینیک درباره‌ی درد پاشنه پای خود صحبت کنید. پزشک ارتوپد پس از ارزیابی فیزیکی و مشخص‌شدن علت درد برنامه‌ی درمانی شما را مشخص می‌کند.

جمع‌بندی

درد پاشنه پا، یک عارضه بسیار شایع است که ممکن است در هر سن و جنسیتی رخ بدهد. این عارضه می‌تواند نشانه بیماری‌های مختلفی مثل بورسیت، تاندونیت، خارپاشنه و … باشد و می‌تواند عوارض مختلفی به دنبال داشته‌باشد. به همین دلیل مهم است که به دنبال راه حل درد پاشنه پا باشید. برای درمان از روش‌هایی مثل درمان خانگی، فیزیوتراپی، تزریق مفصلی، طب‌سوزنی، حرکات کششی و ماساژ درمانی استفاده می‌شود و فقط در موارد شدید انجام جراحی توصیه می‌شود.


درد کف پا می تواند در نتیجه عوامل مختلف ایجاد شود. انحنای کف پا کنترل نحوه توزیع فشار در ناحیه پا را در هنگام انجام فعالیت هایی مثل راه رفتن بر عهده دارد. در صورتی که انحنای کف پا یا بافت های نرم اطراف آن دچار مشکل شوند، امکان احساس درد در همه نقاط پا، زانو، یا پایین کمر وجود دارد. درد کف پا همچنین هنگام ایستادن یا راه رفتن برای دوره های طولانی ایجاد می گردد. این شرایط اغلب به خاطر ضعف و سفتی عضلات و تاندون هایی که انحنای کف پا را حفظ می کنند، ایجاد می شوند.در این مقاله ما به بحث علل درد کف پا و درمان آن می پردازیم.

انحنای کف پا

در ناحیه پای انسان 26 استخوان وجود دارد. استخوان های قوزک و کف پا در ناحیه میان پا به یکدیگر متصل شده و با رباط ها، مفاصل و تاندون ها برای ایجاد انحنا در کف پا، حمایت می شوند. دو انحنای اصلی در ناحیه پا وجود دارد که عبارت از انحنای طولی کف پا که در طول پا امتداد پیدا کرده و انحنای عرضی کف پا که در عرض پا کشیده شده، می باشد.

انحنای طولی را می توان به دو بخش تفکیک کرده که عبارت از انحنای طولی میانی که در ناحیه داخلی پا وجود دارد و انحنای طولی طرفی است که در سمت خارجی پا قرار گرفته است. توجه داشته باشید همه شرایطی که بر وضعیت انحنای کف پا تاثیر می گذارند، می توانند باعث درد کف پا شوند.

علت ها و دلایل معمول

در این مقاله، 10 دلیل رایج و متداول برای درد کف پا و علت های ایجاد آن مورد بررسی قرار گرفته اند که عبارتند از:

1. مشکلات فاسیای کف پا

فاسیای کف پا یک نوار فیبری ضخیم است که در امتداد کف پا امتداد دارد. فاسیا به حفظ انحنای کف پا و انتقال نیرو در هنگام حرکت کردن در ناحیه پا کمک موثر می نماید.

مشکلات فاسیای کف پا

رایج ترین مشکل ایجاد شده در این رابطه فاسئیت کف پا است. در صورتی که کشیدگی بیش از حد برای فاسیای کف پا ایجاد شود (برای مثال به دلیل ایستادن طولانی مدت بر روی پاها، افزایش یکباره سطح فعالیت یا تغییر در وضعیت قرار گرفتن پا بر روی زمین)، فاسیای کف پا ملتهب شده و متورم می شود. این شرایط اغلب با ایجاد خار پاشنه پا همراه است. در واقع، خار پاشنه به معنی رشد بیش از حد استخوان به خاطر کشیدگی مکرر در ناحیه اتصال فاشیای کف پا به استخوان می باشد. اگر با گذشت زمان، نوار فاسیت‌پلانتار در کف پا به طور مداوم به استخوان پاشنه فشار بیاورد، نهایتا یک زائده‌ی استخوانی در محل اتصال این دو به‌ یکدیگر تشکیل می‌شود. وارد شدن فشار به استخوان پاشنه توسط نوار فاسیت‌پلانتار عمدتا به خاطر عملکرد غیرطبیعی پا و یا به خاطر وضعیت بد قرارگیری پا (در هنگام ایستادن یا راه رفتن و ..) است. در واقع همان دلایلی که موجب التهاب فاسیت پلانتار (و درد خار پاشنه ) می‌شوند، نهایتا به شکل گیری خار پاشنه و پاشنه درد نیز منجر می‌شوند.

فاسئیت کف پا یکی از رایج ترین علت های درد کف پا است. این شرایط معمولاً پس از انجام فعالیت یا استراحت طولانی همچون هنگام بیدار شدن از خواب مشاهده شده و باعث ایجاد درد کف پا می شود. برای اطلاع از نحوه درمان و پیش گیری از این شرایط، مطالب ارائه شده در بخش فاسئیت کف پا را مطالعه نمایید.

یک مشکل کمتر معمول در ارتباط با فاسیای کف پا که باعث درد می شود، فیبروماتوز کف پا است. این شرایط زمانی ایجاد می شود که یک برآمدگی در ناحیه فاسیای کف پا ایجاد شود. این برآمدگی معمولاً در قسمت میانی انحنای کف پا ایجاد می شود. این شرایط اغلب باعث ایجاد درد در هنگام راه رفتن می شود که علت آن وارد شدن فشار به کف پا به خاطر برآمدگی می باشد. برای اطلاع بیشتر از دلایل، علائم و روش های درمان، بخش فیبروماتوز کف پا را مطالعه نمایید.

2.شکستگی ناشی از فشار

یکی از علت های معمول دیگر برای درد انگشتان پا وکف پا، ایجاد شکستگی ناشی از فشار است. این شکستگی ها معمولاً به خاطر وارد کردن فشار بیش از حد به یکی از استخوان های پا در نتیجه فعالیت هایی همچون پریدن و دویدن ایجاد شده و بطور خاص در فعالیت های تکراری و نیز زمانی مشاهده می شود که فرد به صورت یکباره سطح فعالیت خود را افزایش می دهد. با وجودی که در این حالت شکستگی استخوان ممکن است بسیار کوچک باشد، اما درد ناشی از آن بسیار زیاد است.

شکستگی ناشی از فشار استخوان های کف پا یا استخوان ناوی می تواند باعث ایجاد درد خفیف تا شدید در ناحیه کف پا شود. برای اطلاعات بیشتر درباره دلایل، علائم و روش های درمان، مطالب ارائه شده در بخش شکستگی ناشی از فشار را مطالعه نمایید.

3.تاندونیت تیبیال خلفی

عضله ساقی خلفی نقش بسیار مهم در حمایت از انحنای میانی کف پا دارد. مشکل تاندونیت تیبیال خلفی معمولاً به خاطر استفاده زیاد از این عضله در هنگام انجام فعالیت هایی مثل ورزش های دارای سطح تماس بالا همچون فوتبال یا تنیس یا در نتیجه آسیب دیدگی هایی مثل زمین خوردن ایجاد می شود. این شرایط باعث التهاب تاندون یا حتی پارگی آن می شود و می تواند باعث درد در ناحیه کف پا شود. این درد معمولاً با انجام فعالیت یا در هنگام ایستادن به مدت طولانی تشدید می شود. در صورتی که این مشکل ادامه داشته باشد، بخش داخلی پا ( انحنا یا قوس میانی کف پا ) به تدریج انحنای خود را از دست می دهد و این شرایط در نهایت باعث صاف شدن کف پا خواهد شد.

یک آزمایش ساده برای تشخیص این شرایط ایستادن بر روی یک پا و بلند کردن بدن بر روی سر انگشتان است. در صورتی که فرد نتواند این کار را انجام دهد، احتمالاً به مشکل تاندونیت تیبیال خلفی دچار شده است. روش های درمان قابل استفاده در این حالت معمولاً شامل استراحت، یخ درمانی، تمرین های حرکتی، استفاده از کفش و کفی طبی  و فیزیوتراپی است.

4.سندروم تونل تارسال

سندرم تونل تارسال زمانی ایجاد می شود که به عصب تیبیال در هنگام عبور از تونل تارسال در بخش میانی استخوان قوزک فشار وارد شود. این شرایط می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه کف پا و نیز ایجاد احساس گز گز شود. در این حالت بی حسی ایجاد شده در پاشنه پا اغلب به سمت انگشت شست و سه انگشت مجاور آن کشیده می شود. علاوه بر این، ممکن است این شرایط باعث ایجاد احساس گرما و سرما در امتداد ناحیه کف پا شود.

سندرم تونل تارسال در نتیجه همه مسائلی ایجاد می شود که باعث محدود شدن فضا در ناحیه تونل تارسال می شود. برای مثال در این رابطه می توان از تشکیل کیست، برآمدگی، زائده های استخوانی، و ورم در ناحیه قوزک به خاطر آسیب دیدگی یا تومور نام برد.

هدف اصلی روش های درمان مورد استفاده برای درد کف پا، کاهش درد در ناحیه کف پا است. برای مثال به منظور درمان درد کف پا می توان از تمرین های تقویتی و کششی، بانداژ محکم و تزریق استروئید در این رابطه استفاده کرد. در صورتی که درد در ناحیه کف پا با وجود استفاده از این روش های درمانی ادامه داشته باشد، ممکن است انجام عمل جراحی بر روی بیمار الزامی گردد.

6.گرفتگی پا

گرفتگی پا در نتیجه اسپاسم غیر قابل کنترل و یکباره عضلات پا ایجاد می شود. این شرایط معمول ترین علت های درد کف پا است، اما می تواند در هر نقطه از کف پا یا پایین زانو احساس شود. معمولاً، این درد فقط برای چند ثانیه ادامه دارد، اما در مواردی که مشکل جدی تر باشد، درد ممکن است به مدت طولانی ادامه داشته باشد.

گاهی اوقات، هیچ دلیل مشخصی برای گرفتگی پا وجود ندارد، اما دلایل احتمالی می تواند شامل رژیم غذایی، سفت و ضعیف شدن عضلات، از دست دادن آب، کاهش چرخش خون و خستگی باشد. گاهی اوقات، این شرایط می تواند نشانه ای از ابتلا به بیماری های جدی تر باشد. به همین خاطر در صورتی که بطور مکرر با این مشکل مواجه شدید، با پزشک درباره آن ملاقات نمایید.

بعضی از بهترین روش ها برای کاهش دفعات وقوع درد کف پای ناشی از گرفتگی انجام تمرین های ورزشی، گرما درمانی، نوشیدن مقدار زیاد آب، استفاده از استرچر انگشتان پا و اطمینان از پوشیدن کفش های مناسب است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره دلایل، علائم و روش های درمان ، بخش گرفتگی پا را مطالعه نمایید.

7.پای ورزشکار

مشکل پای ورزشکار در نتیجه یک عفونت قارچی ایجاد می شود که در اکثر مواقع علت آن عدم رعایت بهداشت مناسب پا یا قرار دادن طولانی مدت آن در شرایط مرطوب می باشد. این شرایط می تواند در بخش های مختلف پا باعث ایجاد خشکی، پوسته شدن و خارش شده و درد  کف پا را به همراه داشته باشد. مشکل پای ورزشکار را معمولاً می توان با راه رفتن با پای برهنه برای چند روز و نیز رعایت مناسب بهداشت پا درمان کرد. گاهی اوقات، پزشک ممکن است برای بیمار داروهای ضد قارچ نیز تجویز نماید.

8. کف پای صاف

کف پای صاف که به آن صافی کف پا نیز گرفته می شود، زمانی مشاهده می گردد که انحنای کف پا بطور کامل از بین رفته و کل ناحیه کف پا بر روی زمین قرار گیرد. کودکان با کف پای صاف متولد می شوند، اما با رشد کردن آنها، انحنای کف پا به تدریج شکل می گیرد. به هر حال، انحنا یا قوس کف پا در حدود 30 درصد افراد هیچگاه ایجاد نمی شود. این مشکل همچنین می تواند در سنین بالاتر به خاطر بیماری، بارداری، آسیب دیدگی، وارد شدن فشار بیش از حد به پا یا به عنوان بخشی از فرآیند افزایش سن نیز ایجاد گردد.

بسیاری از افرادی که کف پای صاف دارند، علائم و ناراحتی خاص در این رابطه احساس نمی کنند، اما بعضی افراد به خاطر این مشکل با درد کف پا و مشکلاتی همچون درد زانو یا درد کمر مواجه می شوند. این افراد ممکن است با خستگی سریع پای خود در هنگام ایستادن یا راه رفتن مواجه شوند و بلند شدن بر روی سر انگشتان برای آنها دشوار است. افرادی که به خاطر کف پای صاف با مشکل درد کف پا مواجه می شوند، معمولاً می توانند با انجام تمرین های حرکتی یا استفاده از کفش های طبی (که دارای کفی های مخصوص برای اصلاح وضعیت پا است) و نیز راه رفتن با پای برهنه به جای پوشیدن کفش، مشکل خود را بر طرف نمایند.

یک آزمایش سریع برای تشخیص صافی کف پا، قرار دادن پا در یک سینه آب و سپس قرار دادن آن بر روی یک سطح هموار همچون کاغذ ضخیم است. به این ترتیب فرد می تواند یک تصویر از جای پای خود داشته باشد. در این حالت هر چه بخش بزرگتری از کف پا در تصویر قابل مشاهده باشد، صافی کف پای فرد نیز بیشتر است.

9.بیماری های خاص

تعدادی از بیماری ها می توانند باعث ایجاد درد در ناحیه کف پا شوند. برای مثال در این زمینه می توان از دیابت، آرتروز و چاقی نام برد. این شرایط می تواند بر وضعیت و قدرت استخوان ها، عضلات، رباط ها و تاندون ها تاثیر گذاشته و باعث ایجاد درد در ناحیه کف پا شوند.

10.پوشیدن کفش های نامناسب

مشخص است که کفش نقش مهمی در احساس ایجاد شده در پاها دارد. معمولاً  علت درد کف پا می تواند به خاطر پوشیدن کفش های نامناسب و به خصوص کفش هایی که سطح حمایت کمتر از انحنای کف پا دارند یا پوشیدن کفش هایی که بسیار تنگ هستند، باشد.

کفش زمانی اهمیت پیدا می کند که فرد مدت زمان طولانی بر روی پاهای خود ایستاده یا فعالیت های ورزشی مثل پریدن انجام دهد. کفش هایی که استفاده می کنیم، باید از پا حفاظت کرده، راحت و نرم باشند. همچنین کفش می بایست دارای سطح مناسب قوس به منظور حمایت از انحنای کف پا بوده و عرض مناسب داشته باشد.

درمان

نحوه درمان درد کف پا بستگی به علت ایجاد درد دارد. در این حالت تشخیص علت درد در مراحل اولیه آن نقش تعیین کننده در انتخاب بهترین روش درمانی برای آن دارد. در صورتی که درد خفیف تا متوسط باشد، بهبود شرایط کفش می تواند به کاهش علائم ایجاد شده کمک نماید. علاوه بر این، گاهی اوقات می توان از داروهای ضد التهاب و مسکن به منظور درمان درد کف پا استفاده کرد. برای مواردی که مشکل ایجاد شده جدی تر باشد، می توان از تزریق استروئید و شوک ویو تراپی به منظور کاهش درد و ورم ایجاد شده و نیز بهبود علت ایجاد درد استفاده کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا