پزشکی

درد کمر و پاها نشانه چیست

علت کمر درد و دیسک کمری و دردشدید کمر،درمان غیر جراحی ، جراحی بسته و باز:

آیا می دانید از هر ده نفر هشت نفر به نوعی کمر درد را تجربه کرده اند.تقریباً هر فردی در مرحله ای از زندگی خود به کمر درد مبتلا می‌شود.این درد ممکن است خفیف تا شدید با ماندگاری کوتاه یا طولانی باشد.در هر حال بروز کمر درد انجام فعالیت‌های روزمرّه را دشوار می‌سازد.این درد در هر بیمار با دیگری متفاوت است و در اکثر موارد به خودی خود ظرف چند هفته برطرف می‌شود.

علت ها و دلایل

دردهای عضلانی یا مکانیکال 

کمر درد علل گوناگونی دارد. شایعترین علل کمر درد در دنیای ماشینی امروزعلل مکانیکال یا علل عضلانی است  افزایش یا کاهش گودی کمر در اثر اختلال عملکرد عضلات بسیار شایع است. این نوع درد در اثر تنبلی عضلات یا عملکرد عضلات ایجاد می شود.این درد گاهی اوقات پس از انجام فعالیتی خاص مانندبلند کردن اشیاء یا خم شدن شعله‌ور می‌شود. افزایش سن خود به تنهایی نقش مهمی در بروز این عارضه ایفا می‌کند.ستون فقرات نیز به موازات افزایش سن تقویمی پیر می‌شود.پی‌آمد پا به سن گذاشتن بروز تغییرات فرسایشی و تحلیلی در ستون فقرات است.این تغییرات از دهه سوم زندگی یا حتی زودتر شروع می‌شود و ما را، به ویژه اگر ناشی از استفاده مفرط یا فعالیت غلط باشد، مستعد ابتلا به درد کمر و پشت می‌سازد.البته این تغییرات ناشی از بالا رفتن سن مانع فعال بودن اکثر بیماران نمی‌شود وآنان می‌توانند بدون دست و پنجه نرم کردن مداوم با درد از زندگی‌ای تقریباً معمولی لذت ببرند.اگر برنامه صحیحی داشته باشیم کهولت سن نمی تواند عامل کمر درد باشد بلکه بسیار از افراد بدلیل شروع ورزش صحیح در سنین بالار کیفیت زندگی بهتری در سنین بالا دارند.همه ما دونده معروف ماراتون 70 ساله‌ را می‌شناسیم که بدون تردید بدن‌اش روال طبیعی پیر شدن را طی کرده است.

فعالیت بیش از اندازه

درد عضلانی منتج از فعالیت بیش از اندازه یکی از رایج‌ترین علت کمر درد است.فیبرهای رباط‌ها و عضله‌ها گاهی بیش از اندازه کشیده می‌شود یا آسیب می‌بیند.کمر درد غالباً پس از اولین بازی گلف، افراط در کارهای خانه یا پارو کردن برف سنگیندر یک روز رخ می‌دهد. همه ما با “خشکی” و درد کمر و دیگر ناحیه‌های بدن آشنا هستیم که در اکثر موارد پس از چند روز آرام می‌شود.

آسیب دیدن دیسک یا فتق دیسک کمری

علت کمردرد و فتق دیسک کمر

کمر دردی که پس از گذشت چند روز تسکین نیابد، می‌تواند بیانگر آسیب دیدن دیسک باشد.پارگی دیسک. پارگی‌های کوچک قسمت خارجی دیسک (آنولوس) یکی از پیامدهای افزایش سن است.برخی از بیماران مبتلا به پارگی دیسک دچار هیچ دردی نمی‌شوند، حال آن که بقیه از دردی رنج می‌برند که هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی مدتی طولانی‌تر رنج‌شان می‌دهد. تعداد اندکی از بیماران نیز متحمل دردی دائمی می‌شوند که سال‌ها دوام دارد و زندگی‌شان را کاملاً مختل می‌سازد. دلیل درد داشتن برخی بیماران و بدون درد بودن گروه دیگر هنوز به درستی مشخص نشده است.

فتق دیسک کمر

دیگر آسیب متداول دیسک فتق دیسک یا لغزیدن دیسک است. فتق دیسک زمانی رخ می‌دهد که مرکز ژلاتینی مانند آن (نوکلئوس) به حلقه خارجی‌اش (آنولوس) فشار بیاورد.در این صورت چنانچه دیسک بسیار فرسوده یا آسیب دیده باشد، مرکز دیسک از جدار خارجی بیرون می‌زند.هنگامی که فتق و برجستگی دیسک به سمت کانال نخاع باشد، عصب‌های حساس ستون فقرات تحت فشار قرار می‌گیرد و درد بروز می‌یابد. از آنجایی که فتق دیسک کمر غالباً به ریشه اعصاب منتهی به پا و کف پا فشار می‌آورد، درد عموماً در باسن و قسمت پایین پا برانگیخته می‌شود که از آن با نام سیاتیک یاد می‌شود. فتق دیسک غالباً نتیجه بلند کردن اشیاء، هل دادن، خم شدن یا حرکت‌های چرخشی است.

فرسایش دیسک

فرسایش و انقباض دیسک‌های بین مهره‌ای با بالا رفتن سن شروع می‌شود.این دیسک‌ها گاهی اوقات کاملاً متلاشی می‌شود و در نتیجه مفاصل فاست مهره‌ها روی یکدیگر ساییده می‌شود. نتیجه نهایی چنین فرسایشی درد و خشکی کمر و ستون فقرات است.فرسایش مفاصل فاست در اصطلاح آرتروز نامیده می‌شود که مشکلات بیشتر کمر و پشت، از جمله تنگی مجرای نخاع، را به دنبال دارد.

سر خوردن مهره (اسپوندیلولیستزیس) فرسایشی


سرخوردگی مهره

تغییرات ناشی از پا به سن گذاشتن و فرسایش عمومی باعث می‌شود تا رباط‌ها و مفصل‌ها نتوانندستون فقرات را در موقعیت و جایگاه مناسب نگه دارند، مهره‌ها حرکت بیش از اندازه پیدا می‌کنندو یک مهره امکان لغزیدن رو به جلو روی مهره پایینی را پیدا می‌کند. چنانچه این لغزش بیش از اندازه باشد،استخوان‌ها شروع به فشار آوردن به اعصاب نخاعی می‌کند.سر خوردگی مهره می تواند مادرزادی باشد یا در اثر فرسایش و یا در اثر ضربه و یک حادثه باشد.سر خوردگی مهره ذاتا نیاز به جراحی ندارد مگر اینکه شدت سرخوردگی شدید بود ه و علایم بالینی فشار روی ریشه عصب شامل درد تیر کشنده یا ضعف و فلج عضله را ایجاد نماید.

درجه بندی سرخوردگی مهره

درجه بندی سرخوردگی مهره
درجه بندی سرخوردگی مهره

تنگی کانال نخاعی

تنگی مجرای نخاع زمانی رخ می‌دهد که فضای پیرامون نخاع باریک شود و نخاع و اعصاب نخاعی تحت فشار قرار گیرد.هر گاه دیسک‌های بین مهره‌ای متلاشی شود و بیمار مبتلا به آرتروز کمر و ستو فقرات شود، بدن در واکنش به این عارضه برای حمایت از مهره‌ها استخوان جدیدی را در مفاصل فاست ایجاد می‌کند.این زائده استخوانی (خار) به مرور زمان باعث تنگ شدن مجرای نخاع می‌شود.ضمناً آرتروز ستون فقرات ضخیم شدن رباط‌های ارتباط دهنده مهره‌ها بهیکدیگر را نیز به دنبال دارد که به نوبه خود تنگی مجرای نخاع را موجب می‌شود.

اسکولیوز ( انحراف ستون فقرات)

کمردرد و انحراف ستون فقرات

انحناء غیرطبیعی ستون فقرات که در کودکان، غالباً در دوران نوجوانی، رخ می‌دهد، اسکولیوز (کژپشتی یا انحراف جانبی ستون فقرات) نامیده می‌شود. این عارضه در بیماران مسن‌تر مبتلا به آرتریت (التهاب مفصل) نیز به چشم می‌خورد.این بدشکلی ستون فقرات در صورت تحت فشار بودن اعصاب به درد پشت و کمر و احتمالاً علائم پا درد دامن می‌زند.

دیگر علل

کمر درد علل دیگری نیز دارد که شماری از آنها بسیار جدی هستند. در صورت ابتلا به بیماری عروقی یا شریانی، سابقه ابتلا به سرطان یا تحمل درد مداوم هنگام انجام هر گونه فعالیت، سبک یا سنگین، و بروز درد در هر وضعیتی حتماً با پزشک خانوادگی مشورت کنید.

علائم و نشانه ها

کمر درد انواع گوناگون دارد؛ این درد می‌تواند تیز یا خنجری، خفیف یا سنگین باشد

یا به احساسی مشابه گرفتگی معمول در عارضه “اسب چارلی” دامن بزند. نوع درد به علت اصلی بروز درد بستگی دارد.
فارغ از علت دامن زننده به کمر درد، این درد در اکثر موارد هنگام تکیه دادن یا دراز کشیدن تا حدی تسکین می‌یابد.
بیماران مبتلا به کمر درد با علائم زیر مواجه می‌شوند:
•    تشدید درد کمر زمان خم شدن یا بلند کردن اشیاء
•    تشدید درد هنگام نشستن
•    تشدید درد هنگام ایستادن و راه رفتن
•    رفت و برگشتی بودن درد، تسکین کامل در بعضی روزها و شدت گرفتن در روزهای دیگر
•    گسترش درد از کمر به باسن یا ناحیه خارجی لگن، این درد در پایین پا منتشر نمی‌شود.
•    فتق دیسک معمولاً با سیاتیک نیز همراه است. چنین حالتی با درد پا و باسن و

حتی کرختی یا بی‌حسی، گزگز کردن یا ضعفی توأم است که تا کف پا را درگیر می‌کند.

البته گاهی بیمار مبتلا به سیاتیک از کمر درد رنج نمی‌برد.
اگر کمر درد ظرف چند هفته بهبود نیافت یا با تب و لرز یا کاهش وزن غیرمنتظره روبه‌رو شدید،

فارغ از این که در چه سنی هستید و با چه علائمی مواجه شده‌اید حتماً به پزشک مراجعه کنید

تشخیص

پزشک پس از بررسی علائم و سابقه و شرح حال پزشکی بیمار، پشت و کمر را معاینه می‌کند و در حین معاینه وضعیت کمر را ارزیابی می‌کند و ناحیه‌های متفاوت را فشار می‌دهد تا نقطه دردناک را بیابد. سپس به منظور بررسی محدودیت‌ها یا درد از بیمار می‌خواهد تا رو به جلو، عقب و طرفین خم شود.پزشک گاهی عملکرد عصبی پاها را می‌سنجد؛ برای مثال واکنش‌های زانوها و مچ پاها را بررسی می‌کندو همچنین آزمون حسی و قدرت را انجام می‌دهد. پزشک به کمک این سنجش‌ها می‌تواند تشخیص دهدکه آیا اعصاب صدمه‌ جدی دیده‌اند یا خیر.آزمایش‌های تصویربرداریپرتونگاری (اشعه ایکس)، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام.آر.آی.)،مقطع‌نگاری محوری رایانه‌ای (سی.ای.تی. اسکن)، اسکن استخوان وسنجش تراکم استخوان نیز برای تأیید تشخیص پزشک به کار برده می‌شود.

راه ها و روش های درمان

روش‌های غیرجراحی گوناگونی برای درمان کمر درد یا درد مهره‌های کمری وجود دارد. رایج‌ترین روش‌های درمان عبارت‌اند از:

داروهای مسکن

استامینوفن، داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDs)،استروئیدهای خوراکی، داروهای مخدر، شل کننده‌های عضلانی وضد افسردگی‌ها رایج‌ترین داروهایی هستند که به عنوان داروی کمردرد  مصرف می‌شوند. هر نوع دارو نقاط قوت، محدودیت‌ها و اثرات جانبی مختص به خود را دارد،به علاوه عارضه خاص هر بیمار و شرایط سلامت عمومی‌اش باید در تعیین مسکن مناسب برای درمان درد کمر در نظر گرفته شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی و ورزش کمر درد یکی از روش‌های کارآمد تسکین کمر درد است.متخصص فیزیوتراپی به بیمار کمک می‌کند تا دامنه حرکتی معمول خود را بازیابدو سریع‌تر بهبود یابد، ضمناً روش‌های به حداقل رساندن درد در آینده را نیز آموزش می‌دهد.فیزیوتراپی در بسیاری موارد در بازیابی توانایی حرکتی و تسکین درد مؤثر است، بی آن که لازم باشد جراحی گسترده‌ای انجام شود یا بیمار عوارض داروها را تحمل کند.

چنانچه در حال حاضر از کمر درد رنج می‌برید:

   فعال بمانید و تا حد امکان فعالیت‌های معمول روزانه خود را ادامه دهید.استراحت کمتر از یکهفته  به بهبودی کمک می کندولی استراحت بیشتر باعث افزایش دوران بهبودی می گردد. اگر درد بیش از چند روزطول بکشد یا تشدید یابد، به متخصص مراجعه کنید.در صورت تجویز فیزیوتراپی درمان‌های فعال و غیرفعال فیزیوتراپی  به شما کمک خواهد کرد.درمان‌های غیرفعال به انعطاف عضلات و آرامش یافتن بیمار کمک می‌کند.برنامه فیزیوتراپی گاهی همگام با التیام یافتن بدن با درمان‌های غیرفعال شروع می‌شود، اما هدف این است که در نهایت درمان فعال انجام شود.حرکت‌های اصلاحی خاصی برای تقویت بدن و جلوگیری از بروز مجدد کمر درد و درمان کمردرد طراحی شده‌اند.

انسداد (بلوک کردن) ریشه عصب

برای انسداد ریشه عصب داروی استروئید یا بی‌حسی درون کمر تزریق می‌شود. چنانچه کمردرد ناشی از گیر افتادن یا التهاب عصب ستون فقرات باشد، این تزریق در تسکین کمر درد و پا درد مرتبط با آن مفید خواهد بود.این تزریق در صورتی نتیجه‌بخش خواهد بود که دقیقاً در نقطه مناسب پشت بدن انجام شود،بنابراین این عمل به کمک اشعه ایکس یا سی.تی. صورت می‌گیرد.

تزریق در مفصل فاست

تزریق داروی استروئیدی یا بی‌حسی در مفصل فاست نیز امکان‌پذیر است.مفصل‌های فاست مفصل‌هایی هستند که یک مهره را به مهره دیگر به گونه‌ای وصل می‌کنند که ستون مهره در یک راستا قرار بگیرد. این مفصل‌ها گاهی در اثر ابتلا به آرتریت (التهاب مفصل) آسیب می‌بینند. البته تزریق در مفصل فاست همواره به تسکین کمردرد منجر نمی‌شود.

کمربند طبی و بریس

بین چند روز تا یکماه کمر بند طبی برای کمر درد عضلانی و فتق دیسک کمر لازم است.

استفاده از کمربند یا بریس در قالب بخشی از درمان و مدیریت کمر درد می‌توانددر بهبود حالت اندامی پشت و کمر بسیار نتیجه‌بخش باشد.یکی از اهداف اصلی درمان کمر درد، بهبود حالت اندامی است.سیاتیک، لغزش دیسک، درد مفصل ساکرو ایلیاک، سندرم فاست،تنگی مجرای نخاع و بیماری فرسایشی دیسک از جمله عوارض کمر درد به شمار می‌روند که بستن بریس در درمان تمام آنها مؤثر است.در نظر داشته باشید در کمردرد عضلانی و مکانیکال بستن کمربند ضرورتی ندارد و در صورت لزوم بیش از چند روز از کشی ساده بعنوان کمربنداستفاده شود.در فتق دیسک کمر بیش از یکماه ضرورتی برای استفاده از کمربند طبی وجود ندارد.

کشش (تراکشن) ستون فقرات

در روش کشش (تراکشن) ستون فقرات، این بخش از بدن برای از بین بردن فشار روی دیسک‌های تحت فشار کشیده می‌شود. این عمل ستون فقرات را صاف می‌کندو توانایی التیام‌بخشی خود بدن را افزایش می‌دهد. کشش ستون فقرات در درمان فتق دیسک، سیاتیک، بیماری فرسایشی دیسک، تحت فشار بودن عصب و عارضه‌های بسیار دیگر کاربرد دارد.کشش ستون فقرات را می‌توان با توجه به نیازهای بیمار به صورت دستی یا ماشینی انجام داد. متخصص فیزیوتراپی در کشش دستی به کمک دست بیمار را در حالت کشش قرار می‌دهد، سپس توسط دست روی مفصل‌ها یاعضله‌ها نیرو وارد می‌کند تا فضاهای بین مهره‌ها عریض‌تر شود.برای کشش ماشینی ستون فقرات، بیمار روی تختی دراز می‌کشد که برای کشیدن ستون فقرات به ابزاری خاص مجهز است. متخصص فیزیوتراپی مجموعه‌ای از بندها، قلاب‌ها و قرقره‌ها را برای رفع فشار ماشینی به بیمار وصل می‌کند.

درمان دستی

درمان به روش دستکاری، حرکت ماهرانه مفصل‌ها فراتر از حد فعال حرکتی، البته در محدوده توانایی کالبدشناختی، را دربرمی‌گیرد. دستکاری در حقیقت فشارمحوری کنترل شده، موضعی و با سرعت بالا است که گاهی با شنیدن صدای کلیک یا احساس “از جا درآمدن” همراه است که معمولاً با درد همراه نیست. دستکاری مفصل را می‌توان بر روی اکثر مفصل‌های بدن انجام داد.

 لیزر

در درمان با لیزر، نور قرمز یا نزدیک به مادون قرمز ( 600 تا 1000 نانومتر) برای تسریع التیام  آسیب‌ها و کاهش درد به بافت تابیده می‌شود. اثر درمان با لیزرفوتوشیمیایی و نه گرمایی است. چون این روش تولید ATP (منبع انرژی تمام سلول‌ها) را تحریک می‌کند، سلول‌ها بهتر می‌توانندبه حالت بهینه‌ی مؤثر در فرایند التیام طبیعی برسند.از درمان با لیزر برای افزایش سرعت، کیفیت و قدرت کششی ترمیم بافت، برطرف کردن التهاب و تسکین درد بهره گرفته می‌شود.لیزر درمانی نیاز به دانش فرد انجام دهنده دارد و لیزر باید با تکنیک مناسب و در زمان مناسب و با دستگاه مناسب انجام شود.

 

در کلینیک پروفسور فروغ لیزر درمانی توسط پرسنل آموزش دیده و با دستگاههای پیشرفته زیر نظر متخصصین انجام می شود.

تلفن رزو نوبت 66572220

 

طب سوزنی

طب سوزنی روشی برای تحریک بدن در افزایش قدرت التیام‌پذیری و بهبود عملکرد بدن محسوب می‌شود که پزشک در آن سوزن‌هایی را در نقاط خاص فرو می‌کند و گرما یا تحریک الکتریکی را به آن نقاط اعمال می‌کند.سوزن زدن در نقاط خاص طب سوزنی، سیستم عصبی را جهت آزاد کردن مواد شیمیاییدر عضله‌ها، نخاع و مغز تحریک می‌کند. این مواد شیمیایی یا شدت و الگوی درد را تغییر می‌دهدیا موجب آزاد شدن دیگر مواد شیمیایی و هورمون‌های تأثیرگذار بر سیستم تنظیم کننده درونی بدن می‌شود.برای درمان کمر درد روش های دیگری ازجمله درمان استئوپاتیک،ماساژ  بیوفیدبک نیز بسته به مشکل بیمار قابل انجام  است.

تلفن نوبت گرفتن 66572220


درد کف پا می تواند در نتیجه عوامل مختلف ایجاد شود. انحنای کف پا کنترل نحوه توزیع فشار در ناحیه پا را در هنگام انجام فعالیت هایی مثل راه رفتن بر عهده دارد. در صورتی که انحنای کف پا یا بافت های نرم اطراف آن دچار مشکل شوند، امکان احساس درد در همه نقاط پا، زانو، یا پایین کمر وجود دارد. درد کف پا همچنین هنگام ایستادن یا راه رفتن برای دوره های طولانی ایجاد می گردد. این شرایط اغلب به خاطر ضعف و سفتی عضلات و تاندون هایی که انحنای کف پا را حفظ می کنند، ایجاد می شوند.در این مقاله ما به بحث علل درد کف پا و درمان آن می پردازیم.

انحنای کف پا

در ناحیه پای انسان 26 استخوان وجود دارد. استخوان های قوزک و کف پا در ناحیه میان پا به یکدیگر متصل شده و با رباط ها، مفاصل و تاندون ها برای ایجاد انحنا در کف پا، حمایت می شوند. دو انحنای اصلی در ناحیه پا وجود دارد که عبارت از انحنای طولی کف پا که در طول پا امتداد پیدا کرده و انحنای عرضی کف پا که در عرض پا کشیده شده، می باشد.

انحنای طولی را می توان به دو بخش تفکیک کرده که عبارت از انحنای طولی میانی که در ناحیه داخلی پا وجود دارد و انحنای طولی طرفی است که در سمت خارجی پا قرار گرفته است. توجه داشته باشید همه شرایطی که بر وضعیت انحنای کف پا تاثیر می گذارند، می توانند باعث درد کف پا شوند.

علت ها و دلایل معمول

در این مقاله، 10 دلیل رایج و متداول برای درد کف پا و علت های ایجاد آن مورد بررسی قرار گرفته اند که عبارتند از:

1. مشکلات فاسیای کف پا

فاسیای کف پا یک نوار فیبری ضخیم است که در امتداد کف پا امتداد دارد. فاسیا به حفظ انحنای کف پا و انتقال نیرو در هنگام حرکت کردن در ناحیه پا کمک موثر می نماید.

مشکلات فاسیای کف پا

رایج ترین مشکل ایجاد شده در این رابطه فاسئیت کف پا است. در صورتی که کشیدگی بیش از حد برای فاسیای کف پا ایجاد شود (برای مثال به دلیل ایستادن طولانی مدت بر روی پاها، افزایش یکباره سطح فعالیت یا تغییر در وضعیت قرار گرفتن پا بر روی زمین)، فاسیای کف پا ملتهب شده و متورم می شود. این شرایط اغلب با ایجاد خار پاشنه پا همراه است. در واقع، خار پاشنه به معنی رشد بیش از حد استخوان به خاطر کشیدگی مکرر در ناحیه اتصال فاشیای کف پا به استخوان می باشد. اگر با گذشت زمان، نوار فاسیت‌پلانتار در کف پا به طور مداوم به استخوان پاشنه فشار بیاورد، نهایتا یک زائده‌ی استخوانی در محل اتصال این دو به‌ یکدیگر تشکیل می‌شود. وارد شدن فشار به استخوان پاشنه توسط نوار فاسیت‌پلانتار عمدتا به خاطر عملکرد غیرطبیعی پا و یا به خاطر وضعیت بد قرارگیری پا (در هنگام ایستادن یا راه رفتن و ..) است. در واقع همان دلایلی که موجب التهاب فاسیت پلانتار (و درد خار پاشنه ) می‌شوند، نهایتا به شکل گیری خار پاشنه و پاشنه درد نیز منجر می‌شوند.

فاسئیت کف پا یکی از رایج ترین علت های درد کف پا است. این شرایط معمولاً پس از انجام فعالیت یا استراحت طولانی همچون هنگام بیدار شدن از خواب مشاهده شده و باعث ایجاد درد کف پا می شود. برای اطلاع از نحوه درمان و پیش گیری از این شرایط، مطالب ارائه شده در بخش فاسئیت کف پا را مطالعه نمایید.

یک مشکل کمتر معمول در ارتباط با فاسیای کف پا که باعث درد می شود، فیبروماتوز کف پا است. این شرایط زمانی ایجاد می شود که یک برآمدگی در ناحیه فاسیای کف پا ایجاد شود. این برآمدگی معمولاً در قسمت میانی انحنای کف پا ایجاد می شود. این شرایط اغلب باعث ایجاد درد در هنگام راه رفتن می شود که علت آن وارد شدن فشار به کف پا به خاطر برآمدگی می باشد. برای اطلاع بیشتر از دلایل، علائم و روش های درمان، بخش فیبروماتوز کف پا را مطالعه نمایید.

2.شکستگی ناشی از فشار

یکی از علت های معمول دیگر برای درد انگشتان پا وکف پا، ایجاد شکستگی ناشی از فشار است. این شکستگی ها معمولاً به خاطر وارد کردن فشار بیش از حد به یکی از استخوان های پا در نتیجه فعالیت هایی همچون پریدن و دویدن ایجاد شده و بطور خاص در فعالیت های تکراری و نیز زمانی مشاهده می شود که فرد به صورت یکباره سطح فعالیت خود را افزایش می دهد. با وجودی که در این حالت شکستگی استخوان ممکن است بسیار کوچک باشد، اما درد ناشی از آن بسیار زیاد است.

شکستگی ناشی از فشار استخوان های کف پا یا استخوان ناوی می تواند باعث ایجاد درد خفیف تا شدید در ناحیه کف پا شود. برای اطلاعات بیشتر درباره دلایل، علائم و روش های درمان، مطالب ارائه شده در بخش شکستگی ناشی از فشار را مطالعه نمایید.

3.تاندونیت تیبیال خلفی

عضله ساقی خلفی نقش بسیار مهم در حمایت از انحنای میانی کف پا دارد. مشکل تاندونیت تیبیال خلفی معمولاً به خاطر استفاده زیاد از این عضله در هنگام انجام فعالیت هایی مثل ورزش های دارای سطح تماس بالا همچون فوتبال یا تنیس یا در نتیجه آسیب دیدگی هایی مثل زمین خوردن ایجاد می شود. این شرایط باعث التهاب تاندون یا حتی پارگی آن می شود و می تواند باعث درد در ناحیه کف پا شود. این درد معمولاً با انجام فعالیت یا در هنگام ایستادن به مدت طولانی تشدید می شود. در صورتی که این مشکل ادامه داشته باشد، بخش داخلی پا ( انحنا یا قوس میانی کف پا ) به تدریج انحنای خود را از دست می دهد و این شرایط در نهایت باعث صاف شدن کف پا خواهد شد.

یک آزمایش ساده برای تشخیص این شرایط ایستادن بر روی یک پا و بلند کردن بدن بر روی سر انگشتان است. در صورتی که فرد نتواند این کار را انجام دهد، احتمالاً به مشکل تاندونیت تیبیال خلفی دچار شده است. روش های درمان قابل استفاده در این حالت معمولاً شامل استراحت، یخ درمانی، تمرین های حرکتی، استفاده از کفش و کفی طبی  و فیزیوتراپی است.

4.سندروم تونل تارسال

سندرم تونل تارسال زمانی ایجاد می شود که به عصب تیبیال در هنگام عبور از تونل تارسال در بخش میانی استخوان قوزک فشار وارد شود. این شرایط می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه کف پا و نیز ایجاد احساس گز گز شود. در این حالت بی حسی ایجاد شده در پاشنه پا اغلب به سمت انگشت شست و سه انگشت مجاور آن کشیده می شود. علاوه بر این، ممکن است این شرایط باعث ایجاد احساس گرما و سرما در امتداد ناحیه کف پا شود.

سندرم تونل تارسال در نتیجه همه مسائلی ایجاد می شود که باعث محدود شدن فضا در ناحیه تونل تارسال می شود. برای مثال در این رابطه می توان از تشکیل کیست، برآمدگی، زائده های استخوانی، و ورم در ناحیه قوزک به خاطر آسیب دیدگی یا تومور نام برد.

هدف اصلی روش های درمان مورد استفاده برای درد کف پا، کاهش درد در ناحیه کف پا است. برای مثال به منظور درمان درد کف پا می توان از تمرین های تقویتی و کششی، بانداژ محکم و تزریق استروئید در این رابطه استفاده کرد. در صورتی که درد در ناحیه کف پا با وجود استفاده از این روش های درمانی ادامه داشته باشد، ممکن است انجام عمل جراحی بر روی بیمار الزامی گردد.

6.گرفتگی پا

گرفتگی پا در نتیجه اسپاسم غیر قابل کنترل و یکباره عضلات پا ایجاد می شود. این شرایط معمول ترین علت های درد کف پا است، اما می تواند در هر نقطه از کف پا یا پایین زانو احساس شود. معمولاً، این درد فقط برای چند ثانیه ادامه دارد، اما در مواردی که مشکل جدی تر باشد، درد ممکن است به مدت طولانی ادامه داشته باشد.

گاهی اوقات، هیچ دلیل مشخصی برای گرفتگی پا وجود ندارد، اما دلایل احتمالی می تواند شامل رژیم غذایی، سفت و ضعیف شدن عضلات، از دست دادن آب، کاهش چرخش خون و خستگی باشد. گاهی اوقات، این شرایط می تواند نشانه ای از ابتلا به بیماری های جدی تر باشد. به همین خاطر در صورتی که بطور مکرر با این مشکل مواجه شدید، با پزشک درباره آن ملاقات نمایید.

بعضی از بهترین روش ها برای کاهش دفعات وقوع درد کف پای ناشی از گرفتگی انجام تمرین های ورزشی، گرما درمانی، نوشیدن مقدار زیاد آب، استفاده از استرچر انگشتان پا و اطمینان از پوشیدن کفش های مناسب است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره دلایل، علائم و روش های درمان ، بخش گرفتگی پا را مطالعه نمایید.

7.پای ورزشکار

مشکل پای ورزشکار در نتیجه یک عفونت قارچی ایجاد می شود که در اکثر مواقع علت آن عدم رعایت بهداشت مناسب پا یا قرار دادن طولانی مدت آن در شرایط مرطوب می باشد. این شرایط می تواند در بخش های مختلف پا باعث ایجاد خشکی، پوسته شدن و خارش شده و درد  کف پا را به همراه داشته باشد. مشکل پای ورزشکار را معمولاً می توان با راه رفتن با پای برهنه برای چند روز و نیز رعایت مناسب بهداشت پا درمان کرد. گاهی اوقات، پزشک ممکن است برای بیمار داروهای ضد قارچ نیز تجویز نماید.

8. کف پای صاف

کف پای صاف که به آن صافی کف پا نیز گرفته می شود، زمانی مشاهده می گردد که انحنای کف پا بطور کامل از بین رفته و کل ناحیه کف پا بر روی زمین قرار گیرد. کودکان با کف پای صاف متولد می شوند، اما با رشد کردن آنها، انحنای کف پا به تدریج شکل می گیرد. به هر حال، انحنا یا قوس کف پا در حدود 30 درصد افراد هیچگاه ایجاد نمی شود. این مشکل همچنین می تواند در سنین بالاتر به خاطر بیماری، بارداری، آسیب دیدگی، وارد شدن فشار بیش از حد به پا یا به عنوان بخشی از فرآیند افزایش سن نیز ایجاد گردد.

بسیاری از افرادی که کف پای صاف دارند، علائم و ناراحتی خاص در این رابطه احساس نمی کنند، اما بعضی افراد به خاطر این مشکل با درد کف پا و مشکلاتی همچون درد زانو یا درد کمر مواجه می شوند. این افراد ممکن است با خستگی سریع پای خود در هنگام ایستادن یا راه رفتن مواجه شوند و بلند شدن بر روی سر انگشتان برای آنها دشوار است. افرادی که به خاطر کف پای صاف با مشکل درد کف پا مواجه می شوند، معمولاً می توانند با انجام تمرین های حرکتی یا استفاده از کفش های طبی (که دارای کفی های مخصوص برای اصلاح وضعیت پا است) و نیز راه رفتن با پای برهنه به جای پوشیدن کفش، مشکل خود را بر طرف نمایند.

یک آزمایش سریع برای تشخیص صافی کف پا، قرار دادن پا در یک سینه آب و سپس قرار دادن آن بر روی یک سطح هموار همچون کاغذ ضخیم است. به این ترتیب فرد می تواند یک تصویر از جای پای خود داشته باشد. در این حالت هر چه بخش بزرگتری از کف پا در تصویر قابل مشاهده باشد، صافی کف پای فرد نیز بیشتر است.

9.بیماری های خاص

تعدادی از بیماری ها می توانند باعث ایجاد درد در ناحیه کف پا شوند. برای مثال در این زمینه می توان از دیابت، آرتروز و چاقی نام برد. این شرایط می تواند بر وضعیت و قدرت استخوان ها، عضلات، رباط ها و تاندون ها تاثیر گذاشته و باعث ایجاد درد در ناحیه کف پا شوند.

10.پوشیدن کفش های نامناسب

مشخص است که کفش نقش مهمی در احساس ایجاد شده در پاها دارد. معمولاً  علت درد کف پا می تواند به خاطر پوشیدن کفش های نامناسب و به خصوص کفش هایی که سطح حمایت کمتر از انحنای کف پا دارند یا پوشیدن کفش هایی که بسیار تنگ هستند، باشد.

کفش زمانی اهمیت پیدا می کند که فرد مدت زمان طولانی بر روی پاهای خود ایستاده یا فعالیت های ورزشی مثل پریدن انجام دهد. کفش هایی که استفاده می کنیم، باید از پا حفاظت کرده، راحت و نرم باشند. همچنین کفش می بایست دارای سطح مناسب قوس به منظور حمایت از انحنای کف پا بوده و عرض مناسب داشته باشد.

درمان

نحوه درمان درد کف پا بستگی به علت ایجاد درد دارد. در این حالت تشخیص علت درد در مراحل اولیه آن نقش تعیین کننده در انتخاب بهترین روش درمانی برای آن دارد. در صورتی که درد خفیف تا متوسط باشد، بهبود شرایط کفش می تواند به کاهش علائم ایجاد شده کمک نماید. علاوه بر این، گاهی اوقات می توان از داروهای ضد التهاب و مسکن به منظور درمان درد کف پا استفاده کرد. برای مواردی که مشکل ایجاد شده جدی تر باشد، می توان از تزریق استروئید و شوک ویو تراپی به منظور کاهش درد و ورم ایجاد شده و نیز بهبود علت ایجاد درد استفاده کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا