خانواده

درخواست قطع درخت شهرداری مشهد

کمیسیون ماده 7 شهرداری ، کمیسیون ماده 7 ، وظایف کمیسیون 

کمیسیون ماده 7

یکی از کمیسیون های تخصصی کمیسیون ماده 7 است که گاهاً شهروندان را با خود درگیر می کند. شهرداری و اعتراض به آراء کمیسیون ها یکی از دغدغه های ذهنی اکثر شهروندان است. آنها بدنبال فردی تحت عنوان وکیل شهرداری هستد تا مشکلاتشان را مرتفع نماید. وکالت دعاوی ملکی آنها را برعهده بگیرد. ما در اینجا هستیم که به شما در این رابطه کمک نماییم.

ابتدا درخواست می نماییم مقاله حاضر را مطالعه نموده و در صورت نیاز با ما با شماره 02144096954 تماس بگیرید. برای آشنایی بیشتر با انواع فعالیت های ما حتماً از صفحه اصلی سایت بازدید فرمایید.

شاید بدانید قانونگذار اهمیت زیادی برای حفظ فضای سبز در محدوده و حریم شهرها قائل است. از این رو قانون خاصی را برای این منظور به تصویب رسانیده است. علاوه بر این متولیان امر را هم موظف نموده آیین نامه اجرایی آن را تدوین نمایند. هدف آن بوده که تکلیف شهروندان و دستگاههای اجرایی در مورد حفظ و نگهداری فضای سبز روشن باشد.

ماده 7 قانون فضای سبز

مراد از قانون ، همان اصلاح لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها است. قانون مورد بحث مصوب 1359 شورای انقلاب مصوبه 14 / 12 /87 مجلس شورای اسلامی می باشد که در 8 ماده تنظیم و تصویب شده است.

قانون فضای سبز، در ماده 1 خود، قطع بی رویه و نابود کردن هر نوع درخت ممنوع اعلام شده است. ماده 7 نیز گزارش مأموران شهرداری در این خصوص به عنوان گزارش ضابطین قضایی قلمداد شده است. و در ماده 6 برای کسانی که این قانون را زیر پا می گذارند مجازات نقدی و حبس تعزیری تا حداکثر سه سال در نظر گرفته شده است.

برای آشنایی با وکیل متخصص، ابتدا مقاله وکیل متخصص امور ملکی  را ببینید.

آیین نامه اجرایی اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها

ماده یک قانون حفظ و گسترش فضای سبز همچنین مقرر میدارد:

ضوابط و چگونگی اجراء این ماده در چهارچوب آئین‌نامه مربوطه با رعایت شرایط متنوع مناطق مختلف کشور توسط وزارت کشور با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی و شهرداری تهران تهیه و به تصویب شورای عالی استانها می رسد. از این رو در سال 88 آیین نامه اجرایی قانون مورد نظر در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید و برای اجرا ابلاغ گردید.

مطلب مفید | وکالت انواع پرونده های ملکی اداری

اقدامات شهرداری ها در کمیسیون ماده 7

در ماده 7 آیین نامه حفظ و گسترش فضای سبز مقرر شده است:

به منظور نظارت بر حسن اجرای قانون و آئین نامه اجرایی آن و تشخیص باغات، کمیسیونی مرکب از اعضای زیر در هر شهرداری تشکیل می شود.

الف- یکی از اعضای شورای اسلامی شهر به انتخاب شورا

ب- یک نفر به انتخاب شهردار ترجیحاً معاون شهرسازی و یا معاون خدمات شهری شهرداری

ج- مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز و در صورت عدم وجود سازمان پارکها و فضای سبز در شهرداری، مسئول فضای سبز شهرداری

بنابراین روشن شد که مراد از کمیسیون ماده 7 چیست. پر واضح است تمام درخواست ها در زمینه هرس و قطع درختان، منوط به تصمیم اعضای کمیسیون ماده 7 است. چنانچه شخص یا ارگانی بدون هماهنگی این کمیسیون اقدام نماید، خلاف قانون عمل کرده و مطابق قانون با وی برخورد خواهد شد. شهرداری ها بر اساس قانون و آیین نامه مورد نظر از طریق سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اقدام می کنند.

یعنی تمام پیمانکاران و مالکان ساختمان های در حال ساخت را مکلف به برخی اقدامات می نمایند. از جمله اینکه از هر گونه آسیب به درختان كه در مجاورت املاک در حال ساخت قرار دارند، خودداری کنند. و از تخليه مصالح ساختماني در بستر درختچه‌ها و درختان كه مانع رسيدن آب و بروز شرايط بحراني براي آن‌ها مي‌شود، جلوگيري كنند.

باغ بودن ملک و شبهات در این مورد

یکی از قابل بحث ترین موضوع در خصوص اجرای این قانون اختلافاتی است که میان مالکین و شهرداری در مورد باغ بودن ملک مطرح می شود. از آن جا تشخیص باغ بودن با شورای اسلامی شهر است. در مواردی که اعتراضی وجود داشته باشد، شهرداری موظف است:

درخواست مالک و ذی نفع یا درخواست خود را با سوابق و مدارکی که در بند ((د)) ماده یک آیین نامه مذکور آمده است به کمیسیون ماده ۷ ارسال نماید. کمیسیون نظر خود را که حداکثر ظرف مدت یک ماه صادر و به ذی نفع ابلاغ می گردد. ممکن است ذی نفع به ابلاغ شهرداری، و نظر کمیسیون اعتراض داشته باشد. وی دو ماه از تاریخ ابلغ فرصت دارد اعتراض خود را به شهرداری تقدیم نماید.

سپس شهرداری آن را به شورای شهر ارسال می نماید. نظر شورای اسلامی شهر در مورد تشخیص باغ قطعی خواهد بود. در غیر این صورت، مصوبه کمیسیون به عنوان رأی قطعی و نظر شورای اسلامی شهر تلقی خواهد شد. بنابراین می توان گفت شورای اسلامی شهر در واقع مرجع رسیدگی به اعتراض ذی نفع است. یعنی همان اعتراض به نظریه کمیسیون باغات یا کمیسیون موضوع ماده ۷ آیین نامه قانون اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز می باشد.

مطلب مفید | وکیل کمیسیون ماده 5

معیارها تشخیص باغ توسط شورای شهر یا کمیسیون ماده 7

برابر بند  «د» از ماده یک آیین نامه اجرایی قانون اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز شهرها، معیارهای باغ بودن یک ملک به قرار زیر هستند:

۱- داشتن حداقل ۵۰۰ متر مربع مساحت. در صورت وجود بنا و مستحدثات در زمین به طور متوسط در هر شانزده (۱۶) متر مربع محوطه باز خارج از ساختمان یک اصله درخت.  و در صورت عدم سابقه احداث بنا به طور متوسط هر بیست وپنج (۲۵) متر مربع یک اصله درخت مثمر و یا غیر مثمر و یا ترکیبی از آنها غرس شده باشد. قطع و امحای درختان موجب عدم احتساب تعداد درختان کسر شده در آمار (لحاظ شده در این بند )نخواهد بود.

۲- دارا بودن سند مالکیت ویا سند مادر قبل از تفکیک به عنوان باغ،باغچه،زمین منجر وباغ عمارت.

۳-دارا بودن سابقه برای دایر باغ ،دایر باغچه ،دایر مشجر از کمیسیون ماده دوازدهم (۱۲) قانون زمین شهری

۴- محلهایی که در حریم شهر توسط وزارت جهاد کشاورزی باغ شناخته شده اند.

۵- محلهایی که به تشخیص شورای اسلامی باغ شناخته می شوند.

قانون-کمیسیون-باغات.pdf

 


به گزارش ایمنا، احمدرضا سلامی با بیان این خبر اظهار کرد: طبق قانون قطع هر نوع درخت و از بین بردن آن به هر طریق در معابر، میادین، بزرگراه‌ها، بوستان‌ها و باغات در محدوده و حریم شهرها ممنوع است.

وی افزود: بخش عمده‌ای از هرس درختان به دلیل درگیر بودن تاج و تنه درختان با کابل‌های برق و احتمال وقوع آتش سوزی انجام می‌شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد با بیان اینکه سال گذشته ۱۵۸ اصله درخت بر اثر تصادف قطع شده‌اند، ادامه داد: بیشترین تخلفات شهروندان در ارتباط با قطع درختان به دلیل اجرای عملیات ساخت و ساز، احداث درب پارکینگ، بی توجهی در حین ساخت و ساز، اجرای کنسول و باز شدن دید تابلوها صورت گرفته است.

سلامی خاطرنشان کرد: این در حالی است که هرگونه جا به جایی درختان توسط مالکان، متصدیان و ذی نفعان در محدوده و حریم شهر و در معابر و اماکن عمومی و خصوصی برای انجام موارد مذکور تنها با اخذ مجوز از کمیسیون ماده ۷ امکان پذیر است.

وی با بیان اینکه در راستای حفظ درختان و همچنین پاسخگویی به درخواست شهروندان سال ۹۶ سامانه‌ای الکترونیک راه‌اندازی شد، افزود: پس از ثبت درخواست شهروندان در این سامانه، کارشناسان از محل بازدید کرده و سپس درخواست آنها در جلسه کمیسیون ماده ۷ بررسی و در مورد آن تصمیم گیری می‌شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد تصریح کرد: در صورتی که درختی بدون مجوز قطع شود، فرد خاطی با توجه به تعرفه‌ای که شورای اسلامی شهر هر سال بر اساس محیط بن درخت به عنوان جریمه قطعه درختان تصویب می‌کند، جریمه خواهد شد که این موضوع با حضور کارشناسان فضای سبز و بازدید از محل مشخص می‌شود.

سلامی با بیان اینکه شهروندان قبل از آغاز عملیات پروژه‌های عمرانی و ساخت و ساز باید از کمیسیون ماده ۱۰۰ استعلام دریافت کنند، گفت: این اقدام برای حفظ فضای سبز شهری و جلوگیری از قطع درختان انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: تمامی دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات شهری از قبیل آب، فاضلاب، گاز، برق و … نیز باید قبل از انجام هرگونه عملیات عمرانی که مستلزم قطع درختان یا تخریب فضای سبزاست، از کمیسیون ماده هفت مجوزهای لازم را دریافت کنند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد ادامه داد: انجام هر نوع هرس غیراصولی درختان به دلیل اجرای نمای ساختمان و باز شدن دید تابلوها باعث آسیب دیدن درختان می‌شود.

وی افزود: بر همین اساس تمام پیمانکاران و مالکان ساختمان‌های در حال ساخت، برای جلوگیری از هر گونه آسیب به درختان که در مجاورت املاک در حال ساخت قرار دارند، علاوه بر جلوگیری از تخلیه مصالح ساختمانی در بستر درختچه‌ها و درختان که مانع رسیدن آب و بروز شرایط بحرانی برای آن‌ها می‌شود، باید قبل از آغاز کار وضعیت درختان را به شهرداری اعلام کنند.

کد خبر 429118

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا