پزشکی

خار پاشنه چیست چگونه درمان میشود

درد پاشنه پا نشانه چیست؟

بزرگ‌ترین استخوان مچ پا استخوان پاشنه است و بیشترین وزن بدن را تحمل می‌کند. عوامل بیرونی می‌توانند بر یک‌پارچگی پا اثر بگذارند و باعث ایجاد درد و ناراحتی در فرد شوند.

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص استخوان و مفاصل مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره استخوان و مفاصل

علل مختلفی را می‌توان برای ایجاد این درد نام برد اما گاهی علت درد پاشنه پا دیسک‌کمر و مشکل‌های مربوط به آن است و اختلالی در خود پا وجود ندارد.

شناسایی زودهنگام دلایل درد پاشنه پا و درمان آن با راهکارهای ساده مثل بانداژ، داروهای ضد التهاب خوراکی و استفاده از کفش طبی از پیشرفت درد جلوگیری کرد. این مطلب را به بررسی این درد و راهکارهای درمانی آن اختصاص دادیم. پس تا انتها با ما همراه باشید تا ببینیم درد کف پا از چیست.

علت درد کف پا چیست؟

به‌طور کلی علت درد کف پا ضربه، بد راه رفتن، اضافه وزن و استفاده از کفش نامناسب است ولی بعضی از دلایل شایع‌تری نیز وجود دارند که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

خار پاشنه

خارپاشنه در صورتی ایجاد می‌شود که یک زائده استخوانی در زیر استخوان پاشنه پا به وجود آید. این عارضه به‌وسیله تصویربرداری با اشعه ایکس از ناحیه کف پا مشاهده می‌شود.

وجود خار پاشنه به‌تنهایی باعث بروز درد در فرد نمی‌شود ولی اگر این خار بزرگ و ملتهب شود، فرد ممکن است درد را حس کند. در افراد فربه و چاق ملتهب شدن خار پاشنه بیشتر به چشم می‌خورد. خار پاشنه از عارضه‌های شایع است و از هر ده نفر یک نفر به آن مبتلا خواهد شد.

خمیدگی بیش از حد پا به داخل

خمیدگی بیش از حد پا به داخل می‌تواند باعث ایجاد کشش بر تاندون‌ها و رباط‌های متصل به پایین و پشت استخوان پاشنه پا شود. این اختلال در لگن، زانو و کمر فرد ممکن است آسیب‌هایی را به وجود آورد.

نوشته های مشابه

 • پا درد در بارداری نشانه چیست؟ + معرفی بهترین راه‌های درمان و کاهش درد

 • مشکل رایج آب آوردن زانو چگونه درمان کنیم

پیچ‌خوردگی مچ پا

اگر شدت پیچ‌خوردگی زیاد باشد درد در پا شکل می‌گیرد.

شکستگی پا

گاهی بر اثر وارد شدن نیرو و ضربه بر کف پا ممکن است استخوان پاشنه بشکند. همین شکستگی ایجاد درد می‌کند.

تاندونیت آشیل یا التهاب تاندون آشیل

تاندون آشیل ساق‌پا را به پاشنه متصل می‌کند. ویژگی درد التهاب تاندون آشیل سوزاننده و سفت بودن است. این اختلال زمانی ایجاد می‌شود که فرد از تاندون خود زیاد استفاده کند، مثلا فردی که زیاد می‌دود یا ورزشکاری که بدون گرم کردن ورزش می‌کند.

همچنین آرتروز و کفش نامناسب نیز می‌تواند از دلایل ایجادکننده این عارضه باشد. در اکثر موارد فقط تاندون آشیل ملتهب می‌شود اما گاهی این تاندون بر اثر فعالیت شدید ناگهان پاره می‌شود که علاوه بر درد شدید، صدایی مثل صدای پاپ در آن موقع به گوش می‌رسد.

بورسیت یا التهاب بورس‌ها

بورس‌ها کیسه‌هایی پر شده از مایع هستند که در صورت التهاب در فرد درد ایجاد می‌کنند.

گیر افتادن عصب پا

گاهی بر اثر شکستگی، تورم سیاهرگ یا پیچ‌خوردگی عصب گیر می‌افتد که علائم آن درد، بی‌حسی و سوزش در کف پا است.

علاوه بر دلایل گفته شده علت‌های دیگری نیز وجود دارند که باعث بروز درد پاشنه پا سمت چپ می‌شوند اما در میان افراد، رواج کمتری دارند. این علت‌ها شامل موارد زیر است:

 • سندروم تارسال تونل
 • کبودی پاشنه
 • سندروم هاگلوند
 • آتروفی پد پا
 • سندروم سینوس تارسی
 • عفونت استخوان پاشنه
 • تومور استخوان پاشنه

درد پاشنه پا و کمبود ویتامین

ممکن است شما از افرادی باشید که از درد استخوان در نواحی مختلف بدن به‌ویژه پاشنه پا شکایت کنید و بعد از مراجعه به دکتر مچ پا و انجام آزمایش‌های مربوطه متوجه شوید که مشکل، کمبود ویتامین D در بدنتان است.

ویتامین D برای جذب کلسیم و فسفر در بدن ضروری است و این مواد معدنی در استحکام استخوان‌ها نقش اصلی را دارند. به همین دلیل وجود ویتامین D کافی در بدن از بروز دردهای استخوانی و عضلانی جلوگیری می‌کند.

منبع تولیدکننده ویتامین D خود بدن است و این ویتامین با مصرف مواد غذایی خیلی کم جذب بدن می‌شود، زیرا بدن ویتامین مورد نیاز خود را به دنبال تابش نور خورشید بر پوست، تامین می‌کند.

پس یکی از دلایل درد استخوان پاشنه پا کمبود ویتامین D و کلسیم است که در صورت درمان نشدن فرد را در معرض پوکی استخوان قرار می‌دهد همچنین فرد در برابر نیروهای وارده بر کف‌ پا مستعد آسیب بیشتری است.

علت درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب

علت‌های مختلفی برای ایجاد درد کف پا هنگام صبح وجود دارد که با بررسی کیفیت و نوع درد می‌توان علت آن را دریافت. مثلا اگر درد ناحیه پاشنه پا دردناک و تیز باشد نشان‌دهنده التهاب است. بعضی از این دلایل را در زیر نام می‌بریم:

 • فاشئیت کف پا (التهاب فاشیای کف پا): فاشیا یک نوار بافتی ضخیم در کف پا است که اگر بیش از حد از آن استفاده شود یا تحت کشش مداوم قرار گیرد، درد در این ناحیه را تجربه خواهید کرد.
 • التهاب تاندون آشیل
 • شکستگی

درمان درد پاشنه پا هنگام صبح معمولا در چند قدم اول بعد از بیدار شدن از خواب شروع می‌شود و ممکن است در طول روز با شروع فعالیت‌ها این درد کم شود.

اما برای بسیاری از افراد درد صبحگاهی آزاردهنده است، زیرا باید چند دقیقه ثابت بایستند تا این درد کمتر شود و گاهی روند انجام کارهای روزانه را کاهش می‌دهد.

علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن چیست؟

درد کف پا هنگام راه رفتن دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که از دلایل ساده تا پیچیده را در بر می‌گیرد. بهتر است در هنگام شروع درد با مراجعه به پزشک ارتوپدی و تشخیص دلیل درد از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

اگر برای سوال درد پشت پاشنه پا نشانه چیست؟ دنبال پاسخ می‌گردید، متخصص آنلاین استخوان و ارتوپدی پذیرش ۲۴ در هر ساعت از شبانه‌روز می‌تواند به‌صورت آنلاین در خدمت شما باشند.

بعضی از دلایل درد پاشنه پا هنگام راه رفتن شامل موارد زیر می‌شود:

ورم کف پا

این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که فاشیای پا بیش از حد طبیعی کشیده شدهو باعث پارگی جزئی فاشیا شود. افراد دیابتی، افراد چاق، بازیکنان والیبال، افرادی که کف پا صاف دارند، زنان باردار، تنیس‌بازان، دونده‌ها و پله‌نوردان بیشتر مستعد ورم کف پا هستند.

پوشیدن کفش نامناسب و فشار دادن یک وسیله سنگین احتمال بروز این اختلال را افزایش می‌دهد.

خار پاشنه

استفاده از کفش مناسب ممکن است درد خار پاشنه را در هنگام راه رفتن کاهش دهد.

آپوفیزیت پوستی

عارضه آپوفیزیت پوستی در کودکان سن ۸ تا ۱۴ سال و کودکانی که فعالیت زیادی دارند مثل افرادی که ورزش‌های پرشی انجام می‌دهند شیوع بیشتری دارد. درد این اختلال در پشت پاشنه پا به وجود می‌آید و پوشیدن کفش نامناسب ابتلا به آپوفیزیت پوستی را افزایش می‌دهد.

بورسیت

همان‌طور که در مطالب فوق گفتیم بورس‌ها کیسه‌هایی پر شده از مایع هستند که حرکت تاندون‌ها و عضلات را هنگام حرکت مفصل آسان می‌کنند.

بورسیت علت درد پاشنه پا در طب سنتی است و به دو دلیل ممکن است ایجاد شود. اول به دلیل پوشیدن کفش نامناسب و دوم به دلیل مشکلات ساختاری پا به وجود می‌آید. بورسیت یا التهاب بورس‌ها باعث ایجاد درد در پشت پاشنه می‌شوند.

کبودی موضعی

ممکن است در هنگام راه رفتن با وارد شدن ضربه‌ای به پا، کف پا کبود شود که همین کبودی دردآور است. اگر با استراحت این درد از بین نرود و شدت پیدا کند باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

التهاب آشیل

این مشکل می‌تواند به دلیل پوشیدن کفش نامناسب، آرتریت واکنشی، نقرس، اسپوندیلیت آنکیلوزان و آرتریت روماتوئید ایجاد شود.

فشرده شدن عصب

علائم آن بی‌حسی، گزگز و درد پاشنه پا است.

پوشیدن کفش نامناسب

یکی از شایع‎‌ترین علل درد پاشنه پا در هنگام راه رفتن پوشیدن کفش نامناسب است که خود این موضوع می‌تواند علت شروع عارضه‌های مختلف باشد. پوشیدن کفش طبی مناسب از ایجاد عوارض مربوطه جلوگیری می‌کند.

علت درد پاشنه پا و کمر

برخی افراد که درد در پاشنه پا را احساس می‌کنند، بعد از مراجعه به دکتر اسکن پا و انجام آزمایش‌ها متوجه می‌شوند که ساختار پا سالم است و اختلالی در آن وجود ندارد. پس به نظر شما این درد به چه علت است؟

بعضی از دردهای پا دلایلی غیر از اختلال‌های ساختاری پا دارند. مثلا ممکن است فردی که دیسک کمر یا اختلال در سیاتیک دارد، احساس درد در ناحیه پاشنه پا را تجربه کند.

بسیاری از اختلال‌های کمر بر عملکرد فرد اثر می‌گذارند و باعث کاهش سرعت در انجام فعالیت‌های او می‌شوند. این اختلال‌ها علائم و نشانه‌های مختلفی دارند که درد پاشنه پا یکی از این علائم است. این دردها کیفیت زندگی فرد را می‌توانند کاهش دهند.

تشخیص درد پا به چه صورت است؟

دکتر ارتوپد مچ دست و پا شما با بررسی نوع کفشی که می‌پوشید، طرز راه رفتن، میزان راه رفتن و ایستادن در روز و سابقه بیماری‌های شما علت درد را تشخیص می‌دهد و درمان مربوطه را شروع می‌کند. گاهی برای تشخیص بهتر انجام آزمایش‌هایی مثل تصویربرداری درخواست می‌شود.

درمان درد پاشنه پا به روش سنتی

اگر شدت درد پا کم باشد می‌توان با استفاده از روش‌های خانگی و ساده درد را کاهش داد یا متوقف کرد. اجازه دهید تعدادی از آن‌ها را نام ببریم.

 • از انجام فعالیت‌هایی که فشار زیاد بر پاشنه پا وارد می‌کند دوری کنید.
 • کفش مناسب پای خود تهیه کنید. زیرا همان‌طور که در متن بالا گفتیم کفش نامناسب علت بسیاری از اختلال‌ها می‌تواند باشد.
 • برای کاهش فشار وارده بر کف پا سعی کنید پا برهنه راه نروید.
 • استراحت کافی داشته باشید.
 • اگر ورزش می‌کنید حتما قبل از شروع ورزش بدنتان را گرم کنید.
 • مواد غذایی حاوی ویتامین B مثل آووکادو، تخمه آفتاب‌گردان، ماهی سالمون و تخم‌مرغ را در وعده‌های خود بگنجانید.
 • برای کاهش درد از کیسه‌های یخ در محل استفاده کنید.

درمان درد پاشنه پا با داروهای گیاهی

برای درمان درد پاشنه با استفاده از داروهای گیاهی یا روش‌های خانگی راهکارهای زیر را امتحان کنید.

سرکه

سرکه برای کاهش التهاب استفاده می‌شود. وان حمام را با آب داغ پر کنید و سپس سرکه و نمک را در آن بریزید. پاهای خود را به مدت ۲۰ دقیقه در وان قرار دهید.

روش دیگر استفاده از سرکه برای کاهش درد به این صورت است که دو وان را با آب و سرکه پر کنید. در یکی آب سرد و در دیگری آب گرم بریزید.

روزانه ۳ تا ۴ بار یک حوله را در وان گرم خیس کنید و دور پای خودت به مدت ۵ دقیقه بگذارید و همین عمل را با وان آب سرد هم انجام دهید.

سولفات منیزیوم

۲ تا ۳ قاشق غذاخوری نمک سولفات منیزیوم را در وان آب گرم بریزید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پاهای خود را در آن خیس کنید. نمک باعث کاهش درد فوری می‌شود اما پوست شما را خشک می‌کند که باید بعد از استفاده از آن مرطوب‌کننده بزنید.

روغن میخک

روغن را به پاشنه پای خود بزنید و به آرامی ماساژ دهید. انجام این کار جریان خون ناحیه را افزایش می‌دهد و باعث کاهش درد می‌شود.

فلفل قرمز

اگر زمانی که کف پا شما سرد می‌شود درد به سراغ شما می‌آید مقداری فلفل قرمز در جوراب خود بریزید و بعد آن را بپوشید.

این کار باعث می‌شود پای شما گرم بماند. همچنین می‌توانید برای کاهش درد نصف قاشق چای‌خوری پودر فلفل قرمز در نصف سطل آب گرم بریزید و بعد پاهای خود را در آن خیس کنید.

علاوه بر روش‌های گفته شده، برای درمان درد پاشنه پا از جراحی، انجام تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی نیز می‌توان کمک گرفت که برای استفاده از این ‌روش‌ها باید به دکتر فیزیوتراپ مچ دست و پا مراجعه کنید. اگر دسترسی به پزشک ندارید حتما با متخصصان مشاوره استخوان و ارتوپدی پذیرش ۲۴ صحبت کنید.

پیشگیری از درد پاشنه پا

راه‌هایی برای پیشگیری از درد پاشنه پا وجود دارد که متناسب با شرایط خود می‌توانید آن‌ها را رعایت کنید:

 • زمانی که احساس خستگی و درد در پاهای خود حس می‌کنید استراحت کنید.
 • وزن خود را متعادل نگه دارید.
 • رژیم غذایی مناسب و غنی از ویتامین B داشته باشید.
 • از مکمل‌های D استفاده کنید.
 • قبل از ورزش حرکات کششی انجام دهید و کفش مناسب بپوشید.
 • تمرینات کششی را که باعث کشش تاندون آشیل و فاشیا پا می‌شوند انجام دهید.
 • اگر ورزشکار هستید پس از انجام حرکات سنگین کف پاهای خود را با کیسه یخ ماساژ دهید.
 • تشخیص زودهنگام دردها و ناراحتی‌ها که نشان‌دهنده هشدار برای توقف یا کاهش فعالیت‌های سنگین است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شدت درد کم باشد با روش‌های خانگی ممکن است درد متوقف شود اما گاهی نیاز است حتما به دکتر ارتوپد مراجعه کنید. با توجه به موارد زیر این درد را جدی بگیرید.

 • اگر درد پاشنه پا بیشتر از یک هفته طول بکشد و در صورت ثابت و بی‌حرکت بودن پا درد تداوم داشته باشد.
 • در راه رفتن طبیعی فرد مشکل ایجاد شده باشد.
 • تب نیز همراه درد پاشنه پا در فرد ایجاد شود.
 • اگر درمان‌های خانگی موثر نباشد.
 • درد ناگهانی شروع شود.
 • در پاشنه پا التهاب دیده شود.
 • اگر شدت درد به‌حدی زیاد باشد که فرد نتواند راه برود.

برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن شدت درد خود و همچنین تشخیص زمان مراجعه حضوری به پزشک می‌توانید با متخصص آنلاین ارتوپدبه‌صورت آنلاین در هر ساعت از شبانه‌روز در ارتباط باشید. پا ستون بدن است و با جدی گرفتن درد پاشنه پا می‌توانید زندگی را بهتر و سالم‌تر پیش ببرید.


۳.۹/۵


(۱۴ نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص استخوان و مفاصل را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر استخوان و مفاصل


خار پاشنه چطوری ایجاد می‌شود؟

خار پاشنه نوعی رشد استخوانی است که در اثر رسوب کلسیم بین پاشنه و قوس پا ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند خود به خود یا در اثر ابتلا به سایر بیماری‌ها ایجاد گردد. علائمی مثل تورم نیز در این بیماری دیده می‌شود.

 البته ممکن است برخی از افراد علائم دیگری نیز داشته باشند. می‌توان با استفاده از روش‌های مختلفی مثل جراحی یا روش‌های ساده‌تر این بیماری را درمان کرد. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با علت و همچنین نحوه درمان این بیماری آشنا شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درمان قطعی خار پاشنه کلیک کنید.

خار پاشنه چیست؟

در ابتدا توضیحی در رابطه با این بیماری ارائه داده‌ایم تا بیشتر با آن آشنا شوید. زمانی که کلسیم به‌طور غیرطبیعی در قسمت زیر پای فرد رسوب می‌کند، زائده استخوانی حس می‌شود. خار پاشنه می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد، مثل شکل قلابی و قفسه‌ای. دلایل مختلفی باعث ایجاد این بیماری می‌شود. معمولاً به دلیل التهاب فاسیای ایجاد می‌شود.

زمانی که فاسیا دچار التهاب می‌شود فرد علائمی مثل درد پاشنه و درد کف پا را در مواقع صبح تجربه می‌کند‌. اکثر افراد که دچار خار پاشنه می‌شوند معمولاً دردی را تجربه نمی‌کنند؛ اما در اکثر آن‌ها می‌توان التهاب را مشاهده کرد. همچنین افرادی که درد دارند در طول قوس پا نیز می‌توانند این درد را احساس کنند.

گاهی اوقات این زائده استخوانی قابل رویت می‌باشد و در برخی موارد نیز مشاهده نمی‌شود که در این حالت با استفاده از عکسبرداری می‌توان آن را مشاهده کرد. همانطورکه که در ابتدا اشاره شد خار پاشنه می‌تواند در اثر سایر بیماری‌ها نیز ایجاد شود؛ مثل آرتریت روماتوئید، آسیب به پاشنه و اضافه وزن.

جهت بررسی بیشتر درباره عوامل ایجاد آرتریت کلیک کنید.

نحوه پیشگیری از خار پاشنه

 برای جلوگیری از ابتلا به خار پاشنه باید به پاها استراحت داد. افرادی که در طول روز ساعت‌های طولانی سرپا هستند و فشار زیادی بر آن‌ها وارد می‌شود باید حتماً به پاهای خود استراحت دهند و از کفش‌های طبی و استاندارد استفاده کنند. فردی که دچار درد پاشنه می‌شود باید سریعاً به پزشک مراجعه کند.

استفاده از کفش‌های نامناسب به مدت طولانی باعث ایجاد خار پاشنه می‌شود. همچنین می‌توان برای استراحت پا، کمپرس سردی را بر روی آن قرار داد. افرادی که اضافه وزن دارند باید با کنترل تغذیه خود و انجام فعالیت‌های ورزشی وزن خود را کاهش دهند تا از ابتلا به خار پاشنه جلوگیری کنند.

افرادی که به بیماری‌هایی مثل آرتریت، آرتروز و سایر بیماری‌های پا و مفصل دچار هستند باید بیشتر مراقب این بیماری باشند و در صورت مشاهده علائم با پزشک خود در میان بگذارند. در ادامه در رابطه با علائم آن نیز صحبت کرده‌ایم تا بیشتر با این بیماری آشنا شوید.

علائم خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه علائم مختلفی دارد، اما آشکارترین علامت آن پررنگ بودن ناحیه پا است. افرادی که به این عارضه دچار می‌شوند معمولاً در کف پای خود احساس درد می‌کنند. فرد زمانی که توجه بیشتری به این قسمت می‌کند متوجه پررنگ‌تر بودن آن ناحیه می‌شود.

 معمولاً علت پررنگ بودن آن قسمت التهاب می‌باشد. این افراد در هنگام راه رفتن و انجام فعالیت‌های مختلف در کف پای خود احساس درد شدیدی می‌کنند. احساس کوفتگی از دیگر علائم این بیماری است.

 معمولاً افراد در هنگام ایستادن یا راه رفتن بیشتر احساس درد می‌کنند. بیشترین علائمی که این بیماری دارد عبارت‌اند از درد، احساس کوفتگی و التهاب. این علائم در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد و همانطور که گفته شد ممکن است برخی از افراد دردی را احساس نکنند.

چگونه خار پاشنه را تشخیص دهیم؟

 تشخیص خار پاشنه بدون مراجعه به پزشک دشوار می‌باشد، زیرا ممکن است بیماری‌های دیگری باعث این درد باشند. می‌توان برای تشخیص آن به ارتوپد در تهران یا بهترین متخصص آرتروسکوپی مراجعه کرد.

 اگر اطلاعاتی در رابطه با بهترین متخصص ارتوپد ندارید می‌توانید با سرچ در اینترنت و یا پرس جو اطلاعات زیادی کسب کنید. افرادی که عمل آرتروسکوپی نیز انجام داده‌اند معمولاً در معرض این بیماری قرار می‌گیرند.

 البته نمی‌توان به‌طور صد در صد این موضوع را بیان کرد که حتماً دچار این عارضه خواهند شد، اما برای جلوگیری از آن می‌توان با پزشک مشورت کرد. معمولاً پزشک متخصص عکسبرداری را برای تشخیص توصیه می‌کند.

با استفاده از عکسبرداری به راحتی می‌توان این عارضه را تشخیص داد. در برخی از افراد نیز با لمس کردن نیز می‌توان متوجه این بیماری شد. پس از تشخیص پزشک باید به فکر راه‌های درمانی بود.

روش‌های درمان خار پاشنه کدام‌اند؟

برای درمان خار پاشنه اکثر پزشکان استراحت و تغییر سبک زندگی را توصیه می‌کنند. در کنار این موارد به افراد توصیه می‌شود تا از کمپرس سرد برای کاهش درد نیز استفاده کنند. با قرار دادن کمپرس به مدت ۱۵ دقیقه می‌توان التهاب و درد را تا حدود زیادی کاهش داد. برخی از پزشکان دارو‌های ضد التهاب نیز تجویز می‌کنند.

 تزریق کورتیکواستروئیدی از جمله داروهای ضد التهاب است. از جمله روش‌هایی که باعث کاهش درد و التهاب در سراسر کف پا می‌شود تجویز دارو‌های مسکن است. مسکن‌هایی مثل استامینوفن، آسپرین و ایبوپروفن نیز تجویز می‌شوند. مصرف خودسرانه این داروها نیز توصیه نمی‌شود.

در برخی موارد با توجه به شرایط بیمار می‌توان فیزیوتراپی و تمرینات کششی را برای درمان توصیه کرد. فیزیوتراپ با انجام تمرینات و آموزش آن‌ها به فرد به درمان بیماری بسیار تأثیر گذار است. استفاده از کفش مناسب در درمان خار پاشنه نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

 کفش مناسب می‌تواند باعث پیشگیری از پاره شدن پاشنه نیز شود. کفش مناسب باعث می‌شود که پا از محیط اطراف محافظت شود و همچنین درد را کاهش می‌دهد. زمانی که با استفاده از روش‌های گفته شده درمان صورت نگرفت افراد معمولاً باید جراحی انجام دهند.

همانطور که گفته شد با استفاده از روش‌های گفته شده به راحتی می‌توان پیشگیری از خار پاشنه را انجام داد. قبل از جراحی نیز آزمایش خون و تصویربرداری‌ها نیز صورت می‌گیرد. پس از عمل نیز باید فرد پای خود را استراحت دهد و از داروها و تجهیزات مخصوص استفاده نماید.

درمان خار پاشنه در منزل

 با استفاده از تمرینات ورزشی می‌توان به راحتی پیشگیری از خار پاشنه را انجام داد. همچنین افرادی که به این عارضه مبتلا هستند به راحتی می‌توانند از این روش‌ها برای درمان خار پاشنه استفاده کنند. حرکات کششی یکی از این روش‌ها برای افرادی است که دچار درد هستند.

 با استفاده از حرکات کششی، ماساژ با توپ تنیس، کشش‌های نشسته با پا می‌توان التهاب و درد را بهبود بخشید. آیا می‌توان با استفاده از طب سنتی خار پاشنه را نیز درمان کرد؟ برای کاهش تورم و همچنین درد می‌توان از روغن رازیانه، اکالیپتوس، ترنج، اسطوخدوس، رزماری، پرتقال و آویشن منطقه مورد نظر را ماساژ داد. این روغن‌ها تأثیر بسزایی در کاهش درد دارند.

استفاده از اوزون درمانی برای درمان خار پاشنه

 با استفاده از اوزون درمانی می‌توان علاوه بر درمان خار پاشنه، رباط‌ها و تاندون‌های آسیب دیده را نیز درمان کرد. معمولاً این روش باعث بهبودی کامل می‌شود و در کاهش درد بسیار کمک کننده می‌باشد. این درمان نیز دارای سه مرحله است؛ که در ابتدا داروی ضد التهابی تزریق می‌شود تا تورم و التهاب نواحی آسیب دیده کاهش داده شود. گردش خون نیز در این ناحیه افزایش پیدا می‌کند و فرد کاهش درد را تجربه می‌کند.

در آخر این که این بیماری به راحتی درمان می‌شود، اما بسته به شدت درد و همچنین نوع شدت این عارضه روش‌های درمانی مختلفی برای درمان خار پاشنه استفاده می‌شود. هرکدام هزینه‌های متفاوتی دارند. در مواردی فرد مجبور به استفاده از چند روش برای درمان می‌باشد. بهترین روش پیشگیری از خار پاشنه است.

 با تغییر سبک زندگی، استفاده از کفش مناسب و همچنین انجام ورزش و اهمیت به سلامتی می‌توان از ابتلا به این عارضه جلوگیری کرد؛ اما در صورتی که فردی به این عارضه مبتلا شود به راحتی می‌تواند آن را درمان کند. زمانی که احساس خستگی و کوفتگی در پا دارید می‌توانید با ماساژ دادن آن با استفاده از روغن‌های گفته شده در مطلب درد آن را کاهش دهید تا دچار دردهای شدید نشوید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا