پزشکی

دیسک کمر و درد قوزک پا

فهرست مطالب

دیسک برآمده یا فتق دیسک هنگامی رخ می‌دهد که لایه خارجی دیسک ضعیف یا پاره شود. این مورد حتی باعث بیرون آمدن ژل داخلی دیسک به کانال نخاع می‌شود و بر روی اعصاب اطراف تأثیر می‌گذارد و باعث درد کمر و پا می‌شود. برای بسیاری از بیماران، درد در پاهای آنها به طور قابل توجهی بیشتر از درد در کمر آنها است. دلیل این امر آنست که دیسک‌های فتق شده اغلب در ناحیه کمر ایجاد سیاتیک می‌کنند (بطوری که فشار وارد بر عصب سیاتیک که به پاها می‌رسد و باعث درد و بی‌حسی و گزگز می‌شود. فشار زیاد بر روی اعصاب در ناحیه کمر می‌تواند باعث ایجاد یک سری علائم عصبی از جمله بی‌حسی، گزگز، سوزن و سوزن شود تا پایین پا و حتی انگشتان پا را نیز در برمی‌گیرد. برخی از مبتلایان نیز ممکن است مشکلی به نام “افتادگی پا” یا همان فلج عضلات قدامی را تجربه کنند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که تغییرات عصبی در پا هنگام بلند کردن پا باعث بروز دشواری در راه رفتن شود.

درمان اولیه معمولاً غیر جراحی است. ممکن است پزشکان به بیماران توصیه ‌کنند که تا چند هفته از انجام فعالیت‌های سنگین پرهیز کنند. این امر به کاهش التهاب در عصب نخاعی کمک می‌کند. اگر درد فقط خفیف تا متوسط ​​باشد اغلب داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تجویز می‌شوند. فیزیوتراپی مانند کشش لگن، ماساژ ملایم، یخ درمانی، گرما درمانی و ورزش‌های کششی نیز اغلب توصیه می‌شود. اگر درمان‌های محافظه کارانه باعث کاهش یا پایان درد فتق دیسک نشوند ، در این مرحله ممکن است پزشکان جراحی را توصیه کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد فیزیوتراپی برای درمان فتق دیسک موثر است. اگر علائم شما بر روی فعالیت‌های زندگی روزمره یا کار شما تأثیر می‌گذارد، یا اگر علائم شما بیش از دو هفته ادامه دارد، توصیه می‌شود با یک متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید. مداخلات فیزیوتراپی مانند کشش ستون فقرات، تمرینات اصلاحی و روشهای غیرتهاجمی مانند تحریک الکتریکی یا دیاترمی”گرما درمانی الکتریکی” می‌توانند دیسک آسیب دیده را بهبود ببخشند، درد پا و کمر را تسکین دهند و به شما کمک می‌کنند از بروز مکرر این مسائل جلوگیری کنید.

همچنین اگر جراح به شما گفته باشد که برای رفع فتق نیاز به جراحی ستون فقرات دارید، ممکن است فیزیوتراپی نیز توصیه شود. در بسیاری از موارد، جراحان از بیماران خود می‌خواهند قبل از انجام جوش نخاعی یا روش رفع فشار دیسک، با فیزیوتراپیست کار کنند تا به طور پیش فرض قدرت مرکزی بدن و سلامت ستون فقرات را بهبود ببخشند. که این می‌تواند نتایج جراحی را به حداکثر برساند و خطر عوارض بعد از عمل را نیز کاهش دهد.

متخصصین کلینیک امید، شما را در این زمینه راهنمایی کرده و بهترین و موثرترین روش‌های بدون جراحی را برای درمان دیسک کمر به بیماران خود توصیه می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا برای دریافت نوبت در کلینیک سلامت امید پا می‌توانید با شماره تلفن‌های 02188801800 – 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی باعث ایجاد فتق دیسک می‌شوند؟

ممکن است فتق دیسک به دلیل آسیب دیدگی یا ساییدگی با توجه به سن افراد رخ دهد. با افزایش سن، هسته ژلاتینی دیسک بین مهر‌ه‌ای رطوبت خود را از دست می‌دهد، ساییده می‌شود و منجر به زوال و از بین رفتن آن می‌شود. عوامل دیگری هم ممکن است خطر ابتلا به فتق دیسک را افزایش دهند. این موارد شامل:

• بلند کردن، کشیدن، فشار دادن، خم شدن و پیچاندن کمر به صورت مکرر

• ژنتیک

• افزایش قد (افراد قد بلند)

• سیگار کشیدن (خون رسانی به دیسک را کاهش می‌دهد که منجر به ساییدگی می‌شود)سابقه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی می‌تواند منجر به تشخیص فتق دیسک شود. ام آر آی ستون فقرات نوعی روش تصویربرداری است که دیسک‌های فتق شده و سایر ناهنجاری‌های ساختاری ستون فقرات را نشان می‌دهد.

علائم دیسک کمر در پاها چیست؟ 


اگر هر نوع درد یا بی‌حسی که در قسمت پایین توضیح داده شده است را احساس کردید، بهترین کار مراجعه به پزشک است. آنها به طور معمول، یک معاینه فیزیکی برای یافتن منبع درد انجام می‌دهند یا ممکن است بخواهند آزمایشات بیشتری را انجام دهند  تا موارد دیگر را رد کنند، که اکثرا از تصویربرداری مغناطیسی یا ام آر آی با فناوری رایانه‌ای روز دنیا، تصاویر 3 بعدی استفاده می‌کنند که تصویری از ساختارهای بدن فراهم می‌کند و نواحی اطراف آن را نشان می‌دهد و به پزشک کمک می‌کند هر گونه ناهنجاری در ستون فقرات را ببیند و درمان ان را پیشنهاد کند. علائم دیسک کمر در پاها شامل موارد زیر است:

• بی حسی یا گزگز پا: کسانی که فتق دیسک دارند غالباً از بی‌حسی یا مور مور شدن در ناحیه‌ای که عصب آسیب دیده در حال کار است شکایت دارند.

• درد پا: فتق دیسک در قسمت پایین کمر می‌تواند عصب سیاتیک را تحت فشار قرار دهد. این درد از طریق ساق پا تا پایین پا تیر می‌کشد یا حتی ممکن است باعث شود انگشتان پا حس خود را از دست بدهند.

• ضعف پا: فشار شدید روی نخاع می‌تواند روی پاهای شما تأثیر بگذارد و باعث ضعف یا عدم تعادل شود. این علائم هشدار دهنده هرگز نباید توسط دوندگان در هر سنی نادیده گرفته شود چون باعث گیج خوردن و آسیب دیدگی می‌شود.

• افتادگی پا: به بیماری عصبی گفته می‌شود که ممکن است به دلیل فتق دیسک رخ دهد . در این وضعیت هنگام بالا بردن پا راه رفتن یا ایستادن روی پاشنه پا برای شما مشکل ایجاد می‌کند. همانطور که می‌دانیم پاهای ما در حفظ سلامت کلی بدن ما بسیار مهم و موثر هستند، این وضعیت می‌تواند باعث اختلال قابل توجه در انجام فعالیت‌های روزمره همه‌ی انسان‌ها بشود.

درمان دیسک کمر


خوشبختانه، روش‌های درمانی مختلفی برای فتق دیسک کمر در دسترس همگان قرار دارد. اکثر متخصصان ستون فقرات به شما توصیه می‌کنند که ابتدا روشهای درمانی غیر جراحی مانند فیزیوتراپی، داروهای ضد التهاب و ماساژ و جابه جا کردن ستون فقرات را انجام دهید.

با این حال، درد برخی از بیماران با این روشها تسکین پیدا نمی‌کند و در عوض روشی را که به عنوان دیسککتومی شناخته می‌شود را انتخاب می‌کنند. این روش رایج‌ترین نوع جراحی است که برای درمان فتق دیسک در ناحیه کمر استفاده می‌شود و شامل برداشتن بخشی از دیسک است که باعث فشار بر روی اعصاب اطراف می‌شود.

نحوه پیشگیری / درمان دیسک فتق 


برای کمک به جلوگیری از فتق دیسک، موارد زیر را انجام دهید:

 • ورزش: ورزش عضلات اصلی بدن شما را تقویت می‌کند و بار زیادی از روی ستون فقرات شما برمی‌دارد. یک هسته مرکزی قوی متشکل از ماهیچه‌هایی است که برای حمایت از بدن شما با هم کار می‌کنند. این کار باعث می‌شود شما کمتر در معرض آسیب دیدگی، صاف نگه داشتن بدن و فشار به ماهیچه‌ها و مفاصل خود قرار بگیرید. بدنی که به صورت صاف و در یک راستا قرار داشته باشد، شما را در معرض کمردرد قرار می‌دهد.
 • حالت و وضعیت بدنی خوب خود را حفظ کنید: وضعیت مناسب بدن باعث کاهش فشار روی ستون فقرات و دیسک‌ها می‌شود. کمرتان را صاف نگه دارید، مخصوصاً هنگام نشستن طولانی مدت. هر از چند گاهی با حرکت و کشش از خم شدن خودداری کنید. اشیا سنگین را به درستی بلند کنید و کاری کنید که پاها نه کمر بیشتر کارها را انجام دهید.
 • حفظ وزن سالم: وزن اضافی فشار بیشتری به ستون فقرات و دیسک‌ها وارد می‌کند، در نتیجه آنها بیشتر در معرض فتق قرار می‌گیرند. برای حفظ وزن سالم، ورزش و تمرین را با توجه به نیاز بدن انجام دهید. از خوردن غذاهای بی ارزش و الگوی بد خواب خودداری کنید. تحقیقات نشان داده است که استرس و کمبود خواب باعث افزایش وزن انسان می‌شود.
 • مصرف سیگار را ترک کنید: از مصرف هرگونه محصولات دخانیات خودداری کنید. سیگار کشیدن نه تنها برای ریه‌ها، قلب و مغز خطرناک است بلکه به دیسک‌های بین مهره‌های شما آسیب می‌رساند.
 • از خوابیدن روی شکم خودداری کنید: دراز کشیدن روی سمت شکم معمولاً بدترین حالت خواب محسوب می‌شود. با این حال، برای کسانی که تلاش می‌کنند به حالت دیگری بخوابند، قرار دادن یک بالش باریک در زیر معده و باسن به بهبود تراز ستون فقرات کمک می‌کند.


درد پاشنه پا نشانه چیست؟

بزرگ‌ترین استخوان مچ پا استخوان پاشنه است و بیشترین وزن بدن را تحمل می‌کند. عوامل بیرونی می‌توانند بر یک‌پارچگی پا اثر بگذارند و باعث ایجاد درد و ناراحتی در فرد شوند.

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص استخوان و مفاصل مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره استخوان و مفاصل

علل مختلفی را می‌توان برای ایجاد این درد نام برد اما گاهی علت درد پاشنه پا دیسک‌کمر و مشکل‌های مربوط به آن است و اختلالی در خود پا وجود ندارد.

شناسایی زودهنگام دلایل درد پاشنه پا و درمان آن با راهکارهای ساده مثل بانداژ، داروهای ضد التهاب خوراکی و استفاده از کفش طبی از پیشرفت درد جلوگیری کرد. این مطلب را به بررسی این درد و راهکارهای درمانی آن اختصاص دادیم. پس تا انتها با ما همراه باشید تا ببینیم درد کف پا از چیست.

علت درد کف پا چیست؟

به‌طور کلی علت درد کف پا ضربه، بد راه رفتن، اضافه وزن و استفاده از کفش نامناسب است ولی بعضی از دلایل شایع‌تری نیز وجود دارند که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

خار پاشنه

خارپاشنه در صورتی ایجاد می‌شود که یک زائده استخوانی در زیر استخوان پاشنه پا به وجود آید. این عارضه به‌وسیله تصویربرداری با اشعه ایکس از ناحیه کف پا مشاهده می‌شود.

وجود خار پاشنه به‌تنهایی باعث بروز درد در فرد نمی‌شود ولی اگر این خار بزرگ و ملتهب شود، فرد ممکن است درد را حس کند. در افراد فربه و چاق ملتهب شدن خار پاشنه بیشتر به چشم می‌خورد. خار پاشنه از عارضه‌های شایع است و از هر ده نفر یک نفر به آن مبتلا خواهد شد.

علل درد پاشنه پا

خمیدگی بیش از حد پا به داخل

خمیدگی بیش از حد پا به داخل می‌تواند باعث ایجاد کشش بر تاندون‌ها و رباط‌های متصل به پایین و پشت استخوان پاشنه پا شود. این اختلال در لگن، زانو و کمر فرد ممکن است آسیب‌هایی را به وجود آورد.

نوشته های مشابه

 • پا درد در بارداری نشانه چیست؟ + معرفی بهترین راه‌های درمان و کاهش درد

 • مشکل رایج آب آوردن زانو چگونه درمان کنیم

پیچ‌خوردگی مچ پا

اگر شدت پیچ‌خوردگی زیاد باشد درد در پا شکل می‌گیرد.

شکستگی پا

گاهی بر اثر وارد شدن نیرو و ضربه بر کف پا ممکن است استخوان پاشنه بشکند. همین شکستگی ایجاد درد می‌کند.

تاندونیت آشیل یا التهاب تاندون آشیل

تاندون آشیل ساق‌پا را به پاشنه متصل می‌کند. ویژگی درد التهاب تاندون آشیل سوزاننده و سفت بودن است. این اختلال زمانی ایجاد می‌شود که فرد از تاندون خود زیاد استفاده کند، مثلا فردی که زیاد می‌دود یا ورزشکاری که بدون گرم کردن ورزش می‌کند.

همچنین آرتروز و کفش نامناسب نیز می‌تواند از دلایل ایجادکننده این عارضه باشد. در اکثر موارد فقط تاندون آشیل ملتهب می‌شود اما گاهی این تاندون بر اثر فعالیت شدید ناگهان پاره می‌شود که علاوه بر درد شدید، صدایی مثل صدای پاپ در آن موقع به گوش می‌رسد.

بورسیت یا التهاب بورس‌ها

بورس‌ها کیسه‌هایی پر شده از مایع هستند که در صورت التهاب در فرد درد ایجاد می‌کنند.

گیر افتادن عصب پا

گاهی بر اثر شکستگی، تورم سیاهرگ یا پیچ‌خوردگی عصب گیر می‌افتد که علائم آن درد، بی‌حسی و سوزش در کف پا است.

علاوه بر دلایل گفته شده علت‌های دیگری نیز وجود دارند که باعث بروز درد پاشنه پا سمت چپ می‌شوند اما در میان افراد، رواج کمتری دارند. این علت‌ها شامل موارد زیر است:

 • سندروم تارسال تونل
 • کبودی پاشنه
 • سندروم هاگلوند
 • آتروفی پد پا
 • سندروم سینوس تارسی
 • عفونت استخوان پاشنه
 • تومور استخوان پاشنه

درد پاشنه پا و کمبود ویتامین

ممکن است شما از افرادی باشید که از درد استخوان در نواحی مختلف بدن به‌ویژه پاشنه پا شکایت کنید و بعد از مراجعه به دکتر مچ پا و انجام آزمایش‌های مربوطه متوجه شوید که مشکل، کمبود ویتامین D در بدنتان است.

ویتامین D برای جذب کلسیم و فسفر در بدن ضروری است و این مواد معدنی در استحکام استخوان‌ها نقش اصلی را دارند. به همین دلیل وجود ویتامین D کافی در بدن از بروز دردهای استخوانی و عضلانی جلوگیری می‌کند.

منبع تولیدکننده ویتامین D خود بدن است و این ویتامین با مصرف مواد غذایی خیلی کم جذب بدن می‌شود، زیرا بدن ویتامین مورد نیاز خود را به دنبال تابش نور خورشید بر پوست، تامین می‌کند.

پس یکی از دلایل درد استخوان پاشنه پا کمبود ویتامین D و کلسیم است که در صورت درمان نشدن فرد را در معرض پوکی استخوان قرار می‌دهد همچنین فرد در برابر نیروهای وارده بر کف‌ پا مستعد آسیب بیشتری است.

علت درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب

علت‌های مختلفی برای ایجاد درد کف پا هنگام صبح وجود دارد که با بررسی کیفیت و نوع درد می‌توان علت آن را دریافت. مثلا اگر درد ناحیه پاشنه پا دردناک و تیز باشد نشان‌دهنده التهاب است. بعضی از این دلایل را در زیر نام می‌بریم:

 • فاشئیت کف پا (التهاب فاشیای کف پا): فاشیا یک نوار بافتی ضخیم در کف پا است که اگر بیش از حد از آن استفاده شود یا تحت کشش مداوم قرار گیرد، درد در این ناحیه را تجربه خواهید کرد.
 • التهاب تاندون آشیل
 • شکستگی

درمان درد پاشنه پا هنگام صبح معمولا در چند قدم اول بعد از بیدار شدن از خواب شروع می‌شود و ممکن است در طول روز با شروع فعالیت‌ها این درد کم شود.

اما برای بسیاری از افراد درد صبحگاهی آزاردهنده است، زیرا باید چند دقیقه ثابت بایستند تا این درد کمتر شود و گاهی روند انجام کارهای روزانه را کاهش می‌دهد.

علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن چیست؟

درد کف پا هنگام راه رفتن دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که از دلایل ساده تا پیچیده را در بر می‌گیرد. بهتر است در هنگام شروع درد با مراجعه به پزشک ارتوپدی و تشخیص دلیل درد از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

اگر برای سوال درد پشت پاشنه پا نشانه چیست؟ دنبال پاسخ می‌گردید، متخصص آنلاین استخوان و ارتوپدی پذیرش ۲۴ در هر ساعت از شبانه‌روز می‌تواند به‌صورت آنلاین در خدمت شما باشند.

بعضی از دلایل درد پاشنه پا هنگام راه رفتن شامل موارد زیر می‌شود:

ورم کف پا

این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که فاشیای پا بیش از حد طبیعی کشیده شدهو باعث پارگی جزئی فاشیا شود. افراد دیابتی، افراد چاق، بازیکنان والیبال، افرادی که کف پا صاف دارند، زنان باردار، تنیس‌بازان، دونده‌ها و پله‌نوردان بیشتر مستعد ورم کف پا هستند.

پوشیدن کفش نامناسب و فشار دادن یک وسیله سنگین احتمال بروز این اختلال را افزایش می‌دهد.

خار پاشنه

استفاده از کفش مناسب ممکن است درد خار پاشنه را در هنگام راه رفتن کاهش دهد.

آپوفیزیت پوستی

عارضه آپوفیزیت پوستی در کودکان سن ۸ تا ۱۴ سال و کودکانی که فعالیت زیادی دارند مثل افرادی که ورزش‌های پرشی انجام می‌دهند شیوع بیشتری دارد. درد این اختلال در پشت پاشنه پا به وجود می‌آید و پوشیدن کفش نامناسب ابتلا به آپوفیزیت پوستی را افزایش می‌دهد.

بورسیت

همان‌طور که در مطالب فوق گفتیم بورس‌ها کیسه‌هایی پر شده از مایع هستند که حرکت تاندون‌ها و عضلات را هنگام حرکت مفصل آسان می‌کنند.

بورسیت علت درد پاشنه پا در طب سنتی است و به دو دلیل ممکن است ایجاد شود. اول به دلیل پوشیدن کفش نامناسب و دوم به دلیل مشکلات ساختاری پا به وجود می‌آید. بورسیت یا التهاب بورس‌ها باعث ایجاد درد در پشت پاشنه می‌شوند.

کبودی موضعی

ممکن است در هنگام راه رفتن با وارد شدن ضربه‌ای به پا، کف پا کبود شود که همین کبودی دردآور است. اگر با استراحت این درد از بین نرود و شدت پیدا کند باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

التهاب آشیل

این مشکل می‌تواند به دلیل پوشیدن کفش نامناسب، آرتریت واکنشی، نقرس، اسپوندیلیت آنکیلوزان و آرتریت روماتوئید ایجاد شود.

فشرده شدن عصب

علائم آن بی‌حسی، گزگز و درد پاشنه پا است.

پوشیدن کفش نامناسب

یکی از شایع‎‌ترین علل درد پاشنه پا در هنگام راه رفتن پوشیدن کفش نامناسب است که خود این موضوع می‌تواند علت شروع عارضه‌های مختلف باشد. پوشیدن کفش طبی مناسب از ایجاد عوارض مربوطه جلوگیری می‌کند.

علت درد پاشنه پا و کمر

برخی افراد که درد در پاشنه پا را احساس می‌کنند، بعد از مراجعه به دکتر اسکن پا و انجام آزمایش‌ها متوجه می‌شوند که ساختار پا سالم است و اختلالی در آن وجود ندارد. پس به نظر شما این درد به چه علت است؟

بعضی از دردهای پا دلایلی غیر از اختلال‌های ساختاری پا دارند. مثلا ممکن است فردی که دیسک کمر یا اختلال در سیاتیک دارد، احساس درد در ناحیه پاشنه پا را تجربه کند.

بسیاری از اختلال‌های کمر بر عملکرد فرد اثر می‌گذارند و باعث کاهش سرعت در انجام فعالیت‌های او می‌شوند. این اختلال‌ها علائم و نشانه‌های مختلفی دارند که درد پاشنه پا یکی از این علائم است. این دردها کیفیت زندگی فرد را می‌توانند کاهش دهند.

تشخیص درد پا به چه صورت است؟

دکتر ارتوپد مچ دست و پا شما با بررسی نوع کفشی که می‌پوشید، طرز راه رفتن، میزان راه رفتن و ایستادن در روز و سابقه بیماری‌های شما علت درد را تشخیص می‌دهد و درمان مربوطه را شروع می‌کند. گاهی برای تشخیص بهتر انجام آزمایش‌هایی مثل تصویربرداری درخواست می‌شود.

درمان درد پاشنه پا به روش سنتی

اگر شدت درد پا کم باشد می‌توان با استفاده از روش‌های خانگی و ساده درد را کاهش داد یا متوقف کرد. اجازه دهید تعدادی از آن‌ها را نام ببریم.

 • از انجام فعالیت‌هایی که فشار زیاد بر پاشنه پا وارد می‌کند دوری کنید.
 • کفش مناسب پای خود تهیه کنید. زیرا همان‌طور که در متن بالا گفتیم کفش نامناسب علت بسیاری از اختلال‌ها می‌تواند باشد.
 • برای کاهش فشار وارده بر کف پا سعی کنید پا برهنه راه نروید.
 • استراحت کافی داشته باشید.
 • اگر ورزش می‌کنید حتما قبل از شروع ورزش بدنتان را گرم کنید.
 • مواد غذایی حاوی ویتامین B مثل آووکادو، تخمه آفتاب‌گردان، ماهی سالمون و تخم‌مرغ را در وعده‌های خود بگنجانید.
 • برای کاهش درد از کیسه‌های یخ در محل استفاده کنید.

درمان درد پاشنه پا با داروهای گیاهی

برای درمان درد پاشنه با استفاده از داروهای گیاهی یا روش‌های خانگی راهکارهای زیر را امتحان کنید.

سرکه

سرکه برای کاهش التهاب استفاده می‌شود. وان حمام را با آب داغ پر کنید و سپس سرکه و نمک را در آن بریزید. پاهای خود را به مدت ۲۰ دقیقه در وان قرار دهید.

روش دیگر استفاده از سرکه برای کاهش درد به این صورت است که دو وان را با آب و سرکه پر کنید. در یکی آب سرد و در دیگری آب گرم بریزید.

روزانه ۳ تا ۴ بار یک حوله را در وان گرم خیس کنید و دور پای خودت به مدت ۵ دقیقه بگذارید و همین عمل را با وان آب سرد هم انجام دهید.

سولفات منیزیوم

۲ تا ۳ قاشق غذاخوری نمک سولفات منیزیوم را در وان آب گرم بریزید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پاهای خود را در آن خیس کنید. نمک باعث کاهش درد فوری می‌شود اما پوست شما را خشک می‌کند که باید بعد از استفاده از آن مرطوب‌کننده بزنید.

روغن میخک

روغن را به پاشنه پای خود بزنید و به آرامی ماساژ دهید. انجام این کار جریان خون ناحیه را افزایش می‌دهد و باعث کاهش درد می‌شود.

فلفل قرمز

اگر زمانی که کف پا شما سرد می‌شود درد به سراغ شما می‌آید مقداری فلفل قرمز در جوراب خود بریزید و بعد آن را بپوشید.

این کار باعث می‌شود پای شما گرم بماند. همچنین می‌توانید برای کاهش درد نصف قاشق چای‌خوری پودر فلفل قرمز در نصف سطل آب گرم بریزید و بعد پاهای خود را در آن خیس کنید.

علاوه بر روش‌های گفته شده، برای درمان درد پاشنه پا از جراحی، انجام تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی نیز می‌توان کمک گرفت که برای استفاده از این ‌روش‌ها باید به دکتر فیزیوتراپ مچ دست و پا مراجعه کنید. اگر دسترسی به پزشک ندارید حتما با متخصصان مشاوره استخوان و ارتوپدی پذیرش ۲۴ صحبت کنید.

پیشگیری از درد پاشنه پا

راه‌هایی برای پیشگیری از درد پاشنه پا وجود دارد که متناسب با شرایط خود می‌توانید آن‌ها را رعایت کنید:

 • زمانی که احساس خستگی و درد در پاهای خود حس می‌کنید استراحت کنید.
 • وزن خود را متعادل نگه دارید.
 • رژیم غذایی مناسب و غنی از ویتامین B داشته باشید.
 • از مکمل‌های D استفاده کنید.
 • قبل از ورزش حرکات کششی انجام دهید و کفش مناسب بپوشید.
 • تمرینات کششی را که باعث کشش تاندون آشیل و فاشیا پا می‌شوند انجام دهید.
 • اگر ورزشکار هستید پس از انجام حرکات سنگین کف پاهای خود را با کیسه یخ ماساژ دهید.
 • تشخیص زودهنگام دردها و ناراحتی‌ها که نشان‌دهنده هشدار برای توقف یا کاهش فعالیت‌های سنگین است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شدت درد کم باشد با روش‌های خانگی ممکن است درد متوقف شود اما گاهی نیاز است حتما به دکتر ارتوپد مراجعه کنید. با توجه به موارد زیر این درد را جدی بگیرید.

 • اگر درد پاشنه پا بیشتر از یک هفته طول بکشد و در صورت ثابت و بی‌حرکت بودن پا درد تداوم داشته باشد.
 • در راه رفتن طبیعی فرد مشکل ایجاد شده باشد.
 • تب نیز همراه درد پاشنه پا در فرد ایجاد شود.
 • اگر درمان‌های خانگی موثر نباشد.
 • درد ناگهانی شروع شود.
 • در پاشنه پا التهاب دیده شود.
 • اگر شدت درد به‌حدی زیاد باشد که فرد نتواند راه برود.

برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن شدت درد خود و همچنین تشخیص زمان مراجعه حضوری به پزشک می‌توانید با متخصص آنلاین ارتوپدبه‌صورت آنلاین در هر ساعت از شبانه‌روز در ارتباط باشید. پا ستون بدن است و با جدی گرفتن درد پاشنه پا می‌توانید زندگی را بهتر و سالم‌تر پیش ببرید.


۳.۹/۵


(۱۴ نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص استخوان و مفاصل را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر استخوان و مفاصل

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا