پزشکی

درد پشت سمت راست نشانه چیست

درد در قسمت بالایی پشت بدن معمولا در نتیجه وضع اندامی ضعیف، استفاده بیش از حد از عضلات یا یک آسیب دیدگی شکل می گیرد.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “د هلثی”، قسمت بالایی پشت بدن ناحیه بین گردن و زیر قفسه دنده در نظر گرفته می شود. احساس درد در پشت بدن می تواند شرایطی آزاردهنده باشد و در صورت شدت زیاد می تواند فعالیت های روزانه انسان را مختل کند.

اگرچه احساس درد در قسمت بالایی پشت بدن نسبت به کمر شیوع کمتری دارد اما مواجهه با آن می تواند به بروز مشکلی جدی اشاره داشته باشد.

ممکن است با پشت میز نشینی شما در ارتباط باشد

احساس درد در قسمت بالایی پشت بدن عمدتا از وضع اندامی ضعیف ناشی می شود. نشستن طولانی مدت و خیره شدن به نمایشگر رایانه می تواند موجب جمع شدن عضلات سینه و کشیده شدن عضلات قسمت بالایی پشت بدن شود. افراد بسیاری در نتیجه این شرایط یک اسپاسم عضلانی را بین تیغه های شانه خود تجربه می کنند.

می تواند ناشی از استرس باشد

در کنار وضع اندامی ضعیف و نامناسب، کشیدگی و فشار در عضلات اطراف گردن و شانه ها یا بین تیغه های شانه می تواند به واسطه دلایل مختلفی از جمله استرس، ورزش شدید و خوابیدن در وضعیتی نامناسب و عجیب شکل بگیرد.

می تواند به بروز تومور در ریه اشاره داشته باشد

اگر پس از درمان های خانگی، دریافت ماساژ یا حتی استفاده از بالش و تشک جدید، درد در قسمت بالایی پشت بدن همچنان پایدار و آزاردهنده باقی مانده است، در موارد بسیار نادر، این ممکن است نشانه ای از بروز یک تومور در ریه باشد. سرطان ریه پیشرفته ممکن است به استخوان درد منجر شود. کاهش وزن، سینه درد، و ضعف از دیگر نشانه های سرطان ریه هستند. اگر درد در پشت بدن از بین نمی رود و شما را شب ها از خواب بیدار می کند برای بررسی دقیق این شرایط به پزشک مراجعه کنید.

یک تصادف خودرو را تجربه کرده اید

اگر پس از یک تصادف خودرو همچنان می توانید راه بروید و به نظر نمی رسد آسیبی جدی دیده باشید، شاید از مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط خود منصرف شوید. با این وجود، شدت تصادف و حرکات ناگهانی رو به جلو و عقب که طی این رویداد تجربه کرده اید می تواند موجب پارگی و التهاب در عضلات و رباط هایی شود که در ناحیه گردن و قسمت بالایی پشت قرار دارند. اگر به واخوردگی گردن مشکوک هستید، به ویژه اگر با علائم دیگر مانند سرگیجه، خستگی و گردن درد مواجه هستید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

با احساس درد در پهلوهای خود مواجه هستید

سنگ های کلیه می توانند شرایطی بسیار آزاردهنده را ایجاد کنند و افزون بر احساس درد در پهلوها ممکن است موجب احساس درد در قسمت بالایی پشت بدن نیز شوند. احساس درد و ناراحتی هنگام دفع ادرار و رنگ قرمز یا قهوه ای ادرار از دیگر علائم احتمالی سنگ کلیه هستند. اگر درد پایدار و شدید است برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید. احساس درد در سمت راست زیر تیغه شانه نیز ممکن است به بروز مشکلی در کیسه صفرا اشاره داشته باشد.

تب دارید

در برخی موارد خاص، احساس درد در قسمت بالایی پشت بدن که با تب یا بی حسی یا گزگز در دست ها همراهی می شود می تواند به یک عفونت ستون فقرات اشاره داشته باشد. این شرایط بسیار نادر است اما برخی عوامل خطر در صورت ابتلا به سرطان، دیابت، چاقی مبتلا یا دارا بودن یک سیستم ایمنی ضعیف و سرکوب شده وجود دارند. آزمایش های تصویربرداری مانند پرتو اکس، سی‌تی‌ اسکن و ام‌آر‌آی می توانند به پزشک در تشخیص یک عفونت ستون فقرات کمک کنند. بیمار برای دریافت آنتی بیوتیک های درون وریدی به مراجعه به بیمارستان نیاز خواهد داشت.

درد به سینه نیز سرایت می کند

بی حسی یا ضعف در دست ها می تواند نشانه ای از یک سکته مغزی یا یک پارگی در دیواره سرخرگ آئورت، بزرگ‌ترین رگ خونی بدن انسان که در پشت سینه امتداد دارد باشد. فشار خون بالا در بلند مدت انسان را در معرض خطر این شرایط قرار می دهد. همانند سکته مغزی، پارگی سرخرگ آئورت نیز یک وضعیت اضطراری است و به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد.

به واقع خسته هستید

احساس فشار شدید در ناحیه سینه تنها علامت یک سکته قلبی نیست و باید به نشانه های ظریف‌تری مانند حالت تهوع، احساس درد در پشت بدن، تنگی نفس و خستگی شدید نیز توجه داشته باشید.

پاهای شما ضعیف هستند

بلند کردن اجسام سنگین و اعمال فشار بیش از حد بر کمر و پشت بدن به جای استفاده مناسب از پاها می تواند خطر ابتلا به بیرون‌زدگی دیسک که به نام فتق دیسک نیز شناخته می شود را افزایش دهد. اگر با احساس درد در قسمت بالای پشت بدن همراه با بی حسی یا ضعف در دست ها یا پاهای خود مواجه هستید، این ممکن است نشانه ای از یک آسیب نورولوژیک ناشی از فتق دیسک باشد.

تنفس عمیق با ایجاد درد همراه است

اگر تنفس عمیق شرایطی دردناک برای شما محسوب می شود باید در پی دریافت کمک پزشکی باشید. آمبولی ریوی، یک دلیل خطرناک برای این شرایط است. لخته های خون می توانند از مکان تشکیل در سیاهرگ دست یا پا جدا شده و وارد ریه شوند و با ایجاد گرفتگی در رگ های خونی این اندام موجب گردش خون ضعیف، التهاب و مرگ بافت شوند. درد شدید و تیز و دشواری در تنفس پس از یک مسافرت طولانی با خودرو یا هواپیما یا پس از عمل جراحی از نشانه های آشکار این شرایط هستند. اگر پشت درد شما با هر نفس عمیق بدتر می شود، با تنگی نفس مواجه هستید، سرفه خونی دارید یا احساس خستگی شدید دارید با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

تنگی نفس دارید

به ندرت، احساس درد در قسمت بالایی پشت بدن به واسطه هواجنبی یا نوموتوراکس رخ دهد که می تواند در نتیجه یک آسیب دیدگی شکل گرفته باشد. در صورت احساس درد همراه با تنگی نفس یا احساس درد شدید هنگام تنفس عمیق باید در پی دریافت کمک پزشکی فوری باشید.

درد هنگام حرکت تشدید می شود

اگر یک آسیب تروماتیک مانند افتادن جسمی سنگین روی پشت یا زمین خوردن را تجربه کرده اید، ممکن است استخوان مهره یا یک دنده شما دچار شکستگی شده باشد. با توجه به مکان قرارگیری استخوان شکسته، ممکن است درد در قسمت بالای پشت بدن یا سمت راست خود را احساس کنید. شدت درد می تواند متوسط تا شدید باشد اما در صورت حرکت هرچه بیشتر تشدید شود. برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.  

چه کاری می توانید انجام دهید

موارد خفیف و عادی کشیدگی عضله معمولا تنها چند روز ادامه دارند. استراحت و عدم اعمال فشار بر قسمت تحت تاثیر قرار گرفته طی این دوره اهمیت دارد. در کنار استراحت، فرد می تواند از کمپرس یخ، مصرف داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفتن یا ناپروکسن، و یا برخی درمان های خانگی ساده برای تسکین کمر درد استفاده کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

همواره نمی توان این گونه فرض کرد که احساس ناراحتی و درد در قسمت پشت بدن با مساله ای جدی ارتباط ندارد. اگر درد بیش از چند روز ادامه داشته است یا برای تسکین آن نیازمند مصرف داروهای مسکن هستید باید برای ارزیابی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید. همچنین، اگر درد توانایی شما برای انجام فعالیت های عادی روزانه را محدود کرده است به پزشک مراجعه کنید.

——————————-

بیشتر بخوانید: 

انواع کمردرد و روش‌های درمان آن

چند توصیه کلیدی به پشت میز نشین‌ها

وقتی درد عضله از مشکلی جدی‌ خبر می‌دهد


تماشاخانهپیشنهاد مهاجرپذیری در کمیسیون اروپا/ پیری بلای جان اروپا می‌شود (فیلم)

آنچه تا کنون درباره قتل داریوش مهرجویی و همسرش می‌دانیم/ دستگیری چهار مظنون/ همه آن‌ها ایرانی هستند/ درباره محل وقوع قتل چه می‌دانیم؟ (فیلم)


فیلم های دیگر

این لحظه با حافظ
نظرات کاربران


سردرد عارضه‌ای است که تقریبا تمام مردم جهان به آن مبتلا شده‌اند. این احساس درد ناخوشایند، بسیار آزاردهنده است و گاهی اوقات درمان خاصی را نمی‌توان برای آن در نظر گرفت؛ اما آگاه باشید که پیدا کردن علت اصلی سردردها می‌تواند انتخاب راه درمانی مناسب را تا حد زیادی آسان کند.

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص مغز و اعصاب مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره مغز و اعصاب

معمولا درد پشت سر ناشی از عوامل متعددی است که در این مقاله تلاش کرده‌ایم علائم را به صورت دقیق بررسی کنیم. اگر می‌خواهید به آسانی علت سردردهایی را که در پشت سر تجربه می‌کنید، پیدا کنید و موثرترین راه‌های درمان را بشناسید در ادامه همراه ما باشید.

علت درد پشت سر چیست؟

سردرد موضعی در پشت سر اغلب به دلیل یک اختلال اولیه به نام سردرد تنشی ایجاد می‌شود. این نوع دردها بسیار شایع هستند و اصلا به عنوان هشداری جدی تلقی نمی‌شود. در برخی موارد سردردهای ثانویه که از یک بیماری زمینه‌ای ناشی می‌شوند و میزان جدی بودن آن‌ها بسیار متغییر است، دلیل اصلی سردردهای پشت سر هستند.

در بسیاری از موارد این سردرد‌ها ممکن است به خاطر اتفاقات دیگری به وجود آمده باشند. انواع درد، مکان و سایر علائمی که همراه با سردرد وجود دارند، می‌توانند به متخصصان کمک کنند تا راحت‌تر علت سردرد را تشخیص دهند و همچنین نحوه درمان موثر را انتخاب کنند.

جالب است بدانید که هر کدام از این علت‌ها باعث ایجاد درد در نقطه‌ای خاص از پشت سر می‌شوند، در ادامه دلیل درد پشت سر را به طور کامل بررسی می‌کنیم:

احساس درد در ناحیه گردن و پشت سر

نورالژی اکسیپیتال زمانی رخ می‌دهد که اعصاب ارسالی از نخاع برای پوست سر، دچار التهاب شود. این دردها بیشتر برای افرادی که دچار میگرن‌های مزمن هستند، اتفاق می‌افتد. این شرایط باعث احساس درد شدید و ضربان‌دار می‌شود.

درد‌های نورالژی اکسیپیتال از پایه سر در گردن شروع می‌شود و به سمت پوست سر حرکت می‌کند، احساس این دردها به شدت آزاردهنده است.

از دیگر علائم درد پشت سر از نوع نورالژی اکسیپیتال می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

نوشته های مشابه

 • درد پشت سر

  علت اصلی درد پشت سر چیست؟ درمان درد در پشت سر

 • سردرد پیشانی چیست و چه زمانی نگران‌ کننده می‌شود؟

 • احساس درد در پشت چشم‌ها
 • احساس چاقو زدن در نواحی گردن و پشت سر
 • حساسیت به نور
 • پوست سر حساس
 • احساس درد در هنگام حرکت دادن گردن

وضعیت بدنی ضعیف

وضعیت نامناسب بدن می‌تواند باعث احساس درد در پشت سر، گردن و شانه‌ها شود که در نهایت این تنش‌ها باعث ایجاد سردرد در پشت سر می‌شود. در این حالت ممکن است دردی کسل‌کننده و ضربان‌دار را در قاعده جمجه خود تجربه کنید.

سردرد سرویکوژنیک

نوعی سردرد به نام سردرد سرویکوژنیک وجود دارد که ناشی از فتق دیسک در ستون فقرات گردنی است که باعث به وجود آمدن درد و تنش در نواحی گردن و پشت سر می‌شود. این دردها ممکن است در شقیقه‌ها و یا پشت چشم‌ها هم احساس شوند و از علائم دیگر می‌توانیم به احساس درد در شانه‌ها یا قسمت بالایی بازوها اشاره کنیم.

سردردهای سرویکوژن معمولا با دراز کشیدن تشدید می‌شوند، به همین دلیل ممکن است دردهای شدید در هنگام خواب، نظم خواب را بهم بریزد. در طول زمانی که احساس سردرد وجود دارد، ممکن است فشار وزنه‌ای سنگین را روی سر خود احساس کنید.

سردرد کم فشار

فشار کم مایع نخاعی مغز، باعث به وجود آمدن برخی سردردها می‌شود. این نوع سردرد زمانی اتفاق می‌افتد که مایع نخاعی از ستون فقرات نشت می‌کند. این اتفاق با نام افت فشار خون داخل جمجمه نیز شناخته می‌شود.

دلیل این افت فشار می‌تواند به صورت خود به خودی اتفاق بیفتد یا ناشی از ضربه دیدن ستون فقرات یا سایر روش‌هایی که در آن مایع از ستون فقرات نشت می‌کند و منجر به سردرد می‌شود، باشد. در نهایت بهتر است برای اطلاع از نوع سردرد، به دکتر سردرد مراجعه کنید.

مهم‌ترین علت درد پشت سر سمت راست چیست؟

برخی مواقع ممکن است شما فقط در نواحی قسمت راست پشت سر خود احساس درد کنید. از مهم‌ترین دلیل‌هایی که باعث این اتفاق می‌شود می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

سردردهای تنشی شایع‌ترین علت‌های درد پشت سر هستند. این سردردها معمولا در پشت و سمت راست سر احساس می‌شوند. مهم‌ترین دلیل به وجود آمدن سردرد‌ها سفتی گردن و پوست سر را می‌توانیم نام ببریم. این دردها به صورت درد کسل‌کننده و فشرده احساس می‌شوند که هیچ ضربانی ندارد.

مهم‌ترین علت درد پشت سر سمت چپ چیست؟

وضعیت میگرنی: برای فردی که مبتلا به میگرن است، سردرد ناشی از میگرن می‌تواند در هر نقطه‌ای از سر ظاهر شود، اما معمولا افراد گزارش می‌کنند که درد ناشی از شرایط میگرنی را بیشتر در ناحیه سمت چپ پشت سر تجربه می‌کنند. در صورتی که این امکان برای شما وجود ندارد که به دکتر مراجعه کنید، می‌توانید از خدمات دکتر مغز و اعصاب آنلاین بهره‌مند شوید.

همچنین میگرن می‌تواند باعث بروز شرایط زیر شود:

 • درد شدید همراه با ضربان
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اشک چشم
 • حساسیت به نور یا صدا

سردردهای میگرنی ممکن است از سمت چپ سر شروع شوند و سپس در اطراف شقیقه تا پشت سر حرکت کنند.

نحوه درمان سریع درد پشت سر چگونه است؟

معمولا علائم بسیاری از سردردها را می‌توان با داروهای مسکن بدون نسخه مثل استامینوفن (تیلنول) کاهش داد، اما در صورت داشتن سردردهای مزمن می‌توان از داروهای قوی‌تری مثل تایلنول استفاده کرد. در برخی موارد این امکان وجود دارد که دردهای خود را با استفاده از راهکارهای درمان خانگی و طب سنتی درمان کنید، اما فراموش نکنید که درمان‌ها زمانی موثر هستند که بر اساس علت دقیق سردردها باشند، برای تشخیص دلیل اصلی سردرد، بهتر است متخصص بیماریهای مغز و اعصاب مراجعه کنید.

در ادامه موثرترین درمان‌ درد پشت سر را برای انواع سردردها معرفی می‌کنیم:

سردردهای ناشی از فتق دیسک

درمان این نوع سردردها به درمان بیماری زمینه‌ای بستگی دارد. درمان فتق دیسک شامل فیزیوتراپی، کشش ملایم، تزریق اپیدورال برای التهاب و جراحی در صورت نیاز است. توجه داشته باشید که شما می‌توانید در صورت بهبودی نتایج وب را با ورزش کردن برای طولانی مدت حفظ کنید.

درمان سردرد تنشی و درد در پشت سر

درد پشت سر که به صورت تنشی هستند، معمولا با مسکن‌های بدون نسخه درمان بهبود پیدا می‌کنند. در صورتی که سردردها به صورت مزمن و تنشی شدید باشند نیاز هست به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید. پزشک ممکن است داروهای پیشگیرانه‌ای مثل داروهای ضدافسردگی یا شل کننده‌های عضلانی را برای کاهش سردردهای احتمالی در آینده تجویز کند.

درمان میگرن و درد پشت سر

معمولا پزشکان برای سردردهای میگرنی هم داروهای پیشگیرانه مثل بتا بلوکر و هم یک داروی مسکن فوری تجویز می‌کنند. برخی از داروهای بدون نسخه به طور خاص برای درمان بیماری میگرن طراحی شده‌اند، اما این داروها برای حملات خفیف میگرن بسیار موثر هستند نه برای حملات شدیدی که فرد ممکن است تجربه کند.

همچنین پزشک کمک می‌کند تا عواملی که باعث به وجود آمدن سردردهای میگرنی می‌شود را شناسایی کند تا شما بتوانید از این محرک‌ها جلوگیری کنید.

درمان سردردهای خوشه‌ای و درد پشت سر

درمان سردردهای خوشه‌ای که باعث درد پشت سر می‌شود، بر کوتاه کردن دوره سردرد، کاهش شدت حملات و جلوگیری از وقوع حملات بیشتر تمرکز دارد.

درمان کوتاه مدت سردردهای خوشه‌ای شامل موارد زیر است:

 • تزریق تریپتان‌ها
 • استروئیدها
 • تزریق بی‌حسی موضعی
 • داروهایی مثل توپیرامات، ورپامیل، لیتیوم و گالکانزوماب

روش‌های پیشگیری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کورتیکواستروئیدها
 • مسدودکننده‌های کانال کلسیم
 • ملاتونین
 • مسدودکننده‌های عصبی

سوالات متدوال درباره درد پشت سر

چه زمانی باید نگران درد پشت سر بود؟

سردردهایی که به طور پیوسته بدتر می‌شوند، همچنین شخصیت یا عملکرد ذهنی فرد را تغییر می‌دهند. سردردهایی که با تب، سفتی گردن، گیجی، کاهش هوشیاری یا حافظه، علائم عصبی مانند اختلالات بینایی، تکلم، ضعف، بی‌حسی یا تشنج همراه باشد، بسیار نگران‌کننده هستند.

آیا درد پشت سر خطرناک است؟

درحالی که این سردردها بسیار آزاردهنده و ناخوشایند هستند، اما معمولا سردردهای تنشی نگران کننده نیستند و اکثرا به سرعت کاهش پیدا می‌کنند.

آیا سینوس‌ها می‌توانند باعث ایجاد درد پشت سر شوند؟

دردهای ناشی از سینوس‌ها بیشتر در اطراف بینی، چشم‌ها و گونه‌ها دیده می‌شوند، اما این دردها می‌توانند به سمت جلو تا دندان‌ها و به سمت عقب تا پشت سر گسترش پیدا کنند.

نتیجه گیری

در نهایت برای رهایی از درد پشت سر بهتر است ابتدا علت آن را دانسته و با مشورت پزشک نسبت به درمان آن اقدام کنید. پیروی از دستورات پزشک به شما در بهبودی هر چه سریعتر کمک می‌کند.


۳.۷/۵


(۲۲ نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص مغز و اعصاب را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر مغز و اعصاب

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا