پزشکی

درد پهلو سمت چپ زیر دنده

 • درد زیر دنده ها نشانه چیست؟

 • علائم شایع همراه درد زیر دنده ها

 • علت درد شکم در زیر دنده ها

 • اندام های سیستمیک

 • التهاب

 • پس از سانحه

 • هضم

 • سوء هاضمه 

 • زخم معده

 • سنگ صفرا

 • ورم معده حاد

 • عفونت کیسه صفرا

 • علت درد زیر دنده همراه با نفس کشیدن

 • آیا درد زیر دنده چپ نسبت به طرف دیگر جدی تر است؟

به گزارش اقتصاد آنلاین؛در نتیجه، درد زیر دو دنده چپ یا راست می تواند نشان دهنده شرایط متغیری از جدی تا خوش خیم باشد. در این پست از طبینجا قصد داریم تا شما را با علت درد زیر دنده ها و انتشار این درد به سمت دنده های پشت و پهلو ها بیشتر آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

درد زیر دنده ها نشانه چیست؟

قفسه دنده ها از ۲۴ دنده در سمت راست و ۱۲ دنده در سمت چپ تشکیل شده است. هفت جفت اول به جناغ متصل بوده و پنج جفت باقیمانده آزاد هستند. برخی از اندام ها بطور کلی توسط دنده ها محافظت شده و برخی اندام ها نیز به صورت جزیی زیر آن قرار گرفته اند.

علائم شایع همراه درد زیر دنده ها

اگر در زیر دنده ها درد دارید، احتمالاً این موارد را نیز تجربه خواهید کرد:

• تب

• تهوع و استفراغ

• درد شکم

• نفخ شکم

• درد قفسه سینه

• دردی که با دم یا بازدم افزایش می یابد

• کمردرد

• تغییرات ادرار یا مدفوع مانند رنگ، شکل، یا دفعات آن

• خستگی

• کاهش وزن بدون دلیل

• تغییر در رنگ پوست مانند زردی

• خارش

علائم مشترک درد زیر دنده ها

همچنین مشخص کردن محل، کیفیت و شدت درد زیر دنده های پشت مهم است.

• ممکن است تیز یا کسل کننده باشد

• مداوم یا گذرا

• در سمت راست یا چپ واقع شده باشد

• درد زیر دنده یا بالای آن

• درد ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد

علائم خاص شما و ویژگی های مربوط به آنها در کمک به پزشکتان برای دستیابی به روشهای تشخیصی و درمان مناسب مهم خواهد بود. از آنجا که دنده ها چنین اندام های حیاتی را احاطه کرده اند، مهم است که همیشه علائم خود را پیگیری کنید و هرگز دردی را نادیده نگیرید.

علت درد شکم در زیر دنده ها

دلایل احتمالی درد زیر دنده ها چنان متنوع است که ممکن است دلهره آور به نظر برسند. به خصوص از آنجا که قفسه سینه اندام های زیادی در برگرفته و سطح زیر دنده ها می تواند به همان اندازه بزرگ باشد. با این حال، علت درد زیر دنده ها و پشت را می توان در دسته هایی قرار داد تا امکان تشخیص پزشک را آسانتر نموده و سریعتر درد و علائم شما کاهش یابد.

اندام های سیستمیک

هرگونه آسیب یا بیماری در اندام های قرار گرفته در پشت دنده ها یا در مجاورت دنده ها می تواند منجر به درد انتشاری در ناحیه زیر دنده ها شود. ریه ها و کلیه ها در دو طرف بدن قرار دارند و اغلب می توانند علت درد در زیر دنده ها و پشت باشند.

اندام های سمت چپ شامل: طحال، معده و در بعضی مواقع، بطن چپ قلب در این ناحیه عمومی قرار دارد و می تواند باعث درد در زیر دنده های چپ شود. بیماری یا بزرگ شدن این اندام ها می تواند با علائمی مانند خستگی، درد قفسه سینه، تغییر در حرکات روده و درد شکم همراه باشد.

اندام های سمت راست: کبد و کیسه صفرا در این ناحیه قرار دارند و می توانند باعث درد در زیر دنده های راست شوند. بیماری، بزرگ شدن و یا انسداد در این اندام ها می تواند با علائمی مانند خستگی، حالت تهوع و استفراغ، تب، تغییر در رنگ پوست، تغییر در حرکات روده و درد شکم همراه باشد.

التهاب

التهاب عمومی یا التهاب ناشی از عفونت در ریه ها می تواند منجر به درد زیر دنده های دو طرف شود. ریه ها نزدیک به انتهای قفسه دنده ها بسته می شوند و هر گونه تحریک در این ناحیه می تواند منجر به درد احساس شده در زیر دنده ها شود.

پس از سانحه

آسیب دیدگی مستقیم و شدید دنده ها که منجر به شکستگی شود، می تواند باعث درد در دنده ها شود. یک شکستگی شدید به خودی خود می تواند منجر به درد شدیدی شود، اما حتی شکستگی های کوچک باعث سوراخ شدن، ترک خوردگی یا تحریک سایر اعضای بدن شده و منجر به درد در زیر دنده ها و علت درد دنده های پشت باشد.

هضم

یبوست، سوزش معده و سوء هاضمه همه از شرایط گوارشی هستند که ممکن است باعث درد و احساس نفخ در قسمت زیر دنده ها شوند. این شرایط معمولاً خوش خیم و گذرا بوده و پس از شناسایی به راحتی قابل درمان هستند.

سوء هاضمه 

سوء هاضمه که ناراحتی معده و یا سوء هاضمه عملکردی نیز نامیده می شود یک بیماری نیست بلکه مجموعه ای از علائم بسیار شایع است. سوزش معده یک بیماری جداگانه است. علل شایع آن خوردن زیاد یا سریع غذا خوردن است. غذاهای چرب یا ادویه دار، مصرف بیش از حد کافئین، الکل یا نوشابه های گازدار سیگار کشیدن، اضطراب، مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها، تسکین دهنده های درد و مکمل های ویتامینی و مواد معدنی می توانند باعث سوء هاضمه شوند. شایعترین علائم آن دنده درد سمت چپ ، ناراحتی و نفخ شکم در قسمت بالای شکم بلافاصله پس از غذا خوردن است.

سو، هاضمه ای که بیش از دو هفته طول بکشد و به درمان ساده پاسخ ندهد، ممکن است وضعیت جدی تری را نشان دهد. درد بالای شکم که به فک، گردن یا بازو منتشر شود ممکن است یک شرایط اورژانس پزشکی باشد.

زخم معده

زخم معده زخم در پوشش معده یا قسمت اول روده کوچک (اثنی عشر) است که باعث درد سمت چپ شکم زیر دنده بعد از خوردن غذا یا با معده خالی می شود. علائم برجسته آن شامل دنده درد سمت چپ بالای شکم، خستگی، حالت تهوع، کاهش اشتها، درد شکمی متوسط، گرفتگی شکم (گرفتگی معده) است.

سنگ صفرا

سنگ های صفراوی رسوبات کوچک و گردی در کیسه صفرا است. سنگهای صفراوی را می توان به روشهای مختلفی طبقه بندی کرد.

ورم معده حاد

هنگامی که ماده ای با مکانیسم های محافظتی معده تداخل می کند، طیف وسیعی از مشکلات از سوء هاضمه خفیف گرفته تا زخم های خونریزی دهنده کشنده می تواند ایجاد شود. ورم معده یا گاستریت اصطلاحی برای یکی از رایج ترین مشکلات یعنی التهاب مخاط معده است.

عفونت کیسه صفرا

عفونت کیسه صفرا که کوله سیستیت نیز نامیده می شود به معنای عفونت باکتریایی کیسه صفرا با سنگ یا بدون آن است. عوامل خطر شامل چاقی، رژیم غذایی پرچرب و سابقه خانوادگی ابتلای به سنگ صفرا است. علائم آن شامل تب و لرز، درد شکمی در سمت راست بالای شکم که به شانه راست منتشر شده و گاهی با تهوع و استفراغ همراه است. عفونت کیسه صفرا یک بیماری حاد است، در حالی که علائم سنگ صفرا به تدریج بروز می کند.

علت درد زیر دنده همراه با نفس کشیدن

هنگامی که پوشش ریه ها ملتهب می شود وضعیتی به نام پلوریس ایجاد می کند که با درد شدید و خنجری قفسه سینه به ویژه در هنگام نفس کشیدن همراه است. پلوریس به دو لایه نازک تقسیم می شود. یک لایه به دور ریه ها پیچیده و لایه دیگر دیواره داخلی قفسه سینه احاطه می کند. نفس کشیدن باعث منبسط شدن ریه ها شده و لایه های ملتهب به یکدیگر ساییده شده و باعث ایجاد درد در هنگام استنشاق و بازدم می گردد.

آیا درد زیر دنده چپ نسبت به طرف دیگر جدی تر است؟

خیر، درد زیر دنده ها در هر دو طرف باید جدی گرفته شوند زیرا دنده ها اعضای مهم هر دو طرف را در بر می گیرند. در صورت احساس درد در زیر دنده ها، همیشه با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر درد ادامه داشته باشد و بهبود نیابد.

 

منبع:

tebinja


به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا؛ درد زیر دنده چپ می تواند از هر عضو در شکم که سمت چپ بالا یا زیر قفسه سینه، ستون فقرات و یا دنده چپ قرار دارد، به وجود آید.

در افراد سالم، سوزش طحال و گاز تولید شده در روده بزرگ علل اصلی درد در زیر دنده چپ می باشد. این درد می تواند منشا روانی مانند درد عصبی قلب نیز داشته باشد. اما معمولا علل فیزیکی آن مشهود تر است.

علل درد در زیر دنده چپ

التهاب طحال

در طول یا پس از دویدن، پیاده روی یا سایر فعالیت های فیزیکی، التهاب طحال می تواند درد سمت چپ زیر دنده ایجاد کند. این درد معمولا بعد از کمی استراحت از بین می رود.

گاز در روده بزرگ (سندرم خمیدگی طحال)

گازی که بر اثر دراز کشیدن در خم روده بزرگ و در نزدیکی طحال به دام می افتد می تواند درد در قسمت فوقانی شکم سمت چپ یا در زیر سمت چپ قفسه سینه ایجاد کند. به این حالت سندرم خمیدگی طحال نیز گفته می شود. علائم و نشانه هایی دیگر سندرم خمیدگی طحال عبارتند از:

انبساط قسمت بالای شکم، که می تواند حساس به لمس باشد.

صدای طبل مانندی هنگام ضربه زدن به قسمت فوقانی شکم شنیده شود.

درد سمت چپ و بالای شکم هنگام خم شدن و یا چرخاندن نیم تنه بالایی ایجاد شود. این درد اغلب با نشستن بدتر شده و با ایستادن رفع می شود.

یبوست، اسهال، گرفتگی عضلات شکمی یا گاز بیش از حد ممکن است در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) به وجود آید.

برخی از افراد سعی می کنند در این شرایط با تکیه دادن به صندلی و یا شکستن قولنج، گاز را از شکم خارج کنند. درست است که این اقدامات درد شما را کم می کند اما بهتر است علت ایجاد این گاز در شکم را بشناسید. این گاز ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

تحریک شدن روده با مواد غذایی یا ترکیبات خاص؛ اولین عامل ایجاد کننده این گاز هستند. این مواد عبارتند از:

مواد غذایی که برای جلوگیری از سندرم روده تحریک پذیر نباید از آن ها استفاده شود.

مسمومیت غذایی

فروکتوز و سوربیتول در افرادی که سوء جذب فروکتوز دارند.

لاکتوز برای افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند.

فیبر محلول در رژیم غذایی با فیبر بالا

گلوتن در بیماران مبتلا به بیماری سلیاک

چسبندگی های شکمی ایجاد شده پس از جراحی شکمی، بیماری التهابی لگن (PID)، اندومتریوز یا آسیب نیز دلیل دیگری برای گیر کردن گاز در روده بزرگ است.

انسداد روده نیز می تواند گار روده بزرگ را بیشتر کند.

سایر علل نفخ شکم نیز در ایجاد این گار تاثیر گذارند.

عفونت غضروفی و دنده

درد در نزدیکی استخوان جناغ که تیز و یا کسل کننده است به طوری که با ابتلا به آن احساس می کنید چیزی بدنتان را می جود و با تنفس عمیق، سرفه و حرکت قسمت بالای بدن بدتر می شود؛ ممکن است به علت عفونت غضروفی و دنده باشد.(سندرم costosternall). عفونت غضروفی و دنده به التهاب غضروفی گفته می شود که دنده را به سینه متصل می کند.

علت دقیق این التهاب همیشه مشخص نیست. اما تروما، فیبرومیالژیا و یا عفونت می تواند در بین دلایل ایجاد کننده این درد قرار داشته باشد.

عفونت غضروفی و دنده ممکن است با حمله قلبی اشتباه گرفته شود. درد ناشی از عفونت غضروفی و دنده به صورت موضعی در منطقه کوچک در یک یا هر دو طرف سینه احساس شده و این مناطق را حساس به لمس می کند. در حالی که درد ناشی از حمله قلبییا آنژین صدری از زیر سینه می آید و حساسیت به لمس ندارد.

پزشک می تواند با معایته فیزیکی این عفونت را در بدن شما تشخیص دهد اما در صورت لزوم عکس اشعه ایکس از قفسه سینه نیز کمک کننده است.

طول دوره درمان عفونت غضروفی و دنده ۱ الی ۲ هفته است. پیشنهاد می شود در این بازه زمانی استراحت کرده و از داروهای ضد التهابی، مثل آسپیرین و ایبوپروفن استفاده کنید.

عصب تحت فشار در ستون فقرات

فتق یا ورم کردن دیسک، پوکی استخوان، آرتریت روماتوئید یا اسپوندیلیت می توانید عصب های ستون فقرات در گردن یا بخشی از ستون فقرات که در پشت قفسه سینه قرار دارد، را تحت فشار قرار داده و موجب ایجاد درد در زیر دنده چپ شود. آسیبی که معمولا در مهره های C۷ و Th۸ ایجاد می شود، این نوع درد را به همراه دارد.

درد، سوزش، بی حسی یا سوزن سوزن شدن، که معمولا فقط در یک طرف قفسه سینه احساس می شود، می تواند با قرار گرفتن بدن در موقعیت های مختلف، ارتباط داشته باشد. تشخیص عصبی که در ستون فقرات تحت فشار است معمولا با سی تی اسکن انجام می شود.

شکستگی دنده

شکستگی دنده در سمت چپ باعث دردی می شود که در طول تنفس و یا حرکت دادن نیم تنه بالایی احساس می شود. علت اصلی شکستگی دنده ها ضربه است. معمولا این شکستگی نیاز به عکس اشعه ایکس دارد با این وجود گاهی به دلیل کوچک بودن شکستگی ممکن است حتی در عکس نیز مشهود نباشد.

این نوع شکستگی معمولا ظرف ۱ الی ۲ ماه درمان می شود اما شکستگی های شدید نیاز به عمل جراحی دارد.

هرپس زوستر (زونا)

زونا التهاب یکی از اعصاب نخاعی به دلیل فعال شدن مجدد عفونت با ویروس هرپس زوستر (آبله مرغان) است. وجود درد سوزشی که از کمر به قفسه سینه سرایت می کند همراه با ضایعات پوستی خارش دار که اغلب چند روز بعد از درد پدیدار می شود، از جمله مهمترین علائم این بیماری است. زوانا در عرض چند هفته درمان می شود و در طول دوره درمان بهتر است از مسکن استفاده شود.

پلوریت، پنومونی، پنوموتوراکس، سرطان ریه …

التهاب غشای ریه (پلوریت) در سمت چپ می تواند باعث درد در زیر دنده چپ شود. این درد معمولا با نفس عمیق و سرفه کردن ایجاد می شود. پنومونی (باکتریایی، ویروسی و یا ناشی از مایکوپلاسما یا میکروب های دیگر) موثر بر ریه چپ می تواند موجب ایجاد سرفه، درد سمت چپ قفسه سینه و تب شود.

پنوموتوراکس به معنی فروپاشی ریه است که معمولا در یکی از ریه ها ایجاد می شود. پنوموتوراکس ممکن است توسط صدمات و یا خود به خود ایجاد شود. نوع خود جوش این بیماری در مردان جوان و لاغر بیشتر شیوع دارد. در این بیماری درد شدید در اطراف قفسه سینه با تنفس و حرکت بدن ایجاد می شود. درمان این بیماری جراحی است.

دیگر علل درد در زیر دنده چپ که مربوط به ریه است عبارتند از:

سل و یا عفونت های دیگر ریه

سرطان ریه

پلورال افیوژن

انفارکتوس ریه

مزوتلیوما

حمله قلبی و آنژین صدری

حمله قلبی باعث درد ناگهانی با شدت های مختلف پشت جناغ و کمی به سمت چپ ایجاد می کند. آنژین صدری، درد مزمن، ناشی از اختلالات مختلف قلب است و معمولا با حرکت فیزیکی یا استرس ایجاد می شود.

پانکراتیت و سرطان پانکراس

پانکراتیت یا سرطان لوزالمعده ممکن است درد در قسمت فوقانی شکم در سمت چپ و یا میانی ایجاد کند.

اختلالات طحال و بزرگ شدن طحال

بیماری کبد، لوپوس اریتماتوی سیستمیک (SLE)، پارگی طحال، انفارکتوس طحال، مونونوکلئوز عفونی، مالاریا و یا عفونت های دیگر، لنفوم، لوسمی، کم خونی داسی شکل و سایر اختلالات خون، و یا اختلالات متابولیک ژنتیکی می تواند درد در زیر دنده چپ را به دلیل درد در طحال ایجاد کند.

سایر اختلالات

دیگر علل ممکن برای ایجاد درد در زیر دنده چپ عبارتند از:

کشیدگی یا اسپاسم عضله که موجب پاره شدن دیواره شکم در قسمت قفسه سینه شده است.

ضربه به شکم با قفسه سینه

زخم معده

بیماری های کلیه، از جمله سنگ کلیه و یا سنگ در حالب چپ

پریکاردیت یا التهاب کیسه قلب

آنوریسم یا دیسکسیون آئورت شکمی

پورپورای هنوخ شوئن لاین یا همان التهاب عروق موثر بر اندام های مختلف

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا