پزشکی

علت تیر کشیدن کف پا چپ

با افزایش سن، ما به طور کلی چربی کف پا را از دست می‌دهیم که این باعث فشار غیر طبیعی و شوک به پا می‌شود. افرادی که دارای قوس غیرطبیعی یا دارای اضافه وزن هستند نیز ممکن است دچار درد کف پای چپ یا راست شوند.

درد کف پا همچنین می‌تواند ناشی از برخی ناهنجاری‌های پا، آرتروز، کفش‌های نامناسب، پوشیدن بیش از حد کفش پاشنه بلند یا فشار غیرطبیعی به کف پا مانند تغییر در راه رفتن باشد. سایر مشکلات پا مانند انگشت چکشی پا نیز می‌تواند باعث توزیع نامناسب فشار بر پاها شود.

علت درد کف پا


دلایل زیادی برای درد کف پا وجود دارد.

صدمات

آسیب به پا یکی از مهمترین دلایل درد کف پا است. انواع مختلفی از آسیب دیدگی پا وجود دارد که ممکن است باعث درد شود، از جمله:

 • پیچ خوردگی یا کشیدگی: کشیدگی یا پارگی رباط‌های کف پا منجر به التهاب و حساسیت می‌شود.
 • شکستگی: شکستگی یا ترک خوردگی استخوان در پا می‌تواند بسیار دردناک باشد.
 • پارگی یا التهاب تاندون آشیل: پارگی یا پارگی تاندون آشیل در پا منجر به درد و سفتی در پاشنه و یا کف پا می‌شود.
 • قرار دادن جسم سنگین یا فرورفتن چیزی در پا: جسمی مانند ترکش یا خار، اگر در پا فرو رود، می‌تواند باعث درد شود.

پیچ خوردگی و کشیدگی معمولاً افرادی را که ورزش می‌کنند تحت تأثیر قرار می‌دهد. آن‌ها معمولاً با تغییر جهت سریع یا سرعت، یا هنگام زمین خوردن فردی به طرز ناخوشایند روی پاهایشان رخ می‌دهند. آسیب دیدگی در افرادی که مدت زمان طولانی را روی پاهایشان می‌گذرانند نیز بیشتر دیده می‌شود.

نقرس

نقرس نوعی آرتروز است که به دلیل غلظت بیش از حد زیاد اسید اوریک در خون، تشکیل بلورها در بدن را شامل می‌شود. وقتی این کریستال‌ها در نزدیکی مفاصل پا ایجاد می‌شوند، می‌توانند باعث درد و التهاب شدید پا شوند که ممکن است چندین روز ادامه داشته باشد.

وروکا

وروکا که به زگیل نیز معروف است، یک رشد کوچک سفید است که می‌تواند روی پاها ایجاد شود. از آنجا که معمولاً در کف پا ایجاد می‌شوند، در هنگام ورزش‌های تحمل وزن مانند راه رفتن یا دویدن می‌توانند بسیار دردناک باشند.

کفش نامناسب

کفش‌هایی که مناسب پا نباشند، می‌توانند به پوست آسیب برسانند و باعث درد پا شوند. کفش‌های نامناسب ممکن است منجر به ایجاد تاول، میخچه یا پینه شود که هنگام راه رفتن ناراحت کننده یا دردناک است.

انحراف شست پا یا بونیون

بونیون یک رشد استخوانی است که در قاعده انگشت شست پا ظاهر می‌شود. این مشکل، قردادن صحیح پا در کفش را دشوار می‌کند. درد پا می‌تواند در اثر برخورد بونیون به کفش باشد.

فرو رفتن ناخن شست پا در گوشت

فرو رفتن ناخن شست پا در گوشت، شامل رشد ناخن پا در پوست اطراف است که می‌تواند بسیار دردناک باشد. ناخن می‌تواند پوست را سوراخ کند و باعث ایجاد التهاب و حساسیت در ناحیه شود. همچنین ممکن است انگشت پا آلوده شده و منجر به تجمع فشار در داخل انگشت شود و در نتیجه درد شدیدتری ایجاد کند.

پلانتار فاسیا

درد در پاشنه پا ممکن است ناشی از پلانتار فاسیا یا همان التهاب رباط کف پا باشد. این بیماری شامل آسیب به فاسیا، بافت زیر کف پا است. این امر معمولاً در افراد میانسالی که مدت طولانی را روی پاهایشان می‌گذرانند، به خصوص اگر دارای اضافه وزن هستند، تأثیر می‌گذارد.

نورومای مورتون

نورومای مورتون شامل ایجاد بافت فیبری در اطراف اعصاب بین انگشتان پا است. این بیماری منجر به تحریک و فشرده شدن اعصاب و در نهایت منجر به درد شدید و سوزش پا می‌شود.

آرتروز

استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید نیز ممکن است عامل ایجاد درد کف پا باشند. استئوآرتریت شایع‌ترین نو آرتروز است و شامل التهاب بافت‌های اطراف مفاصل پا مانند مچ پا و انگشتان پا است. آرتریت روماتوئید شامل یک واکنش خود ایمنی است که به بافت‌های اطراف مفاصل آسیب می‌رساند، که ملتهب و دردناک می‌شوند.

بیماری ادم یا ورم پا

تورم پا معروف به ادم، می‌تواند باعث درد کف پا شود. این شامل تجمع مایعات در پا و پایین پا است. در بیشتر موارد، این عارضه منجر به ناراحتی و درد پا می‌شود.

پای دیابتی

افرادی که بیماری‌های پزشکی دیگری مانند دیابت دارند، بیشتر دچار مشکلات پا و درد می‌شوند. دیابت کنترل نشده احتمال آسیب به اعصاب و عروق خونی پا را دارد که می‌تواند منجر به درد نوروپاتیک شود. این به بروز احساس گزگز یا احساس عجیب در پا اشاره دارد.

خار پاشنه

خار پاشنه رشد غیر طبیعی استخوان در قسمت پایین پاشنه پا است. علت اصلی خارپاشنه معمولا شامل پوشیدن کفش‌های نامناسب، راه رفتن با حالت غیر طبیعی و یا حتی فعالیت‌هایی مانند دویدن است. هنگام راه رفتن یا ایستادن ممکن است خار ایجاد شود. بسیاری از مردم آن‌ها را دارند اما بیشتر آنها درد ندارند. افرادی که کف پای آن‌ها صاف است یا قوس زیادی دارد بیشتر دچار خار پاشنه دردناک می‌شوند.

صاف بودن کف پاها

قوس‌های افتاده یا صافی کف پا، وقتی قوس پا صاف می‌شود (اغلب هنگام ایستادن یا راه رفتن) اتفاق می‌افتد و باعث درد پا و سایر مشکلات می‌شود. صافی کف پا را می‌توان با قرار دادن کفی طبی در کفش، پوشیدن کفش مناسب، استراحت، یخ، استفاده از عصا یا بریس مخصوص راه رفتن یا فیزیوتراپی درمان کرد. گاهی اوقات جراحی لازم است.

تشخیص


حتی در این عصر تکنولوژی مدرن، تشخیص درد کف پا اساساً بر اساس تاریخچه پزشکی و معاینات بالینی است. لمس توبرکل میانی پاشنه پا، اغلب درد شدیدی ایجاد می‌کند. این درد عموماً در مبدأ باند مرکزی آناتومیک فاشیای کف پا قرار دارد و معمولا در هنگام فشرده سازی پاشنه از یک جهت داخلی به یک طرف جانبی، درد قابل توجهی وجود ندارد. رادیوگرافی استاندارد تحمل وزن در طرح ریزی قدامی و خلفی، می‌تواند ویژگی بیومکانیکی پا و سایر ناهنجاری‌های استخوانی مانند شکستگی، تومور یا آرتریت روماتوئید در استخوان پا را نشان دهد. با این حال، رادیوگرافی معمولاً فقط به عنوان کمکی برای تأیید تشخیص پزشک است.

درمان درد کف پا


درمان باید به عوامل ایجاد کننده التهاب، درد و اختلال در حرکت دادن پا تمرکز کند. آموزش بیمار ضروری است. بیماران باید علت، علائم و درمان درد کف پا را بشناسند. آن‌ها باید در مورد درمان‌های خانگی که ممکن است برخی از ناراحتی‌ها را برطرف کند و همچنین در مورد تغییرات توصیه شده در فعالیت‌های روزانه مانند پوشیدن کفش ورزشی مناسب با قوس داخلی قابل توجه هنگام راه رفتن، اطلاعات کسب کنند. بیمارانی که علائم آنها با افزایش ورزش همراه است، باید یک برنامه ی ورزشی با فشار کمتر تا زمان برطرف شدن درد جایگزین کنند.

پد متاتارسال

در برخی موارد برای درمان درد کف پا، پد متاتارس توصیه می‌شود. این پد که از جنس سیلیکون به ضخامت 3 تا 10 سانتی‌متر تهیه شده است، از قسمت دیستال توبرکل کالکانه میانی پاشنه پا تا حدود 0.5 سانتی‌متر پروگزیمال تا پنج سر استخوان متاتارس گسترش می‌یابد. پزشک باید این پد را کات کند (برش یا اریب) دهد تا بیشترین ضخامت آن در مقایسه با قسمت جانبی پا، در زیر قسمت داخلی قوس باشد. این پد به عنوان یک پشتیبانی از قوس میانی داخلی برای کاهش پروناسیون و یا حرکت پا در طول دوره چرخه عمل می‌کند.

تیپینگ یا نوار درمانی

برخی از پزشکان، قرار دادن پد قوس میانی به طور مستقیم روی پوست و استفاده از نوار تیپینگ (نوار پهن) روی پای بیمار از قسمت پلانتار داخلی به پلانتار جانبی کف پا را مناسب‌تر می‌دانند. این نوار و پدهای موقت، پشتیبانی بیومکانیکی بیشتری نسبت به کفی‌های پاشنه دار بدون نسخه یا پدهای پاشنه دارند. اگر بیمار دارای درد قابل توجهی در ناحیه کف پا به علت نابرابری در طول اندام یا یک طرفه مچ پا داشته باشد، لیفت پاشنه نیز در درمان کف پای آسیب دیده نیز می‌تواند تسکین موقتی داشته باشد.

یخ و ماساژ

هر شب به مدت 10 تا 14 روز بیمار باید 15 تا 20 دقیقه قبل از خواب کیسه یخ را روی قسمت کف پاشنه پا قرار دهد. یک روش جایگزین، ماساژ فاسیای کف پا با بلوک یخی (ساخته شده از آب منجمد در یک فنجان کاغذی) به مدت 15 دقیقه در روز و به مدت دو هفته است.

داروها

مصرف داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) به مدت شش تا هشت هفته اغلب برای بیمارانی که منع مصرف ندارند مفید است. پزشکان بر این باورند که در درمان اولیه ورم کف پا از تزریق کورتیکواستروئید باید خودداری شود. پزشکان بعد از دستیابی به کنترل بیومکانیکی کافی، از آنها فقط به عنوان درمان تکمیلی استفاده می‌کنند. این تزریق‌ها ممکن است فقط تسکین موقتی داشته باشند و در صورت استفاده بی رویه باعث از بین رفتن پد چربی کف پا می‌شوند. به طور معمول، 3.0 میلی‌لیتر مخلوط مساوی 1 درصد لیدوکائین، 0.5 درصد مارکائین و 1 میلی‌لیتر تریامسینولون (40 میلی‌گرم در میلی‌لیتر) در اطراف فرایند داخلی توبروزیت جلدی تزریق می‌شود. از محلول‌های حاوی اپی نفرین استفاده نمی‌شود. هدایت رادیوگرافی برای قرار دادن تزریق ممکن است به یک پزشک بی تجربه کمک کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی بخش مهمی در درمان درد کف پا است. برای درد ناشی از التهاب بدنبال آسیب دیدگی پا، یک بسته یخی که بلافاصله بعد از حادثه استفاده می‌شود می‌تواند کمک کند، زیرا التهاب را پایین می‌آورد. از بسته‌های حرارتی می‌توان برای کاهش تورم و درد بیماران مبتلا به آرتروز و شرایط مشابه استفاده کرد.

ماساژ و طب سوزنی هر دو مزیتی در درمان درد پا دارند. ماساژ باعث ترمیم عضلات و بافت همبند پا می‌شود. در طب سوزنی از سوزن‌هایی استفاده می‌شود که به نقاط خاصی از بدن وارد می‌شود تا احساس درد را کاهش دهد.

علاوه بر این، کشش‌ها و تمرینات خاصی وجود دارد که می‌تواند به افزایش یا حفظ قدرت و انعطاف پذیری عضلات حمایت کننده از پا کمک کند. این امر برای جلوگیری از آسیب دیدگی پا در آینده بسیار مهم است.

آتل شب

آتل‌های شب که پا را با زاویه 90 درجه یا بیشتر نسبت به مچ پا حفظ می‌کنند اخیراً به عنوان درمان کمکی برای ورم کف پا استفاده شده است. این ارتزها از انقباض فاشیای کف پا در هنگام خواب بیمار جلوگیری می‌کند. یک مطالعه نشان داد که تسکین درد غیرقابل تسکین فاشیای کف پا در 83 درصد از بیماران تحت درمان با چنین آتل‌ها است.

دستگاه‌های ارتز

دستگاه های ارتوتیک یا کفی‌های طبی، اصلی‌ترین درمان مداوم محافظه کارانه برای بیماران مبتلا فاشیای پلانتار یا ورم کف پا است. فاکتورهای بیومکانیکی که باعث ایجاد نیروهای مفصلی غیرطبیعی و باعث فشار به باند داخلی فاشیای کف پا می‌شوند، باید اصلاح شوند. افرادی که دارای قوس کف پای شدید هستند، ممکن است استفاده از کفی‌های انعطاف پذیر با بالشتک اضافی پاشنه بهره‌مند شوند. این ارتزها می‌توانند علاوه بر پشتیبانی بیومکانیکی و حرکت پا، نیرویی را که پاشنه پا در برخورد با زمین وارد می‌کند، پراکنده کند. ارتزهای تجویز شده با کاهش استرس غیرطبیعی بر روی فاشیای کف پا تسکین طولانی مدت ایجاد می‌کنند.

پزشک باید یک معاینه بیومکانیکی کامل انجام دهد و دامنه حرکات مفاصل متاتارس فالانژ، تارسال میانی، مفصل ساب تالار و مچ پا و همچنین میزان زاویه پشت پا با جلو پا را بررسی کند تا به طور کافی هرگونه ناهنجاری بیومکانیکی اصلاح شود. برای تهیه‌ی کفی طبی یا ارتز، پزشک باید پا را با مفصل ساب تالار در موقعیت خنثی، نه معکوس یا وارونه گچ کند. گچ یا قالب‌گیری انجام شده در این موقعیت، تغییر شکل پا را می‌گیرد و امکان کنترل بیومکانیکی مناسب را فراهم می‌کند. ارتز تهیه شده، به درستی پشتیبانی بیومکانیکی را فراهم می‌کند و نیروی جبرانی غیرطبیعی را که متعاقباً می‌تواند باعث درد در کف پا شود کاهش می‌دهد. پزشکان عمومی، برای ارائه این نوع خدمات، ممکن است بیماران را به به متخصصان پا یا ارتوپدی ارجاع دهند.

برخی از پزشکان گچ گرفتن انتهای پا را، به عنوان آخرین مرحله محافظه کارانه در درمان ورم فاسییت کف پا توصیه می‌کنند. در یک مطالعه مشخص شد که گچ پایین پا که به مدت حداقل سه هفته پوشیده شده است، یک روش موثر در درمان درد مزمن کف پا است.

حرکات کشی پا

کشش تاندون آشیل به عنوان درمان کمکی برای درد کف پا مفید است. به بیمار آموزش داده می‌شود که با یک پا تقریباً 6 سانتی‌متر از دیوار و پای دیگرش حدود 2 فوت از دیوار رو به رو شود و سپس در حالی که هر دو پاشنه را روی زمین نگه می‌دارد به سمت دیوار خم شود. این تمرین، پاشنه پا را که از دیواره فاصله دارد، کشش می‌دهد. این تمرین باید با هر دو پا به جلو به مدت دو دقیقه، روزانه سه تا پنج بار انجام شود. این برنامه کششی باید به مدت شش تا هشت هفته ادامه یابد و تا زمان ارزیابی مجدد بیمار توسط پزشک انجام می‌شود.

جراحی

قبل از هرگونه اقدام به جراحی، باید برای چندین ماه درمان محافظه کارانه کافی (روش‌های بدون جراحی) دنبال شود. عاقلانه نیست که بیماری را که فقط تعداد محدودی از درمان‌های محافظه کارانه را امتحان کرده است و یا کمی از علائم مکانیکی غیرعادی را دارد، جراحی کرد. مداخله جراحی ممکن است در درصد کمی از بیمارانی که نتوانسته‌اند از روش‌های محافظه کارانه بهره‌مند شوند و هنوز پس از یک دوره طولانی درمان، درد کف پا دارند، بکار برده شود.

بسته به شغل خود، بیماران ممکن است روز بعد از جراحی به کار خود بازگردند. کسانی که کارشان شامل ایستادن یا راه رفتن است یا از نظر جسمی، وضعیتی طاقت فرسا دارند ممکن است تا هشت هفته تحمل وزن جزئی روی پا را داشته باشند.


بسیاری از افراد در شست پای خود احساس تیر کشیدن را تجربه می‌کنند. علت ایجاد تیر کشیدن شست پا معمولاً مشخص نمی‌باشد. بروز طولانی‌مدت این عارضه می‌تواند نشان‌دهنده این مطلب باشد که علت اصلی ایجاد درد وجود یک بیماری دیگر می‌باشد.

تیر کشیدن انگشت شست پا در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. بیشتر این عوامل موقتی هستند.خوابیدن یا نشستن در وضعیت نامناسب بدنی می‌تواند باعث وارد آمدن فشار بر اعصاب و در نهایت سبب تیر کشیدن استخوان شست پا شود.در برخی از موارد، علت تیر کشیدن شست پا وجود یک بیمار خطرناک می‌باشد و به تشخیص و درمان مناسب نیاز دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک سلامت امید می‌توانید با شماره تلفن‌ 09025804413 تماس حاصل فرمایید.

علت تیر کشیدن شست پا


نوروپاتی محیطی به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. تیر کشیدن انگشت شست پا در بسیاری از موارد به نوروپاتی محیطی مرتبط است. این عارضه نوعی آسیب‌دیدگی عصبی است که باعث ایجاد درد و بی‌حسی در دست‌ها و پاها می‌شود.

عارضه‌های مختلفی در ایجاد نوروپاتی محیطی مؤثر هستند. دلایل مختلف ایجاد نوروپاتی محیطی و تیر کشیدن شست پا در این قسمت شرح داده می‌شوند.

فشردگی عصب

فشردگی عصب در قسمت کمر می‌تواند باعث تیر کشیدن استخوان و ناخن شست پا بشود. فشردگی عصب می‌تواند در اثر آسیب‌دیدگی و یا ورم ایجاد شود.

علائم دیگر فشردگی عصب شامل درد و محدودیت حرکتی هستند. روش‌های درمان فشردگی عصب عبارتند از:

 • استراحت
 • مصرف دارو
 • فیزیوتراپی

در صورت عدم تأثیر روش‌های درمانی فوق، از جراحی استفاده می‌شود.

مواد سمی 

خوردن مواد سمی و یا جذب مواد سمی از طریق پوست می‌تواند باعث تیر کشیدن شست پا بشود.

مواد سمی که می‌توانند باعث تیر کشیدن استخوان شست پا شوند عبارتند از:

 • آرسنیک
 • تالیم
 • جیوه
 • ضد یخ

در اثر مسمومیت ناشی از مصرف مواد فوق، بایستی فوراً از روش‌های درمانی مناسب استفاده شود و انتخاب روش درمانی به نوع مـاده سـمی استفاده شده بستگی دارد.

اضطراب 

اضطراب می‌تواند باعث سریع‌تر شدن تنفس و سبب تیر کشیدن استخوان و ناخن شست پا شود.

تنفس سریع یکی از علائم شایع اضطراب است که باعث عدم تعادل سطح دی‌اکسید کربن و اکسیژن می‌شود. این عامل می‌تواند در نهایت سبب تیر کشیدن شست پا شود.

امکان دارد اضطراب و تیر کشیدن شست پا از لحاظ روان‌شناسی با هم مرتبط باشند. به همین علت در اثر اضطراب، شخص از احساسات ایجاد شده در بدن بیشتر آگاه می‌شود.

روش‌های درمان اضطراب عبارتند از :

 • درمان شناختی-رفتاری
 • گفتاردرمانی
 • مصرف داروهای ضد اضطراب
 • انجام فعالیت‌ها سالم مانند یوگا و مراقبه

بارداری 

یکی از عواملی که می‌تواند باعث تیر کشیدن انگشت شست پا شود، بارداری است. در دوران بارداری با گذشت زمان امکان دارد رحم بر اعصاب موجود در پا فشار وارد کند و سبب تیر کشیدن شست پا شود.

عواملی مانند نوشیدن آب به میزان کافی، تغییر وضعیت بدنی و استراحت کافی می‌توانند باعث کاهش میزان تیر کشیدن در انگشت شست پا شوند.

در صورت بروز موارد زیر بایستی به پزشک مراجعه شود:

 • عدم رفع تیر کشیدن انگشت شست پا
 • احساس ضعف در اندام‌های بدن
 • ورم در پاها یا دیگر اندام‌های بدن

در صورت تیر کشیدن شست پا در زمان بارداری، پزشک می‌تواند از وجود هر گونه عارضه و یا سلامت فرد اطمینان حاصل کند.

کمبود ویتامین 

کمبود ویتامین‌های E،B1 ، B6، B12 یا نیاسین می‌تواند باعث تیر کشیدن انگشت شست پا شود. وجود این ویتامین‌ها برای عملکرد اعصاب ضروری است.

کمبود ویتامین B12 می‌تواند باعث ایجاد نوروپاتی محیطی شود. علائمی دیگر کمبود این ویتامین عبارتند از:

 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • خستگی
 • سردرد
 • مشکلات گوارشی
 • حالت تهوع
 • بزرگ شدن کبد

کمبود ویتامین با استفاده از رعایت رژیم غذایی سالم و مصرف مکمل‌های غذایی رفع می‌شود.

بیماری ‌ام اس 

بیماری ‌ام اس یک عارضه بلندمدت است که بر مغز و طناب نخاعی تأثیر منفی می‌گذارد.

یکی از علائم اولیه ‌ام اس، بی‌حسی یا تیر کشیدن انگشت شست پا می‌باشد.

دیگر علائم ام اس شامل موارد زیر می‌باشند:

 • مشکلات بینایی
 • درد
 • اسپاسم عضلانی
 • خستگی
 • سرگیجه
 • عدم تعادل
 • مشکلات مرتبط با مثانه
 • اختلال عملکرد جنسی
 • مشکلات شناختی

در صورت احتمال بروز ام اس، بیمار بایستی جهت تشخیص دقیق عارضه به پزشک مراجعه کند.

روش‌های درمان ام اس شامل موارد زیر می‌باشند:

 • مصرف استروئید (برای یک دوره کوتاه)
 • استفاده از رویکردهای درمانی با توجه به علائم ایجاد شده
 • درمان‌های کنترل‌کننده بیماری

مصرف دارو 

برخی از داروها می‌توانند باعث تیر کشیدن انگشت شست شوند.

مصرف دارو جهت درمان بیماری‌های زیر می‌تواند باعث تیر کشیدن شست پا شود:

 • سرطان
 • ایدز
 • اچ آی وی
 • تشنج
 • بیماری‌های قلبی
 • فشار خون بالا

عفونت

برخی از انواع عفونت می‌توانند باعث التهاب اعصاب شوند. امکان دارد التهاب اعصاب سبب تیر کشیدن استخوان شست پا شود.

عفونت‌هایی که باعث تیر کشیدن شست پا می‌شوند شامل موارد زیر می‌باشند:

 • اچ آی وی
 • ایدز
 • هپاتیت B و C
 • جذام
 • زونا
 • بیماری لایم

در صورت احتمال وجود عفونت بایستی جهت انجام آزمایش به پزشک مراجعه شود. معمولاً پزشک از آزمایش خون استفاده می‌کند.

پس از تشخیص عفونت، پزشک از بهترین روش درمانی جهت رفع تیر کشیدن انگشت شست استفاده می‌کند.

نارسایی کلیه

نارسایی کلیه می‌تواند سبب تیر کشیدن استخوان و ناخن انگشت پا شود. در عین حال دیابت و فشار بالای خون می‌توانند باعث افزایش احتمال نارسایی کلیه شوند.

دیگر علائم نارسایی کلیه شامل موارد زیر می‌باشند:

 • گرفتگی عضلانی
 • انقباض عضلات
 • ضعف عضلانی

در صورت احتمال ابتلا به نارسایی کلیه بایستی جهت تشخیص دقیق عارضه به پزشک مراجعه شود.

درمان نارسایی کلیه بوسیله دیالیز یا پیوند کلیه انجام می‌شود.

بیماری‌های خودایمنی

بیماری‌های خودایمنی می‌توانند باعث تیر کشیدن ناگهانی شست پا شوند. این بیماری‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که دستگاه ایمنی به اشتباه به خود بدن حمله می‌کند.

بیماری‌های خودایمنی که می‌توانند باعث تیر کشیدن انگشت شست پا شوند عبارتند از:

 • لوپوس
 • بیماری سلیاک
 • روماتیسم مفصلی

پزشک جهت تشخیص بیماری از روش‌های زیر استفاده می‌کند:

 • ارزیابی سابقه پزشکی بیمار
 • معاینه بدنی
 • استفاده از آزمایش خون

درمان بیماری‌های خودایمنی شامل مصرف دارو و تغییر در رژیم غذایی می‌باشد.

دیابت 

دیابت باعث افزایش فشار خون و در نهایت آسیب‌دیدگی عصبی می‌شود. ابتلا به دیابت می‌تواند باعث تیر کشیدن مداوم انگشت شست پا شود . این عارضه نوروپاتی دیابتی نام دارد.

علائم دیگر ناشی از دیابت عبارتند از:

 • احساس تشنگی زیاد
 • تکرر ادرار
 • افزایش اشتها
 • خستگی
 • تاری دید
 • کاهش سرعت بهبود زخم
 • کاهش بی‌دلیل وزن

درمان دیابت به روش‌های زیر انجام می‌شود :

 • مصرف دارو شامل انسولین جهت کنترل قند خون
 • تغییر در رژیم غذایی
 • ورزش

بیماری سرخرگ محیطی 

بیماری سرخرگ محیطی (PAD) بر دستگاه گردش خون تأثیر منفی می‌گذارد و باعث تنگ شدن رگ‌های خونی می‌شود. در این حالت گردش خون ضعیف شده و امکان دارد سبب تیر کشیدن انگشت شست پا شود.

بیماری سرخرگ محیطی به علت تجمع پلاک در سرخرگ‌ها در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به سکته مغزی یا حمله قلبی شود. روش‌های درمان این بیماری شامل مصرف دارو، تغییر در نحوه زندگی و یا جراحی می‌باشند.

سکته مغزی 

سکته مغزی می‌تواند باعث تیر کشیدن شست پا شود.

علائم سکته مغزی به طور ناگهانی ایجاد می‌شوند و شامل موارد زیر می‌باشند:

 • بی‌حسی یا ضعف در صورت، دست‌ها، پاها (معمولاً در یک طرف بدن)
 • احساس گیجی
 • دشواری در صحبت کردن
 • دشواری در درک مطالب
 • تاری دید
 • دشواری در راه رفتن
 • سرگیجه
 • از دست دادن تعادل
 • از دست دادن هماهنگی

در صورت بروز یک یا چند مورد از علائم فوق بایستی سریعاً با مرکز خدمات اورژانس تماس گرفته شود.

درمان سکته مغزی شامل استفاده از دارهای ضد انعقاد خون جهت کمک به رفع هر گونه لخته خونی می‌باشد.

مراجعه به پزشک


 در صورت تیر کشیدن مداوم انگشت شست پا بایستی به پزشک مراجعه شود. بیمار باید علائم را به طور کامل برای پزشک شرح دهند تا پزشک بتواند عارضه را تشخیص داده و از روش درمانی مناسب استفاده کند.

در صورت احتمال بروز سکته مغزی، بایستی سریعاً با مرکز خدمات اورژانس تماس گرفته شود.

فیزیوتراپی برای درمان تیر کشیدن شست پا


در فیزیوتراپی جهت رفع تیر کشیدن شست پا از موارد زیر استفاده می‌شود:

 • ارزیابی علت تیر کشیدن شست پا
 • استفاده از روش‌های درمانی مناسب جهت رفع علت تیر کشیدن شست پا
 • توصیه به بیمار در جهت رعایت اصول ارگونومی
 • آموزش به بیمار در ارتباط با رعایت وضعیت صحیح بدنی
 • کاهش ورم و فشار وارد بر عصب
 • کاهش التهاب

بسته به علت تیر کشیدن شست پا، متخصص فیزیوتراپی از روش درمانی مناسب جهت رفع عارضه استفاده می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک سلامت امید می‌توانید با شماره تلفن‌ 09025804413 تماس حاصل فرمایید.

در فیزیوتراپی از چه روشی برای درمان تیر کشیدن شست پا استفاده می‌شود؟ 

تشخیص دقیق عارضه از اهمیت به سزایی برخوردار است؛ چرا که آسیب‌دیدگی‌های مختلفی می‌توانند باعث ایجاد علائم مشابهی شوند. متخصص فیزیوتراپی با توجه به وضعیت جسمانی هر بیمار، از برنامه درمانی مناسب جداگانه استفاده می‌کند. در فیزیوتراپی از درمان دستی به منظور بهبود حرکتی مفاصل و انعطاف‌پذیری عضلات استفاده می‌شود. همچنین متخصص فیزیوتراپی نحوه انجام تمارین کششی و تقویتی در منزل را به بیمار آموزش می‌دهد. هدف از درمان کاهش درد و ورم و بهبود دامنه حرکتی می‌باشد. امکان دارد جهت جلوگیری از آسیب‌دیدگی مجدد از برنامه ورزشی جهت بهبود قدرت و هماهنگی قسمت‌های مختلف پا استفاده شود. ممکن است متخصص فیزیوتراپی از ماساژ، آب‌درمانی و سوزن‌کاری خشک برای رفع عارضه استفاده کند. در پایان برنامه درمانی، روش‌های جلوگیری از بروز مجدد عارضه و رفع تیر کشیدن شست پا به بیمار آموزش داده می‌شود. درمان زودهنگام با استفاده از برنامه توان‌بخشی باعث افزایش سرعت بهبودی شده و بیمار سریع‌تر می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را ادامه دهد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا