خانواده

سریال تاریخی ترکیه ای محتشم یوزییل قسمت اول

کوسم سلطان یا ماه پیکر که بود؟

کوسم سلطان (تلفظ ترکی آن  CO’SEM SUL’TAN)(1590 تا 2 سپتامبر 1651) – همچنین به عنوانMahpeyker ماه پیکر سلطان شناخته شده  (تلفظ ترکی mahpejˈkeɾsulˈtan) – یکی از قدرتمندترین زنان تاریخ عثمانی بوده است.

کوسم قدرت خود را در زمینه سیاست و دردربار امپراتوری عثمانی زمانی که بعنوان یکی از زنان مخصوص  حرم سلطان و به عنوان همسر مورد علاقه و سپس  همسر قانونی (عقدی ) سلطان احمد اول (1603 تا 1617) و والده  سلطان، مادر مراد چهارم(1623 تا 1640)و ابراهیم(1640 تا 1648)، و مادر بزرگ  محمد چهارم(1648 تا 1687)  بود به دست آورد. او یکی از چهره های برجسته دوره سلطنت زنان در دربار عثمانی بود.

کوسم در طول سلطنت 6 تن از سلاطین عثمانی زندگی کرد، احمد اول، مصطفی اول، عثمان دوم، مراد چهارم، ابراهیم، و محمد چهارم. پس از مرگش لقب مادر شهید را به او دادند.او و عروسش حدیثه سلطان تنها زنانی بودند که در تاریخ عثمانی به تنهایی فرمانروایی کرده اند.

بیشتر بدانید : سلطان احمد پادشاه عثمانی که ارادت خاصی به پیامبر اسلام داشت

چهره کوسم سلطان یا ماه پیکر

اوایل زندگی کوسم سلطان

کوسم اصالتاً یونانی بود. گفته می شود که او دختر یک کشیش در جزیره تینوس بود که قبل از ازدواج آناستازیا بات نام داشت. البته این اطلاعات کاملاً موثق نیستند.او به عنوان برده توسط حکمران بوسنی خریداری شده و در سن پانزده سالگی، به حرمسرای سلطان احمد اول فرستاده شد. بعد از گرایش به اسلام نام او را به ماه پیکر ( اندامی مانند ماه) تغییر دادند و بعدها سلطان احمد اورا کوسم نامید.

بیشتر بدانید : سلطان مراد چهارم, پادشاه عثمانی +سرگذشت

کوسم سلطان, سلطان مخصوص حرم سلطان احمد

در ابتدای سلطنت احمد تغییراتی در اداره حرمسرای سلطان بوجود آمد. صفیه سلطان مادر بزرگ قدرتمند احمد که اداره حرم را به عهده داشت از قدرت برکنار شد ودر ژانویه 1604 به کاخ قدیمی منتقل گردید.

یک سال بعد حندان سلطان مادر سلطان احمد و رئیس حرمسرا با لقب والده سلطان در نوامبر سال 1605 درگذشت. این موقعیت سبب شد که کوسم که یکی از بانوان خاص حرم بود در راس هرم قدرت اداره حرم قرار گیرد.

به عنوان یکی از زنان خاص حرم سلطان احمد، او وظیفه ای طولانی مدت بعنوان نگهبان شاهزاده ها در دربار داشت. به نظر می رسد که تغییرات قابل توجهی که در الگوی  جانشینی تاج و تخت درزمانسلطان احمد بوجود آمد نتیجه تلاشهای او باشد. او اهمیت منافع شخصی خود را دریافته بود بویژه این که او دیگر بعنوان یکی از زنان خاص حرم نبود بلکه مادر شاهزاده ای بود که در انتظار تخت پادشاهی بود. به گفته سفیر ونیزی, کوسم برای نجات مصطفی از کشته شدن بوسیله برادرش  با این هدف که پسر خود را نیز از این سرنوشت نجات دهد لابی کرد. در زمان زندگی خود بعنوان بانوی خاص حرمسرا کوسم روزانه 1000 آسپرس (پول رایج آن دوران ) دریافت می کرد.

سفیر رومی به نام کانترینی گزارشی از ضرب و شتم یکی از زنان حرم به دستور سلطان در سال 1612  را داده به این دلیل که کوسم را رنجانده بود. احتمال دارد که این زن ماه فیروزهسلطان یکی دیگر از زنان حرمسرای سلطان و رقیب کوسم باشد. او همچنین تلاش کرد که مصطفی برادر شوهر خود را از اعدام نجات دهد و موانع سر راه ماه فیروز که مشغول لابی به نفع پسرش بود را از بین برد.

سلطان احمد مانند پدرش محمد سوم و مادرش حندان در جوانی (27 سالگی ) در 22 نوامبر 1617 درگذشت. مرگ او سبب شد کوسم موقعیتش را در کاخ توپ کاپی از دست داده و در زمان سلطنت برادر شوهرش مصطفی  اول و ناپسریش عثمان دوم در کاخ قدیمی زندگی کند.

طرحی که از چهره کوسم سلطان کشیده شده بود

کوسم سلطان, والده سلطان: تصدی اول

کوسم زمانی که پسرش مراد چهارم در تاریخ 10 سپتامبر 1623 به سلطنت رسید دوباره قدرت را به دست آورد. پس از آن  نه تنها لقب والده سلطان را به او دادند بلکه به دلیل کم سنی پسرش به عنوان نایب (مشاور) سلطنه نیز شناخته می شد. در طول زمامداری پسرش از 10 سپتامبر 1623 تا 18 می 1632 در بیشتر موارد زمامداری مراد چهارم, او بود که با تسلط بر پسرش امپراتوری را اداره می کرد. او حتی زمانیکه که دیگر به عنوان مشاور سلطان سمتی نداشت در جلسات دیوان از پشت پرده شرکت می کرد.

در اوایل سلطنت مراد امپراتوری عثمانی دچار هرج و مرج شد. امپراطوری صفویه ناگهان به عراق حمله کرد، شمال آناتولی دچار شورش شد و در سال 1631 جان نثاران امپراطوری به کاخ حمله کردند و وزیر اعظم دربار و سایرین را کشتند. مراد که ترسیده بود به سرنوشت برادر بزرگش عثمان دوم دچار شود تصمیم گرفت قدرت خود را اثبات کند. سپس مصمم شد فساد موجود در دربار را که در زمان سلطنت پادشاهان قبلی رواج یافته بود را سرکوب کند و تمامی اینها بدون کمک مادرش قابل انجام نبود. فرمانروایی واقعی او از حدود سال 1632 آغاز شد زمانیکه او حکومت را بدست گرفت و تمامی متجاوزان را سرکوب و حاکمیت پادشاهی را دوباره برقرار کرد.

بیشتر بدانید : حندان سلطان والده سلطان خام و بی تجربه سلطان احمد

کوسم سلطان, والده سلطان: تصدی دوم

پسر دیگر کوسم به نام ابراهیم در ترس و وحشت از کشته شدن به دستور برادرش زندگی می کرد. زندگی او تنها به دلیل وساطت مادرش حفظ شده بود. بعد از مرگ مراد،  ابراهیم تنها وارث سلطنت بود. پس از درخواست وزیر اعظم کمانکش کارا مصطفی پاشا برای به دست گرفتن سلطنت ابراهیم مشکوک شد که مبادا مرگ برادرش ساختگی بوده و راهی برای به تله انداختن او می باشد. با وساطت کوسم و وزیر اعظم و آزمایش شخصی وی از بدن برادر مرده اش وی تصمیم گرفت که تاج و تخت را بپذیرد.

زمانیکه در سال 1640 ابراهیم جانشین برادرش شد نشان داد که ثبات اخلاقی لازم برای اداره حکومت را ندارد. این امرکوسم را در قدرت نگه داشت. از آنجائیکه ابراهیم تنها بازمانده مرد پادشاهی عثمانی بود مادرش او را تشویق می کرد تا خود را با زنان حرم سرگرم نگه دارد. مشغولیت پادشاه به حرمسرا به کوسم اجازه داد تا قدرت را بدست گرفت و به نام پسرش حکمرانی کند. با این وجود او در نظر سلطان بی مقدار شد و کاخ امپراطوری را ترک کرد.

رفتارهای ابراهیم گمانه زنیهایی را برای خلع وی به راه انداخت. در سال 1647 وزیر اعظم صالح پاشا، کوسم سلطان و شیخ الاسلام عبدالرحیم افندی تلاش ناموفقی برای خلع ابراهیم و جانشینی پسر وی انجام دادند. صالح پاشا اعدام و کوسم از حرم تبعید شد. سال بعد جان نثاران و علما شورش کردند. در 8  آگوست 1648 ابراهیم از پادشاهی برکنار دستگیر و در کاخ توپ کاپی زندانی شد. کوسم به برکناری پسرش رضایت داد و گفت که در پایان او نه شما و نه من را زنده نخواهد گذاشت و ماقدرت حکومت را از دست خواهیم دارد. تمام مملکت در فساد است. باید سریعاً او را از تاج و تخت برکنار کنیم.

وزیر اعظم جدید سوفا محمد پاشا از شیخ الاسلام درخواست کرد که دستور اعدام ابراهیم را اعلام کند  و اعلام شد که اگر دو خلیفه وجود داشت یکی را بکشید. کوسم رضایت خود را اعلام کرد و دو مامور اعدام ارسال شدند. ابراهیم در 18 آگوست 1648  خفه شد.

برن سات بازیگر نقش کوسم سلطان در سریال ماه پیکر

بیشتر بدانید : صفیه سلطان زن صیغه ای و معشوقه همیشگی شاه

کوسم سلطان, والده سلطان: تصدی سوم

سرانجام کوسم نوه 7 ساله خود محمد چهارم را به دیوان معرفی کرد و گفت بیایید ببینید می خواهید با او چه کنید! بدین ترتیب او مجدداً خود را به عنوان نایب السلطنه معرفی کرد و بین سالهای 1648 تا 1651 آزادانه فرمانروایی کرد. در راس سلسله امپراتوری عثمانی پادشاه خردسال محمد چهارم قرار داشت. با پادشاهی محمد لقب والده سلطان ( مادر سلطان حاکم) بایستی به مادر وی یعنی حدیثه تورهان سلطان داده می شد. به هر حال تورهان به دلیل جوانی و بی تجربگی نادیده گرفته می شود و به جای وی کوسم به مقامات عالی سلطنتی دست یافت. کوسم مادر دو سلطان بود بنابراین تجربه بیشتری داشت.

مرگ کوسم سلطان

تورهان مادر محمدچهارم بود وی یکی از افرادیست که در به قتل رسیدن کوسم دست داشت. تورهان زمانیکه 12 ساله بود به عنوان هدیه از طرف خان کریمه به قصر توپ کاپی نزد کوسم فرستاده شد. احتمالا کوسم نیز او را به عنوان همخوابه به پسرش ابراهیم هدیه داده. تورهان آنقدر زن جاه طلبی بود که نمی توانست مقام خود را به همین راحتی به کوسم بدهد.

در جدال خود با کوسم برای بدست آورن عنوان والده سلطان او توسط خواجه ای که رئیس حرم بود  و از طرف وزیر اعظم حمایت می شد در حالیکه کوسم از حمایت جان نثاران دربار برخوردار بود. اگرچه مقام کوسم به عنوان والده سلطان برای دولت بسیار خوشایند بود اما مردم از دخالت جان نثاران در امور حکومت ناراضی بودند.

در این جنگ قدرت کوسم تصمیم گرفت محمد را خلع و یکی دیگر از نوه های جوان خود را جانشین وی کند این جابجایی بیشتر به دلیل کنارگذاشتن عروسش با کسی بود که کوسم بتواند راحت تر بر او تسلط داشته باشد. این نقشه به خاطر دخالت ملک خاتون یکی از خدمتکاران کوسم و خبررسانی وی به تورهان مبنی بر اینکه کوسم قصد برکناری محمد و جانشینی او با یکی از نوادگان سلطنتی که مادر بی عرضه ای داشته باشد را دارد شکست خورد.

به هرحال ولو اینکه تورهان در قتل کوسم دست داشته باشد یا نه کوسم سه سال بعد از نایب السلطنه شدن به قتل رسید. شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه تورهان دستور ترور کوسم را صادر کرده است. بعلاوه برخی عنوان کرده اند که کوسم توسط خواجه مسئول حرم سلیمان بلنده با استفاده از  پرده اتاق خفه شده است. یکی از خائنین حرم با تکیه بر شایعاتی که در حرم شنیده ادعا کرده  که کوسم بوسیله موهای خودش به قتل رسیده است.

بعد از مرگ وی جسدش از توپ کاپی به قصر قدیمی منتقل شده و در مقبره همسرش احمد اول به خاک سپرده شد. کوسم به خاطر اعمال خیرخواهانه و آزاد کردن خدمتکارانش پس از سه سال خدمت به وی مشهور است. پس از مرگش مردم استانبول سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

لحظه مرگ کوسم سلطان

بیشتر بدانید : مصطفی اول دیوانه ای که پادشاه عثمانی شد

پسران کوسم سلطان

 •  شاهزاده محمد (8 مارچ 1605 قبل در تاریخ 12 ژانویه 1621)
 • مراد چهارم (26 یا 27 جولای 1612 تا 8 فوریه 1640) او هفدهمین پادشاه عثمانی از 20 ژانویه 1623 تا زمان مرگش بود.
 • شاهزاده کاظم (اوایل 1614 تا 17 فوریه 1638 از سال 1635 مقام پادشاهی داشت.
 • شاهزاده سلیمان(1615 قتل در تاریخ 27 جولای1635)
 • ابراهیم (5 نوامبر1615- 18 آگوست1648) او هجدهمین پادشاه امپراطوری عثمانی است که از 9 فوریه 1640 تا 12 آگوست 1648 فرمانروایی کرد.

دختران کوسم سلطان

 • عایشه سلطان 1605 تا مه 1657)
 • فاطمه سلطان (1606تا1670)
 • جواهرسلطان (1608 تا1660)
 • هنزاده سلطان (1609 – 21 سپتامبر 1650)

 

بیشتر بدانید : صدف طاهریان از پیشنهاد های غیراخلاقی در ترکیه گفت

بیشتر بدانید : چرا برن سات بازیگر «عشق ممنوع» حاضر نشد در فیلم ایرانی بازی کند؟!

بیشتر بدانید : بازیگر ترکیه از عشق رویایی به همسر جدیدش گفت!

بیشتر بدانید : بهترین بازیگران زن ترکیه در سال 2018+ تصاویر

تهیه و ترجمه: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ


بهترین سریال های تاریخی ترکیه ؛ درام تاریخی ترکی خوب چی ببینیم؟

در نوشتار جدید تکراتو بهترین سریال های تاریخی ترکیه را معرفی خواهیم نمود. لیستی از بهترین سریال‌هایی که به تاریخ عثمانی و سلجوقی اشاره دارند، تهیه شده است.

سریال‌های تاریخی، بعد از سریال‌های کمدی عاشقانه و مافیایی، محبوب‌ترین ژانر در ترکیه است. این سریال‌ها در سراسر جهان و ایران نیز از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار هستند. علی‌الخصوص که تاریخ ترکیه به نوعی به تاریخ ما نیز مرتبط است. تاریخ ترکیه از زمان آغاز امپراتوری عثمانی و جدایی از ایران آغاز می‌شود. به همین دلیل مانند بسیاری از کشورها تاریخ طولانی مدت ندارند.

اما امپراتوری عثمانی به قدری قدرتمند و تاریخ ساز بود، که بسیاری از مردم علاقه بسیاری به آشنایی با آن دوران دارند. فتح قسطنطنیه (استانبول کنونی) نیز یکی از تاریخی‌ترین و شکوهمندانه‌ترین فتوحیات تاریخ جهان محسوب می‌شود. سلطان محمد (مهمت فاتح) در سن نوزده سالگی، توانست کاری را که ۲۴ شاه قبل از او نتوانستند انجام دهند، به سرانجام رساند. او قلب امپراتوری روم شرقی را فتح نمود.

سازندگان ترک سریال های تاریخی، با استفاده از صحنه پردازی‌های زیبا، ترکیب داستان‌های عاشقانه و درام با موضوع تاریخی، سریال‌های سرگرم‌کننده و جذابی را تولید کرده‌اند. می‌توانید به همراه خانواده به تماشای آن‌ها بنشینید، بدون اینکه احساس بی‌حوصلگی نمایید. در این نوشتار نیز با معرفی بهترین سریال های تاریخی ترکیه سعی داشتیم، در انتخاب سریال محبوب خود، کمکی نموده باشیم.

بهترین سریال های تاریخی ترکیه

درام تاریخی ترکی خوب چی ببینیم؟

 

View this post on Instagram

 

A post shared by رسانه تخصصی سینما، بازی و هنر (@figar_ir)

در نوشتار زیر، بهترین سریال های تاریخی ترکیه را بررسی خواهیم کرد. علاوه بر آن بهترین سریال ترکی تاریخی درام را نیز معرفی و مشخص نموده‌ایم. همراه ما باشید.

حریم سلطان (صد سال محتشم)

 • نام اصلی: Muhteşem Yüzyıl
 • IMDB: امتیاز ۶.۵
 • کارگردان: یاغمور تایلان،‌ دورول تایلان
 • ستارگان: وحیده پرچین، خالد ارگنچ، مریم اوزرلی، محمد گونسور، انگین اوزترک، آراس بولوت اینملی، تولگا ساریتاش، بورجو اوزبرک

سریال حریم سلطان یکی از بهترین سریال های تاریخی ترکیه محسوب می‌شود، که در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد. این سریال تعداد قسمت‌های زیادی دارد و از زمان حکومت سلیمان شاه و پسران او را در بر می‌گیرد.

موضوع سریال درباره تاثیر گذاری خرم سلطان در حکومت سلطان سلیمان و تاریخ امپراتوری عثمانی است. این سریال زمانی آغاز می‌شود که سلیمان، هنوز شاهزاده است. پس از مرگ پدرش، یاووز سلطان سلیم، بر تخت پادشاهی می‌نشیند. او در این بین عاشق خرم سلطان، که به عنوان کنیز وارد حرمسرای کاخ شده است، می‌شود. ماهیدوران مادر شهزاده مصطفی، مادر سلطان و ابراهیم پاشا، بزرگترین مانع برای بازی قدرت خرم سلطان، که برای انتقام آغاز کرده بود هستند.

داستان سلطان سلیمان که به خاطر عشقش، دچار مشکلاتی با دولت شده است و تلاش‌های فراوان خرم سلطان به خاطر پسرانش، موضوع اصلی این سریال تاریخی است. اما در کنار این مباحث، شاهد دیگر اتفاقات تاریخی مربوط به آن دوران و عشق و عاشقی دیگر کاراکترها نیز خواهیم بود. به همین علت حریم سلطان، بهترین سریال ترکی تاریخی درام نیز شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال های کمدی خارجی

بهترین سریال های ومپایری جهان

خداحافظ دیار روم

 • نام اصلی:‌ Elveda Rumeli
 • IMDB: امتیاز ۷.۷
 • سازندگان: علی‌جان یاراش، اوزگه افندی‌اوغلو، نوران اورن‌شیت
 • ستارگان: اردال اوزیاغجیلار، رضا کوجااوغلو، تولگاهان ساییشمان

سریال خداحافظ دیار روم با امتیاز ۷.۷ از IMDB بهترین سریال ترکی تاریخی درام به شمار می‌آید. این سریال در ژانر تاریخی و درام ساخته شده است. این مجموعه تلویزیونی درباره سال‌های ۱۸۹۶ تا ۱۹۰۷ و ماجراهای دراماتیک آن زمان است. بازیگران و عوامل پشت صحنه ترک و مقدونی، در کنار هم برای ساخت این سریال فعالیت نموده‌اند.

در آغاز دهه ۱۹۰۰، که هنوز مقدونیه تحت سلطنت عثمانی بود، درد و تبعیدهای اجتناب ناپذیری دامان دهقانان را در آستانه تغییر جدید گرفت. رامیز به عنوان یک دامدار امرار معاش می‌کرد و خانواده‌اش متشکل از پنج دختر بود. او زندگی خود را در روستای Pürşıçan در شهر Manastır می‌گذراند. منتهی جغرافیای آن‌ها جایی است که، مردم بالکان یکی پس از دیگری شورش می‌کردند و آشفتگی داخلی روز به روز در حال افزایش بود.

رامیز و خانواده‌اش در جغرافیایی زندگی می‌کردند که بدون درگیری مسلمانان و مسیحیان بود. اما روزهای آرامش به آرامی در حال پشت سر گذاشتن بود. رامیز و همسرش فاطما، از دنیا بی‌خبر و تنها هدفشان، ازدواج کردن دخترانشان است.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال های ایرانی

بهترین سریال های طنز ایرانی

وطنم تویی

 • نام اصلی: Vatanım Sensin
 • سازندگان: یاعمور تایلان، دورول تایلان
 • ستارگان: هالیت ارگنچ، برگزار کورل، میرای دانر، کوبیلای آک‌کایا، پینار دنیز

داستان سریال وطنم تویی، مرتبط با سال ۱۹۱۹در ازمیر می‌گذرد. داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که بین وظایف و وجدان خود در محیط وحشیانه جنگ گیر کرده‌اندو آن‌ها سعی می‌کنند عشق خود را زنده نگه دارند و با وجود همه چیز با هم بمانند. آن‌ها در اسارت هستند و آزادی خود را از دست داده‌اند. این سریال با وجود نشان دادن تاریخ، به مسائل دراماتیک را نیز پرداخته است. به همین سبب بهترین سریال ترکی تاریخی درام شناخته شده است. با تماشای آن به این حقیقت نیز پی خواهید برد.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال های تابستان 1400

بهترین سریال های شبکه نمایش خانگی

روزی روزگاری در عثمانی: قیام

 • نام اصلی: Bir Zamanlar Osmanlı: Kiyam
 • IMDB: امتیاز ۷.۲
 • کارگردان: آلتان دونمز
 • ستارگان: تورکان شورای، جمال هونال،‌ آصلی تاندوغان، تولگا کارل

قیام عثمانی، یک مجموعه تلویزیونی تاریخی و اکشن ترک، جزء بهترین سریال های تاریخی ترکیه است. موضوع آن در رابطه با آدمکشان، عصر لاله و شورش پاترونا خلیل در امپراتوری عثمانی است. در سال ۱۷۱۱، امپراتوری عثمانی، توانست روسیه تزاری را شکست دهد. اما پس از آن وارد دوره فروپاشی شد.

فعالیت‌های نظامی با سرگرمی‌های شبانه جایگزین شد. این وضعیت مردم محلی و ینی‌چری‌ها را ناراحت کرد. اما آن‌ها جرئت قیام نداشتند. برادر “پاترونا خلیل” در آن زمان به دستور صدر اعظم اعدام شد. او از این وضع ناراضی بود و بسیار عصبانی شد. او درصدد انتقام برادرش بود. تلاش کرد تا مردم را برانگیزد. پس از آن نیز توانست سلطان را از قدرت برکنار کند. این سریال در دو فصل بیست قسمتی پخش شده است.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال های کمدی خارجی

بهترین سریال های 1400

سیلی عثمانی

 • نام اصلی: Osmanlı Tokadı
 • IMDB: امتیاز ۷.۷
 • کارگردان: مصطفی شوکی‌دوغان
 • ستارگان: اعور چاوش‌اوغلو، آلپر کول، اسماعیل حاجی‌اوغلو، ویدان آتاسور

دوگان بیگ و شاهین بیگ دو شخصیت متضاد هستند که می‌خواهند اولین فردی باشند، که در زمان فتح استانبول پرچم عثمانی را بر دیوارهای بیزانس نصب می‌کند. اما Akşemseddin این دو نفر را که محل خدمت خود را ترک کرده‌اند، مجازات می‌کند. این سریال پس از دو فصل و سی و هفت قسمت خاتمه یافت.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال های خارجی

بهترین سریال های نتفلیکس 2020

قیام ارطغرل

 • نام اصلی: Diriliş: Ertuğrul
 • IMDB: امتیاز ۸.۹
 • کارگردان: متین گون‌آی
 • ستارگان: انگین آلتان دوزیاتان، سردار گوکهان، اسرا بیلگیچ، کاعان تاشانر

ماجرای کلی این سریال پنج فصله بر اساس رویدادهای تاریخی، که منجر به سرنگونی دودمان سلجوقیان در آناتولی و به‌وجود آمدن امپراتوری عثمانی می‌شود، ساخته شده‌ است. این مجموعه پرهزینه‌ جزء بهترین سریال های تاریخی ترکیه است. سریال موسس عثمان که در ادامه این مقاله آمده است، دنباله این سریال و ماجرای پسر ارطغرل، عثمان بیگ را به نمایش در آورده است. این مجموعه که در فضاهای مجازی ترند شد، به گیم آو ترونز ترکی معروف شده است.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال های پلیسی جنایی جهان

بهترین سریال های سیتکام

ماه‌پیکر سلطان

 • نام اصلی: Muhteşem Yüzyıl: Kösem
 • IMDB: امتیاز ۷.۲
 • کارگردان: چاعتای توسون، مرت بایکال، یاعیز آلپ، زینب گون‌آی‌تان، دنیز کلوش
 • ستارگان: نورگل یشیلچای، برن سات، اکین کوچ، تولین اوزن، آسلیهان گوربوز، هولیا آوشار

سده محتشم، داستان زندگی کوسم سلطان،‌ همسر سلطان احمد یکم است. این سریال امتیاز ۷.۲ را از سایت IMDB دریافت کرده و در دو فصل، شصت قسمتی تولید شده است. موضوع آن حول محور چهاردهمین سلطان امپراتوری عثمانی، احمد اول و همسرش، آناستازیا (کوسم سلطان) می‌چرخد.

سده محتشم در ادامه سریال حریم سلطان ساخته شده است و زندگی دختری به نام کوسم سلطان را مرور می‌کند. او پس از اسارت و فرستاده شدن به حرم سلطان احمد یکم، مبدل به قدرتمندترین زن در تاریخ امپراتوری عثمانی شد. با توجه به ماجراهای دراماتیکی که خیلی زیبا نشان داده می‌شوند، این سریال بهترین سریال ترکی تاریخی درام نیز در سال ۲۰۱۵ بود.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال های HBO در سال 2021

بهترین سریال های عاشقانه 2021

حمله چیراگان

 • نام اصلی: Çırağan Baskını
 • IMDB: امتیاز ۴.۵
 • کارگردان: اعوزهان ترجان
 • ستارگان: جیدا آتش، انگین آلتان دوزیاتان، احمد ممتاز تایلان

با توجه به امتیازی که این سریال دریافت کرده است، نمی‌توان گفت که جزء بهترین سریال های تاریخی ترکیه است. اما یکی از حوادث تاریخی مهم ترکیه، موضوع بحث این سریال است. حمله چیراگان یا حادثه کاخ چیراگان، یک تلاش انقلابی بود. این انقلاب، در ۲۰ مه ۱۸۷۸ برای نجات و تقویت مراد پنجم، یکی از سلاطین عثمانی، که در کاخ چیراگان نگهداری می‌شد، انجام شد.

داستان تلاش برای کودتا با هدف برکناری عبدالحمید را روی پرده می آورد. نمایش مبارزه کسانی که خیانت کرده‌اند و کسانی که برای صلح ملت خود در معرض خطر مرگ هستند. و همچنین داستان یک عشق پرشور را روایت می‌کند.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال های 2021

بهترین سریال های نتفلیکس در سال 2021

یونس امره “سفر عشق”

بهترین سریال های تاریخی ترکیه

 • نام اصلی: “Yunus Emre “Aşkın Yolculuğu
 • کارگردان: امره کنوک، کامیل آیدین
 • ستارگان: گوکهان آتالای، پایدار توفکچی‌اوغلو، باران آک‌بولوت

این سریال که در ماه رمضان از شبکه TRT1 پخش می‌شد، درباره سفر یونس امره در مسیر تصوف، و سختی او در جنگی است که در این مسیر با روح خودش دارد. در قرن سیزدهم آناتولی، با بیشتر شدن حملات مغول، یونس امره به نالیهان سفر و در آنجا خود را به عنوان یک مقام سلجوقی معرفی می‌کند. پس از پیوستن به درگاه تپتوک امره (صومعه درویش)، او ماجرای درویش شدن خود را ادامه می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال های ترکی عاشقانه

بهترین سریال های جم تی وی (GEMTV)

پایتحت عبدالحمید

 • نام اصلی: Payitaht Abdülhamid
 • کارگردان: سردار آکار، امره کنوک، دوعان امید کاراجا، شوکی اس
 • ستارگان: بولنت اینال، اوزلم جونکر، بهادیر ینی‌شهیراوغلو

سریال پایتخت عبدالحمید، در مورد وقایع زمان سلطان عبدالحمید ساخته شده است. این مجموعه رویدادهای مهم بعد از بیستمین سال سلطنت سلطان عبدالحمید، در سال ۱۸۹۶را به نمایش می‌گذارد. سریال پایتخت ادامه مجموعه فیلینا مصطفی است. سریال فیلینا مصطفی در ادامه نوشتار بهترین سریال های تاریخی ترکیه معرفی شده است.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال های ترکی 2021

بهترین سریال های ترکی 2020

ظهور امپراتوری ها: عثمانی

 • نام اصلی: Rise of Empires: Ottoman
 • کارگردان: امره شاهین
 • ستارگان: جم یعیت اوزوم اوغلو، توماسو باسیلی، سلیم بایراکتار، طوبی بویوک اوستون، داملا سونمز
 • ژانر: مستند تاریخی
 • زبان فیلم: انگلیسی

سریال ظهور امپراطوری ها به صورت مستند ساخته شده است. در رابطه با سلطان محمد دوم عثمانی، ملقب به فاتح محمد است. بازیگران به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. لقب فاتح به این علت است که او، تنها کسی است که توانست قسطنطنیه (استانبول کنونی) را فتح و امپراتوری بیزانس را سرنگون کند.

بیش از ده‌ها امپراتور از جمله ملکشاه سلجوقی، بارها برای فتح کنستانتین تلاش نمودند، اما همه تلاش‌ها نتیجه مثبتی نداشت. سلطان محمد در سن نوزده سالگی توانست این غالبیت را از آن خود کند. این سریال از شبکه اینترنتی نتفلیکس پخش شده و محصول مشترک ترکیه و Netflix است.

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم و سریال های ام بی سی پرشیا (MBC Perisa)

بهترین سریال های شبکه HBO در سال 2020

رستاخیز: امپراتوری بزرگ سلجوقی

بهترین سریال های تاریخی

 • نام اصلی: Uyanış: Büyük Selçuklu
 • کارگردان: امره کونوک
 • ستارگان: بوعرا گولسوی، اکین کوچ، سودا ارگینجی، سزین آک باش اوغلو

یکی از جدیدترین و بهترین سریال های تاریخی ترکیه سریال بیداری سلجوقیان است. فصل اول بیداری سلجوقیان بزرگ در ۲۰۲۱ آغاز به نمایش کرد و تا اواسط بهار پخش شد. موضوع این سریال در رابطه با دوران حکومت سلجوقیان و پبروزی‌های شکوهمندانه ملکشاه است. در طول مجموعه شاهد به حکومت رسیدن ملکشاه، گسترش قلمرو در زمان وی، درگیری‌های سلجوقیان و باطنیون، فتح قلعه کوول و شکست ارتش روم هستیم. اما این سریال کاملا بر اساس واقعیت نوشته نشده است.

نویسنده به کمک تخیل خود، با الهام از تاریخ، داستانی درام درباره پسر سوم ملکشاه یعنی احمدسنجر نوشته است. به همین سبب بهترین سریال ترکی تاریخی درام در سال ۲۰۲۱ محسوب می‌شود. ملک سنجر مجبور بود به دور از پدر بزرگ شود و کسی هویت واقعی او را نشناسد. سال ها بعد،‌ زمانی که سنجر جوانی برومند و یکی از دلیران ویژه خواجه نظام الملک شده است‌، برای خدمت به دولت‌اش باز می‌گردد و پدرش را بعد از سال‌ها از نزدیک می‌بیند. در طول سریال شاهد عاشقی سنجر، برملا شدن راز خانوادگی‌اش و جنگ‌های دلاورانه‌ او هستید.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال های ومپایری جهان

بهترین سریال های پلیسی جنایی جهان

موسس عثمان

 • نام اصلی: Kuruluş: Osman
 • کارگردان: متین گون‌آی
 • ستارگان: بوراک اوزچیویت، نورالدین سونمز، راگیپ ساواش، ساروهان هونل

موسس عثمان یا قیام عثمان در ادامه سریال قیام ارطغرل (Diriliş: Ertuğrul) که داستان زندگی پدر عثمان اول،‌ یعنی ارطغرل است، می‌آید. سریال ارطغرل در این نوشتار برای شما معرفی شد. قیام ارطغرل با ۵ فصل و ۱۵۰ قسمت یکی از بهترین سریال های تاریخی ترکیه است. ماجراهای درامی که در مجموعه موسس عثمان به نمایش در آمده، آن را به بهترین سریال ترکی تاریخی درام در سال‌های اخیر بدل نموده است.

در ادامه قیام ارطغرل، در سریال قیام عثمان شاهد زندگی پرفراز و نشیب عثمان اول و چگونگی تاسیس سلسله عثمانی خواهیم بود. عثمان راه پدرش را ادامه می‌دهد و در جنگ‌های متعددی شرکت می‌کند. او با سیاست‌های خود، غالب بسیاری از جنگ‌ها می‌شود. در فصل دوم این سریال عثمان بیگ صاحب وارث می‌شود. به زودی فصل سوم این سریال نیز منتشر خواهد شد و ما پیش تر به زمان پخش فصل سوم سریال عثمان پرداخته بودیم.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال های کره ای مدرسه ای 

بهترین سریال های کره ای نتفلیکس

ماوراء

 • نام اصلی: Mavera
 • کارگردان: دوعان امید کاراجا
 • ستارگان: کورل جزایرلی، گورکم سویندیک، سینان توزجو، نجیب کاراکایا

ماورا داستان زندگی افسانه‌ای صوفی، معروف به خواجه احمد یسوی، متصوف ترک‌تبار، شاعر و بنیانگذار طریقت یسویه است. ماجرا ازجایی شروع می‌شود که احمد به همراه سه تن از دوستان درویش ترکستانی خود، توسط یوسف همدانی به یکی از شهرهای مهم آن دوران یعنی بغداد فرستاده می‌شوند. و در طی سریال شاهد مجادلات وی در محل سکونت جدیدش خواهیم بود.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال های کره ای کمدی

بهترین سریال های کره ای تاریخی

فیلینا مصطفی

 • نام اصلی: Filinta
 • IMDB: امتیاز ۸.۲
 • سازندگان: یوسف اسنکال، سردار اوعرتیجی
 • ستارگان: اونور تونا، جم اوچان، داملا اسلان آلپ

در قسمت اول این سریال، برادر فیلینتا مصطفی که بسیار دوستش دارد و دوست او، بیچاک علی، در تله‌‌ای که برای آن‌ها ایجاد شده بود، مردند. در آن حادثه، مصطفی مسئول این امر شناخته شد. او به طور مشروط به مدت یک سال آزاد بود. اما علی زنده بود. بوچاک علی در آن انفجار بزرگ، نجات یافت اما حافظه خود را از دست داده بود. او برگشت، اما با هدف کشتن مصطفی! مصطفی، کسی که خیلی دوستش داشت. این سریال با دریافت امتیاز ۸.۲، یکی از بهترین سریال های تاریخی ترکیه است.

بیشتر بخوانید:

 • بهترین سریال های نتفلیکس 2022
 • بهترین سریال های 2022
 • بهترین سریال های ترکی 2022
 • بهترین سریال های مشابه see
 • بهترین سریال های تاریخی
 • بهترین سریال های سیتکام
 • بهترین سریال های خارجی

.

منبع: hurriyet ، beyazperde

نظر شما در خصوص بهترین سریال های تاریخی ترکی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.

 


چند سالی است که سریال تاریخی ترکی مخاطبان زیادی دارد. این سریال‌ها با کیفیت بالا ساخته و برخی از آنها طرفداران زیادی دارند. در ادامه این مقاله با لیست برترین سریال ترکی تاریخی آشنا خواهید شد.

کشور ترکیه در صنعت سریال‌سازی بسیار پیشرفته است. این کشور بعد از آمریکا لقب دومین کشور برای صادرات سریال تاریخی ترکی را در تلویزیون دارد. بهترین سریال های تاریخی کشور ترکیه با بازی خوب بازیگران مشهور، موضوعی جذب‌کننده و صحنه‌های درام پرطرفدار هستند. مخاطبان علاقه‌مند به تاریخ در همه جای دنیا این آثار را تماشا می‌کنند. با پلازا همراه باشید تا با لیست بهترین سریال تاریخی ترکیه ای آشنا شویم.

فهرست مطالب

لیست سریال های تاریخی ترکیه

سریال های تاریخی ترکی طرفداران خاص خود را دارند. علاقه‌مندان به تاریخ عثمانی همیشه به دنبال بهترین سریال تاریخی ترکیه هستند. در این بخش شما را با برترین‌های آن آشنا خواهیم کرد. البته این لیست تمام سریال های ترکیه ای تاریخی نیست، بلکه سعی کردیم چند نمونه از بهترین‌ها را به ترتیب سال انتشار آنها معرفی کنیم.

1. سریال تاریخی ترکی حریم سلطان (Muhteşem Yüzyıl)

بازیگران سریال حماسی ترکی / سریال های تاریخی ترکیه

 • سال پخش: 2011-2014
 • ژانر: تاریخی، اکشن و عاشقانه
 • تعداد قسمت‌ها: 139
 • امتیاز IMDb: نمره 6.8
 • بازیگران اصلی: خالد ارگنچ، نور فتاح اوغلو، مریم اوزلی، اوکان یالابیک

سریال تاریخی ترکی دوبله فارسی «قرن با شکوه» را باید از اولین و بهترین سریال ترکیه ای تاریخی دانست. این سریال در بیشتر کشورهای دنیا نمایش داده شده است، اما در کشور ما ایران با اسم حریم سلطان شناخته می‌شود. قرن باشکوه سرآغازی در ساخت سریال های تاریخی ترکی بود. این سریال با کیفیت بسیار بالا و بازیگران مشهوری در سال 2011 جلوی دوربین رفت.

با گذشت این همه سال هنوز هم بازپخش سریال تاریخی ترکیه ای محتشم یوزییل در شبکه‌های مختلف و به زبان‌های زیادی انجام می‌شود. محبوبیت این عنوان سبب شده که همچنان بسیاری از افراد به دنبال آثار ترکی شبیه حریم سلطان باشند.

شما در سریال تاریخی ترکیه ای قرن با شکوه شاهد زندگی «سلطان سلیمان قانونی» هستید. او دهمین پادشاه امپراطوری عثمانی بود که از شهرت زیادی برخوردار شد. با ورود یک زن خارجی به نام روکسلانا به حرمسرای او و علاقه زیاد سلطان سلیمان به این زن دشمنی‌ها و کینه‌های فراوانی شکل می‌گیرد. خرم سلطان (این نام توسط سلطان سلیمان به همسر مورد علاقه‌اش داده شد) یکی از شخصیت‌های اصلی این داستان تاریخی ترکی با آن‌ها می‌جنگد و یکی از موثرترین زنان امپراطوری عثمانی خواهد شد.

این سریال ، بهترین سریال تاریخی ترکیه در 4 فصل جلوی دوربین رفت و پخش آن تا سال 2014 طول کشید. دیگر بازیگران این سریال تاریخی ترکی عبارتند از نباهت چهره (Nebahat Çehre)، سلما ارگچ (Selma Ergeç)، اوزان گوون (Ozan Güven)، مهمت گونسور (Mehmet Günsür)، انگین اوزترک (Engin Öztürk) و پلین کاراهان (Pelin Karahan).

2. سریال سعید و شورا (Kurt Seyit And Shura)

سریال های تاریخی ترکی 2021 / سریال تاریخی ترکی جدید

 • سال پخش: 2014
 • ژانر: عاشقانه، تاریخی
 • تعداد قسمت‌ها: 21
 • امتیاز IMDb: نمره 7.3
 • بازیگران اصلی: فرح زینب عبدالله، کیوانچ تاتلیتوغ، فحریه اوجن

سریال سعید و شورا یکی از بهترین سریال های ترکی قدیمی است که با ژانری عاشقانه در بستر تاریخ رقم می‌خورد. این سریال از نظر تماشاگران زیادی یکی از بهترین سریال های تاریخی کشور ترکیه به شمار می‌آید. سریال کورت سیت و یورا که ما به نام سعید و شورا می‌شناسیم در 21 قسمت آماده شده و هرچند سال‌های زیادی از ساخت آن می‌گذرد، اما همچنان بسیار پرمخاطب است.

کیوانچ تاتلیتوغ (Kıvanç Tatlıtuğ) از بازیگران پرطرفدار در ترکیه و ایران بوده که در کنار فرح زینب عبدالله (Farah Zeynep Abdullah) در این سریال عاشقانه به ایفای نقش پرداختند. در خلاصه‌ای از سریال آمده که شورا دختر یک خانواده اصیل روسی با کورت سعید که در ارتش مشغول است در یک مهمانی آشنا می‌شود. آن‌ها در همان لحظه اول عاشق یکدیگر می‌شوند. جالب است بدانید که این سریال تاریخی ترکی براساس رمانی به همین اسم نوشته نرمین بزمن (Nermin Bezmen) ساخته شده است. شما در این سریال شاهد عشقی حماسی خواهید بود که با تاریخ گره می‌خورد.

3. سریال تاریخی ترکی فیلینتا (Filinta)

سریال ترکی پادشاهی / سریال تاریخی ترکی دوبله فارسی

 • سال پخش: 2014-2016
 • ژانر: تاریخی، معمایی
 • تعداد قسمت‌ها: 56
 • امتیاز IMDb: نمره 6.6
 • بازیگران اصلی: اونور تونا، بوراک سرکان، مهمت اوزگور

حتما تا کنون نام سریال های تاریخی ترکی زیادی را شنیده‌اید که در مورد پادشاهی عثمانی ساخته شده‌اند. اما سریال تاریخی ترکی فیلینتا به دوران پادشاهی عثمانی مربوط نمی‌شود؛ بلکه قصه این سریال در قرن 19 میلادی شکل گرفته و در بستری تاریخی پیش می‌رود.

پس باید بدون شک فیلینتا را یکی از بهترین سریال های تاریخی کشور ترکیه دانست که داستانش از دل تاریخ این کشور بیرون آمده است. «فیلینتا مصطفی» یک پلیس خبره است که در جریان کشف مواد مخدر خودش متهم می‌شود. او همه تلاشش را می‌کند تا بی‌گناهی و دسیسه دشمنان را به اثبات برساند. شما در این سریال تاریخی معمایی شاهد بازی اونور تونا (Onur Tuna) بازیگر و مدل مشهور ترکی هستید که در ترکیه و ایران طرفداران زیادی دارد. این سریال از شبکه جهانی نتفلیکس قابل مشاهده است.

4. سریال یونس امره: سفر عشق (Yunus Emre: Aşkin Yolculuğu)

سریال تاریخی ترکی

 • سال پخش: 2015-2016
 • ژانر: بیوگرافی، تاریخی
 • تعداد قسمت‌ها: 44
 • امتیاز IMDb: نمره 8.1
 • بازیگران اصلی: یوسف گوکان آتالای، پایدار توفکچی‌اوغلو، باران آکبولوت

یکی از سریال های تاریخی ترکیه که در سبک بیوگرافی ساخته شد، سریال یونس امره: سفر عشق است. یونس امره یکی از شاعران صوفی قرن سیزدهم محسوب می‌شود که تحت تاثیر فرهنگ آناتولی (آسیای صغیر) قرار می‌گیرد و به گسترش فرهنگ و هنر می‌پردازد. سریال طی 2 فصل و 44 قسمت از شبکه TRT 1 پخش شد و هم‌اکنون در نتفلیکس نیز در دسترس است. سریال یونس امره در ایران نسبت به سریال‌های دیگر آنچنان شناخته شده نیست اما در ترکیه جز آثار محبوب تاریخی به حساب می‌آید. داستان این اثر از سریال های تاریخی ترکی بر اساس واقعیت سفر یونس امره را در زمان حمله مغولان نشان می‌دهد که مجبور می‌شود خانه خویش را ترک کند و سختی‌های درویش شدن را به جان بخرد.

5. سریال تاریخی ترکی وطنم تویی (Vatanim Sensin)

سریال ترکی تاریخی جدید / سریال های تاریخی کشور ترکیه

 • سال پخش: 2016-2018
 • ژانر: تاریخی و عاشقانه
 • تعداد قسمت‌ها: 59
 • امتیاز IMDb: نمره 8.4
 • بازیگران اصلی: خالد ارگنچ، برگزار کورل، اونور سایلاک

وطنم تویی از بهترین سریال های ترکیه ای تاریخی است که به موضوع استقلال ترکیه می‌پردازد. فرمانده‌ای دلیر و شجاع به نام جودت با بازی درخشان خالد ارگنچ (Halit Ergenç) به همراه همسر خود عزیزه در دوران جنگی که در برابر یونانی‌ها شکل گرفته بود، ایستادگی کردند. وطنم تویی از سریال های تاریخی ترکی محبوب این کشور به شمار می‌آید. سریالی پر از لحظات عاشقانه و احساسی در خلال جنگی بزرگ.

داستان این سریال حماسه ای ترکی به زمان قبل از روی کار آمدن مصطفی کمال آتاتورک برمی‌گردد. در آن زمان ترکیه توسط یونان اشغال شده بود. جودت برای استقلال این کشور فداکاری‌های زیادی کرد. او در جریان جنگ تیر می‌خورد و همه گمان می‌کنند شهید شده است. این موضوع باعث می‌شود تا همسر و فرزندانش به شهری دیگر مهاجرت کنند. دوست صمیمی جودت خود را به عزیزه نزیک کرده درحالی‌که چیزهای مهمی را بازگو نکرده است. وطنم تویی بر اساس واقعیت ساخته شده و باید آن را بهترین سریال ترکی ژانر تاریخی با این مضمون دانست.

6. سریال قیام ارطغرل (Diriliş: Ertuğrul)

 • سال پخش: 2014-2019
 • ژانر: تاریخی، جنگی، اکشن و عاشقانه
 • تعداد قسمت‌ها: 150
 • امتیاز IMDb: نمره 7.9
 • بازیگران اصلی: انگین آلتان دوزیاتان، نورتین سونمز، اسرا بیلگیچ

سریال قیام ارطغرل یکی دیگر از بهترین سریال های ترکی بر اساس واقعیت است که با ژانری تاریخی جنگی ساخته شده است. این سریال پرطرفدار در 5 فصل آماده شد و از سال 2014 تا 2019 پخش آن طول کشید. انگین آلتان دوزیاتان (Engin Altan Düzyatan) با بازی درخشان خود در نقش ارطغرل در این سریال بسیار مشهور شد و تحسین همگان را از آن خود کرد.

داستان این سریال ترکیه ای تاریخی در مورد ارطغرل پدر عثمانی اول است که متوجه تغییر زندگی افراد قبیله خود می‌شود. او سفری جنگجویانه را شروع کرده تا پیروزی را از آن امپراطوری خود کند. قیام ارطغرل از سریال های تاریخی ترکی است که در کشورهای اروپا و آسیا مورد توجه قرار گرفت. این سریال را به عنوان سریال معروف تاج و تخت ترکی می‌شناسند. قیام ارطغرل در ترکیه از شبکه نتفلیکس پخش شد، اما در کشورهای زیادی از تلویزیون آن کشور قابل مشاهده بود.

7. سریال تاریخی ترکی ماه پیکر (Muhteşem Yüzyıl Kösem)

 • سال پخش: 2015-2017
 • ژانر: تاریخی
 • تعداد قسمت‌ها: 60
 • امتیاز IMDb: نمره 6.6
 • بازیگران اصلی: برن سات، نورگل یشیلچای، اکین کوچ

کوسم سلطان یکی از سریال های تاریخی کشور ترکیه محسوب می‌شود که ما آن را در ایران با نام «ماه پیکر» می‌شناسیم. سریال تاریخی ترکی ماه پیکر در ادامه سریال معروف حریم سلطان ساخته شده است. ماه پیکر با ژانری تاریخی در مورد تأثیرگذارترین زن دوران پادشاهی عثمانی است.

کوسم سلطان دختری یونانی بود که به حرمسرای سلطان احمد یکم از پادشاهان عثمانی به اسارت فرستاده می‌شود. ماه پیکر در این سریال تاریخی ترکی توانست به همسر مورد علاقه پادشاه تبدیل شود. همین علاقه باعث شد تا او مانند خرم سلطان یکی از مقتدرترین زنان امپراطوری عثمانی باشد. او مادر ابراهیم یکم بود و توانست چندین دوره عنوان والده سلطان پادشاهی عثمانی را کسب کند.

از دیگر بازیگران این عنوان در فهرست بهترین سریالهای تاریخی ترکی می‌توان از تولین اوزن (Tülin Özen)، ویلدان آتاسور (Vildan Atasever)، هانده دوغان‌دمیر (Hande Doğandemir)، فرح زینب عبدالله، هولیا آوشار (Hülya Avşar) و اویکو کارایل (Öykü Karayel) نام برد.

8. سریال فاتح (Fatih)

 • تاریخ پخش: 2018
 • ژانر: تاریخی، جنگی
 • تعداد قسمت‌ها: 6
 • امتیاز IMDb: نمره 6.6
 • بازیگران اصلی: کنعان ایمیرزالی‌اوغلو، بوشرا دولی، چتین تکیندور

سریال تاریخی ترکی فاتح با کیفیتی استاندارد در خصوص فتح قسطنطنیه ساخته شده است. این سریال ترکی را میتوان از برترین سریال های تاریخی کشور ترکیه دانست که با ژانری تاریخی جنگی جلوی دوربین رفت. سلطان محمد خان همیشه آرزوی به دست آوردن قسطنطنیه را داشت.

سال‌های زیادی از حمله به این شهر می‌گذشت و هیچ پادشاهی توانایی پیروزی بر آن را نداشت. هیچ کشتی نتوانسته بود به آب‌های آن سرزمین نفوذ پیدا کند. اما سلطان محمد جور دیگری فکر می‌کرد. از دیگر بازیگران سریال حماسی ترکی فاتح باید به گورکان اویگون (Gürkan Uygun)، هازال فیلیز کوچوک‌کوسه (Hazal Filiz Küçükköse)، ارتان صبان (Ertan Saban)، اسماعیل دمیرچی (Ismail Demirci) و فوندا اریجیت (Funda Eryigit) اشاره کرد.

9. مینی سریال تاریخی ترکی سلطان قلب من (Kalbimin Sultani)

 • سال پخش: 2018
 • ژانر: تاریخی، کمدی، عاشقانه
 • تعداد قسمت‌ها: 8
 • امتیاز IMDb: نمره 6.4
 • بازیگران اصلی: علی ارسان دورو، الکساندرا نیکی فورووا، امل الگلچن

سریال تاریخی ترکی سلطان قلب من یکی از سریال های معروف ترکیه است که با ژانری کمدی عاشقانه در بستری تاریخی اتفاق افتاده است. داستان سریال در مورد سلطان محمود است که روزی برای بازدید از بازار در بین مردم قدم می‌زد. او به‌طور اتفاقی با معلم سفارت روسیه برخورد می‌کند.

آنا معلم روسی تبار، سلطان محمود را نشناخته و با قایق‌رانی ساده اشتباه می‌گیرد. سلطان محمود از شخصیت آنا خوشش آمده و او را به قصر دعوت می‌کند تا به فرزندانش زبان روسی درس بدهد. اما ورود او به قصر دشمنی‌های زیادی را به‌وجود می‌آورد. سریال سلطان قلب من در 8 قسمت 140 دقیقه‌ای ساخته شده و یک مینی سریال تاریخی ترکی محسوب می‌شود.

10. سریال قیام عثمان (Kuruluş: Osman)

 • سال پخش: 2019 تاکنون
 • ژانر: تاریخی، جنگی، اکشن
 • تعداد قسمت‌ها: 104 (در حال پخش)
 • امتیاز IMDb: نمره 7.5
 • بازیگران اصلی: بوراک اوزچیویت، اوزگه تورر، ساروهان هونل، آسلیهان کارالار

از سریال موسس عثمان می‌توان به عنوان یکی از جدیدترین و بهترین سریال های تاریخی ترکی 2021 یاد کرد. این سریال تاریخی ترکی جدید در سال 2019 توسط عوامل سازنده سریال تاریخی ترکی «معاد» ساخته شد. داستان سریال قیام عثمان از سریال های تاریخی ترکی در مورد نحوه به وجود آمدن امپراطوری عثمانی است. زندگی عثمان یکم فرزند ارطغرل و حلیمه خاتون با تمام سختی‌هایش در این سریال به تصویر کشیده شده است. موسس عثمان در ایران با نام «قیام عثمان» شناخته شده و شما می‌توانید آن را با دوبله فارسی از پلتفرم نماوا و فیلیمو ببینید.

11. سریال تاریخی ترکی ظهور امپراطوری‌ ها: عثمانی (Rise of Empires: Ottoman)

 • سال پخش: 2020
 • ژانر: تاریخی، جنگی، مستند
 • تعداد قسمت‌ها: 6
 • امتیاز IMDb: نمره 7.9
 • بازیگران اصلی: جم ییجیت اوزوم اوغلو، توماسو بازیلی، طوبی بویوک اوستون

سریال ظهور امپراطوری عثمانی یکی از جدیدترین سریال ترکی تاریخی جنگی است. این سریال هم به‌مانند سریال فاتح به موضوع استقلال قسطنطنیه می‌پردازد. با این تفاوت که سریال ظهور امپراطوری عثمانی را باید سریالی مستند تاریخی بدانیم. شبکه جهانی نتفلیکس در سال 2020 پخش ظهور امپراطوری عثمانی یکی از بهترین سریال های تاریخی ترکیه ای را برعهده داشت. تا کنون یک فصل از این سریال پرمخاطب در 6 قسمت ساخته شده است. هنوز خبری مبنی بر ساخت فصل دوم آن به گوش نرسیده و باید دید تصمیم عوامل سازنده این سریال تاریخی چیست.

داستان این سریال ترکی تاریخی جدید در خصوص سلطان محمود دوم بوده که جنگ حماسی بزرگی را برای فتح قسطنطنیه آغاز می‌کند. او تا قرن‌های زیادی نام خود را در تاریخ این کشور به ثبت رسانید. بیرکان سوکولو (Birkan Sokullu)، عثمان سونانت (Osman Sonant)، اوسهان شاکیر (Ushan Çakır)، داملا سونمز (Damla Sönmez) و سیلیم بیرکتار (Selim Bayraktar) از دیگر بازیگران معروف این سریال هستند.

12. سریال رستاخیز: امپراطوری بزرگ سلجوقی (Uyanis: Büyük Selcuklu)

 • سال پخش: 2020-2022
 • ژانر: درام، جنگی، تاریخی
 • تعداد قسمت‌ها: 34
 • امتیاز IMDb: نمره 7.9
 • بازیگران اصلی: بورا گولسوی، خدیجه شندیل، گورکان اویگون، اکین کوچ

رستاخیز: امپراطوری بزرگ سلجوقی از جمله بهترین سریال های تاریخی ترکی که می‌توانید تماشا کنید، محسوب می‌شود. این سریال براساس تاریخ حقیقی ساخته شده و بر زندگی ملک شاه اول و فرزند او احمد سنجز تمرکز دارد. در این اثر بورای گولسوی نقش ملک شاه اول و اکین کوچ‌ به ایفای نقش احمد سنجر می‌پردازد. رستاخیز: امپراطوری بزرگ سلجوقی تنها یک فصل داشت و طی 34 قسمت از شبکه TRT 1 پخش شد. سریال توانست رکورد تماشا را در کشور ترکیه بشکند و در مقایسه با سایر مجموعه‌های تلوزیونی ژانر خود به دلیل وجود بازیگران محبوب موفق‌تر عمل کند. سریال آلپ ارسلان: امپراطوری بزرگ سلجوقی در واقع پیش‌درآمد این اثر است که پس از آن پخش شد.

داستان این سریال ترکی پادشاهی، درباره امپراطوری سلجوقی و اتفاقاتی است که در آن جریان دارد. این مجموعه تلوزیونی مسائل سیاسی و چگونگی تبدیل این امپراطوری به حکومتی اسلامی را توضیح می‌دهد.

13. سریال تاریخی ترکی حماسه (Destan)

 • سال پخش: 2021-2022
 • ژانر: اکشن، تاریخی، عاشقانه
 • تعداد قسمت‌ها: 28
 • امتیاز IMDb: نمره 7.6
 • بازیگران اصلی: ابرو شاهین، ادیپ تپلی و سلیم بایراکتار

سریال تاریخی ترکی جدید حماسه از جمله آثاری است که در این لیست به معرفی آن می‌پردازیم. حماسه داستانی براساس واقعیت ندارد و بیشتر تکیه بر افسانه‌ها و اسطوره‌های ترکی دارد. این اثر طی یک فصل و 28 قسمت از شبکه ATV پخش شد و توجه مخاطبان را جلب کرد. این اثر به خوبی یک حماسه را به تصویر می‌کشد و شخصیت‌ پردازی قابل قبولی دارد. داستان این سریال ترکی قبیله ای در قرن هشتم و قبل از رواج اسلام در ترکیه اتفاق می‌افتد. آکیز دختری شجاع و دلیر از جنگجویان کوهستان او با شاهزاده‌ای به نام باتوگا آشنا می‌شود که مشکلات جسمی دارد. آنها سرگذشتی شبیه به هم و هدفی مشترک دارند پس دست به دست هم می‌دهند.

14. سریال آلپ ارسلان: امپراطوری بزرگ سلجوقی (Alparslan: Büyük Selçuklu)

 • سال پخش: 2021 تا کنون
 • ژانر: تاریخی، اکشن، ماجراجویی
 • تعداد قسمت‌ها: 35 (در حال پخش)
 • امتیاز IMDb: نمره 7.8
 • بازیگران اصلی: باریش آردوچ، مهمت اوزگور، فخریه اوجن، باریش باغچی

فهرست بهترین سریال های تاریخی کشور ترکیه را با یکی از جدیدترین سریال‌های ترکی به پایان می‌بریم. سریال تاریخی ترکی آلپ ارسلان: امپراطوری بزرگ سلجوقی در واقع دنباله‌ای بر سریال رستاخیز: امپراتوری بزرگ سلجوقی است. این سریال از بهترین سریال های تاریخی ترکی 2022 است و داستان جنگ‌های آلپ ارسلان و رندگی او، به عنوان یک شاهزاده سلجوقی را به تصویر کشیده است.

15. سریال تاریخی ترکی بارباروس ها: شمشیر مدیترانه (Barbaros: Sword of the Mediterranean)

 • سال پخش: 2021 – ادامه دارد
 • ژانر: اکشن، درام تاریخی
 • تعداد قسمت‌ها: 32
 • امتیاز IMDb: نمره 7.6
 • بازیگران اصلی: انگین آلتان دوزایتان، اولاش تونا آستپ، یکتین دیکینجیلر

سریال ترکی تاریخی بارباروس‌ها: شمشیر مدیترانه از جمله برترین آثار ترکیه‌ای در این ژانر است که پخش آن از سال 2021 شروع و فصل دوم آن نیز ساخته خواهد شد. داستان این سریال درباره زندگی خیرالدین پاشا، (کاپودان پاشا) در امپراتوری عثمانی است.

کلام آخر

سریال های تاریخی ترکی امروزه در همه جای جهان طرفداران خاص خود را دارند. اکثر این سریال‌ها با کیفیت بالای خود در لیست بهترین سریال تاریخی ترکیه دستبه‌بندی شده‌اند. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با 11 سریال تاریخی ترکیه آشنا کنیم. شما طرفدار کدام یک از این سریال‌ها هستید؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌های پلازا بنویسید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا